Ruhunuza kement atan parçalar?

https://www.youtube.com/watch?v=2oICpKQl6mE

Sanatçılar parça bestelemek istediklerinde, bazen içine girmek istedikleri duyguyu destekleyecek bir ortam oluştururlar kendilerine.

Kimisi kendisini eve kapatıp dumanaltı bir yalnızlıkta notaları tüttürür.

Kimisi ilhamını sahilde alıp, martıları notalarla besler..

Kimisi kendisine çölde bir çadır kurdurtup melodileri çöl rüzgarlarından süzer.

Merak ediyorum da; Peki bu paylaştığım parçayı besteleyen adam hangi duyguların çölünde Mecnun olmuş da, beni kendi gördüğü vahalara böylesine inandırabiliyor?
Çöl gibi kurudum zannederken, beni nasıl bu denli duygu selinde sürükleyebiliyor?
Bilemiyorum.
Belki ben de Leyla'ya Mecnun gibi değil de padişah gibi baktığım için, sadece ortadaki aşka, esere hayran olup, o güzelliği kendim görüp tecrübe edemiyorum.

"Padişah Leyla'yı görünce söyle der:

- Mecnun'un, uğruna çöllere düşüp, ölümü göze aldığı Leyla bu mu? Bu kadının sıradan bir kadından hiçbir farkı yok.

Yanıt şu şekilde olur:

- Sen Leyla'yı bir de Mecnun'un gözüyle gör!"

Belki Leyla, Mecnun için sadece çöldeki bir vaha idi.
Ve Mecnun da sırf o vahayı görmek uğruna çöllere vurmuştu kendini.
Belki de biz Leyla'yı vaha sandığımız için göremiyor, görsek de inanmıyor, tutmak için hamlede bile bulunmuyorduk.
Leyla'yı görebilmek için illa ki çöllere düşmek gerekiyordur belki.
Mecnun hissettiği için görüyor, biz inanmadığımız için göremiyoruzdur belki.

İşte ben de bu bestekar Mecnun'ların; Ahmetlerin, Cahitlerin, Sezenlerin, Leylaları'nı nasıl olupta görebildiklerini, bize Leyla'yı göstermeden onu hissettirebildiklerini merak ediyorum.

Bu sorunun cevabı bir vahayı anlatmaktan farksız olur, biliyorum.
Görüp cevaplamakla, anlatılmakla anlaşılsa padişah anlardı.
Ben bu vesileyle sadece biraz onları anıyor, biraz da bizi peşinde sürükleyecek yeni Mecnunlar arıyorum.

Ve merak ediyorum benzeri şekilde sizi böylesine etkisi altına alan Mecnunlar ve ruhunuza kement atan parçaları var mı?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Son 'Bence' paylaşımım için bir parça ararken bunu kullanacaktım lakin sonradan vazgeçip Farid Farjad kullanmıştım.
    Tesadüfün bu kadarı..

Leyla'yı görmek için veya ona bakmak için bir vasıta olsa da tüm bu yüreğimize dokunan şeyler, bazen gözlerimizdeki ya da yüreğimizdeki perdeyi aralamamız da gerekir diye düşünüyorum.
    Mecnun olmak zordur pek tabi.
    Mecnunluğu bilmeden 'Mecnuni' hissetmek de zor olsa gerek kıyısından..
    Çöllere düşmek yürek işi olsa da, çöllere bakmak ve hissetmek de bir o kadar yürek işi kanaatimce.
    Paylaştığınız parça sadece gözleri doldurmakla kalmayıp, yüreğin deniz seviyesini de yükseltiyor.
    Fırtınalı bir deniz mi yoksa sakin bir liman mı anımsatıyor, bilemiyorum.
    Bilemediğim şeyleri de bazen seviyorum..

Ruhuma kement atan parçalara gelince;

https://www.youtube.com/watch?v=QhJtaa-cCXg

https://www.youtube.com/watch?v=mbueWN6XqEs

https://www.youtube.com/watch?v=LcNu7w9rv-k

Usanmayacağınız mecnuni hisler diliyorum..
    Sevgiler..

0|1
    0|0
    • Bu parça da benim Leylam imiş meğersem o zaman.
      Vazgeçmişsiniz Leyla'mdan o da bana kalmış ama başka güzel bir Mecnun'un güzel kemanına sarılmışsınız.

Herkesin kıyıları farklıdır.
      Kimisinde ince, ufak ufak dünya kadar umutlarla kaplı bir plajdır kıyılar.
      Her daim deniz kabuklarından umudun sesini dinler, denizin üstünden ufka doğru niyetlerini sektirirler.
      Kimisinde de o kıyılar, yıllar yılı dalgalara maruz kalmış sivri kayalıklarla doludur.
      O sahile bir indi mi insan dokunduğu yer kanar, dalgalar da tuz biber olur acıya.

O yüzdendir, kimileri deniz seviyelerinin yükselmesinden kaçınırlar.
      Bazen bilmedikleri şeylerden, bazen kayalıklardan, bazen dalgalardan, bazen denizden geleceklerden, bazen de bekletip de gelmeyeceklerden korkarlar.
      Bazıları da korksa bile yine de sever o kıyıları.

• Kime korkurtma dediğinize göre değişir kanaatimce.
      Bir çöl aslanına "korkutma" demek ne kadar uygun düşer bilemem.
      Çöle yollarına düşenin, Leyla arayanın, aslanları göze almış olması gerekir.

Bab'Aziz
      Üçleme olduğundan haberim yoktu.
      Öğrenmiş oldum. İzlemeyi düşünüyorum ilk fırsatta.

Korkmayı göze aldıracak yollar dilerim.
      Sevgiler.

• Hakkınız var evet..
      Bilmukabil diyorum o halde.
      Sevgiler..

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

• En zengin insan en az şeye ihtiyacı olan değil midir?

Allah'ım sana geliyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...