Kısa bir roman denemesi. Okur musunuz?

umudagidenyolcu.blogspot.com.tr/.../umuda-veda.html

Okuyan ve değerlendiren herkese teşekkür ederim. Yazı bana ait olmadığı, bir arkadaşa ait olduğu için soruyu gizli sordum.

Güncellemeler:
"roman" değil betimleme örneği. soruyu yanlış kelime ile ifade ettiğim için özür dilerim...

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle tasvir denemeleriniz son derece hoş görünsede sık kullandığınız içi okuyucuyu bir anlamsızlığa sürüklüyor. Yani biz hikayede sürekli tasvir ve betimlemeleremi takılacağız? Yoksa konunun akışına kendimizimi bırakacağız bu ikisi çok önemli bir nokta. Diğer bir nokta ise lütfen imla için noktalama işaretlerini çok sık kullanmayın cümleyi ne kadar uzatırsanız okuyucu o satırı daha iyi anlayacaktır kısa kısa keserek hikayeyi çok çabuk sonlandırırsınız ki bu da Roman'ın özüne bağlı birşey değildir. Yazdığınız o bölümde en fazla 3 nokta işareti kullanarak gayet akıcı bir yazı ortaya çıkartabilirdiniz. Birde ufak bir ipucu vereyim hikayeyi anladığım kadarıyla sürekli kişinin başından geçen bir süre sonra farklı bir karakterin başındaki düşüncelerden yola çıkarak oluşturulacak bir hikaye mevcut. Bu günümüz post modern yazım stilinin tıpa tıpıdır ki buda bence tamamiyle kendi görüşüm çok basit bir yazım tarzıdır hiç tavsiye etmem. Olabildiğince dağınık yazmak kişiyi konudan bir uzaklaştırıp bir yakınlaştırarak okuyucuyu sürekli bir hale getirmek roman'ın okunurluğu açısından çok önemli bir diğer noktadır. Sürekli kişi ve kişilerin çevresinde gelişmeye dayalı değilde evrensel bir göz ile incelermiş gibi her karakterin hem doğru hem yalnış yönlerini farklı kişilerden örnekler alarak zengin bir içeriğe dönüştür. Başarılar :)

3|0
    0|0
    • soruyu yanlış sorduğum için çok özür dilerim ben de yeni fark ettim. bu aslında bir betimleme örneğiymiş oradaki roman ibaresi yanlış oldu :)) ama önerilerinizi arkadaşıma ileteceğim kesinlikle. çok teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 6

• Kolay gelsin arkadaşına bende şu an fantazi bilimkurgu zeka dolu bir film seneryosu yazıyorum okumayı sevmem ama yazmayı severim zevkli

1|0
    0|0
    • çok daha farklı oluyor evet

• okumam

1|0
    0|0
  • Tahlillerini ve betimlemelerini beğendim. Devam ettirilmesi gereken bir çalışma bence. Tebrikler...

1|0
    0|0
  • Okiyim

1|0
    0|0
    • Olay yok dimi burada

• tamam musait olduğun bir zaman mesaj atarsın

• gizli profilden çıktım. merak ettiğiniz bir şey olursa iletirsiniz

• betimlemeler güzel ama bazı cümlelerde düzeltme yapmalı arkadaşınız tesirle etki aynı anlama geliyor ve bu anlatım bozukluğuna yol açar

Aklım bir yandan söyleyeceğim kelimeleri düşünmenin, bir yandan da kapıyı nasıl birinin açacağını düşünmenin savaşını veriyordu
    bu cümlede düzeltilmeli bence

1|0
    0|0
    • o cümle benim de dikkatimi çekti evet ve düzeltilmiş. bu ilk örneğiydi yanlış hatırlamıyorsam. ilk dediğiniz hata dikkatimi çekmedi teşekkür ederim.

• rica ederim

• Çok uzun ya

1|0
    0|0
    • aslında okursanız baya kısa :)

• Tamam teşekkürler.

• rica ederim

Kızlar Ne Diyor 3

• Yazi cok guzel. Ama sanki biraz falza betimleme var. Herseyi cok ince detayima kadar anlatmis. Uzun vadede sıkıcı olabilir. Ama bunlari dusunup yazan hayal gucune hayran kaldim. Umarim basarili olur da birgun alir okurum 😊

1|0
    0|0
    • aslında bu bir betimleme örneği oradaki roman ibaresini yazdığım için yanlış oldu baya :)) teşekkür ederim onun adına size :)

• Guzelmis begendm :)

1|0
    0|0
  • Ben yeralti yaziyorum xd. Daha guzel yazarim

0|0
    0|0
Yükleniyor...