Nietsche nin söz ettiği übermensch (Üstinsan) size göre kimdir? ?

Okuyanlar bilir Böyle buyurdu zerdüşt muhtesem eserin de şöyle der üstinsan üzerine;

Yeryüzünün anlamı olacak İnsanötesi! Yalvarırım size, kardeşlerim, yeryüzüne bağlı kalın, inanmayın size dünya ötesi umutlardan söz edenlere!

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 12

• Nietzsche'ye göre insan, hayvanla üst insan arasında bir köprüdür. Amaç üst insan olmak olmalıdır. Bunun için de insanın eksik yanlarını tamamlaması gerekir.

"Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız, önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz." cümlesinde aslında bunun ipucunu bulabiliriz. Öncelikle bize doğuştan biçilmiş her şeyi sıfırlamamız gerekir. Tolumsal roller, statüler, inançlar, örf, adet, gelenekler vs ne varsa bunlardan soyutlanmak. Aslımıza özümüze dönmek. Yani kendi alevlerinde yanmak. Tabi amaç bu değil. Bu aşamadan sonra kendini nasıl var etmek istiyorsan o şekilde var etmelisin. Sıfırladığın etkenkenlerden hangilerini ne ölçüde hayatına sokacağına sen karar vermelisin. Ve bu şekilde kendini tamamlamalısın.

1|1
    0|0
  • Nietzsche adamim..

Öldürmeyen aci beni güçlendirir lafina hayran kaldığım şaheser!

O kitabi ariyorum ilk isim onu bitirmek olucak..

1|0
    1|0
  • Ciguli

0|1
    1|0
  • Aleviliktede vardır bu.. Orda da üstün insan terimi yerine hakikate varmak insanın son evresidir... Hakikatli olmak.. Şekilden , ritüellerden, kalıplaşmış algılardan kurtulup saf insan olma hikayesidir.. Modern maddelere ve modern tapınmalara karşı saf katıksız insan olma hikayesi ve öğretisi...

0|0
    0|0
  • üst insan kavramını cözecek seviyede degiliz bence ama, öbür dünyada cennete vadeden efendilerinizi boşverin yeryüzünü cennet yapın diyor ve bence üst insan yeryüzünü cennete cevirebilecek insandır

0|0
    0|0
    • Dediğin doğru Nietsche açıkça anlatms ustinsani çözmek zor değil

• anlat bence, dinlemek isterim

• Nietsche nin söz ettigi ustinsan en yüksek mertebedir insan üstinsan ile hayvan arasında sıksmstr ne zaman ki insan değer yargılarndan kargaşndan ve yanılsamalarndan kurtulursa kendini alt ederse üstinsan olur

• yaratıcı bir amaç için, iç güdülerini disiplin altına sokan, insanlığın gelişmesine katkıda bulunan, yaptığı her eylemin sorumluluğunu üstlenen insan.
    tutkularının, duygularının ve zayıf yönlerinin üzerinde hakimiyet kurabilen, kendi kendisinin egemeni olan kişi.

0|0
    0|0
  • yeryüzüne bağlı kalıyoruz zaten tamamen boşlamadık, bu dünyanın altı olduğunu, tabuta girince nietsche da anlamıştır.

0|0
    0|0
  • Stanislav Petrov

0|0
    0|0
  • Benim için halk otobüsü soforleri

0|0
    0|0
  • Hayattan tat alan insandır.

0|0
    0|0
  • alisimin kaslari kaaaaaahveee amaaaaaaaaaaaan

0|0
    0|0
  • Atesit bir kidi sanırım amacı dünyalik duskunu olup ahireti sallamayan kesime dio

0|1
    1|1
    • Sen Nietsche yi hiç anlamamssn

• Dogrudur egitim hayatim onun kültüründen eksik birakti beni.

Kızlar Ne Diyor 5

• Alın bu dünya sizin olsun zaten. Bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok.

0|1
    0|0
  • Ya ben o kitabı okumaya başladım 40 50 sayfa felan okudum inanılmaz sıkıcı ve karışık geldi açıkçası zevkle okuyanlara bu sebepten şaşkınlıkla beraber saygı duyuyorum. Üstinsan yoktur bence ayrıca bunuda belirtmek istedim :D

0|0
    0|0
    • Nietsche nin hayalindeki ustinsan şu an çok zor haklısın kitap da tiyatral bir dil vardır belki ondan sıkilmssndr

• Okunmaso zor kitaplardan birisi. Dunya otesi umutlari yoksaymasi her felsefesi gibi inancsiz olmasi bence cokta sorgulamamk gerek 😌

0|0
    0|0
  • Insani kamil!

0|0
    0|0
  • Yandın sen nasılsın linç kampanyası başlasın :D

1|0
    0|0
    • Boşver kamki bu ülkeye laf anlatamazsın gel senle kuzey ülkelerine kaçıp yüksek bir binaya çıkıp buraların çöküşünü izleyelim

• Hadi gidelim :)))

Yükleniyor...