Ruhunuza kement atan parçalar?

https://www.youtube.com/watch?v=2oICpKQl6mE

Sanatçılar parça bestelemek istediklerinde, bazen içine girmek istedikleri duyguyu destekleyecek bir ortam oluştururlar kendilerine.

Kimisi kendisini eve kapatıp dumanaltı bir yalnızlıkta notaları tüttürür.

Kimisi ilhamını sahilde alıp, martıları notalarla besler..

Kimisi kendisine çölde bir çadır kurdurtup melodileri çöl rüzgarlarından süzer.

Merak ediyorum da; Peki bu paylaştığım parçayı besteleyen adam hangi duyguların çölünde Mecnun olmuş da, beni kendi gördüğü vahalara böylesine inandırabiliyor?
Çöl gibi kurudum zannederken, beni nasıl bu denli duygu selinde sürükleyebiliyor?
Bilemiyorum.
Belki ben de Leyla'ya Mecnun gibi değil de padişah gibi baktığım için, sadece ortadaki aşka, esere hayran olup, o güzelliği kendim görüp tecrübe edemiyorum.

"Padişah Leyla'yı görünce söyle der:

- Mecnun'un, uğruna çöllere düşüp, ölümü göze aldığı Leyla bu mu? Bu kadının sıradan bir kadından hiçbir farkı yok.

Yanıt şu şekilde olur:

- Sen Leyla'yı bir de Mecnun'un gözüyle gör!"

Belki Leyla, Mecnun için sadece çöldeki bir vaha idi.
Ve Mecnun da sırf o vahayı görmek uğruna çöllere vurmuştu kendini.
Belki de biz Leyla'yı vaha sandığımız için göremiyor, görsek de inanmıyor, tutmak için hamlede bile bulunmuyorduk.
Leyla'yı görebilmek için illa ki çöllere düşmek gerekiyordur belki.
Mecnun hissettiği için görüyor, biz inanmadığımız için göremiyoruzdur belki.

İşte ben de bu bestekar Mecnun'ların; Ahmetlerin, Cahitlerin, Sezenlerin, Leylaları'nı nasıl olupta görebildiklerini, bize Leyla'yı göstermeden onu hissettirebildiklerini merak ediyorum.

Bu sorunun cevabı bir vahayı anlatmaktan farksız olur, biliyorum.
Görüp cevaplamakla, anlatılmakla anlaşılsa padişah anlardı.
Ben bu vesileyle sadece biraz onları anıyor, biraz da bizi peşinde sürükleyecek yeni Mecnunlar arıyorum.

Ve merak ediyorum benzeri şekilde sizi böylesine etkisi altına alan Mecnunlar ve ruhunuza kement atan parçaları var mı?

0|0
21

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...