Kültüre bir adım kala !

... Ülkemin bir yazlık kentinde tatil yaparken,2 tane fransız kızla aynı otel de konaklıyorduk.Plaj'da gün boyu kitap okur ve en önemlisi ; esas konu bu, ne zaman denize girseler,geri döndüklerin de mutlaka ellerin de ya bir pet şişe olurdu,ya da bir kaç çöp benzeri şey olurdu. Sanki tatil de değiller,otel görevlisi yada belediye çalışanı gibi denizin için deki çöpleri çıkarıyorlardı. Bir adım ileri de benim türk vatandaşım olan kız ise, kırkpınar baş pehlivanı gibi yağlanmış, bu güneşi ben istiyorum, yak beni dercesine yattığı yerde, kızarmış tavuk misali dönüp dönüp duruyor.

... Soru : Kültür'ün bir ülkesi olur mu? Kendini aşmak mıdır kültür? Çok şey bilmek midir kültür ? Kendine güvenmek midir kültür ? Nedir kültür ?

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• yatistirilme tarzlari öyle.

benim yasadigim ülkede yere cöp atmak yasaktir. birak cöp atmayi ictigin sigara izmaritini yere attiginda tepki alabiliyorsun ''ilerde cöp var neden cevreyi kirletiyorsun'' tarzinda, ki normal cöplerin kücük bölümleri var sigara izmariti icin.

tabi buna uygun cöp kutulari vardir cevrede bol bol. dolayisiyla millet elindeki cöpleri yere atmaz nasilsa iki adim ilerde cöp gelecektir oraya atar.

kücük bir cocuk elindeki sekerin torbasini yere atsa annesi o attigi seyi yerden aldirir ve cöpe atmasini söyler. (tabi %100 hepsi böyle diyemeyiz)

türkiyenin simdiki halini bilmiyorum ama 2007'de gittigimde elimdeki bir cöpü (elmanin arta kalan kismi) atmak icin yarim saat elimde tasimak zorunda kaldim, cöp kutusu yoktu resmen! hatta yanimdaki sahis at gitsin yere niye tasiyosun elinde görmüyomusun zaten millet atiyor demisti. ama ben atamadim cünkü aliskanlik, yere attigimda kendimi kötü birsey yapmis gibi hissediyorum. (cünkü ayni davranisi bu ülkede sergilesem insanlar tepki göstererek bunu hissetmemi sagliyor)

tamamen yetistirilme tarzinla alakali birsey.

0|1
    0|0
    • ... Türkiye'de özellikle Büyük şehirlerde artık avrupada olan düzen var.Sıkıntı şurda,halen arabasının sigara tablasını yola boşaltanlar var.Uyarmak çok önemli değil,Temizlik kültürümüz nerde,ne zaman kayboldu ? Ben bu başlangıç noktasını bulamıyorum.

• hic bir fikrim yok,

anlasilir gibi degil aslinda, insanlar evlerini yasanilasi bir yer yapmak icin hijyen kurallarina dikkat eder elinden geldigince temiz tutmaya calisir ama sanki dünyada yasamiyorlarmis gibi böyle bir gereksinim duymuyolarsa o da ilginc.

üstelik güzelim denizleri cöplüge dönüstürmek akil alicak birsey degil. cezasi yokmu bunlarin?

• ... Çevreyi kirletmenin bir cezası var tabiki.

Kızlar Ne Diyor 5

• Türkiyede sorarlar bu insan nasıl diye?aa süper biri kibar,saygılı,duyarlı diye iyi insan sıfatları söylenir.Ama yabancılarda bu kriterler iyi insan özellikleri değildi bu zaten olması gereken doğal karakterdir,insanlar çevreye duyarlı,hayatları saç makyaj güzellik değil ve ben bu konuda taktir ediyorum onları tatile giderken 1 sırt çantasıyla gelip bizden çok tarihimizle ilgilenen yabancıları ayakta alkışlıyorum ve tatile giderken 1 sırt çantasıyla gitmenin keyfini yaşayın diyorum:)

0|1
    0|0
  • İnsanlar hep böyle elındekı değerın kıymetını hiç bilemıyor.

Çevreyı temız tutmak , bir daha geldığınde daha düzgün bulmayı istemek

kötü bir şey mi ?İnsan sokağını bile nasıl temız tutarım dıye az oturup düşünmeli...

Bizim asla yontulmayan bır yanımız var

0|1
    0|0
    • ... hiç poşet çıkardın mı?

• o kadar uzağa yüzemıyorum zaten , kenara vuranları alıyorum dedım :) tatil zaten sıkıcı bır sey hanı tatıl yapıyorum hayattan kopuyorum bananeci hiç olmadım ben

• ... Tatil keyiflidir.Tatil seçeneklerini tekrar gözden geçirmelisin.

• burada yazdıkların bana kültürün çevreye,doğaya ve diğer insanlara saygı olduğunu anlattı sanki

1|1
    0|0
  • bir insanın kumsalda kitap okuması bana kültürü göstermez çok kitap okurum ama kumsalda konsantre olamadığım için okumam amacım güneşlenmektir çöpünü deniz atmamak doğaya saygı ve bilinçtir

0|0
    0|0
  • Kendi Kültürel değerlerine sahip çıkmak; kültürlü olmak ya da kendi kültürünü yaratmaktan daha önemlidir.

Greenpeace üyesiyim, tatil anlayışım denizde güneşlenmek olmadığı için bu soruya yanıt veremiyorum)

0|0
    1|0
    • ... Oysa,Greenpeace üyelelerinin özgüvenleri yüksek olurdu !

• :) Lokmayı kaç kişi paylaşacağız?

Bileyim de ona göre kendimi hazırlayayım? :)

• ... Yedim geldim :)

Erkekler Ne Diyor 9

• kültür bi kere nedir bunu anlamak lazım; kültür; alışkanlıkların uzun yıllar boyunca yer edindiği toplumlardaki manevi değerlerdir. bahsettiğin kızların ülkesi fransa mesela; gidenler bilir afedersin ama paris bile resmen b.k içindedir.

ha bunu bireysel bazda ele alacak olursak. değişim süreci daha kısa zamanlar için söz konusudur. aileden başlayan sonrası ise; alışkanlıklar şeklinde devam eden bir süreç. evet avrupa'da bundan bahsedebiliriz işte. toplumsal bir kültürden ziyade.

şöyle ki; avrupada kurallardan ve insanların buna uyumundan bahsedilir. neden; çünkü yaptırımların getirdiği bir alışkanlık söz konusudur. yoksa bu adamlar içince emin olun senden benden kötü sapıtırlar.

şimdi bize dönecek olursak; dediğim gibi burada da alışkanlıklara ve yanında toplumsal kültüre bakmalıyız. biz daha yeni yeni yerleşik düzene geçiyoruz. hele ki şehirleşme olayı o tamamen yeni. 1937'de bu nüfusun %70'i kırsalda yaşamakta idi. günümüzde ise tam tersi. ancak; düzen oturdukça, gün geçtikçe bireysel bilinç dolayısı ile alışkanlıklar değişmekte. bu da uzun vadede toplumsal kültüre etki edecektir.

bunu aslında çok rahat kıyaslayabiliriz. bi 15-20 yıl öncesi sokakları ile, günümüzü kıyasladığımızda herşeyin iyiye gittiğini görebiliriz.

0|1
    0|0
  • yetiştirilme biçimleri onların karakterine işliyor.aileleri öyle çünkü.

amerika ve ingiltereyi görme fırsatım oldu sabahları insanlar çoluk çocuk yaşlı genç koşuyorlar

ben bazen evden cıkıp kosuyorum kulaklık var ama duyuyorum manyaga bak işi gücü yok koşuyor diyorlar :) veya onlar sabah karsılastıgınızda tanımasa bıle sıze gulumseyıp gunaydın dıyebiliyorlar bay bayan farketmeden burda birine gunaydın dıyıne tanısmıyoruzkı nıye selam verdı dıyorlar :)

tabi bizimde onlara ağır basan yanlarımız var aile bağlarımız komşuluk ilişkileri gibi.

0|1
    0|0
    • "tabi bizimde onlara ağır basan yanlarımız var aile bağlarımız komşuluk ilişkileri gibi. "

... Bu giderek azalan bir tarafımız.

• azalıyor iyice robotlaşıyoruz ama onlardan iyiz yine onlarda hiç yok.

• ... Onlarla kıyaslamamak aslında daha doğru olur,biz geçmişimizi kaybediyoruz.

• kültürün ülkesi olmaz ama vatandaşının içinden iki tanesi denizden şişe alıp çöpe atıyor diyede pasaportlarına çok kültürlüler yazılmaz. tamam belki sınırlarımızı geçince bir çok ülke bizden kültürlü hatta bende sabah saat yedide şezlongda otel çökse farketmeden kitap okuyan turistlere hayranım. en çok satan gazetemizin altıyüzbin tirajı olduğunu düşünürsek adamlar bu konuda bizden yüzbin kat önde . herşeydede adamlara hayran olup kendimizi kısalnayalım. mesela benim turistimde kendi halinde eğlenir onlar bağıra çağıra eğlencedir bağırılır ama kendinide yırtmazsın. o zaman benimö turitimde etrafına saygılı kültürlü öylemi üç yıl önce gittiğim italyada vc girdiğimde tuvaletlerde taharet musluğu yoktu mesela sahili temizle şişeden ama tuvalette temizlik sadece peçeteden. bu benim senin olmadığımız bir dünyadan beri gelen eğitimle ilgili sosyal yaşam standartlarıyla ilgili bir durum belki sen ben şanslıyız iyi durumdayız .ama ülkemizde kaç kişi bu durumda sence ...

0|1
    0|0
  • Kultur egitimdir ulkeyle alakali bisey degil turkiyedeyken bende oyleydim ama yasadigim ulkede insanlarin davranislari benide etkiledi daha duyarli oldum gecen yaz turkiyede sahilde arladaslarla bira ictik arkadaslar siselerini orda biraktilar dayanamadim topladim yanimda getirdim bana bakip gulustuler yaptigim onlara garip geldi cunku yasadiklari ortamda yapilmiyor kultur egtimle ve yasadigi toplumla kazanilir

0|1
    0|0
    • ... Evet,"sahilde arladaslarla bira ictik arkadaslar siselerini orda biraktilar dayanamadim topladim yanimda getirdim bana bakip gulustuler " birde bu yani var.Gülünebilen bir tarafıda var.

• abimsin @ze oroco :)))

• ... Öyle görüyorsan mutlu olurum :)

• Hiçbirşey göründüğü gibi olmamakla beraber çizdiğin kare kültürün güzel bir örneği.

0|1
    0|0
  • doğaya,insana saygılı olmaktır.başkasının hakkını gasp etmemektir vs. vs.

0|1
    0|0
  • kültür milletten millete değişir ancak fransızlarda tuvalet diye bi alışkanlık bile yokmuş eskiden türklerden almışlar bunlar mı temız millet

0|1
    0|0
  • Kültür bulunuğun kabuğu kırmak, kendini yetiştirmektir.

0|1
    0|0
  • Bu duyarlılıktır yaşama olan çevreye olan saygıdır ,evet kültürde aynı zamanda

0|1
    0|0
Yükleniyor...