Köyde geçen filmler?

Köyde geçen filmlerden önerilerinizi alabilir miyim?

Güncellemeler:
Ben de yazmak istiyorum :) karpuz kabuğundan gemiler yapmak, gölgesizler, alexi zorba son olarak da sonbahar diyorum.
Ya en sevdiğim filmi unuttum yazmasam olmaz. April despedacado. Brezilya kırsalında geçiyor.
...

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Çam sakızını dişe yapıştırmadan çiğneyebilenlere selam...

Köy ve kent ikiliği, 7. sanatta keskin halde ilk kez Murnau tarafından verilmişti. 1927 yapımı sessiz klasik 'Sunrise' (Şafak) ile. Filmde bir bölüm vardır. Paralel kurgu ile şehir ve kır günleri art arda bindirilir: Şehir, debdebenin ve kaybedişin; köy ise dinginliğin ve bekaretin simgesidir. Başkahramanımız, köyde sabanını sürerken mutluydu. Oysa şehirde bir femme fatalenin ardından uçuruma sürüklenecekti.

Chabrol, 60'larda Le beau serge (Yakışıklı Serge) ile bir kez daha bu karşıtlığın altını çizer. Adeta üniversite ile köy yaşamını karşı karşıya getirir. Sinemasının alameti farikası olagelmiş ve La ceremonie'de (94) zirve yapmış burjuvazi eleştirisi üzerinden gerçekleştirir bunu.

www.evrensel.net/.../tasra-tahakkumu-ile-meshurdur (Şu yazıyı okur musun)

Günümüz dünyasında kır romantizmine gerek yok diyerek (Semih Kaplanoğlu'na göreyse 'taşra nostaljisi'. Geçmiş değerlere duyulan özlemin sonucu. A. Hamdi'nin 5 Şehir'ini anımsarız) filmlere geçelim. Seveceğini düşündüğüm birkaç örnek:

- Satantango (94)
    Bela Tarr'ın 8 saate yakın destanı

- Rüzgar Bizi Sürükleyecek
    Kiarostami'den. Bize en fazla malzemeyi vermiş ülke sinemasından

- Winter Light (Bergman)

- Bir Taşra Papazının Güncesi (Bresson)

- Pather Panchali (55, Satyajit Ray)

- Uccellacci e uccellini
    Pasolini'nin meşhur Şahinler ve Serçeler'i. Ekonomik atılım içinde ama siyasi/insani dengelerini oturtamamış ülkenin fotoğrafı. Bunuel'in Samanyolu'su gibi de bir fabl v yolculuk.

- Ugetsu monogatari / Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Öykülerğ

- Nalın Ağacı (78, Olmi)

- Köy çevreleri, Yeni Gerçekçi sinemada kah direniş kah teslimiyet merkezidir. 'Riso amaro' (Acı Pirinç) 2.'ye denk gelir. Pirinç tarlasındaki şuh halleriyle Silvana Mangano'yu unutamam. (Visconti'nin Sicilyalı balıkçılarına selam. Yer Sarsılıyor'u da direniş kontenjanından analım)

- Arı Kovanının Ruhu (73, Erice)

- Mayıs Sıkıntısı

- Raziye (90)

Kitap tavsiyesi:
    - Taşraya Bakmak. Tanıl Bora'nın editörlüğünd

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...