Antep'e özgü tatları hiç denediniz mi?

Birçok kişinin bildiği üzere ben Gaziantepliyim ve orada yaşıyorum. Ve bilirsiniz ki bizim mutfağımız çok geniş ve engindir.

Peki size göre hangi Antep yemeği güzeldir buraya birkaç Antep yemeği yazıcağım hepsini yazmam mümkün değil çok geniş bir Antep yemek kültürümüz var.

Daha önce deneyen muhakkak olmuştur bu yemekleri tatlarını merak eden bilen yiyen..
İçliköfteyi yazmayacağım çünkü hemen hemen her yörede bu içliköfte yapılıyor..

Birçok tatlı da var ama en meşhur tatlımız olan Baklavayı koydum ve tabi.
Antep fıstığını da unutmamak gerek :))

Ve meşhur Antep türküsünüde ekleyelim sorumuza.

https://www.youtube.com/watch?v=kFrJI0Lxxmk

• Yuvalama
    10% (20)7% (10)9% (30)Oy Ver
  • Analı-Kızlı (Eşkili Köfte)
    6% (13)10% (14)8% (27)Oy Ver
  • Pirpirim Aşı (Semiz Otu Pirpirimin bilinen ismi)
    2% (4)4% (5)3% (9)Oy Ver
  • Alinazik (Patlicanla yapilir)
    10% (20)13% (17)11% (37)Oy Ver
  • Kuru Dolma (Antep usulu Bol Baharatli)
    16% (32)4% (6)11% (38)Oy Ver
  • Baklava (Tatli olmazsa olmaz )
    56% (117)62% (83)58% (200)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
115|109

En İyi Kız Görüşü

• :( Antepli arkadaşım aklıma geldi nasıl özlemişim :(. Sağa tepik atarım, ganın çekilmiş kanın hele sağa bir çiğköfte yapımda ye demesini ve tabiki köftelerini, baklavasını. Yukardaki lezzetlerden bir çoğunu onun sayesinde tatma fırsatı buldum salçası, baharatı, et yemekleri, temiz kalpli, sempatik, sıcakkanlı şehir sakinleri ile çok sevdiğim bir şehir ama hiç gidemedim ne yazık ki inşallah o fırsatı da bulurum. Espirili bir yaklaşım da benden gelsin https://www.youtube.com/watch?v=Yo8Ot-aVn0M

6|4
    0|1

Kızlar Ne Diyor 114

• Baklavası ve fıstığı güzel olur
    Dipnotcuk; şimdiye kadar tanıdığım hiçbir antepli iyi çıkmadı l*n hiç sempatim yok önyargılı değilim yanlış anlaşılmıyım 😀

2|1
    0|0
  • Kuru dolma dedim severim yaparimda

Ama su antep fistikli burmalari var o ney öyle ya
    Yok böyle bir tatlı

2|1
    0|0
  • Alinazik yemiştim Antep'e gittiğimde. Çok beğenmiştim. Birde Antepli bir arkadaşım baklava göndermişti. burada yediğimiz baklavada baklava mı arkadaş :)

1|1
    0|0
  • antepte okuyorum. D dediklerinn bir kısmını yedim. katmeri beyranı çok severim :D ama içli köftelerinizi sevmedim kızartıolar burada ağır oluo biz haşlarız sadece ve bide dönerlerinizi dürümlerinizi sarılı vermiolar yiyene kadar canımız çıkıo :d bu arada ben adanalıyım :D

0|1
    0|0
  • Hayalim, Gaziantep yemeklerini tatmadan ölmek istemiyorum.

0|3
    0|0
  • Ben Antep yemeklerini bir defa yedim ve aşığım hala.
    ist. da var mıdır gidebileceğimiz?

çok sevinirim adres verirseniz biliyorsanız tabi..

0|1
    0|0
    • Bagcilarda bizim enistenin abisi var
      Antep sofrasi is yerinin ismi.
      Tabi Dürümcü Emmi enistemizin amcasi oda meshur antepli muhakak orayada gidin derim.

• tam detayli bilmiyorum özür dilerim ismen biliyorum sadece istanbula birkez geldim sadece

• est. öğrenirseniz yazarsanız kesinlikle nasip olursa adresi aldığımda gidicem:)

• Fazla bilgim yok ya

0|1
    0|0
  • off antep yemeklerine ölünür ya !
    bende 4 5 ay yaşamıştım antepte gerçekten harika bir şehir.
    o yemekleri yok mu yemekleriii
    dolmalarıı yuvarlamalarııı off yıne mı gıtsem acaba :(

0|1
    0|0
  • Hepsini bilirim hepsinden haftada üç gün tadiyorum Gaziantep bakircilar carsisina asigim.

0|1
    0|0
  • Antep'e gittim, ev yapimi lahmacun ve kuru dolma yemistim yillar gecti hala tadini unutamadim.

0|1
    0|0
  • Kuru dolma , baklava..

0|1
    0|0
  • Yuvalama yedim

0|2
    0|0
  • Biz bir keresinde kilise gitmiştik ailemle 1 hafta da 5 kilo verdim evde pişen yemekler etliydi ve ben vejeteryanım bisküvi tarzı şeyler yedim ama doyurmuyodu tabi pastane falan hiç yoktu fırınlardaki patatesli poğaçalar bile acı arkadaş yani çok zor günlerdi :D bir tek dışarda antep baklavası yedim bide sarma oluyo ya fıstıklı yeşil tabağa üç çeşit tatlı koymuşlardı içimden dedimki ıyy bu ne azıcık :D sonra bitiremedim bile zor bitirdim çok tatlıydı

0|1
    0|0
  • Geçen sene hatayli ve gaziantepli arkadaslarimi ziyarete gittim ve iki ildeki yemekler harikanin otesindeydi ben böyle güzel tatlar hele antepin kuru dolmasi baklavasi alinazigi icli koftesi vb birguzel tat yedim gerçekten bu tatlar yerinde yenince farki fark ediliyor :)

0|1
    0|0
  • Bir tek baklavasını...
    Pirpirim bizde de yapılır.

0|1
    0|0
  • antepten bir müşterimiz geldi bir baklavalar getirmiş yok böyle bişi ben resmen böyle bişi göredim yemedim doymuyosun yaa :( olsada yesem yine...

bide şu an antep fıstığı yiyorum sözde çalışıyorum çaktırmayın

0|1
    0|0
  • Sadece baklava.
    Bir boğaz düşkünü olarak, diğerlerini de en kısa zamanda denemek isterim.

0|1
    0|0
  • Amca benim antepli birkaç ay sonra gideceğim yanına yuvarlamayi çok sevmiştim ve şey nohutlu durum yemistim. :) yemeklerden çok alış veriş yapacak çok yer var oralar da güzel ve uygun :)

1|1
    0|0
  • Gaziantep diyince aklima sadece antep fistigi geliyor

0|1
    0|0
  • Baklava candır

0|2
    0|0
  • Bahçada mış mış sararip yere düşmüş sevdiğim antepli aklıma düşmüş s:-D:-D

0|1
    0|0
  • BAKLAVA GETİR BİZEEEEE KATMER DE OLUUUR

0|1
    0|0
  • En güzeli yuvalama ❤️

0|1
    0|0
  • Baklava Mmh nasıl canım çekti😀😀

0|2
    0|0
  • Oooofff Antep yemekleri canım çekti.. Sabah kalkıp beyran içeceksin. Üstüne bir de katmer yiyeceksin. Öğlen alinazik ve lahmacun... Aaaayyy devam edemeyeceğim... : )))

0|3
    0|0
    • Beyranı içtikten sonra katmere yer kalmaz bence :) bende oyle oluyor yani :)

• Alinazik Analı kızlı ve baklava yedim. Inşallah diğerlerinide yerim.

Daha sabah babama Antep'e gideceğim dedim. :)

0|1
    0|0
  • Olsa da her birinden yesek.

0|1
    0|0
  • Zaten baba tarafı Antep li olunca her şeyi denedim ama favorim kuru dolmaa

0|1
    0|0
  • kuru dolma harikadır ama biber olanı analı kızlı da yuvalama da baklavada süper bende doğuluyum ve bu yemekler bizim orada da yaygın

0|1
    0|0
  • bizim oralarda pürpürüm derler ona. severim.
    antep fıstığı favorim :)

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    84

Erkekler Ne Diyor 109

• Antep deyince antep fıstığı geliyor benim aklıma ve tabiki baklava..
    Alinazik abi ile de tanışmışlığımız var...

0|1
    0|0
  • Baklavası güzel, denedim.

Dipnot: Ağabey sen kaç tane soruyu 'günün sorusu' için talep ettin. Sıra gelmeyecek sanırım. :)

0|1
    0|0
  • Antep deyince başka bir ilin adı geçmemeli sofra da.. İnsana kilo aldırır o mutfak..

0|1
    0|0
  • Arada yarim kilo alir ayni gun icinde tuketirim tek basina baklavayi.. et yemedigimden digerleri ilgimi cekmiyor zaten:)

0|1
    0|0
  • Gaziantep e iki kere gittim. Bir keresinde kaldım, Yemekler gerçekten inanılmazdı. Ama istanbuldan antep e gidip orda yemek yedikten sonra geri döndükten sonra 1 hafta kendine gelemiyor insan.

İnşallah bir gün sırf fotograf çekmeye gideceğim. Antep kalesi, zincirli bedesten, tarihi kahve ve buna benzer inanılmaz güzellikler. Zeugma ya gitmek nasip olmadı inşallah orayada gideceğim

0|1
    0|0
  • Kutu fasulye, pilavı bilmiyor Anteplier. ))

0|1
    0|0
  • Vay komşu nedon yo ekşi köfte galiba ekşili yahniyle aynı şey neyse ben alinazik dedim çelişkiden kurtuldum :D

0|1
    0|0
  • 3 sene kaldim antepte.
    Seviyk tama yoorumm.
    En son 2010 da gittim. burnunda tutiy rafik ele bele deel.
    Cigerci mustafayi ozledim imam cagdasi kelebegi.
    Kelle pacayi beyrani havuc dilimini binevlerin yukari mahallesinde bileginden aka aka durum yemeyi.
    Allebende mangal yapmayi kavaklikta semaverle cay icmeyi cekirdek citlemeyi kus sesleri altinda.
    Gece yolda dolanip birden arabadan inip yoooooo yooooo yoooooooooooooooooooo yoooo çekmeyi.
    Iri popolu kiz görüp de iki g. tun olada birini yirtip atasin giz demeyi.
    Antrbe getmem lazimmmm :(

0|1
    0|0
  • Antep mutfağı Türkiyenin en zengin ve çeşitli mutfaklarının başında geliyor Antepe gidenler için uğranılacak restaurantlar İmam çağdaş, Kebabçı Halil usta, Katmerci Zekeriya usta, Çulcuoğlu Et lokantası, Metanet Lokantası Sayılabilir Tatlıcı olarak da Koçak Baklava , Burhan İnal , Zeki İnal sayılabilir bu yerlerden baklava yemediyseniz yediğiniz ana kadar kendinizi baklava yemiş zannetmeyin! benim favorilerim Alinazik kebabı , Ekşili Taraklık Tavası , Antep usulü Lahmacun vede Antep Baklavası

1|1
    0|0
  • abi al bir dene dedin de denemedik mi :/

0|1
    0|0
  • Antep' e geldiğimde kuzenim beni tarihi bir lokantaya götürmüştü adını unuttum. Ali nazik yemiştim 2 porsiyon. Unutamam...

0|1
    0|0
  • dedem kilis savunmasında önemli rol oynayıp olup her eski kilisli gibi antepliyim diyenlerdendi. bu da beni bazı şeyleri açıklamaya sevketti. fıstığımız siirte, kebaplarımız urfaya adanaya peşkeş çekilmeye çalışıyor. yemeğimizi yediririz yemek kültürümüzü yedirmeyiz. cıngıl mıngıl sıra gecesinde rendelenmiş domatesten başka mezesi olmayanlar taklitçiliğimizi yapmasın! yemek kültürümüzü de vatanımızı savunduğumuz gibi savunuruz !

0|1
    0|0
  • özikizler künefesi erçelebi kadayıfı koçak baklavası urfa tike ciğeri metanet beyranı halil usta kebabı acıktım l*n senin yüzünden

1|1
    0|0
  • Geliyimde denettir abi :D
    Şaka bir yana evet onun haricinde imalatta çalışmışlığımda var :) bıktım bile diyebilirim.

0|1
    0|0
  • katmeri başka bir şehirde de yapıyolar mı bilmiyorum ama ben katmer ve baklavayı seçmekte zorlanırım. ayrıca tabii ki hepsi ayrı ayrı çok güzel diğer seçeneklere de haksızlık olmasın

0|1
    0|0
  • Modum yemek diyince dalayim dedim soruya benim her zaman Karnım aç zaten antep mutfağı güzel yemekler dışında baklavaniz ve fistiginiz var severek tüketiyoruz saygilar dilerim :)

0|1
    0|0
  • Antepe çok kez gittim beyranı içtim👍 güzeldi. Baklava yedim fıstık aldım👍 sevdiğim bir arkadaşım var sen neresindesin antebin?

0|1
    0|0
  • 20 yıldır antepteyim artık antepliyim yani :)
    -Simit aşı
    -Haspirli yoğurtlu patates
    -Eşkili ufak köfte
    -SOĞAN KEBABI
    -Yenidünya kebabı
    -Menengiç kahvesi
    -Antep turşusu (dolma şeklinde olan acı biberli <3
    -BEYRAN
    -KATMER...
    Bu tatlar telifi antep yöresine ait ölmeden yenmesi gereken lezzetler
    Mehmet ayşinin lezzet durakları 2 saat sürmüştü ;)
    Ayrıca soğanı sevmeyen biri olarak en sevdiğim yemeklerden biri de soğan kebabıdır
    Böyle bir şehir işte yorum hele 2 hanek adek :)

0|1
    0|0
  • alinazik hariç hepsini denedim beğendim oda Ben Sivaslı olduğum için nezaket Soğuk havanın sert etkisinden yabancı geldiği için yemek nasip olmadı galiba:)
    Not:6 senedir gaziantep'te yaşıyorum.. yemek kültürü bizim oraların damak zevkine hitap ediyor seviyorum antep yemeklerini.. Birtek bizim dolmamız farklı ondada tercihim gaziantep dolması...

0|1
    0|0
  • Bende antepliyim :) dolma lahmacun patlican kebabi hepsine asigim bayramlarda yuvalama fala n super ya

0|1
    0|0
  • Analı-Kızlı (Eşkili Köfte) ve çorbasını marketten hazır alıp denemiştim.

0|1
    0|0
    • haziri gibi olmaz ya aslini denemek sart bence tavsiye ederim:)

• İstanbul'da pek bulamıyorum ama antalyada Gaziantep Restoran da yemiştim, hepsi de harika lezzetler.

• Evet denedik çok mersi mutfak harbiden çok zengin yemek anlamında

0|1
    0|0
  • elkan elaktarlar goltuğun altında galık beni ara...:))
    gereksiz pahalı baklavalarını denedim evet...

0|1
    0|0
  • Beyran çorbasına hastayım müdür

0|1
    0|0
  • Gaziantepe gitmek kısmet olmadı gidersem söz :)

0|1
    0|0
  • Baklava ımmm antepli yaktın beni :)

0|1
    0|0
  • Benim en sevdiğim tatlıdır şunlardır.

-Pasta
    -Tavuk Göğüsü
    -Trıleçe
    -Kazandibi
    -Sütlaç
    -Bodrum Lokma Tatlısı
    -Tiramisu

0|1
    0|0
  • Kilis'te öğrenciyim yakın olduğundan dolayı sık sık giderim Gaziantep'e. Baklava zaten apayrı bir olay onun dışında bayram yemeğiniz yuvalama çok güzeldi :)

0|1
    0|0
  • Baklava.

0|1
    0|0
  • antep'e arada bir gidiyorum ama gezmeye hiç vaktim olmuyor. bir ara kolaçan etmem lazım

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    79
Yükleniyor...