Hikaye yazma yeteneği nasıl kazanabilirim?

geniş hayal gücüm var, ama bunları yazıya aktaramıyorum bunu nasıl başarabilirim?

0|0
53|65

En İyi Erkek Görüşü

• kitap oku. son zamanlarda türk edebiyatında çok ama çok kalitesiz yazarlar boy göstermeye başladı. Hayal gücü yok kurgu yok konu yok varsa yoksa aşkı yazarlar biri de farklı birşey yazsın ya. işte bütün bunlar yeteri kadar kitap okumadan yazar olma kabiliyetine ulaşmadan yazarlığa soyunanlardan dolayı oldu. Tamam insan kitap yazarak kendini geliştirebilir ama kalitesiz eserler yayımlayıp yok olup gidiyorlar. Bol bol kitap oku yazdıklarını arkadaşlarınla paylaş olumlu olumsuz görüşlerini al derim ama sabır ister bu iş:)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 53

• Bol bol kitap okusan da fayda etmez bazen. Bunu seni yıldırmak için demiyorum. Bir şeyi ne kadar istersen daha da fazla çabalamalısın. Ama yazmak kolay bir zanaat değildir. Işık olmayan yerde ışığı görebilmek, kelimelerle konuşabilme yeteneğidir. Hamurunda olması gereken bir yetenektir bana kalırsa.

1|0
    0|0
  • Bilmediğin yeni kelimeler edin. Hayal gücünü geliştirebilecek filmler izle. Bol bol kitap oku demiyecegim. Çünkü Sadece kitap okuyarak sosyalleşemessin ;)

0|0
    0|0
  • bol bol kitap oku

0|0
    0|0
  • Yazmak istediğin hikayelerin türünde kitaplar oku bence, ilham alırsın. Birazda yetenek varsa yazarsın.

0|0
    0|0
  • Yazarak sürekli boş kagıda yazarsan olur

0|0
    0|0
  • Bol bol hikaye okuyarak tabiyi ki.

0|0
    0|0
  • Aklına gelen herşeyi yaz. Öyle öyle cümlelerin daha birbirine uyumlu olur. Çata pata geliştirirsin kendini

0|0
    0|0
  • Bol kitap okuman beğendiğin yazarların hayatını okumak sana çok sey kazandırır yazma yeteneği olmadan hayal gücü hiçtir bu yüzden yazarların hayatlarını okumak buna yönelik kitaplar okumak sana cok sey kazandırır

0|0
    0|0
  • ayni durumdayim, ama yazdim dusunduklerimi yaziya doktum hic geri donup okumadan. sonra belki sacma birsey cikiyor olabilir ama didik didik edersen orasi senin yazilarin, hayal gucun degil insanlarin onune sunulacak kusursuz bir yazi olur, sende dene. kucuk yerlerden basla watpadd gibi yaz deftere, gecir internete bırak insanlar yorum yapsin senin yazilarin zaten guzel olucak senin icin.

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim bana cesaret verdiniz :))

• roman okuyarak

0|0
    0|0
  • Cok fazla kitap okumalisin. sadece hayal gucuyle olmaz. hikaye yazmak diger yazi turlerinden en zor olanidir o kadar basite indirgeme

0|0
    0|0
  • Uyumadan önce ya da yalnız olduğun bir zaman yat kapat gözlerini hayal kur veya gorduğun bir rüyadan kurgu olustur ama sunu unutma hikayeyi zihninde tamamlamadan yazıya aktarma öyle yaparsan yarım kalabilir hikayen

0|0
    0|0
  • Bol bol kitap okuyarak

0|0
    0|0
  • kitap oku çokça. kelime haznen genişleyecektir. içindekileri en güzel şekilde yazmaya çalış birincisinde olmazsa ikincisinde olur pes etme. bu yeteneğini iyi kullan.

0|0
    0|0
  • Wattpad uygulamasini indirirsen yardimci olacaktir

0|1
    0|0
  • benim şu anda 25 milyonu geçgin okuyucum var ben kitap yazıyorum
    hayal gücün genişse zaten yazabilirsin WATTPAD e kaydol ve denemelere başla

0|0
    0|0
    • hmm tamam saol :))

• bu arada yazılarını bana atar mısın linkten mesaj atsam

• kelime haznen genişlemeli ve duşuk olmayan cümleler kurabilmelisin. Bu yuzden de cok okumalısın. Tabi popüler kulturden ziyade edebi degeri olan dili özenli yapitlari tercih etmelisin

0|0
    0|0
  • tek yapman gereken çok çok kitap okumak, böylelikle kelime haznen ve zaman, kurgu kavramların gelişir.

0|0
    0|0
  • Wattpad diye bir site var. Amatör yazarlar hikaye yazıp yayınlıyorlar. Oradan hikaye okuyabilir ve nasıl yazacağın hakkında fikir edinebilirsin. Ayrıca yazdıklarını yayınlayıp insanların fikirlerini de alabilirsin.

0|0
    0|0
  • Çok okuyarak ve hayal gücüyle é biri varmış sende diğeri ne alemde?

0|0
    0|0
  • Okuyarak sozluk karistirarak olur bu tur seyler iyi bir kutuphane yap altyapini ilk once kur cok fazla kitap oku ve mutlaka sozluk kullan

0|0
    0|0
  • O sorun bende de var ya. çok rüya görürüm hatta bir çok senaryo var kafamda at oturupda bir şey yazamam sanırım ilham ve vakit ;)

0|0
    0|0
  • Belkide çok güzel yazıyosun ama kendin beğenmiyosundur :)

0|0
    0|0
  • Kitap okurken konuların geçişine, kurgunun işlenişine dikkat et. wattpad den hikaye oku gerçekten çok güzel yazanlar var hem eğlenceli yani okurken eğlenebilirsin :)

0|0
    0|0
  • kitap okuyarak!

0|0
    0|0
  • Wattpad indirip iyi hikayeleri okursan yardımcı olur diye düşünüyorum ama yetenek doğuştandır her hayal gücü iyi olan yazabilecek diye bir şey yok

0|0
    0|0
  • Kitap oku bol bol aklina gelen seyleri yaz kagida sacma olur belki cumleler ama yazdikca okudukca kendini gelistirirsin ben oyle yapiyorum

0|0
    0|0
  • Sürekli kitap okuyarak

0|0
    0|0
  • Çok fazla kitap okumalısın. Bir zaman sonra öyle bir hal alıyor ki günlük konuşmaları bile kitap cümlesi gibi yapıyosun ama hayal gücün yoksa boş senin zaten hayal gücün var durma kitaplar seni bekliyor :)

0|0
    0|0
  • Sadece kitap oku..

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    23

Erkekler Ne Diyor 64

• Sokağa çık incele çiçek böcek kokla :)
    Reel ya da sanal arkadaş edin
    Topluma karış
    Gençlik meclislerine git
    Eylem yap
    Çarşının ortasında bağırarak şarkı şöyle
    Marketteki kasiyer kızlara onları sevdigini şöyle
    Pazardan esnafla tanış
    Komsuna börek götür
    Camdaki buguya beni yıka yaz
    Yeni beton dökülen yere ayakkabı ile baş
    Bakkala verisiye yazdir
    #kendinisev
    #V

0|0
    0|0
  • Kitap okurken, yazarın kişileri nasıl tanıttığını mekanların nasıl betimlendiğini ve olay döngüsüne nasıl geçildiğini gerekirse altını çizerek iyice inceleyin.

Eğer uzun hikaye yazacaksanız, taslaklar çıkarmanız gerekiyor.
    Yani kahraman kim ne iş yapıyor nasıl bir ruh haline sahip bunları iyice not alın ve gerekli gereksizleri ayıklayın.

Ardından olay döngüsünün nasıl oluşacağına odaklanın. Fazla detay okuyucuyu yorar ama hızlı geçmekte tutarsızlık ve eksikliktir.
    Ara frekansı kitapları inceleyerek ve denemeler yaparak kısa sürede kazanacaksınızdır.

Geriye zihninizden akanları kağıda dökmek kalacaktır.

0|0
    0|0
  • İyi yazabilmek için tabiki çok olumak gerekli. Ancak bu tek başına yeterli değil. Gramere iyi hakim olmak, ve çok geniş kelime haznesine sahip olmak şarttır. Günde 150-200 kelime ile konuşan birinin, düşünce ve hayallerini başarılı bir ekilde yazıya dönüştürmesi beklenemez.. Ayrıca bu iş biraz da yetenek işidir. Yetenek az ve yetersiz ise, okumak, gramer ve kelime haznesi zenginli tek başına bir başarı sağlayamaz.

0|0
    0|0
  • Çok basit...
    Kısa kısa yaz... Sonra uzun uzun...
    Kurguyu derinleştir, karakterlere özen ver, olayların döngüsünde oynamalar yap. Bir bakmışsın ki, destanlar yazıyorsun!

0|1
    0|0
  • Hayal ettiklerini parça parça olsa da not al, bütün halde tasarlamaya uğraşma, daha sonra roman türünde kitap okuyorsan zaten, tarzını beğendiğin diline dimağına yakın yazarların konuyu nasıl bağlayıp toparladığına dikkat et, derim.

0|0
    0|0
  • Her yazar, şair;bir seviyeye gelene kadar kendisinden öncekilerin izinden gider. Sonra kendi tarzını yaratır.

0|0
    0|0
  • eskiden böyle şeyler de yapmak istiyordum. ufak öyküler yazmak. lise yıllarında ve üniversitenin ilk senelerinde. sonra gitti nedense. pek düzgün bir şey de çıkmamıştı zaten.

kitap okumak lazım tabi, fakat bol bol yazmalısın da. koşuyu koşarak geliştiriyorsak, yazma olayını da yazarak geliştirirsin herhalde.

0|0
    0|0
  • www.idefix.com/.../tanim.asp

Satin aliyorsun google 'a oyun senaryo yazma teknikleri yaziyorsun arastirmalar yapiyorsun,
    hic bir sey yazmadan ilk 6 ay bir sey yazmadan teknik ve bilgi edinip sonra yazmaya baslarsin.

0|0
    0|0
  • Hikayeler okuyarak!!!

0|0
    0|0
  • Okuyarak. Dilbilgisi kurallarini ogren. Cumle kurulmasi kafanda oluşsun. Daha sonra cumleler kendiliğinden gelir

0|0
    0|0
  • sürekli kitap oku ve şehir stresinden uzak kal eğer yapa biliyorsan imkanın varsa böyle şehirden uzak bir yerlerde bir iki ay kal huzurlu bir yerde işte o zaman emin ol ki çok iyi yazmaya başlayacaksın

0|0
    0|0
  • Dene Yanıl Yaparak Kardeşim, Ne Güzel Hayal Gücün Varmış..

0|0
    0|0
  • Öncelikle kitap oku. Sonra aklından geçen hikayeyi ses kaydını açarak sözlü sesli olarak anlat. İyi yerleri geçir kağıda :)

0|0
    0|0
  • Hikayeyi bilmem fakat 15 yaşından beri şarkı sözü , şiir , edebi metinler yazan biri olarak yetenek olması lazım ve bu yetenek kitap okuyarak , alt yazılı film izleyerek geliştirilebilir.. Bunun yanında olabildiğince muhabbet ortamlarına gire yazacağın hikayelere göre değişir ama sen her kesim muhabbetlere gir.. mesela bir gün samatyada bir kahveye gidip yaşlı amcalarla çok kral muhabbet döndürebilirsin :)

0|0
    0|0
  • Çok fazla kitap okumalıusın.

0|0
    0|0
  • Yorumlarda da yazildigi gibi cokca kitap oku cunku insanin urettikleri tukettiklerinden cikar cogunlukla. Oncelikle iyice dusun, hikayenin konusunun cercevesini ve karakterleri yarat. Sonra yazmaya basla...

0|0
    0|0
  • bende öyleyim ya mesela beste yapıyorum ama kaliteli cinsten tam diyorum yazıya geçireyim, bir bakmışım ki 3 saat geçmiş kağıt elimin altında eski haline hamura dönmüş. tek başına kal, sabahın erken saatleri şöyle güneş bile doğmadan veya gece sakin bir yerde kendi kendine konuşarak uydur, bol bol kitap oku ki tecrübe kazanasın, eğer olurda bir gün yazarda satarsan burada cevap yazanlara birer tanede hediye et bak ona göre ee

0|0
    0|0
  • Hayal dunyasini zenginlestir 😎

0|0
    0|0
  • Kardesim bende yaziyorum birseyler ve onceden bende senin gibiydim. Komik gelebilir ama yazmanin mevsimi sonbahar ve kiştir. Gece olsun giy montunj cik balkona al eline kalemini. kalem konjssun kagit dinlesin inan cok etkili gece yazmak ve havanin yagmirlu olmasi falan bunlar cok etkiler.

0|0
    0|0
  • Hayal gücü en büyük şarttır bu var diyorsun o zaman yazı yazmanın kurallarını öğreneceksin. Anladığım kadarıyla giriş gelişme sonuç kısımlarında sıkıntı yaşıyorsun. Yani hayal gücündeki düşüncelerini sıralamakta zorlanıyorsun doğru mu?

0|0
    0|0
  • Onceden kitap yazmis gibi yap. Birseyi biliyomus gibi yapmak sana cok sey ogretebilir. mesela ben hic tenis oynamadan tenis oynamayi , voleyball oynamadan voleyball oynamayi ogrendim. Ayrica sanatci yonunude gelistiri taklit yapiyosun cunku ama dikkat et belli bir zaman sonra kisiligini iskal ediyo.

0|0
    0|0
  • masal anlat

0|0
    0|0
  • bol bol yaz

0|0
    0|0
  • sıkılmadan, çekinmeden yazmaya bak sen. çocukca olsa da yaz. böyle geliştirebilirsin ancak kendini.

0|0
    0|0
  • Geniş hayal gücün varsa bu büyük bir başarı unutma 80 günde devri alem yazıldığında hava balon diye bir şey yoktu yaratıcılık çok yarar sağlayacaktır

0|0
    0|0
  • Önce piyes, öykü yazmakla alakalı kitaplar oku.. Sonra da okuduğun her kitapta, izlediğin her filmde bunun üzerine düşün..

0|0
    0|0
  • Sohbet+Kitap okumak+Klasik müzik işini çözer.

0|0
    0|0
  • Okuyarak ve yaşayarak.

0|0
    0|0
  • Bol bol fantastik kitap oku.

0|0
    0|0
  • Dramatik yazarlık kursaları var kurs al.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    34
Yükleniyor...