Newton'un bu cümlesi için ne düşünüyorsunuz?

“Yerçekimi gezegenlerin nasıl hareket ettiğini açıklıyor, gezegenleri neyin yörüngeye soktuğunu değil... Her şeyi Tanrı yönetir”

0|1
10|12

En İyi Kız Görüşü

• Dinle ilim iç içe olabiliyormuş demek diye düşündüm

0|0
    0|0
    • Bilimi yüceltmek için dini illa ki yok saymak mı gerekir?

• Öyle bir şey demedim aksine hoş bir cümle

Kızlar Ne Diyor 9

• Yani güzel bir cümle :)
    Bilim zaten işleyişi araştırır :)
    Oturup kendine bir güneş sistemi yapamaz :)
    Newton zekasını göstermiş :)

0|0
    0|0
  • bir yerde elbette baslangıc için bir yaratana ihtiyac var bir nedene ihtiyac var o da Tanrı demis. iyi demis bence 👍

0|0
    0|0
  • Newtonun tanri inanci vardi bu zaten fizik tarihi biliminin acikladigi bir sey. Newton gelmis gecmis en iyi fizikci olarak kabul edilir ama o da evren de bazi seylerin nedenini bulamamistir iste bunu da tanrinin varligina baglar. Gerci daha sonra Einstein yorunge olayini da aciklamistir ama tabiki hala bosluklar var

1|0
    0|1
    • Einstein yörüngeye o gezegenlerin nasıl girdiğini açıklamış mı? Bir yerde Newton'un sorusuna cevap bulmuş yani?

• Şimdi mesela biz uzaya dünyadan binlerce kilometre uzağa yüzbinlerce uydu atsak sizce kaç tanesi dünyanın yörüngesini bulup da kendisi oturur? Tesadüf üzere bu ihtimal çok çok düşük değil mi?

• Bu konu hakkinda bir bilgim yok acikcasi

• Dün ile ilim iç içe olabilirmiş

0|0
    0|0
  • Adam ermiş ya...

0|0
    0|0
    • Bilmiyorum ermiş mi derviş mi, ama dünya ya çok büyük bir hizmeti dokunmuştur.

• İnançlıymış

0|0
    0|0
  • Mantıklı cümle kurmuş ama biraz celiskili gibi sanki..

0|0
    0|0
    • Neden çelişkili sizce?

• Yani tanrı kelimesini ne için seçmiş? Bilimin illaki dini veya Yaratıcı kavramını yok saymak olmadığını da söylemiş olabilir mi?

• Belkide bilimle dinin iç içe olduğunu anlatmaya calısmıstır eskiden bilime çoğu kişi karsıydı ya

• doğru söze ne denir

0|0
    0|0
  • Ne b*k yediği belli değil pezevengin

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Benim kahinatın tek güç olduğunu söyleyip, yaratıcının varlığını inkar edenlere sorduğum bir soru ile bağdaşıyor:

Seni kahinat yarattı da, aklını başına kim koydu?

0|0
    0|0
  • Newton'un 17. yy yaşadığını düşünürsek o zamanlarda gezegenleri yörüngede tutan şey bilinmiyordu, basit bir teoremle insan açıklayamadğını farklı boyuta taşır mantığıyla bakarsak newton bunu tanrıyla açıklamıştır.
    Ve Newtonun dini görüşü hakkında bilgimiz olmadan Tanrıya inandığını söyleyebiliriz.

0|0
    0|0
    • Şimdi Newton'un ne kadar inançlı olup olmadığını bilemiyorum ama demiş ki tamam arkadaş adam bulduğu şeyi inkar etmiyor veya fiziği inkar etmiyor :D her şeye tamam diyor da bunları yörüngeye sokan nedir diyor? Kendiliğinden mi geldi gezegenler bu yörüngeye milyonlarca yıl sonra?

• Tamam tamam İslam birinci din, en büyük, en iyi en ulu.

1|0
    0|1
    • Her tanrı geçen kelimede islamı arama canımcımcım kisi hristiyanyahudi budist filanda olabilir ya da göktegriye inanıyordur :D ne bu dusmanlık aaaa

• Burada İslam kelimesi geçmiyor veya diğerleri :) ama senin ilk saldırdığın şey İslam oldu. Bu da ne kadar tahammülsüz ve İslam-Müslüman düşmanı olduğunu gösterir. Herhangi bir şeye inanan insan tahammülü olan insandır!!!

• Ya siz bir durun, ağız tadıyla trollük de yaptırmıyorsunuz adama.
      http://www.marsenis.eu/rage/Troll%20Face%20Sad.png

• katılmıyorum eğer tanrı yönetseydi insanlarıda tanrı yönetirdi tanrı bir cismi yönetmez evrensel kanunlar vardır fiziksel olarak açıklanan

0|0
    0|2
    • İnsan ırkı nasıl oluştu? Neden buradayız hepimiz ölüyorken yaşama sebebimiz ne? Benim sölediklerime karşı senin bir mantıklı açıklaman varmı?

• Ben bir cevap alamadığım için yorum yapmayacağım.

• burada zaten kanunlarin yonetilmesinden degil yaratilmasindan bahsedilmis. Tanrinin kanunlar için ortam hazirlamasi ve kanunlarin olusturulmasi

• Ateyizler bunu da açıklasın bakalım :P

0|0
    0|0
  • Açık kapı bırakmış her yoldan. :)

0|0
    0|0
    • Burada ki açık kapı nedir?

• Bilimde açıklar ilahiyatta demiş. İkisine de katılıyorum demiş yani.

• newton bile inançlı çıktı vay be :D

0|0
    0|0
    • Bir şeylerin varlığı illa inançsızlığa mı çıkmak zorunda?

• Adam haklı beyler

0|0
    0|0
  • İnançları olan bir bilim adamı. ama adam mı orası tartışılır

0|0
    0|0
  • anlamadım :)

0|0
    0|0
    • Ne bilim Newton, yer çekimi çözdüm de diyor , bunları bu hizaya neyin getirdiğini soruyor?

• Açık ve net newton bile allahın varlığını kabul ediyor

0|0
    0|0
  • Evrimcilere burdan selamlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...