Kapat

Türk kahvesinin yanındaki su ne anlama gelir?

eski türk geleneğinde türk kahvesinin yanında ikram edilen su ne anlama gelir.bilen var mı?

0|0
27|20

En İyi Kız Görüşü

• bana biri anlatmıştı bunu:Eskiden padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar varmış. Bunlar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveyi de

tadarlarmış. Fakat kahvenin makbulu demir cezvede tek kişilik yapılanıymış.

Hal boyle olunca da koca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve

pişiriliyormuş. Bu da güvenlik zaafiyeti oluşturuyormuş. Bunun üzerine bir

yöntem geliştirilmiş. Bu yönteme göre, padişah kahveye parmağını bandırıp

kahvenin yanında gelen suya sokarmış. Kahvenin suyun içindeki dağılımına

göre zehirli oldup olmadığını anlarmış. Mevzu da o günlerden bugünlere gelmiş.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 26

• Eskiden gelen misafir ''Aç mısınız?'' diye sorulmazmış utanır , çekinir söyleyemez diye bu nedenle kahvenin yanında su ikram edilir .Eğer kişi önce suyu içerse hemen bi kap yemek hazırlanırmış kahveyi içerse tok olduğu anlaşılırmış :) Bunun gibi farklı bir kaç adet daha var :)

1|2
    0|0
    • Mantıklı olan bu cevap.

• evet aynen öyle.bu da atalarımızın ne kadar ince adamlar olduğunu gösterir.bi kaç farklı örnek kapı tokmaklarıdır.

• Kapı tokmakları evet çocuklar için ayrı yetişkinler için ayrı..

Çam önune çiçek koymak

Örneğin sarı çiçek ''Evde hastam var ''demek bu yüzden ev çevresinde hasta rahatsız olmasın diye gürültü yapılmazmış..

Kırmızı çiçek ''Evde bir alim var gelin faydalanın'' anlamına gelirmiş...

• tarih dersinde hocamız anlatmıştı tarihini tam hatrlamırum ama çok eski zmnlrda eve gelen misafire kahce yanında su ikram edilirmiş eğer misafir ilk suyu içerse misafirin karnının aç olduğu anlaşlrmş ve ev sahibide sfra hazrlarmş ama eğer misafir ilk kahve içerse karnının tok anlamna gelirmiş tarih hocam anlatmştı derste

0|1
    0|0
  • önce ağıza bir yudum su alınır ve ağız temizlenir sonra kahve içilir çünküüüü ...

kahvenin tadını iyi alabilmek için ;) malum 40 yıl hatrı olacak namussuzun tad almaya bakmalı :)

bide tam ne zaman olduğunu bilmiyorum ama vakti zamanında padişahlara kahve içecekleri zaman yanında su getirilirmiş fincanın içerisinde kahvenin ne renkte olduğu bilinmediğinden kahveye zehir koyulup koyulmadığını anlamak için suya damlatılırmış suyun renginde bir değişme olursa veya başka bir renkte olursa kahvenin zehirli olduğunu anlarlarmış.o zamandan beride kahvenin yanında su ikram etmek adet olmuş.

benim yarım yamalakta olsa bildiğim budur... :)

0|0
    0|0
  • Telvesi boğasında kalırsa diye :D

0|0
    0|0
  • link sorulmuştu bu soru

0|0
    0|1
  • misafire kahve ve su ikram edilirmiş eğer suyu alırsa açım anlamına geldiğinden misafire yemek hazırlanırmış kahveyi almaksa tokum anlamında :)

0|1
    0|0
  • ben biliyorum...eski türk geleneklerinde eve gelen misafire kahve ve yanında su ikram edilirmiş.misafir eğer kahveyi alırsa bu onun karnının tok olduğu,eğer suyu alırsa aç olduğu anlanıma gelirmiş ve evsahibi hemen sofra hazırlarmış.yani nezaket icabı misafire aç mısın tokmusun demek yerine su ve kahve ikram edilirmiş.hangisini seçerse artık...

0|0
    0|0
  • türk kahvesi yapısı gereği ağırdır tatlandırmak için lokum çikolata ile birlikte ikram edilir ve kolay içilmesi temrenin ağızda kalmaması için su ile beraber verilir. sanıldığı gibi sonra değil önce içilir su... ağzında başka tatlar varsa temizlensin kahvenin tadına tam varabilin diye..sonra içerseniz ağzınızda kalan o hoş aromayı kaybedersiniz. Kahveyi boşa mideye göndermiş olursunuz.

0|0
    0|0
  • Kahvenın tadı tam alınsın dıye sanırım

0|0
    0|0
  • kahveden once ıcılıp agızda tat kalmasın kı kahvenın tadı tam alınabılsın dıye

1|0
    0|0
  • Türk kahvesi bildiğimiz gibi ağır bir içecek..bunun için kahveyi içmeden suyu içtiğimiz zaman,kahvenin sindirimi kolaylaşıyor.

0|0
    0|0
    • Kahvenin sindirimi zor değildir zira kahve içtikten sonra sıcak olması sebebiyle damar ve bağırsakları genleştirir. Bilakis sindirimi zor olmadığı gibi ishal bile yapar.

• neden türk kahvesi adını onu bile bilmiyorum

osmanlıda türk kahvesi yokmuş ki

osmanlıda mırra içerlermiş

tek yudumda olurmuş 2. yudumda içilmezmiş o yüzden su da verirlermiş diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Türk kahvesinin kendine özgü öyle bir tadı vardır ki, kahve içmek adeta kendi başına bir kültür haline gelmiştir. işte o enfes tadın daha iyi hissedilebilmesi ve başka tatlarla karışmaması için kahveden önce ve kahveden sonra su içilir.

0|0
    0|0
  • eskı adetlerde eve gelen mısafıre kahve ve su ıkram edılırmıs ılk olarak eger mısafır toksa kahveyı acsa syu alırmıs...ama sımdıkı amacı bence kahve bıttıkten sonra telvesını temızlemek ıcın

0|0
    0|0
  • şu an su ile dişler temizlenir kahveden sonra...

0|0
    0|0
  • ac olup olmadığını anlamak içindi galiba

0|0
    0|0
  • mesela ishal olunca da limonlu kahve içiyoruz.ne acayip demi.

0|0
    0|0
  • ic gitsin iste.

0|0
    0|0
  • sert bi kahve çeşidi.ne zaman içsem bademciklerime takıldığını hissediyorum.bence o yüzdendir.

0|0
    0|0
  • kahve bazılarına acı gelirse içsinler diye ama ben hiç içeni görmedim

0|0
    0|0
  • Küçükken kahve acı olduğu için suyla içerler diye düşünürdüm :(

0|0
    0|0
  • arkadaşlar açıklamış zaten

0|0
    0|0
  • böbreklerdeki su miktarı ile alakalı bir şey anlatılmıştı bana..araştırmadım ama..

0|0
    0|0
  • boğaza kaçan telveyi temizlemek icin belki de

0|0
    0|0
  • Tortusu dişlerde leke bırakıyor bence o yuzden

0|0
    0|0
  • kahvenun son yudumunu aldıkdığımız da ıcındekı kahve dıslerı yapıstır o kotu goruntugu ordadan kaldırmak ıcın su ıcılır ;)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Boğazını ve ağzını temizleyerek kahvenin tadını daha iyi al diye kahveden önce içilmesi gereken içecektir o su. :))

1|0
    0|0
  • benim bildiğim misafirin karnı açsa ilk suyu içer toksa ilk kahwe sonra su

0|0
    0|0
  • Bilen bir kişi çıkmış :)

yanın daki su misafirin aç olup olmadığını anlamak içinmiş. su ve kahve ikram edilir misafir suyu içerse aç anlamına geliyormuş ve yemek hazırlanıyormuş. kahve içerse demekki aç değilmiş :D

0|0
    0|0
  • Eskiden adet öyleymiş. Yeni misafir geldiğinde bi tepside kahve ve bi bardak su getirilir. Eğer misafir kahveyi alırsa karnı toktur, eğer suyu alırsa derhal sofra hazırlanır. Bu kadar da misafirperveriz :)

0|0
    0|0
  • Damakta her hangi bir farklı tat varsa temizlemek için önce en azından bir yudum su içilir sonra kahve içilir. Kahvenin tadını daha iyi anlayabilmek için .

Saygılar...

0|0
    0|0
  • yaa bence birisi denemiştir iyi olduğu görülmüştür sonrasında devam etmiştir.

0|0
    0|0
  • Kahve den önce su içer ise açım demek anlamına gelir..

2. dişlerde kalan kahve millerini su ıcrek gıdermek ıcın.

3. kahve acılıgını gıdermek ıcın

0|0
    0|0
  • Telvesi boyazında kalırsa anlarsın suyu niye koyduklarını

0|0
    0|0
  • kahveni içtin sigdir ol git

0|0
    0|0
  • kahve içince susanırsın yanındada su verirler..tıpki baklavadaki gibi..bence hepsi bu

0|0
    0|0
  • kahveden sonra susarsan su iç diye:D

0|0
    0|0
  • acılıgını almak için benceeee:)

0|0
    0|0
  • bilmem

0|0
    0|0
  • tortular kacarsa diye

0|0
    0|0
  • adetten.

0|0
    0|0
  • eskilerden bir ifadesi vardı ama söylemişler zaten

0|0
    0|0
  • bende boğazına yapışmasın diye biliyorum

0|0
    0|0
  • bilmem ben kahve ağıdır diye veriyolar sanıyodum

0|0
    0|0
  • Açlık tokluk falan ama şimdi uzun uzun yazmaya üşendim. İllaki birisi yazar.

0|0
    0|0
  • kahvenin ağızdaki acı tadını gidermek için

0|0
    0|0
Yükleniyor...