Vicdani ret üzerine düşünceleriniz...

Askerlik yapmamak adına vicdani ret üzerine düşünceleriniz nelerdir? Ayrıca vicdani ret hakkımız olmasına rağmen, bu hakkımızı kullanmak cezalandırılmamıza neden oluyor.

Güncellemeler:
AB üyesi Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Portekiz, Slovakya ve Slovenya’da zorunlu askerlik hizmeti yok. Diğer ülkelerde ise alternatif kamu hizmeti uygulanıyor.

Alman vicdani retçiler, askerlik süresi olan 9 ay boyunca gençlik, aile, kadın ve sağlık bakanlığına bağlı federal sivil servis ofisleri tarafından alternatif hizmet yerlerinde çalışıyorlar.

Avusturya 1991 yılından bu yana vicdani ret hakkını tanıyor.

0|0
8|12

En İyi Erkek Görüşü

• Askere gitmeyene kız verilmez

Askere gtmeyene iş verilmez

Askere gitmeyene erkek denmez.

Bu 3 kural Orta Asya'dan kalma göçebe bir topluluğa ait.Ülke işgal altında değilken.Mesleği askerlik olan binlerce kişi varken,yeni mezun gencecik beyinleri 15 günlük eğitimle ölüme yollamanın namus,vatanperverlik gibi şeylerle alakası yoktur bence.Şahadetin ne olduğıu bellidir.Benden siteye vasiyet olsun:

Olur da yanımdaki arkadaşın elinde el bombası patlarsa tabutumu kimse bayrağa sarmasın ve kimse Ks şehit verdi demesin lütfen.Ülkemi savunmadıkça ben şehit olmayacağım.Yeşil beyaz örtü yeterlidir bayrağı alet etmesinler.

3|2
    2|2
    • Katılıyorum...Hayırlısıyla gidip geleceksin inşallah...

• Fake bir youtube videosuyla yapılır aslında.Baskülerden hoca olur bence :P

Kızlar Ne Diyor 8

• Vicdani red olmalı hele ki bu zamanda...

Eline silah almamış nice mühendis, doktor...vs olan kişilerin doğu bölgesinde birtakım kişilere yem olmayı neden istesin ki? Geçen hafta kimler şehit oldu diye sorsan isimlerini bile söyleyemeyecek olan millet için kim canını feda etmek ister...

6|3
    1|1
  • Ölmeme hakkını kullanmakla mı cezalandıracaklar seni?Peki ne için?Ne idüğü belirsiz bir kavga için mi?Olacak iş değil.Aklım almıyor.

1|2
    0|1
  • sen vatanı elinde silahla korursun;

başkası da yazılım üreterek, teknoloji üreterek, öğrenci yetiştirerek...

adı üstünde vicdani bi olay.

2|1
    0|1
  • Bu hakkı neden kullanmak istiyorsun ?

0|0
    1|0
    • Neden gidip öleyim ?

• Arkadaşı ölüm korkusu sarmış ülke işgal altına girerde fransızı gözünün önünde anasına bacısına karısına kızına tecavüz edince anlar neden gidip gitmeyecegini ..

• elephant1 seni kutluyorum. bunlara aynen dediğin gibi yaptıklarında anlarlar ancak

• Bu hakkın var ama ceza alıyorsun zaten amac herkes kendını bellı etsın bızde ıstedıgımız yapalım muhabbetı ıster yapsın ıster yapmasın.Kime ne bundan yaa onu yap bunu yap elıne bır nufus cuzdanı verıyorlar o sırada bekle bu sırada bekle hersey ıskence a.k. bu ülkede..

1|0
    0|0
  • Kesinlikle bir haktır.

Destekliyorum, ve anti-militarizmin bilincinde olan herkesi de.

Burada göstermelik olarak varolması uygulanabildiği anlamına gelmiyor, insan verilen değerle paralel ilerlemesi beni şaşırtmıyor.

2|1
    0|1
  • Saçma olan madem öyle bi hak var neden cezalandırılıyor.

Tr de askerlik diğer ülkelerdeki gibi değil, anca doğuda doğru düzgün yapabiliyorsun. Yok şoförlükmüş şuymuş buymuş, bunlar vatan için değil bence.

0|1
    1|1
    • Askere gitmezsek senin namusunu kim korur sevgili arkadaşım ? Bu kafirlerin elinde olan pkk'nın insaniyetine kendini teslim mi ediyorsun ? Pes doğrusu ya !

• Sevgili kardeşim ben bedelliye de destek veriyorum demedim ki ! Herkes eşit şartlarda askerliğini yapmalı diyorum . Ayrıcılık olmadan, sistemde değişiklikler yapılarak askerlik yapılmalıdır diyorum.

• Kullanılması durumunda cezası olan şey hak değildir diye düşünüyorum...

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 11

• Tam olarak yasal bir şey mi tam bilmiyorum ama ben askere gitmeyi reddeden bir adama asla saygı duymam. Gidenler , şehit olanlar ve gazi olanlar enayi mi ? Böyle saçma oyunlara gelmemek gerekir. Yarın bir gün savaş çıkarsa o zaman askere gidenler, gitmeyenleri korumasın desek ne düşünürsünüz ?

Hem ne buyuruyor peygamberimiz : " Vatan sevgisi imandandır " Müslüman bir adam askere gitmek istemiyorum diyemez. Müslüman olmayan bir kişi derse de şaşırmam.

2|2
    2|3
    • Ben enayi olarak görüyorum.

Ayrıca herşeyi müslümanlığa da bağlama.Bu ülkede her dinden ya da dinleri tanımayan insan yaşıyor.

• Soruyu soran arkadaş biz hangi ülkenin altında yaşıyoruz ordakilerin çoğu yok amerikanın yok ingilizin yok fransızın koruması altında sen kimin altına girmek istiyosun merak ettim ülkemde o kadar şehit var kimse gitmesin askere nolacak kim koruyacak seni aileni ...

• Laiklik mi? Din mi kurtarcak bu devleti? Din din diyen cahiller yüzünden bu devlet bu hale geldi.

• Ben Enver Aydemir gibi kıyafet, dil, eğitim vb. özgürlüklerin tanındığı bir "kamu hizmeti" yapma taraftarıyım. Bakıma muhtaç insanlara, sokak hayvanlarına, küçük çocuklara, fakir ailelere yardım edebilirim. Fakat askerlik yapmayacağım.

1|2
    1|3
    • Yukarıdaki yorumun için +10

• Saçmalığın daniskası. Pisi pisine ölüyorsun, resmen pisi pisine

• Bu arada sence de o AİHM kararını örnek göstererek vicdani ret hakkımızı kullanabilmemiz gerekmiyor mu?

• Araştırmadım, ceza olaylarını bilmiyorum ama vicdani ret karşılıksız olmalı.

Bu hakkımı rahat rahat kullanmak isterdim.

1|0
    0|1
    • Enver Aydemir sanırım 2 yıl gibi bir süre cezaevinde yattı. Buna benzer pek çok kişi cezaevinde yattıktan sonra, AİHM'e açtıkları davaları kazanarak dışarıya çıktılar. AİHM ülkeyi tazminata mahkum ediyor. Tabi dışarıda "fişlenmiş" bir vatandaş olarak hayatını devam ettiriyorsun.

• Yasal olarak vicdani ret hakkı yok şu an. En son "Belli bir süre cezaevinde yatacaklar, böylece anlaşacağız." demişti bir bakan hatırladığım kadarıyla.

• Emsal gösterebileceğin bir yasal düzenleme yok. Aksine, vicdani ret kararını açıklayan birey için uygulanacak bir yasal prosedür var. Bu bağlamda devlet AİHM'i gözetmeksizin kendi yasal düzenlemesini uyguluyor. link şuradan daha detaylı olarak inceleyebilirsin süreci.

• diyelim ki hiç kimse askere gitmek istemedi ve gitmiyor. kim koruyacak bu devleti bu insanları. askere gidenler için ENAYİ diyorsun. senin ağzından çıkanı kulağın duyuyormu. sana iyi bir laf etmek isterdim ama senin seviyene düşmek istemiyorum. ben bir güneydoğu GAZİsiyim. bu vatan için kanımı verdim. yanımda bir sürü arkadaşımı ŞEHİT verdik. çağırdıkları anda yine askere gitmeye seve seve gider canımı vermeye de her daim hazırım. eğer ki bu ülkede askerlik yapmak istemiyorsan bu ülkenin suyunu içmeyeceksin.havasını solumuyacaksın ekmeğini yemeyeceksin. böyle götlek götlek konuşup insanların canını sıkmayın. istemiyorsan bu devleti bu bayrağı terk edeceksin. neymiş vicdanı ret. daha da fazla yazmak istemiyorum canımı sıktın.

0|1
    2|1
    • Ben bu ülkenin ekmeğini yemiyorum ki?Bu ülke benim ve bizim vergilerimiz yiyor.

• tabiki bu ülke vergilerle kalkınacak. yunanistan gib topraklarını adalarını satıp da mı sana bakacak. ben da kamuda çalışıyorum vergimi veriyorum. vergi vermek şikayet etmek için neden değil. o zaman git pkk ya katıl vergi vermezsin askerlik yapmazsın.

• HER TÜRK ASKER DOGAAR

0|1
    1|2
  • Şahsen bu hak cezasız olsa hakkı kulananların gözümde pembe teskere kullananlardan daha fazla bi erkekligi kalmaz... bence hiç kimse askerlik yapmadan ben erkegim dememeli ... paşa paşa gidip yapacaksın olay budur ...

0|2
    1|0
    • Askerlikle erkeklik arasında bağ göremiyorum.Ayrıca erkeğim deyince ne oluyorsa, o da ayrı muamma.

• Fazla söze gerek yok kardeşim. Ben seni iyi anladım boşver sen. Zaten esas korkak adamları askere almamaları gerekir. vicdani red hikaye ya kime yutturuyorlar ki ! Maçanın sevdasında hepsi. Buradan da ahkam kesmeye gelince alayı kral olur.

• link

Yukarıda tecavüz edlince demişsin.Al bak ordu çok güzel koruyor 15 yaşındaki kızı ki din öğretmeni tecavüz ediyor.Çok iyi korunuyoruz çok.Sonra da öğretmen Konya'ya memleketine atanıyor.

• burası türkiye yeterli bir cevap

1|1
    0|0
  • zorunlu askerlik kaldırılmalı. askerlik gönüllü olursa vicdani ret hakkına gerek kalmaz..

1|0
    0|2
  • vicdanı ret olmalı.profesyonler askerlık olmalı tamamen az asker öz asker.

0|0
    0|0
  • Bize sormadan kanunları değiştiriyorlar.

Referandum olsa bu kanun geçmezdi.

0|0
    0|0
  • Bu kanun çıktı sanırım, değişti yani..

0|0
    0|0
Yükleniyor...