Neden Türk yapımı korku filmleri hep dinsel şeylerle ilgili oluyor?

Hep üç harfliler ile ilgili oluyor filmler neden artık farklı bir şey yapmıyorlar sizde sıkılmadınız mı bu filmlerden?

Güncellemeler:
Ama ben korkuyorum yani bu filmlerden o ayrı bir konu :DD

1|0
16|42

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun nedeni Çağdaş Türk Sinemasının korku filmlerini yapan yönetmen Hasan Karacadağ nedenlidir.
    Dabbe serisi, Şeytanı Racim, Semum, Musallat serisi ve diğerleri.

Sadece Türkiye seyircisine yönelik film yaptığından,
    inançlı Türklerinde cinden şeytandan korktuğunu bildiğinden, elde de kısıtlı imkanlar olduğundan hep belli başlı olay döngüsü ile film yapmaktadır.

Birazda kar amaçlı yapımlar. Kısa yoldan insanları korkutmanın yöntemlerini öğrenmiş ve sürekli aynı alanda film yapıyor. Buda ister istemez diğer korku filmi yapan yönetmenleri ve senaristleri etkiliyor.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 41

• Türk milletinin tırstığı tek şey inler ve cinler...
    Din, hayatımızdaki her şeyi zaten sömürüyor yetmiyor bir de bunu sinemada kullanıyorlar.

2|5
    0|2
  • Din üzerinden ticaret yapan bir hükümetin gölgesinde başka ne yapabilirler ki senaristler?

http://i.hizliresim.com/bgE4JZ.gif

3|2
    0|1
  • Tamamen inançla alakalı. Maskeli seri katiller uzaylı istilaları dev pitonlar örümcekler vs. bunlardan etkilenmeyiz bizler genelde. Mesela çığlık dönemin önemli serilerinden birisi Türk mantığıyla dersin ki ulan adamda bıçak var bul bir pompalı tüfek parçala beynini nolcak. ya da pitonlu filmler vardı öyle saçma şey olurmu mantığıyla izlerdik. Ama cinler büyüler'de öyle değil her ne kadar kurgu olduğunu bilsekte iman ettiğimiz inandığımız kitap bize bunlar var diyor. Geleneklerimizde kültürümüzde çok ciddi bir yeri var bunların.

1|0
    0|0
  • Küçüklükten beri yok Allah taş eder yok cin çarpar yok şeytan pabucunu ters giydirir bu gibi hurafelerle büyüdükten sonra böyle konularda filim yapılması normaldir bence

3|0
    0|0
  • Sıkılmaktan ziyade şu var. Müslümanların cinlere inanışı daha kuvvetlidir diğer dinlere göre. Kur'an-ı kerimde bile cin suresi var iken ve toplumun buna yargısız biad etmesi gerçeği var-ki bunu reddeden zaten müslüman olamaz. Senaristler damardan yakalıyor olayı. Yabancı korku filmleride efsaneler üzerine kurulu oluyor genelde. Mantık bu mantık bence

0|0
    0|0
  • Üretken değiller kurgu hatali. Biliyorlar millet cin demeye bile korkuyor o yönden insanlari sömürüyorlar. Bir gün çarpılmazlarsa iyidir :D

0|0
    0|0
  • Cunku bir turk zombiden korkmaz bir vampirden iskeletten falan korkmaz yani turk gordugu biseyden korkmaz ancak herkesin goremedigi 5. Boyut varliklardan korkar ki bunlar kimine gorulur kimine gorulmez sen gorursun duyarsin konusursun ama baskasi gormez duymaz bu yuzden sadece sen korkarsin :)

0|0
    0|0
  • Biz her zaman isin kolayina kacanlariz. Ve din katilan filmin uzerinde fazla dusunmeye ve kurgi yapmak gerekmez. Zaten hazirdir hikaye.. ama doger turlu zahmetli bir hikaye kuramayiz zaten. O potansiyel yok. Hazirada dag dayanmaz demisler ya. Oyle oluyo goruyorsun film cikmiyo

0|0
    0|0
  • cin olmassa türkkorku sinemasıda olmicak

0|0
    0|0
  • Dini acidan inandigimiz icin biraz daha etkileyici geliyo hep ayni konular falan ahma bence korku filmleri alaninda Türk yapimlarinin eline su dokemez hibc bir film

0|0
    0|0
  • korku anlayışımız o küçükken ha bire cin çağırmaya çalışan nesilden ne beklersin :D

1|0
    0|0
  • hiç izlemedim ki

0|0
    0|0
  • Yabancı korku filmleri de şeytan çıkarma üzerine oluyo. Onlar şeytan tarafından ele geçirilme bizim toplumumuz da cin çarpması hurafelerine inanıyor

0|0
    0|0
    • Dikkat ettiniz mi bilmem ama çoğu korku filmine konu olan vampir, kurt adam ve zombiler kiliselere yaklaşmaya çekinir.

• tebrik ediyorum çok güzel bir soru bu. nerden aklına geldi ya :D

0|0
    0|0
  • insanı korkutmanın en kolay yollarından birisi

0|0
    0|0
  • Yabancılarda da durum aynı. Fakat her biri farklı şeye inandığı için dinle alaka kuramıyoruz. Misal korku seansı

0|0
    0|0
  • Çok basit ;

Çünkü Türk toplumu din kullanılarak korkutulmaya ve inandırılmaya alışmış bir toplumdur.
    En büyük örneği bu günkü hükümet ve yaptığı din siyaseti.

0|0
    0|0
  • Türkler dinden korkar

0|0
    0|0
  • milletimiz dinle uyutulmaya alışmız o yüzden

0|0
    0|0
  • dınsel korku bızde hadsafhada

0|0
    0|0
  • Avrupa Amerika gibi yapamıyorlar.

0|0
    0|0
  • inançlar üzerinden korkutmak daha kolaydır, ülkede cin hikayeleri yaygın ve popüler olunca filmlerde öyle oluyor malesef, diğer türlü yapmak içinde yeterli teknoloji ve para yok zaten

0|0
    0|0
  • hic farketmedim

0|0
    0|0
  • çünkü kolaya kaçılıyor bence korku filmlerinde :))

0|0
    0|0
  • Çünkü yapılabilecek bütün filmleri stephen king ve alfred hitchcock yaptı zaten bizimkilerin çok pilav yemesi gerekir.

0|0
    0|0
  • Ben yapacağım az kaldı.

0|0
    0|0
  • Dinsel olmassa gercek olmadigini biliyorsun ama dinsel olunca bu olanlarin o uc harflilerin vs. Gercek oldugunu biliyorsun daha cok korkuyorsun. Ve filmdeki seylere benzer seyleri yasama ohtimal oldugu icinde korkuyorsun.

0|0
    0|0
  • Dinimiz korkunç bir din de o yüzden.

0|0
    0|0
  • en kolayı o cunku, millet korkar oyle seylerden cocuklugundan beri oyle yetisir

0|0
    0|0
  • Din bizim zayıf karnımız :/

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 16

• çünkü yabancılar giib kaliteli film çekemezler eğer cindir şeytandır musallatır bunları konu olarak işlemezlerse. ama işte bu yaptıkları çok büyük yanlış o filmleri izleyenlerin bilinçaltın cin kokusu şeytan korkusu yerleştiriliyor ve ufak yaşlardan problemli çocuklar yetişiyor.. cinden şeytandan iblisten korkmak yersiz , Allah'a inanan bir insana hiçbir şey yapamayacaklarını bilmek lazım ama bu filmde çarpıtılıyor ve çok büyük bir güce sahip gibi gösteriliyor bu ateşten yaratılan varlıklar oysa ki onlar aciz varlıklar...

yaa tabii ki gerçek hayatta da musallat olayları var yok değil ama onların nedenleri de var büyüyle uğraşmak , adak adayıp gerçekleştirmemek vs nedenlerden dolayı musallat yaşanır ama durup dururken bir insana yaklaşamazlar bu yüzden korkmanın bir anlamı yok ve unutmayın eğer korkarsanız zayıf noktanızdan sizi vurur ;)

0|0
    0|0
  • Toplumsal korku , inanis ve mitlerden destek almak. Yani sen müslüman kültürde yetismis bir bireysen neden Hz. İsa'nin vaftiz edilisinden etkilenesin ki? Ya da buna dayali bir korku filminden. Bir hristiyan neden korksun ki cinlerden misal olarak. inanclarin psikoloji ve korkularimiz üzerindeki etkisi ile ilgili bir durum tamamen.

1|0
    0|0
  • Türkler zombilerden vampirlerden yamyamlardan korkmaz cunku. Cin de nutku tutulur, cunku kitabimiz da gecer. Hatta musallatin yapimcisinin roportajini okumustum o da turk insaninin sadece cinlerden korktugunu soyluyordu

0|0
    0|0
    • ama cinleri korku malzemesi yapmakta yanlış hem de çok yanlış.. onların korkulacak hiçbir yanı yok sanki çok büyük güce sahip gibi gösteriyorlar filmlerde oysa onlar acizler... Allah'a sığınan birine assla dokunamazlar ama filmler de hep çarpıtılıyor bu olaylar. bire on katılarak korkutuyorlar insanları.

• Cok haklisiniz. Para kazanmak ugruna yapilan seyler ne yazikki. Dogru yapıyorlar demiyorum tabi ki ama gercek bu @üzgünkız215

• evet doğru diyorsunuz :/

• Bizim türk mileti başka bişeyden korkmuyo cünkü , cin filimleride öyle oluyo hep cin ve hayalet. Bu tarz filimler daha bir guzel oluyo cunku gerceklik payı cok yuksek

0|0
    0|0
  • Açıkçası başka konu yok

0|0
    0|0
  • Çünkü en iyi bu yolla uyuyorlar.

0|0
    0|0
  • hasan karacadağın filmleri çok güzel

0|0
    0|0
  • Çünkü insanlar gormedikleri seylerden daha cok korkarlar 😀

0|0
    0|0
  • daha korkutucu oluyo çünkü inandığımız şeyler

0|0
    0|0
  • Ne aşk filmi ne dram ne macera ne korku hicbir statüde türkler daha iyi bir film cikaramadı. son gittigim mucize hariç👍

0|0
    0|0
  • Çünkü türkler dini kullanmakta ve ona sığınmakta

0|0
    0|0
  • Ne ironi amA. Türk korku filmlerini gülmek için izliyorum

0|0
    0|0
  • Kapasite o kadar :D

0|0
    0|0
  • Hahahah:) turkler işte

1|0
    0|2
  • demek ki en çok onlardan korkuyor Türk insanı :D ben kendi adıma konuşayım dini olan korku filmlerinden çok korkarım ama diğerlerinden hiç korkmuyorum mesela :)

0|0
    0|0
  • aynen cinleri bir rahat bırakmıolar.:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...