Hitler bizi ikna etmeye çalışmış mıydı?

Hitler bizi ikna etmeye çalışmış mıydı? 2.Dünya savaşında kendi taraflarına çekme için çaba göstermiş midir ?

0|0
615

En İyi Erkek Görüşü

• hitler o dönemde ismet inönüye bir mektup göndermiştir.

Adolf Hitler'in İsmet İnönü'ye Mektubu

Bay Başkan,

Alman hükümetinin arzu hilafına ve İngiltere ve Fransa'nın 3 Eylül 1939'daki savaş ilanı kararıyla Alman halkına empoze edilen savaşta, Alman Reichi'nin şu sıradaki hedefi, Avrupa kıtasında İngiliz nüfuzunu bertaraf etmektir Bu; yüz yılardan beri devam eden Avrupadaki devletleri birbirine karşı oynayarak yıpratma metoduna son vermenin bir koşulunu oluşturmaktadır İngiltere'nin, Avrupanın çeşitli bölgelerinde askeri nüfuz kazanma yolundaki çabaları, Alman Reichi'ni, bu bölgelerde, toprak kazanma yönünde veya siyasi nitelikte herhangi bir başka amaca yönelik olmayan önlemleri almaya zorunlu kılmaktadır

Bu bakımdan Ekselans, size, Yunan topraklarına yerleşme yolundaki İngiliz önlemlerinin gitgide tehditkar bir nitelik aldığı şu sırada, bu koşulların gerektiği belirli karşılıklı önlemleri almaya karar verdiğimi açıklamak isterim

Bu nedenle Bulgar hükümetinden, Alman Silahlı Kuvvetleri'nin bir kısım birliklerine, bu yoldaki belirli güvenlik önlemlerini uygulamak için izin vermesini rica etmiş bulunuyorum Öteden beri Almanya'ya karşı dostluk ilişkileri içinde bulunan Bulgaristan, bu ilişkileri, Üçlü Pakta katılmak suretiyle daha da takviye etmiş ve alınacak önlemlerin Türkiye'ye yönelmeyeceğinden emin olarak, bunların uygulanması için gerekli izni vermiştir

Ben de Ekselans, size bu fırsattan yararlanarak resmen bildiririm ki, Almanya'nın bu önlemleri, hiçbir şekilde Türkiye'nin toprak bütünlüğüne veya siyasi yapısına yönelmiş değildir Aksine, birlikte yürüttüğümüz büyük ve hayati savaşın hatıralarıyla ve bu savaşı izleyen ıstıraplı yılların hatıralarıyla dolu olarak, size, Almanya ve Türkiye arasında gerçek dostluğa dayanan bir işbirliği için gelecekte dahi bütün koşulların var olduğuna kesin olarak inandığımı belirtmek isterim

Çünkü;

1 Almanya bu bölgelerde hiçbir toprak çıkarı peşinde değildir Alman birlikleri, söz konusu tehlikelerin giderilmesinden hemen sonra Bulgaristan ve Devlet Başkanı Antenoscu ile uyum içinde Romanya'yı terk edeceklerdir

2 Savaşın sona ermesinden sonra Avrupa'nın yaralarını sarma yolunda başlayacak ekonomik gelişme, Almanya'yı ve Türkiye'yi zorunlu olarak, tekrar yakın ilişkiler içine sokacaktır

Bu alanda önemli bir faktör, Almanya'nın çıkarlarını, yalnız kendi endüstri mallarının satışında görmediği, aynı zamanda en büyük alıcı olma eğilimini de taşıdığıdır

Bunların dışında inanıyorum ki, savaştan sonra gerçekleşecek yeni anlayışlar düzeni, Almanya'yı hiçbir şekilde Türk hükümetinin hedefleriyle karşı karşıya getirmeyecek, aksine, iki devletin yakınlaşması, bu alanda hem Türkiye'nin hem de Mihver Devletleri'nin çıkarına olacaktır

Bu bakımdan ben şimdi olduğu gibi gelecekte de, Almanya ile Türkiyeyi karşı karşıya getirebilecek hiçbir neden olmayacağı görüşündeyim Bu düşüncelerle, Bulgaristan'da ilerleyen Alman birliklerinin Türk sınırlarından, orada bulunmalarının amacı hakkında yanlış bir yorum bulunulmasına m

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 6

• kendimi kültürsüz hissettim şuan

0|1
    0|0
  • bilemiom

0|0
    0|0
  • 1942 yada 43 te türkiye sınırlarının 60 kilometre yakınına gelmiş...saldırmama garantisi wermek için bizden 3 şart talep etmiş bunlardan birisi alsa savaşa girmememizdi.

0|0
    0|0
  • zayıf da olsa müttefik müttefiktir

0|0
    0|0
    • Zaten 2. Dünya Savaşı'nı çıkaran Yahudilerdi. Hiç kendi ırkından adam öldürtürler mi sanıyorsun arkadaşım ? Amaç Avrupa'daki Yahudileri toplayıp savaş sonucunda oluşan İsrail devletine sürüklemekti. Çünkü savaş sebebiyle Avrupa'nın güvenli olmadığı imajı yaratıldı Yahudilerde. Hitler, öldürdüklerinin hepsinin Yahudi olduğunu zannediyordu ancak tezgaha geldi

• yahudilerin daha doğrusu masonların çıkarttığını herkes biliyo zaten. açıkçası sen mason olan bi yahudinin tabi masonlukta ilerlediyse hala yahudi sıfatını taşıyacak özelliklere sahip olduğunu düşünüyo musun masum yahudiler de öldürüldü. çingenlerde araya karışan müslümanda.

• cok mu önemli?

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum Eko

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• yok o kadar büyük bi çaba göstermedi mektup gönderdi inönüye ve atatürk ün cenazesine bir grup SS ekibi de gönderdi bi antlaşma tabi oldu saldırmazlık adında fakat savaşa sokma gibi üstün bi çabası olmadı ve bu almanya için gereksizdi çünkü her yönden güçlüydüler 20.yüzyılın en mükemmel ordusu WERMACHT tır kara,hava,deniz ve teknolojik olarak savaş hertürlü hazırdılar...

0|0
    0|0
  • Evet her iki taraf da bizi ikna etmeye çalışmıştı. Her iki tarafın da bizi ikna etme amacı boğazlardı. Biz de çok güzel oynadık iki tarafla. Öyle tarafsızdık, masumduk diyenler sadece yanlı tarihi yaşamak isteyenlerdir.

1|1
    0|0
  • İsmet İnönü'ye yazdığı mektup esas itibari ile balkanlardaki askeri hareketliliğin, çiçeği burnunda Türk devleti ile ilgili olmadığı ve zararının dokunmayacağı ile ilgili. "gel bizimle savaş" diye bir çağrı içermiyor.

Ülkemiz hali hazırda yeni kurulmuş ve kendi içinde ekonomik sorunlarını halletmeye çalışırken zaten "yurtta sulh cihanda sulh " politikası izliyordu. Hitler gibi bir askerin ve devlet adamının bu ülkenin kendi ulusal sınırlarını tehdit etmedikten sonra bu savaşa girmeyeceğini bilmesi gerekli..

0|0
    0|0
  • hitler potansiyelini kullanmak istedi ikinci bir süper güç olmak istedi bunuda ulus devlet anlayışı ile gerçekleşeceği kararını verdi . yanıldığınız yer ise hitler özellikle yahudileri öldürmedi hitlere para lazımdı ve silah . ikiside yahudilerde gani elbette . tabi bi kumpasa gittiği de alenen görülüyor . stalin'in bile işin içinde olduğunu düşünüyorum yahudilerle . amaç israil devleti ise kazanıldı ve 6 gün savaşıyla durum kontrol edilemez bir hale geldi . yahudiler ulus devlet konusunda aşmış insanlar hitlerden daha geniş vizyonları var onun istediği gücü de elde ettiler .

0|0
    0|0
  • Çalışmıştı ben tanıştım onla..mektubunda savaşa girmememz için rica etti..Falan filan..2.cümlede ciddiyim

0|0
    0|0
  • adam uzaylılarla anlaştı bize sıra gelmedi

1|1
    0|0
  • Hitler'in itiraf etmek isteyeceğini pek sanmıyorum çünkü Hitlere gaz veren zaten Masonlardı ve öldürdüğü adamların birçoğu da Yahudi bile değildi hep yanlış biliniyor. Bizi esas zorlayanlar ABD ve İngiltere kısmıdır.

0|0
    0|0
    • gerçek yahudilerdi. mason olmayan dinini bütünüyle yaşayan yahudiler

• Ya adam Rusyaya giriyor Avrupayı alıyor neredeyse :) Türkiyeyi mi takıcak :) Lütfen Milliyetçi yayınlara inanmayalım, Nedense o yayınlara göre kaybettiğimiz savaş yok, 1-2 tane var onlarda da ya bizi boynuzluyorlar yada büyük kıtlık çekiyoruz :)

0|0
    0|0
  • çift tarflı oynadık bu da bi yansızlık sayılırmı bilmem

0|0
    0|0
  • dün akşam ne yedin desen bilmem. sen?

0|0
    0|0
  • o günün şartları bize hitlere itti çünkü karşımızdaki ingiltere fransa ve italya bizden toprak istiyolardı biz ise korumak almanya ise toprakdan daha ççok kendine müttefik arıyordu dogal olarak biz almanyaının yanında yer almak zorunda kaldık

0|0
    0|0
  • Hayır.Çünkü zaten Türkiye'ye o savaşta bir rol biçilmemişti.

0|0
    0|0
  • Tarihe pek itimadım yok.

0|0
    0|0
  • Hitler idealist gibi görünse de halkını uçuruma yuvarladı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...