Size en saçma gelen atasözü/deyim nedir?

"Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin. "

Mantıksızlığın dibi diyorum. Bu sözü söyleyen benim atam olmasın lütfen.

0|4
160|293

En İyi Erkek Görüşü

• Anadolu'da deli saçmalaması ata sözleri çok yaygındır. Hayatında eli kalem tutmamış, ilim irfan nedir bilmeyen insanların bizlere "Ata" olarak mâl edilmesi ayrı bir muamma.

İlmin ve öğretimin olmadığı yerde cehalet peydah olur tabii. Bu noktada önemli olan devletin okul açmaması, açtığı okula öğretmen ataması yapmamasıdır denebilir.

16|3
    4|8
    • 'Peydah' ne demek hocam?

• Atasözlerinden nereye bağlamışsın yok artık. Atasözleri kültürel mirasımızdır bu şekilde nitelendirmen senin ne derece 'eli kalem tutan, ilim irfan bilen' biri olduğunu gösteriyor gerçekten 👏

• teşekkür ederim e. i. g için

Erkekler Ne Diyor 292

• Anasina bak kizini al sozude bana garip geliyor her kiz cocugu tam olarak annesine benzeyecek diil ya

24|1
    1|1
  • Birgun cocuklarimin zengin oldugunu duyarsaniz bilinki bu adam haram yemistir!
    Benim atam degil allahtan.. bu bile ne buyuk seref!

13|9
    1|3
    • cok dogru diyorsun

atamiz olmayan biri demiski yolsuzluk yapan babamin oglu olsa cezalandiririm

• Doğulu bir atanın sözü olmalı o.

***dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.(Ne alaka mk:)

***erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır (evlenmedigim için olabilir)

***damlaya damlaya göl olur (ülkemizde geçerli değil )

***bana dokunmayan yılan bin yaşasın. (al bir i*ne ata daha. ulan ne biliyosun bir dahaki sefer seni, aileni sokmayacagını. birleşip de o yılanı gebertmek daha doğru olmaz mı. ne bencil g*t bir atasın l*n sen.

*** erkeğin elinde çubuk (sigara), kadının elinde çocuk. da bu kategoride olabilir

#V

9|4
    11|13
    • yanlış düşünüyorsun. doğulu olan herkes kaba saba değil. aksine genel olarak kadın ''ana'' olarak görüldüğünden çok saygı görüyor. egeyi akdenizi geçtim o çok beğendiğimiz avrupa ülkelerinde bile kadına şiddet var. kadın resmen seks objesi olarak görülüyor. yani burada sözkonusu olan doğulu batılı olmak değil, insan olmak.

• @thechonesesone bir zeki sendin , sozluk yazariyim aynı zamanda ben

• "İyi insan lafın üstüne gelir. / İti an çomağı hazırla" çelişkileri.

22|7
    1|1
    • çelişki yok burada biri iyi insan biri kötü insan !

• hakkında konuştuğun kişinin iyi olup olmadığına söz mü karar veriyo sen mi? iyi düşün derim

• Sözlerin ikisi de aynı kişi için kullanılabilir. Sana iyi gelen birisine sen iyi olanı kullanabilirsin. Aynı kişiyi ben sevmiyorsam diğer sözü kullanabilirim.

• keser döner sap döner tavuk döner horoz gömer :DD

14|15
    2|4
  • Baldız baldan tatlıdır..

18|3
    2|5
  • Baldız baldan tatlıdır xd

25|4
    3|6
  • Bu soru bence çok saçma

19|10
    18|10
    • Valla saçma herkes de bana çattı saçma bulduğum atasözünü yazdım diye az önce. sanki hoşunuza giden atasözünü sormuş gibi tövbe tövbe

• Bu sözden çok bence bir uydurma söz veyahutta safsatadir ya da bir denyonun sözüdür..
    Böyle atasözü olmaz hatta olamaz çünkü bizim atalarımız kadını bas tacında tutmuştur her zaman..
    Hatta Peygamberimiz S. AV ne buyurmuş onu en büyük atamız sayarsak ki öyle;
    Cennet anaların ayakları altındadır..
    Bu söz bile kadınların bize Allahın emaneti olduğunu ve korumaniz gerektiğini anlatmakta..
    Saygılar hayırlı geceler..

1|0
    0|0
  • Atasözü müymüş o :D dayakçı koca uydurmuştur dhkhd

3|0
    0|0
  • Bu paylaştığın atasözü ve buna benzer anlamlar içeren sözleri kesinlikle yanlış buluyorum zaten bunlar insanların kendi yanlarını güçlü tutmak için uydurduklari sözlerdir. Fakat bir çok atasözünde kullanılan kelimeler yanlış olabilir ama önemli olan vermek istedikleri mesajlardır diye düşünüyorum ben

2|0
    0|0
  • Belki mantıksız olabilir ama bir yerden HAKLI hersey göz önünde bayanlar onları ezen ve kiranı daha cok istemiyor. Tabir olarak elde olmayan elde Olmayini daha cok istiyorlar. Onu cok mutlu eden biri olsun digeride yapmayan olsun yapmayan daha cok kazanır. Kadınlara bunları yakıştıramiyorum zaten acıyı kendine yakıştırmamalari..

0|0
    0|0
    • ben anlamadım felsefenden :D

• sen cümlelerin sonunu tamamlasaydın ve anlatım bozuklugu yapmasaydın daha anlaşılabilir olurdu. Direk saldırıya geçmen hoş değil ben sana abes bir şey demedim.

• Saldırmaya geçmedim neyse öyle ben sevmiyorum zaten bayanların böyle yapması bir bayan kendine yakıştırmamalı zaten ama ne yazık ki öyle bunu yapan bayanlar. Kendilerine mutlu birsey değilde acı seyleri daha cok kendine yakıştırıyorlar..

• İbretlik tespit tebrikler :))

İmam o. ursa cemaat mçarmış. Neden imam neden? Hani bizim dinimiz...

1|0
    0|0
  • Kuru b*k gote yapışmaz

2|1
    0|0
  • Iti an comagi hazırla ile iyi insan lafın üstüne gelirmiş Atasözleri söyleyen kişileri karşı karşıya koymak istemisimdir. d

1|0
    0|0
  • Aslında böyle bir soruyu iyi ki sormuşsun ki bazı soysuzlar olmayan atalarına küfür etmişler..! Bazı gerizekalı arkadaşlar da yok eli kalem tutmamış bu sözler çok saçma gibi salakça şeyler beyan etmiş.. Tabi bu salak arkadaşlarımız bilseler astronomi, matematik, cebir vb ilimleri ortaya çıkaranların kim olduğunu böyle konuşmazlardı eminim..

Sizin sorunuza gelince hanımefendi o sopa değil sobadır.. Zamanla dejenere olmuş atasözlerinden birisidir.. Eşek hoş laftan ne anlar veya sıhhatler olsun gibi..

Ayrıca her atasözü ve deyimin bir hikayesi vardır.. Yani illaki bir atasözünü duyduğunuzda birinci anlamıyla düşünmein.. Her damla göl olmaz mesela.. Burada ki anlamı anlamak gerekir.. Bunun için de zeka...

0|1
    0|0
  • atasözü değildir o yahu :/ atalarımız yapmaz öyle şey :P

kesin sırtından "sobayı" yani sıcak tutmak maksatlı, karnından da "spa" hani var ya spa merkezleri onu eksik etmeyeceksin şeklindedir o zamanla dezenformasyona uğramıştır :)

1|0
    0|0
  • benim en sevdiğim atasözü : EN İYİ KÜRT ÖLÜ KÜRTTÜR.

1|2
    2|1
    • Irkından ötürü bir millete ilişkin genelleme yapmak cahillikten başka bir şey değildir.

• Aklıma gelen her hangi birşey yok. Buna benzer pek fazla ata sözü olacağını da sanmıyorum..

0|0
    0|1
  • Bunu söyleyen bizim kahvedeki mehmet amcanın atalarıdır ya. Senin benim atalar demez öyle şey.

Benim favorim de şu;
    Kızını dövmeyen dizini döver.
    Bizde hep bir dayak üzerine işliyor sistem sanırım.

En sevdiğim de;
    Ne şeytanı gör, ne salavat getir. (Argosu: Ne kediyi sik, ne sikin tırmalansın)

1|0
    0|0
  • "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" lafını oldum olası ırkçı ve cahilce bulmuşumdur zira bu paranoyayı o cahillerin kendisi yaratmış ve sebep olmuşlardır

1|2
    1|0
    • Ay kesinlikle.
      Bir de bununla paralel şu var.

Tanrı Türk'ü korusun.
      Hönk.
      İnsanları korusun demek varken ayrım yapmak neden?

• Bence doğru bir söz bizim iyiliğimizi dusunen bir millet var mi acaba

• Zamanındaki barbarlığı yayılmacılığı ve diğer milletleri asimile etmeden önce düşünecekti bunu diyenler. Türkofobiye son derece karşıyım çünkü ırkçılarla birlikte benden de nefret ediyorlar belki ama bunu yaratan da buranın ırkçıları ve yobazlarıdır

• Bacisi guzelle arkadaş olam

1|0
    0|0
  • "Sakla samani damlaya damla deniz olur"

0|0
    0|1
  • kusura bakma deyince; kusura sünnetçi bakar denmesi :)))

2|0
    0|0
  • Bence o devire göre mantıklı olabilirler günümüzü yansıtmadığı için saçma demek biraz abest kaçıyor birde sözün aslı nasıl tam bilmeden söylüyoruz bence değiştirilmiş bir sözdür

1|0
    0|0
  • Bir Serdar Ortaç atasözü :)
    Aşk, bu kızıl ötesi yaralı müzesi hareket edemem:D:D:D

atasözü degıl ama sacmalık kokuyor ppaylasıyı dedım:D

1|0
    0|0
  • imam ossurursa cemaat sicar

2|3
    0|0
  • burada ne kadar fesat düşünceli aslını ve özünü inkar eden insan varsa bu soru sayesinde hepsini görmüş olduk... atasözlerinin anlam bütünlüğü nü ve derinliğini anlayamamış çoluk çocukla dolu bir kreş gibi burası Geveze ve şımarık çocuklarla dolu bir kreş...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    262

Kızlar Ne Diyor 160

• aşk, bu kızıl ötesi, yaralı müzesi, hareket edemem (anonim

23|8
    4|2
  • Dote giren şemsiye açılmaz. Ne ara denemişlerse...

6|3
    2|1
  • Baldız baldan tatlıdır kadar abazaca ve serefsizce bir söz olamaz insan karısının kiz kardeşine abidik gubidik gözle bakar mi?

2|3
    0|0
  • Ateş olmayan yerden duman çıkmaz sözü bence ateş ve duman ile ilgili sadece. Her zaman her konuda durum böyle olmayabiliyor. İnsanların tutarsız, desteksiz iftiralarına şahit oldukça bu atasözünün pozitifliğine inanmamaya başladım...

1|0
    0|0
  • Ates olmayan yerden duman cikmaz.
    Atılan iftirayı dedikoduyu yücelten saçma sapan bir söz. Arada istisnai durumlar olabilir ama bu gerçeği değiştirmez

1|0
    0|0
  • Baldız baldan tatlıdır.

3|3
    2|2
  • çok gezen tavuk ayağında b*k getirir
    Saçı uzun aklı kısa
    Kılı kırk yarmak
    en absürt olanlar bence bunlar

0|1
    0|0
  • Yazdığın atasözü veya deyim değil. Ne olduğu sbelli değil o ayrı. Ama bana komik gelenler şunlar:
    - ekmek bedirin su hıdırın, yiyin kudurun için kudurun
    - eşeğin kulağına yasin okumak
    - havlayan köpek ısırmaz (ısıranlar var) :D

2|1
    0|0
  • ''bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?'' yahu insan bunu konuşurken cümle içinde kullanmak istese karşısındaki insan arkasına bakmadan kaçar

1|0
    0|0
  • Kızını dövmeyen dizini döver; İnsanın kızı bile olsa kendinde bu hakkı bulamaz ve bu söz ile kızları kucumsediklerini güçsüz, aciz gösterildiğini düşünüyorum, erkek de olsa kiz da olsa egitilmelidir ama dovulerek degil nasihat vererek dogruyu ogreterek.

0|0
    0|0
  • Saçma atasözü diye bir şey olamaz
    Saçma mantıklı düşünen insanlar vardır bunlarda saçma bulur atasözleri

0|1
    0|0
  • "Hırsızlık bir ekmekten kahpelik bir öpmekten başlar ... " aslında mantıklı gibi ama biraz düşününce o kadar da mantıklı değil gibi

0|0
    0|0
  • Papaz her zaman pilav yemez de bana mantıksız geliyor.

0|2
    0|0
    • mantıksız değilde anlatılmak istenen farklı birine yalan söyleyip söyleyip her zaman inanmıcagını anlatıyor bence

• çoğu sözümüz doğrudur ve mantıklıdır, dönemin şartlarını yansıtır lakin bazıları zaman tanımaz örneğin,
    yakana bit kapına k*rt dadandırma.

0|0
    0|0
  • Sıçtı cafer bez getir

2|1
    0|0
    • bu hangi atanin sozu yok boyle atasozu

• Baya bir yaşamışlığım var ama yeni duydum, çok da güldüm.:))

• Bir de bu cümleye ya 1. kelimeden sonra ya da 2. kelimeden sonra virgül gerekiyor. Acaba söyleyen ata nereye uygun gördü onu bilmiyorum.

• Dayak Cennetten Çıkmadır.

0|1
    0|0
  • Bugün yediğin hurmalar yarın seni tırmalar :D

0|0
    0|0
  • üff sanane be slk

korkuyorum buda atasözü olacak gibi..

0|0
    0|0
  • erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır

O kadar gereksiz bir toplum ki bu ulkenin toplumu. Daha iyilerini bbeklemem hic bir zaman...

0|0
    0|0
  • Kizini dovmeyen dizini dover :/

0|0
    0|0
  • Saç iyi bisey olsa dötte kıl bitmezdi :Digrenclik kokuyo

0|0
    0|0
  • hızlı koşan atın b. ku seyrek düşermiş.
    delikli boncuk yerde kalmaz.
    bu adamda davşan b. ku gibi. ne akar ne kokar :D

0|0
    0|0
  • Bir elin nesi var iki elin sesi var
    Nerde çokluk orada B.. kluk

0|0
    0|0
  • Senin dediginde öyle.
    kızını dövmeyen dizini döver.
    Babaya dayanma kariya guvenme
    Baldiz baldan tatlidir.
    Oglan doguran övünsun kiz doguran dovunsun

0|0
    0|0
  • Türk insanı niye bu kadar komik ve garip. ya ben sizi seviyorum. canım ülkem benim. sürekli güldürüyor insanı

1|0
    0|0
  • Kızını dövmeyen dizini döver.

Kalçalı karıdan pençeli çocuk çıkar. (Zihniyete sokam)

Kızını dövmezsen ya zurnacıya ya davulcuya varır.

Kadın dediğin koluna taktın mı yakışacak, duvara çarptın mı yapışacak.

1|0
    0|0
  • "Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin. "

Bu çok saçma geldi. Aklıma gelmedi.

0|0
    0|0
  • Saçma atasözü mu var

0|1
    0|1
  • kizi gonlune birakirsan ya davulcuya varir ya zurnaciya :/ hic davulcu bir sevgilim olmadi :D

0|2
    0|0
  • "Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek peşinden gitmez"
    Bence en sacmalarından biri.

0|0
    0|0
    • anneannem dediydi bana :D

• Yahu tavuk insana kuyruk mu sallıyo. ya da ördek. Abaza milletimiz hayvana bile gidiyo. Dişilikle fingirdemeyle alakası pek yok.

• Kızlar Devam
    130
Yükleniyor...