Sence Kaderimizi mi yaşıyoruz. Yoksa Kaderimizi kendimiz mi çiziyoruz?

Kader meselesi herkes tarafından ayrı yorumlanır. Bana kaderi açıklarmısınız?

Güncellemeler:
Şems-i Tebrizi'nin söylediği gibi;
Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin.

0|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• Yarı yarıya kardeş Şems-i Tebrizi'nin söylediği gibi;
    Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin.

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim yorumun için. Benim içinde Allah yazmıştır ama değiştirmek insanın elindedir.

• Çok işime yaradı Şems' in bu yazısı. Teşekkür ederim dostum...

• Rica ederim kardeş ben teşekkür ederim Tebrizi'nin bu sözleri herşeyi anlama yetiyor da artıyor bile anlayana.

Kızlar Ne Diyor 7

• Kaderimizi yaşıyoruz kesinlikle herşey nasip kısmet
    Mesela ben tesadüfe inanmam tevafuk denen bişi var

0|1
    0|0
    • Tevafuk anlatırmısın biraz peki?

• Seçimlerin tabii ki senİn seçimin ama şunu unutma evleneceğin kişi değişmez

• Teşekkürler.

• Kader biraz da insanın elindedir. Şöyle düşün bir yoldasın önünde hafif çukurluk var kenarlar düz.
    Sen hangi yoldan gidersin?
    Dur ben söylim yavşca yandan geçersin ayagın batıcak korkusu
    kader insanın da elindedir Allahım da sana fikir verir.

0|1
    0|0
    • Ne güzel yazmışsın sana katılıyorum. Kaderimiz var elbette Benim bugun Ankara ya gitmem gerekecek mesela Otobüs bileti alacaktım. Kardeşim bnim için Uçak bileti almış. Yüce Allahımız kaderimizi yazıyor bugun bbu Ankara ya gidecek.
      Ama yolda duraksamak da bizim elimizde devam etmek de. Teşekkürler görüşün için... ^^

• evet aynen öyle :) çok şükür Allahım ne güzel de yaratmıs bizi.

• Çok teşekkür ederim. Görüşünüz için.. :)

• Kader seçimlerimiz sonucunda oluştu. Kendimiz çizdik.

1|1
    0|0
  • yazilan yazilmis biz sadece oynuyoruz. kaderimiz yaptiklarimiz yapacaklarimiz hepsi biz dogmadan yazildi. ama Allah oyle yapmiski sectiklerimizi kendimiz secmis gibi goruyoruz.

0|1
    0|0
    • Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Ayetde var buna göre. Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık diye bir ayet var

• Teşekkür ederim görüşün için.

• Kader yol ayrimidir. Seçim sana aittir.

0|1
    0|0
    • Kısa ve net tam düşündüğüm gibi

• Ne güzel demiş Şems :)

• Evet ben çok etkilendim.

• kaderimizi biz çizdik

0|1
    0|0
    • Teşekkürler. Bana göre verilmiş olan kaderle yol ayrımlarında kendimiz çiziyoruz.

• Herkesin bir kaderi vardır ve herkes kendi kaderini yaşar bu hayatta.
    Ama seçimlerimiz dahilinde kaderi bir nebze değiştirmek mümkün.

0|1
    0|0
    • Bende böyle düşünüyorum. Aşşagıdaki bir arkadaştan alıntı.
      Şems-i Tebrizi'nin söylediği gibi;

Erkekler Ne Diyor 7

• Bir söz vardir Allah insanın kaderine cennet cehennem yazdıysa bizim sucumuz ne kaderimizi yasıyoruz gibi.100 Kişilik bir sınıf duşun ÖĞRETMEN sınav yapiyor yani orada kimin kaç alacağını kalıp geçeceğini bilir öğrencilerin durumundan çalışıp çalışmamasından Allah'ta böyledir izler fakat müdahale etmez bilir onun davranışlarına göre nereye gideceğini zaten onu bilmeseydi Allah olmazdı Tövbe. Demem o ki insanlara yol çizilmiştir insanlar kendi cabaları ve iradeleriyle yönünü kendisi seçmiştir Ama ölüm olsun dogum olsun bu gibi insan iradesi dışında olan seyler Allah'ın taktirindedir yerini zamanını o bilir

0|1
    0|0
    • Yüce Allah ım herşeyi bilir haklısın. Teşekkür ederim görüşün için dostum.

• Rica ederim aydinlatabildiysem ne mutlu bana

• İkisinden de biraz.

0|1
    0|0
  • Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık diye bir ayet var. Yani orada her şey açıklanmış. Örnek verecek olursam Allah bir dememiştir ki şu kulum sigara içsin bu kulum içmesin.. Yani kurulmuş bir çalar saat değiliz. Allah onun daha önce sigara içeceğini bildiği için öyle yazmış. Yani sınavı kazanamayan bir öğrencinin kaderinde sınavı kazanamayacağı yazar ama çalışmadığı için haketmediği için yazar.

0|1
    0|0
    • Kaderle ilgili geniş bilgiye sahibim kafana takılan soru varsa sorabilirsin.

• Hayır öyle olsaydı benim kaderimde zinadır, hırsızlıktır yazsaydı ve bunu Allah isteseydi bunu bende mecbur olarak yerine getireceksem o zaman cehennemde yanmam adaletsizlik olmaz mıydı? O arkadaşın yaptığı tanım yanlış. Zaten Kur'an'da kaderin bizim çabamıza bırakıldığı yazmaktadır. Etraftan dogma bilgilerle yazıp milletin kafalarını karıştıyorlar işte.

• O na o ayetin aynısını yazdım şimdi sizden esinlenerek. Bende sizin gibi düşünüyorum.

• Koy totosuna yasa gitsin (:

0|1
    0|0
    • :) Merak ettiğim konulardan biri kanka :)

• uzmanlik alanım :D

0|1
    0|0
    • Dinliyoruz o zaman pir dikkatle :))

• ben aşk ve Kader üzerine yazi yazdim sadece :) ama kader genel bir kavram. Bütün hayatla ilgili :)

• kendimiz çizeriz

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim yorumun için. Benim içinde Allah yazmıştır ama değiştirmek insanın elindedir.

• Teşekkürler kardeşim..

• rica ederim

• kaderini yaşarsın kaderini kendin çizmek gibi bişey yoktur

0|1
    0|1
    • Peki değiştirmek olmuyormu abi?

• aynen kardeşim

• Teşekkürler abi.

Yükleniyor...