"Yaşamak için yemelisin, yemek için yaşamamalısın" sözünden ne anlıyorsunuz?

Marcus Tullius Cicero'nun söylevlerini okurken bu vecizesi karşıma çıktı. Cicero Roma'nın en büyük hatiplerinden birisi. Bu sözü ilk defa gördüğümde pek birşey anlamadım ama sonradan birkaç sonuç çıkarabildim. Peki siz bu sözden ne anlıyorsunuz?

Güncellemeler:
Kendi fikrimi söylemeyi unuttum...

Ben yemek için yaşamamak kavramından zengin olabilmek için türlü pis işlere girmeyi anlıyorum yada daha da basit bir şekilde yaşamamak olarak ağır şartlarda çalışmayı anlıyorum. Çünkü Roma'da zengin olmayan yani pleb sınıfı maden, demir ocakları gibi ağır şartlarda hayatlarını idame ettiriyorlardı. Cicero'da halk tabakasından biri olduğu için bu sözü söylemiş olabilir.

0|0
19|17

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle 21 gün gecikmiş bu bu cevap için özürlerimi sunuyorum.Unutkanlığıma verin,kusuruma bakmayın.

Cicero sevdiğim bir hatiptir.Güzel sözleri vardır.En beğendiğim

"Ayrı ayrı bakınca değer vermediğimiz kimselere biraraya geldikleri zaman değer vermekten daha büyük budalalık olur mu?"

Ancak Cicero'yu sevsem bile bence her fırsatta soyluların yanında yer almış,Tabi bu konuda senin daha bilgili olduğuna inanıyorum.Bu benim sınırlı okumalarımdan gelmiş bir yargı.

Yaşamak için yemelisin,yemek için yaşamamalısın sözüne bakarsak;Bu söz diet sitelerinin favori sözü olmuş durumda.Onlar tabi slogan cümleler arıyorlar,sen olayı daha derinden ele almışsın.

Yaşamak için yemelisin felsefesi bence çok yanlış.Bu hayata zevk almak için geldik.Yaşamak için yiyenler belki daha onurlu bir düşünceyi temsil ederler ancak yemek için yaşayanlar her zaman daha mutlu olmuşlardır.Belki senin dediğin gibi daha derin anlamlarda da söylemiş olabilir ancak ben "yemek" olayına çok takıldığım için sadece yemek yemeyi anlıyorum.Algılarım oraya kitlenmiş durumda.

Daha önce de dediğim gibi "Yaşasın yemek yemek."Her anından zevk alayım şu hayatın

Not:Ceaser,arkeoloji okuyordun sanırım.Bu nedenle okuyup araştırdığın belli.Cevapların detaylı ve bilgilendirici.Bana göre çok ciddi yazıyorsun sadece.Üsluptur, saygı duyarım.Gecikmiş cevap için tekrar özürlerimi sunuyorum.Aynen devam et

2|4
    1|1
    • Teşekkür ederim beni ciddiye alıp cevap yazdığın için. Arkeoloji ve Sanat Tarihi okuyorum. Klasik dönem benim alanıma giriyor. Yani Roma ve Antik Yunan arkeolojisi. Bunun için klasik yunanca ve latince dersleride veriliyor. Bu durumda benimde doğru orantılı olarak bunların tarihine adapte olmam gerekiyor. Bu sebeple çok araştırıp, çok fazla şey öğrenmeye çalıştım.

Tekrar teşekkür ederim iltifatların için...

• 5 ay sonra artıladım brom. Hep bugün için beklemiştim.

Kızlar Ne Diyor 19

• en basit anlamıyla herşeyin fazlası zarardır demek istiyor yemekten yola çıkarsak ihtiyacımızın fazlasını yemenin bize faydası yoktur sadece aç gözlüğümüz yüzünden sofradan fazla yiyerek kalktığımızda en başta fazlalıklar hazımsızlık yapar zevkle yediklerimiz midemize baskı yapar, çok yedik diye pişmanlık duyarız ve ileride fazlalıklar bize kilo olarak döner ayrıca mide zamanla büyüdüğünden az miktardaki yemek bize yetmez hep daha çok yememiz gerekir.

mecazi olarak da gene aynı sonuç çıkar hayatta açgözlülüklerimiz ihtiyaçlarımızın fazlasını tüketme isteği ileride bizi azla yetinemeyen hep daha fazlasını isteyen doyumsuz mutlu olması zorlaşan bireyler haline getirir.

0|0
    0|0
  • En basitiyle; Hayatta neyi merkezimiz yaparsak, o oluruz. Dolayısıyla yemek yemek hayatımız olursa, bedenlere zarar vermekten öteye geçemeyen, israf zihniyetine sahip biri olur çıkarız.

Onun yerine makul ölçüde yemek yiyerek hayatın tadını başka şeylerden almalıyız.

0|0
    0|0
  • Yani yemek yemek kontrollü yapılması gereken birşeydir, bir keyiften ziyade ihtiyaç olarak görmelisin bunu diyor. Göremezsen etli butlu bi hale gelirsin, diyetisyenlerin, liposuctioncıların, mide kelepçesi takan doktorların kapısını aşındırırsın diyor.)

0|0
    0|0
  • benim anladığım; amaç-araç ilişkisi...amacın yaşamak, bunu sağlamak için yemek yersin, ama yaşam için kullandığın araca fazla saplanır kalırsan, o zaman aracın senin amacın olur...yani yemek için yaşamaya başlarsın...benim anladığım bu dengeyi kaçırmamak gerekliliği...

0|0
    0|0
  • Kapitalizmdir anlatmaya çalıştığı,

Amaç büyümektir burada,

Yaşamak için büyümek, yemek zamanla artık büyümek için yaşamaya dönüşmüştür.

1|0
    0|0
  • ben bildiğin yemeği çok yememeyi kararınca yemeyi anlıyorum çok yemeğin yaşama idealize edilmesini anlıyorum

0|0
    0|0
  • Ben ihtiyacım olan kadarına sahip olmam gerektiği sözünü anlıyorum ve öyle de bir hayat sürüyorum zaten. Minimal.

0|0
    0|0
  • çok yersen tombilik olursun..

1|0
    0|0
  • sadece tüketici olarak yaşamaktan bahsediyor olabilir mi ? insanın yaşam gayesinin sadece tüketmek olmadığını, tüketimde aşırılıktan kaçınmak gerektiğini anladım ben.

0|0
    0|0
  • Yaşamak için yemelisin derken nefes almak için,kalbinin atması için yemelisin ama sadece yemek için de yaşamamalısın.Karnını doyurduktan sonra hayata insanlara bak.Hayatı anlamaya çalış...Sürekli yiyip içip yatma diyor.

0|0
    0|0
  • yaşamak için yersen sadece yemiş olursun bana amaçsız gibi geliyor ama yemek için yaşarsan çabalamış olursun yaşamanın anlamı olur gibi gibi

0|0
    0|0
  • tek anladığım yaşamak için hayatın türlü zorluklarıyla savaşmak yaşamayı devam ettirmek. hiçbişeyin kolayına ve hazırına bakmamak

0|0
    0|0
  • günü kurtarma.. tarzım değil.

0|0
    0|0
  • tabiki yaşamak için yemeli ama, vicdan azabı çekmeden, yemeği bir sanat olark görmeli, mideyle beraber gözü ve ruhu da doyurabilmelidir insan...

0|0
    0|0
  • açgözlü olma ihtyacın olduğu kadarını al diyo sanırım

0|0
    0|0
  • yaşasın yemek yemek

0|0
    0|0
  • browni intense

1|0
    0|0
  • biri sana çocuk kısa kes demiş

0|0
    0|0
  • obezite tehlikelidir demiş.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Olaya ben biraz farklı gözle bakıyorum. Benim anladığım ot olmamak. Yani yemek = temel ihtiyaç.

Hayatımızdaki tek amacın ihtiyaçları karşılamak değil, bunların yanında kendimize insanlığa bir şeyler katabilmek. Yazıldığı döneme göre düşününce böyle anlatmak istemediğine eminim. Olaya zenginlik olarak baktığını, o zamanki halkın seviyesini düşünerek bu en çok anlayacakları şekilde yani yemek örneğiyle anlatmayı uygun görmüş olabilir. Belki de kafası güzelken bunu söylemiştir, insanlar da önem verdiği birinin ağzından çıkan her söze dikkat ettiği için bu günlere kadar gelmiş olabilir.

0|0
    0|0
  • Yemek yemek bir amaç değildir. Esasen amaç olan yaşamaktır ve yemek bunun şartlarından biridir. Yaşamayı idame ettirmek için yapılması zorunlu olan bir eylemdir. Yani yaşamanın bir aracıdır ve amaç yaşamaksa bu araç da onun vazgeçilmezidir.

0|0
    0|0
  • Çok derin bi anlamı olduğunu düşünmüyorum. Kinik bi hayat felsefesine benziyor. Yani beslenmeyi hayatının odak noktasına koymamalısın. Bundan zevk almamalısın. Beslenmeyi sadece hayatta kalmak için yapmalısın. Yani bir nevi "bir lokma, bir hırka" anlayışı bence.

0|0
    0|0
  • Eski bir topiği hortlatmışsınız. :)

Ben Boğa burcu erkeğiyim, güzel leziz yemekleri severim, bu anlamda bazen yemek için yaşarım, tabi bazen de yaşamak için yerim.

0|0
    0|0
  • Yemeği amaç değil araç edin. Para da öyledir. İnsanlar para kazanmak için çalışır. Para amaç değil araç olmalıdır.

0|0
    0|0
  • Sanırım bugünde olduğu gibi, o günlerdeki bir karekter tipnin karşıtıyla olan tezatlığını ortaya koymuş.Bazılarının hiç bvir getirisi yoktur ve tamamen tüketicidir ( zaten genelleme yapılacak olursa da mevcut insanlığın % 90'ı tüketici durumundadır), dünyayı kurtaran ve insanlığın devamını sağlayan ise üretici ve yaratıcı olan nadide cüz-i kesimdir ( bu kesimi " yaşamak için yiyen " olarak tanımlandığı/yansıtıldığını düşünüyorum...

0|0
    0|0
  • Yaşasın yemek yemek

Birazdan yatacağım.Daha detaylı bir cevabı sabah veririm efendim.Saygısızlık olarak almayın yüce Caesar

0|0
    0|0
  • Bende yaptığı çağrışım : Yaşam , ölmek içindir.

0|0
    0|0
  • yani ihtiyacından fazla yeme bunu anlıyorum sonra obez olursun demiş

0|0
    0|1
  • Dünyevi zevklerin dışında başka haz ve duygularında olduğunu hatırlatmaya çalışıyor sanırım... Sadece hayatını idame ettirmek için değil diğer manevi, soyut, güzelliklerinde farkına varmak gibi...

0|0
    0|0
  • derin bir anlami var herkes kendine gore bisey cikarabilir senin yorumunda guzel ama ben soz konusu yemekse gerisi teferruat diyenlerdenim ozellikle zaytinyagli dolma ve lahmacspora hayir demem helede yaninda sogan ve limon varsa of be

0|1
    0|0
  • ikisi ayrı şey

yaşamak için yemek demek hayatta kalmak için ne bulursa yemek demek

yemek için yaşamaksa bambaşka bişeydir , damak tadı olan , yemek zevki olan , yemekten zevk alan insanları yemek yapmayı ve yemeyi bir sanat haline getirmesidir.

0|0
    0|0
  • yemek yemeği çok seven biri olduğunu anlıyorum.

0|0
    0|0
  • yaşamak için yiyorum şükür.bazıları var ki,karnı doysa gözü doymuyor:)

0|0
    0|0
  • "True Roman bread for True Romans" :)))

0|0
    0|0
  • hayatını yemek üzerine programlama diyo insan sadece yemek için yaşamaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...