Bilgi kendi dünyasında doğru olsa bile bizim dünyamızda doğru olmak zorunda mı?

Bilgi kendi dünyasında doğru olsa bile bizim dünyamızda doğru olmak zorunda mı. Buna örnek öklid geometrisini verebilirim. Mantıksal açıdan bir sorun yok ama uzayda geçerli bir geometri değil. 2000den fazla yıl kabul edilmiş, pratik sorunlardan yola çıkılarak olusturulmuş bir kuramın daha genelde yanlış olması, her şeyde her koşulda doğru tek bir bilgi olabilir mi diye şüheye düşürmüyor mu?

Güncellemeler:
Başlık ile içerik birazcık alakasız. Başka bir deyişle matematikteki her şey uygulama alanı bulacak mıdır diyor başlık. Içerik de her koşulda doğru olanla ilgili. Kusura bakmayın lütfen.

0|0
7|30

En İyi Kız Görüşü

• rezerve. çok güzel bir soru, isim hafifleyince yazacağım :)

0|0
    0|0
    • bir de yazmayı becersem. :) ama başlıktaki soru iyi bir soru. öklid geometrisi gibi de değil çok acayip çalışmalar var bunların hepsinin uygulanabilir olması acayip bir şey. allahım çıldırıcam aşağıdan müzik sesi geliyor yine yazamıyorum. yani her şey soyut ama gerçeklik buluyor.

• bir başka hoşuna gidecek örnek; lisedeyken kimyadan hiç anlamazdım sevmezdim, ta ki bu yaşımda leke çıkartmak için farklı formülleri denemeye başlayana kadar :D

• :) kaçış yok

Erkekler Ne Diyor 30

• Karadelikler ise izafiyet teorisini, kütle çekim yasalarını, zaman kavramını ve daha pek çok dünya kanununu hiçe sayan bir muamma.

İçerisinde yaşadığımız kanunlarla evrenin var olan kanunları ciddi çelişkilere düşebilmekte. Zaten uzaya baktığımızda bilgimizin ne kadar yavan kaldığını görebiliyoruz.
    Buda işin güzel tarafı ki daha keşfedilecek, yenilenecek ve yıkılacak çok bilim düşünce sistemi var.

1|1
    0|0
    • :) nasıl güzel oluyor ben bunu düşününce kendimi kötü hissediyorum.

• Profilinizdeki resim ise Fransız izlenimci ve dışa vurumcu Marc Chagall'ın eseri.

Sanat : Sanatçı - Sanat Eseri - İzleyici üçgeninin adıdır.
      Sizde izleyici olarak sanatın içerisinde var oluyorsunuz demektir.
      Olaya bir de böyle bakınız derim.

• :) evet umarım daha akıllı bir izleyici olurum. çünkü resme ulaşma yolum sıkıntılı ve saçma. :) teşekkürler muhabbet için.

• Ya bende düşünüyorum bu kız ne demiş diye. :)) başlık sorunlu bilginin kendi dünyası olamaz kendimize göre bilgi oluştururuz... O zaman da uzayda uygulanacağı zaman kendimize göre düzenleriz bilgiyi mesela ayda insan 6 da biri ağırlığında ayda hep aynıdır bilgi doğrudur şimdiki kullandığımız bu bilgilerde dünya üzerinde daha iyisi bulunana kadar idare ediyoruz... Mesela dünya düzdü sonra yuvarlaktı şimdi geoit diyoruz vs gibi.

0|0
    0|0
    • bir aksiyomatik sistemde bir şeyin doğruluğu kendi dünyasında değerlendirilir ya o yüzden öyle dedim. Yani başka bir geometride öklid geometrisindeki doğru bir bilgiyi kullanamazsın sonuçta. :)) olmadı mı yine başlık.

• Kendi dünyasında değerlendirilir değil bize göre kendimize göre bilgileri oluştururuz sen benim ne demek istediğimi anlamadın. :) Bilgiyi kullanan oluşturan biziz dimi kendimize göre neyse ya boşver felsefe özeğimi tüketiyor benim. :))

• Bilginin doğrusu da var, yanlışı da.

0|0
    0|0
  • Bilim yaklaşımlar ve kabullenmelerle gelişir. Doğayı olduğu gibi incelemek şuanki matematik bilgilerimiz ile eksik... Bu yaklaşım ve kabulller arttıkça bilim ile gerçek birbirinden ayrılır. Ama doğayı anlamak için bilimden başka şansımızda yok...

0|0
    0|0
  • Herhangi bir nesneyi insan gözü başka renkte, hayvan gözü başka renkte görüyor diye, o nesnenin "gerçekte var olmadığını" iddia eden felsefe kokusu aldım bu soruda

0|0
    0|0
  • Belki de evren; evrenden daha kapsamlı bizim bilemediğimiz başka bir olgunun bizim dünyamızdaki bir karınca deliği boyutundadır. Bu ve bunun gibi ihtimaller oldukça bilgi her yerde farklı şekiller alabilir. Bizdeki doğru bilgi başka yerlerde çok yanlış ve çok önemsiz de olabilir.

0|0
    0|0
  • Simdi soyle, daha once olmus olan hersey hatalıdır, ogrenilmis konular yanlıstır. Her konuya dunyada ilk defa oluyormus gibi yaklasmalısın ki ezbere sonuclara degil kendine ait sonuclara varabilesin. Digerlerini baskaları yaptı zaten. Farkınnı bu sekilde yaratırsın, cevabını rüzgarda bulanları bırak birgün de yagmurda ara cevaplarını gibi mesela..

0|0
    0|0
    • Farkımı kattım ben nickime. ruh rüzgar kelimesinden geliyor ya gizli ruhçuluk var :) ama anladım ne demek istediğini.

• Ruhçu olduğumdan değil ama elimden geldiğince farklı şekilde bakmaya çalıyorum. Sen bu dediğini yapıyor musun her öğrendiğim yanlış yeniden ele almalıyım diyor musun.

• Dedigim icin, evli, 30 yaşında 2 çocuklu ve boyle sacma bir sitedeyim hala :)

• Doğru olmak zorunda değil. Çünkü, doğrular görecelidir. Duruma ve kişilere göre değişir. Değişmez bilgi, doğru değil, dogmadır.
    Bir noktadan sonsuz doğru geçer.

O değil de, bu sitedeki aklı başında profillerin hepsi gizli olmak zorunda mı?

0|0
    0|1
    • öklidin 5. postulatı değiştirilerek başka geometriler oluşturulmuş ama bu demek değil ki doğru kişiden kişiye değişir. bu başka bir şey. bu arada kim gizli profil.

• pardoon baya dikkatsizim :) bir noktadan sonsuz doğru geçer yazmışsın ya ben onu öyle okudum ki paralellik postulatından bahsediyorsun sandım buna dayanarak doğrular kişiye göre değişir diyorsun sandım.

• Önemli değil. :)

• zorundaa

0|0
    0|0
  • gerçekten beğendim sorunu. saçma sapan şeyler soran insanlarla dolu bir yerde böyle güzel sorular da oluyormuş. doğru tek bir bilginin olduğunu sanmıyorum ama sana tavsiyem nat geo da çıkan cosmosu izlemen ve adını hatırlamıyorum onu sunan adamın evrenle alakalı bir videosu var onu izle

0|0
    0|0
  • Kafan kesilirse olursun bu uzaydada dunyadada su altindada boyle demekki kesin bilgi vardir

0|0
    0|0
  • Bilimin görevi budur, kabul göreni de sorgular, üzerinde düşünür. Amaç her zaman bulmak değil, olanı geliştirmek ya da doğruluğunu sorgulamaktır.

0|0
    0|0
  • Aynı nehir de 2 kez yıkanamazsın bence hem kendi dünyasında hemde bizim dünyamız da kabul görmüş bir sözdür

0|0
    0|0
  • hepsi zamanla değişir ama temelde hep bir doğru bilgiden diğer teoriler çıkmıştır
    kısacası doğrular yanlış çıktıkca doğru bilgilere ulaşıyoruz

0|0
    0|0
  • düşürüyor ve bu çok doğal çünkü evren özde bütün sonsuz bir enerjiden ibaret ve bu enerji her an sürekli değişmekte...
    böyle olunca "bilgi" çok göreceli ve o da değişken şartlara göre...

"diyalektik" konusunda araştırmanı tavsiye ederim :)

0|0
    0|0
  • Gerçek hayat daima teoriyi aşar kendimden biliyorum bazen öyle şeyler oluyorki inandığım doğru bulduğum herşeyin üzerine çizgi çekiyorum

0|0
    0|0
  • Tabiki bilgi tektir. En basitinden 2+2nin bana 5 olduğunu ispatlayabilir misin?

0|0
    0|0
  • See youuu

0|1
    0|0
  • Fatal Error?

0|0
    0|0
  • Bencede acaba uzaylı kadınlar var mı varsa memeleri ne kadar büyük

0|0
    0|0
  • Hangi dünyadasın? Hangi bilgi? Kimin bilgisi? Velhasıl cevap Hayır. ..

0|0
    0|0
  • bilimselde kesın bılgı yoktur.
    ve cevabıruzgarda

0|0
    0|0
  • göremediğimiz renkler yüzünden başka renk yoktur demek gibi, uzaylılar yoktur demek gibi...

0|0
    0|0
    • Peki renk var midir yoksa sen gorebildigin icin mi var dir

• mesela beyaz rengi bizim gözümüz anlayamadığı için beyaz olarak görüyoruz renk var ama bizim gördüklerimiz yeterli değil

• Renk sen isik boylarini tanimlayip ayristirdigin ve beynin bunlari simule edip ayristirdigi icin vardir. Beyaz renk gorebilmen icin isin yuksek verimlilikte dustugu cisimden yansimasi gerekir

• Blim ve bilgi herzaman dogru orantilidir. Ve herzaman dogrudur

0|0
    0|0
  • Uzayda değilde dünya da olduğumuza göre?

0|0
    0|0
  • nasıl bir soru bu böyle ya

0|0
    0|0
  • Oklit neden uzayda işe yaramiyo

0|0
    0|0
  • belki her zaman değil ama bazen doğru acık ve net 1 tanedir...

0|0
    0|0
  • Blim ve bilgi herzaman dogru orantilidir. Ve herzaman dogrudur
    +1

0|0
    0|0
  • Degil her dogru kabulum degildir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• gorecelidir. bilginin dunyasi derken neyi dusundugun de onemli. "bilgi" diyorsun belki onun ait oldugu yer aslinda bizim gezegenimiz ama bu gezegen fizik kurallari vs disinda degil. tamamen degisken oldugunu dusunuyorum ben cunku cogu hesaplamada zaman vs seyler sabit aliniyo. bunlarin sabit deger olmadigi durumlar da sozkonusu olabilir

0|0
    0|0
  • Benim dogrum benim yanlışlarım vardır. Kimse umrumda değil

0|0
    0|0
  • Dogru ve tek bilgi yoktur. Geometri matematik bunlarin hepsi bizim zihnimizde olusturdugumuz seyler. Benim 2+2 nin bes oldugunu ispatlama cabam yok ama kim bana dort oldugunu ispatlayabilir?

0|0
    0|0
    • Sende 2 elma var bende de 2 elma var bende ki iki elmeyı sana verdim sende kaç elma oldu?

• Ya arkadaş ben bu 2+2 muhabbetine yorum yapmak istemiyorum ama her soruya geldiğimde takılıyorum şu yoruma yaa.

• Fosforilasyon yorumunu yanlış buluyorum bu arada. rakamlar bir simge neye ne dersen. bir şeye a de b de onun ne olduğunu değistirmezsin sonuçta

• ilerde v mi olcan :)

0|0
    0|0
  • bilim değişir kesin değildir hiçbirşey her an herşey olabilir

0|0
    0|0
  • Her icin tek bir dogrunun olmasi olasilik acisindan mumkun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...