Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? neden?

Osmanlica ogrenmek ister misiniz? neden?

• evet
    43% (10)38% (10)41% (20)Oy Ver
  • hayir
    57% (13)62% (16)59% (29)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
19|32

En İyi Kız Görüşü

• osmanlıcayı eskiden sadece sarayda yaşayan insanlar konuşurmuş.
    halkın bildiği dil osmanlıca değilmiş.
    biz sarayda yaşamıyoruz ki osmanlıca öğrenelim.

0|1
    0|0
    • ayrıca da osmanlıca türkeçnin arap harfleriyle yazılmış hali. eskiden halkın dili zaten türkçe imiş. ama arap harfleri kullanıldığı için türkçeyi arapça yazıyorlarmış. latfin harflerine geçince türkçeyi göründüğü gibi yazmaya başladık.. hala osmanlıcayı arapça zannedenler çok var :)

Erkekler Ne Diyor 32

• İstemem.. Ona ayıracağım mesaiyle başka bir dil öğrenirim, maddi manevi daha çok işime yarar..
    Dayatılması anlamsız..

2|5
    0|0
    • Osmanlıca kendi öz dilin. neden böyle düşünüyorsun.

• benim öz dilim türkçe.. osmanlıca, osmanlı devleti zamanında, çok kültürlü toplum tarafından konuşulan, sırf arap alfabesi kullanılabilsin diye farsça ve arapça kelimelerle şişirilmiş, ağdalı bir saray dili..

• Ne ben ne de doğacak çocuğumun öğrenmesini istemiyorum...
    Neden?
    Çünkü, bence bu ziyadesiyle gereksiz.

1|0
    1|0
  • Elbette hayır tamam sonuçta ecdadın dili ama daha eskileri öğrenmek daha iyi olurdu bence göktürkçe mesela en azından orjinal dilimizi öğrenirdik yani biraz arapça biraz Farsça biraz türkçe saçma zaten Osmanlıca diye bir dil yok sadece milletlerin dili olur osmanlı bir devletti millet değil buna osmanlı türkçesi demek sanırım daha mantıklı olur ama osmanlı türkçesi (saygısızlık olarak algılamayın) saçma bir şey.

1|3
    0|0
  • mesleki olarak gerek yoksa. ne gerek var ki.

2|2
    0|0
  • Zaten biliyorum osmanlıcayı.

1|1
    0|0
  • Osmanlıca ne ya bir o eksikti ondan önce bizim ülkeye zerafet ve diksiyon dersi verilmeli başka ülkeler barbar dememeli bize!

0|0
    0|0
    • Osmanlı bizim kendi tarihimizdir canım neden utanıyorsun? Osmanlı 600 yıldan fazla kök salmış olan atalarımızın dili. öğrenmekte fayda var

• Osmanlıca öğrenilmesin demedim ondan önce öğrenilmesi gereken çok şey var dedim, ilk önce kendini geliştir sonra beni eleştir, düşüncelerinde uzağım sana.

• mezar taşlarını okuma gereği duymuyorum :)

2|2
    0|2
  • Tarihte, günümüzde kullanılan birçok şeyin kaynağının Osmanlı ve Osmanlı dilinden olup olmadığını araştırmak için öğrenmek isterdim. Atalarımızın kullandığı dili bir de vefa olsun diye öğrenmek isterdim. Onun dışında asla.

0|1
    1|0
  • işte ilerlememiz gereken noktada geriliyoruz... aklımızı daha iyi şeyler için kullanıp yeni şeyler üretmek için zaman harcamak varken. gerekirken neden osmanlıca öğrenerek zaman kaybedelimki? bizim zaten bir dilimiz var, herkezde birbirini rahatça anlıyabiliyor ne gereği var.

0|0
    0|0
  • Osmanlıca öz dilimiz baktım bir çok arkadaşımız hayır demiş ama ben bir anlam veremedim neden hayır? İnsanın kendilini bilmesi tarihinide bilmesi anlaması açısından çok iyi olur canın sıkıldımı aç osmanlı arşivini atalarımızı oku dünyaya 600 sene nasıl hükmetmişler öğren.

1|0
    0|2
    • aynen? nerde bizimkilerde o akıl

• Osmanlıca öz dilimiz değil biraz araştır öyle gel bari yaş 35 ama bilgi yok sanırım Osmanlıca dediğiniz şeyin Osmanlıca dil değil biraz arapça biraz Farsça biraz türkçe karıştırılınca senin öz dilin mi oluyo güldürme ya. O 600 senenin öncesi yok demi ultra zeka?

• Bana ultra zeka diyen GERİZEKALI 600 sene osmanlıca kullanmışsın o veya bu şekilde sanki şimdi yazıya döktüğün dili baban icat etti kullandığın kelimelerin yarısı yabancı zaten ! senin niyetin OSMANLICA dile b*k atmak amacın belli içine sindiremiyorsun ! öyle veya böyle OSMANLI ruhu diriliyor sen ya s. s ya da s. s goççum :)

• Tarih meraklısı bir insan olduğum için ve eski kaynakları bizzat kendim okuyup araştırmak için öğrenmek istiyorum.

0|0
    0|0
  • hayir

0|0
    0|0
  • Ben Osmanlıca'yı güzel bir edebiyat dili olarak görüyorum büyük ihtimalle Farsça, Arapça, Türkçe karışık olduğundandır öğrenmek isterim ama bunun eğitim sistemine dayatılması yanlış

0|0
    0|0
  • Osmanlica yazip okuyabiliyorum. 15 yildir hic bir isime yaramadi.

0|1
    0|0
  • Çok isterdim , çok zengin ve oturaklı bir dil. Birsürü okunmaya değer Osmanlıca eser vardır baksan ama gündüzüne bile çıkmıyor

0|0
    0|0
  • Yok yahu beş para etmez

0|0
    0|0
  • İngilizceye ayırırım o zamanı daha iyi osmanlıca öğrensem bana bir karı yok ama ingizce ögrensem okumak istediğim her kitabı okurum.

0|0
    0|0
  • hayır istemem.
    zaman ve enerji israfı olur.

1|1
    0|0
  • Türkçeyi zor konuşuyom osmanlıcayı napim

1|1
    0|0
  • Türk Dili ve Edebiyatı okuduğum için çok şükür öğrendim, biraz sözlük çalışmasıyla daha da ileriye gidilebilir.

0|0
    0|0
  • Osmanlica ögrenmek istiyorum diyenler acaba kactane yabanci Dil konusuyor...
    Hayir ögrenmek istemiyorum, ilerde daha fazla yabanci Dilim oldugunda belki ama suanda ögrenecek daha önemli Diller var.

0|0
    0|0
  • Olabilir. Osmanlica tercuman ya da rehber olup, turist gezdirilebilir. Bu iste iyi para var diye dusunuyorum..

0|0
    0|0
  • bence öğrenmek gerek bende kursa gidiyorum

0|0
    0|1
  • Tecviti Osmanlıca okumuştum.. Evrak okuyamam ama onlarınki çok zor Aşina olmak alzım

0|0
    0|0
  • Umurumda değil. USB bellek üretemeyen Ülkeyiz ona vakit harcayacağımıza bunu yapsak daha karlı

0|0
    0|0
  • Hayır

0|1
    0|0
  • Hayır

0|1
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Türkçe yi öğrendik de Osmanlıca kusur kaldı

0|0
    0|0
  • Osmanlıca=Türkçe fark yok !

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 18

• Hiç heves etmedim ya olursa da güzel olur

0|0
    0|0
  • ya uğraşmam öğrenmek için, ama eğer osmanlıca otomatik beynime girecekse neden olmasın, ama osmanlıca yerine ispanyolca ya da almanca veya japonca, korece öğrenmeyi tercih ederim, osmanlıca artık kullanılmayan gereksiz bir dil, ama uğraşmadan otomatik beynime girecekse olur valla

0|0
    0|0
  • 4gb uyduruk usb kadar öğrenme yeteneği olan bir milletin hafızasını osmanlıcayla israf etmek süper bir mantık örneği zaten.

0|0
    0|1
    • dil öğrenmem bunları yapmana engel değil ki! 100 yıldır Türkçe konuşuyorsun bu zamana kadar yapılmadı osmanlıcadmı yapılmıycak. akıl işte

• aşığa yazdım tekrarlatma

• Otur öğren o zaman engel olan yok @uzasınbana

• Evet cunku universitede istedigim bolumde osmanlica dersleri var😣

1|0
    0|2
  • evet, meraktan

0|0
    0|0
  • Okuduğum bölümden dolayı öğreniyorum şu an, ama bu bölümü okumasaydim yine de öğrenirdim. osmanlı imparatorluğununun torunu olmanın sorumluluklarından biri bu bence :)

0|0
    0|0
  • öğrenmek gelmiyor içimden :/ ama düşünülebilir...

1|1
    0|1
  • Okuyabiliyorum zaten de, arkadaşlara öneriyorum. Daha dün bir yeniçeri bana adres sordu.

0|1
    0|1
  • Tabiki evet.

0|0
    0|0
  • Hee ögrenelim çeviriden para kazanırız çok yaygın zaten dünyada

0|0
    0|0
  • ne alaka

0|0
    0|0
  • bende isterdim. bizim asıl dilimiz atalarımızın dili bu. biz osmanlıyız Osmanlı bizdi. ve öğrenmeyi çok isterdim. osmanlı bizim tarihimizdir.:)) keşke öğrenebilseydi. mutlu olurdum

0|0
    0|1
  • Ben biliyorum insanın kendi ecdadini bilmesi lazm.: )

0|0
    0|0
  • Türkçeyi söktüm osmanlica kaldı

0|0
    0|0
  • yarım yamalak biliyorum..
    çok hoş bir dil..

1|0
    0|2
  • Evet isterim.

0|0
    0|0
  • hayir

0|0
    0|0
  • Osmanlıca diye bir dil olmadığı için öğrenmek istemem. Osmanlıca arapça, farsça ve türkçenin karışımdan oluşan ve arap harfleriyle yazılan bir dil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...