Türkçe'yi doğru kullanıyor muyuz ?

Sizce dilimizi doğru kullanabiliyor muyuz ? Mesela ; yha , nbr , düshün v.b. gibi saçma sapan harfleri yan yana getirenler var.Bunların Türkçe'yi düzgün konuştuklarından şüpheliyim. Türk gençleri olarak dilimize sahip çıkalım...

Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

0|0
11|23

En İyi Erkek Görüşü

• karaman'da işyerlerine yerli tabela asanlara vergi indirimi getirmişler. böyle uygulama yapılsa her şey rayına oturur.

show room , ahmet shop , patiserrie, abdülrezzak group a.ş. vs.. bir sürü var. kim anlıyor bunları? türkçeyi öğrenmeden ingilizce tabelanın mantığı nedir?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• buyur buradan yak sen hiç merak edip Türkçe kelimeleri öğrendin mi

mesela ben derim ki bize Türkçe dersleri verilir ama nedense hiç Türkçede bu kelime bu anlamdadır diye bir sözlük vermezler

nedeni ne biliyor musun bu dil tamamen baştan savma bir dildir

mesela koskoca Türkçede L harfiyle başlayan bir kelime yoktur limon dersen yabancı kelime olur ilimon diyecen ki Türkçe olacak

ondan sonra zeytinin Türkçesi çatal batmaz kaydırğeç tir

Türkçede bulunan en iyi kelime bilgisayardır gerisi fasa fiso hatta canın çok sıkkınsa bu sölüğü bul keyfin yerine gelir

0|0
    1|0
    • Bunların hepsini biliyorum söylemenize gerek yoktu.Baştan savma bir dil derken ? Belirli kurallar varken neden bunları bozuyoruz ve anlamsız şeyler çıkartıyoruz ortaya. İlimon derken de zaten Anadolu'da öyle söyleniyor. Bu arada Türkçe'yi , Türkçe öğretmeni olan babamdan öğrendim..Emin olabilirsin burada verdiğin örnek gibi pek çok örnek yazabilirim. nedenini de biliyorum. Bunlar kurallara uymamamızı gerektirmiyor.

• taraflı değilim yapılan inkilapların biiz gerilettiğine inanan biriyim ve mantıklıda değil yapılan bu inkilaplar

bir örnek mi istersin

türkiye laik bir ülke değil mi ?

yani din ile devlet işleri ayrı peki neden biz hristiyanların kutsal günüde aynen de yahudilerin kutsal günün de tatil ederiz de % 99 u müslüman olan ülkede neden cuma günü tatil olmaz pazartesi , salı olsun

yapılan her hamlenin ardını düşün neden yapıldığını da sistem kendi kendini kötüler mi ?

• Cuma günü Cuma namazı saatin de 12 Eylül dönemin de Ruhban Okulunda görev yapan bir yakınım Cuma saatin de herkese izin verirdi.

• mustafa kemal aziz nesin kadar dobra değil aziz nesin en azından ben ateistim dedi

mustafa kemal cumhuriyet kurulmadan önce ALLAH ALLAH diye din istismarı yaptı

cumhuriye tkurulunca yallah yallah diye dini temelleri çökertmeye çalıştı

1|1
    2|0
    • can dündarın bir belgeseli var

adı mustafa izle

inanmaz isen araştır tarihleri olayları

• bak aynı konu farklı kelimelerle konuştuk olayı

bence bu ülkede gerçek Türklerin inanan kişilerin başa geçmesi hep engellenmeye çalışıldı

darbeler yapılıp ülke gençliği budandı bu ülke çok daha farklı yerlerde olurdu hep filizlenmeye başladıkça budadılar ordudan namaz kılan subaylar atıldı eşi türbanlı olanlar da atıldı türbanlı müslümanlar okumasın diye kanun çıkartılar bu haksızlık

• İnşallah , tereddütsüz inandğım tek varlık Allah ve onun adaleti kimsede yok. Bende size teşekkür ederim.

• Böyle yazanlar da buraya geldiğinde düzeltip yorum yapmadıysa bende neyim. üf sanane be slk.s.s

1|0
    0|0
  • Mesleğim gereği bir alışkanlığa dönüştüğü için mutlaka dikkat ederim. Dikkat etmediğim zamanlar da var tabii. Öyle zamanlarda ise mutlaka kafam dağınık olduğu için umursamıyorumdur.

0|0
    0|0
  • dsgfödposglmsdfgps böyle yapanlara uyuz oluyorum.

1|0
    0|0
  • BöyLeLeriNe siNir oLuyOruM

1|0
    0|0
  • Kimse kalmadı düzgün yazan, fast food kültürü dilimizide vurdu, hızlı ve kolaya alıştık.

1|0
    0|0
    • Düzgün yazanlar var emin olabilirsiniz. Şöyle bir şey de var dilini doğru kullanan insanlar azınlık h�line geldi.

• Zaten Öz Türkçe'yi kullanmıyoruz , en azından elimizdekinin değerini bilsek iyi olur. Evet genelde genç kızlar böyle bir hava içerisinde.

• Özünü geçtik zaten normalini adam gibi kullansınlar yeter. selam nbr sanki alfabeden sesli harfleri sürgün etmişler. Çok çocukça ve saçma

• gün geçtkçe dahada bozuluyormu ne! akşam otobüs durağında 3-4 genç sarıldılar kucaklaştılar hal hatır edip ayrıldılar. ayrılırken gençlerden biri ayrıldıkları gençlere doğru yüksek sesle aynen "AEO" diye seslendi. sanal yazışmaların etkisn kötü bir örneği. "ALLAH'a emanet ol" demekten bile aciz hale gelip aeo diye bağırıyor gençlerimiz. yazık... hemde çok yazık...

0|0
    0|0
    • Sanırım büyüklerimiz bu konuya daha çok önem veriyor. Ne yazık ki hem dilimiz de hem kültürümüz de yok oluşlar var.

• dayı otobüs Türkçe bir kelime değil onun Türkçesi çok otraklı götürğeç

• Evet öyle sen ticarette onu kullan ukala !

• baştan savma uydur ma bir dil

mesela mustafa kemal kendi devrimlerine sahip çıkmalı ve kullanmalı da ki çevresinde daha kolay benimsensin

mustafa kemalin sabah kahvaltıda çatal batmaz kaydır ğeçim nerede benim demesini hayal ediyorum da

yada istanbul a çok oturaklı götürğeçle geldik dediğini

komedi gibi

0|0
    0|0
    • Ya sen ne ukalasın , bizler Latin Alfabesini Dünya ülkeleri ile kolayca anlaşabilmek için kabul ettik. Öyle değil mi ? Sence bir yazışma da kuralsız konuşmaya alışan bir insan saygılar yazacağı yerde syglr yazsa ne derece sayarlar bu insanı , saygınlığı ne olur ?

• amaç o değil amaç çok farklı

sen tabularını yık,

link

bu kitabı oku daha iyi anlayacaksın

• Tabularım seni ilgilendirmez. Lord Kingross'un ATATÜRK kitabını okumanı tavsiye ederim. Bunlarla haklı çıkamazsın.Madem çok biliyorsun, geç devleti yönet ;)

• böyle bi konuya değindiğiniz için saolun

0|0
    0|0
    • Konuya değindik ama çarpıtan ukalalar çıktı :/

• çıkmaması mucize olurdu zaten ama genede böyle düşünen genç kardeşlerimizin olması mutlu ediyor

• anlaşılır olduğu sürece takıntı haline getirmemek lazım :/

0|0
    0|1
  • Doğru demiş paşamız da şöyle birşey var. İngilizce gibi yada çok devrik kullanıyoruz. Herhalde umursamıyoruz.

0|0
    0|0
  • Sonuna kadar haklısın. İnternet çağındayız.Bunun önüne geçmek zor gibi ben düzeleceğini zannetmiyorum.

0|0
    0|0
  • Herşey çok güzel ama .

Ihımm sonuç olarak bir yararı olur mu bu konuyu açmanın dilimize sence ? Herkes yine bildiğini okuyacak .

0|0
    0|0
    • Olsun veya olmasın,herkes bildiğini okusun o zaman kimse bir şey demesin iyice yok olalım bu daha iyi sanırım sizce ?

• Niye batsın ki . Sadece boşa kürek çekilmesi hoş değil ama yinede ilgin için teşekkürler .

• Bende teşekkür ederim.

• kendi adıma evet

0|0
    0|0
  • Sewiyorum yazanlar bile var

0|0
    0|0
  • Valla siyasete giricek bişi yazmıyım sonra siliyorlar benı forumdan :D

0|0
    0|0
  • Daha ne ergenler var görsen.

0|0
    0|0
  • maalesef iyi değilim yazı olarak

0|0
    0|0
  • Ben edikkat ederim ve etmeyenleri uyarırım.

0|0
    0|0
  • Evet dikkat etmek gerekiyor bu konuda. Kısaltma yazmak güzel değil..

0|0
    0|0
  • Kullanıyoruz. Son harf ile soru işareti arasında boşluk olmaz. Noktalama işaretinden sonra başlayan cümleden önce bir boşluk bırakılır. Aklında bulunsun.

(bkz: başlık)

0|0
    1|0
    • Gazetecilikte böyle yazılır. Ayrıca her iki şekilde de kullanılır. Siteler de daha belirgin olması için soru işareti böyle yazılıyor. bkz: burada ki noktalı işareti göremiyorum bile. Ben eğitimimi , öğretmenlik hayatında üstün başarı sahibi olan bir öğretmenden aldım.Söyleyeceğin herşeye bir cevabım var. Bu da senin aklında bulunsun..

• Peki nasıl isterseniz ama daha yazınızın sonunda yaptığınız alıntı* hatasına değinmemiştim bile.

Buyurun "alıntı" kelimesini aratıp ilgili cümleleri okursanız çok müteşekkir olurum.

Noktalama işaretleri : link

Alıntı Kelimelerin Yazılışı : link

*Atatürk'ün cümlesi

İyi akşamlar

• Alıntı mı ? Ne alıntısından bahsediyorsunuz ben ezbere bildiğim cümleyi alıntıdır beynimden mi yazacağım yani ? Neyse iyi geceler size.

Kızlar Ne Diyor 11

• Türkçe'yi değil Türkçeyi. Özel isimlerde yapım ekinden sonra gelen çekim eki ayrılmaz. Laf atma amacıyla söylemedim düşüncelerine katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Doğru kullanmaya özen gösteriyorum ama sanırım hepimiz zaman zaman kullanamıyoruz.Hele şu yeni nesil,onlar hepten berbat,resmen katlettiler türkçeyi !

0|0
    0|0
  • cep telefonumdan yazdığım halde her harfe dikkat ederim. Cepten tweet girerken bile şç ğ ı i ve diğerleri benim için doğru kullanmak adına önemli. 25 yaşına gelmiş v yerine w, evet yerine sırf havalı olsun diye eet yazanlar var.

0|0
    0|0
  • Siz daha kendiniz dogru dürüst konuşamiyorsunuz. birde size uymak için dikkatli davranan ama en ufak hatasinda tefe koyduğunuz biz yabancilari beğenmiyorsunuz

0|0
    0|0
  • Kalem ile yazarken türkçeyi çok düzgün kullanıyorum ama telefonumun klavyesi türkçe klavye değil o yüzden şçğ yi yazarken oyalanıyorum o yüzden önem vermiyorum ona şimdi telefondan alıştım diye bu sefer normal klavyedede düzgün yazamıyorum

0|0
    0|0
  • Kesinlikle kullanılmıyor. Hadi ben doğru yazım imla kurallarından geçtim, "phn sna ddm dmii o oyLe dqlll .s" ne demek ya? Ergenliktir gelir geçer diyorum.

0|0
    0|0
  • ne yazikki kulanamiyorum :( iki dil arasinda büyümek böyle bir sey bir tarafimiz hep yarim

0|0
    0|0
  • gerektigi kadar

0|0
    0|0
  • elimden geldigince dikkat etmeye calısıyorum.

0|0
    0|0
  • misal: osmanlıca gitti osmanlı kayboldu

0|0
    0|0
  • dilimiz de fena hani.erkil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...