Kitaptan filme uyarlanan eserler sizde de hayal kırıklığı oluyor mu?

Kitabını okuduğunuz bir senaryo filme uyarlandığında pek ilgi çekici gelmez, hatta tam bir hayal kırıklığı denebilir.

Kitap okurken, anlatılan o sahneleri kendi hayal dünyamızda çok farklı yaratırız, çünkü hayal dünyası sınırsızdır. Tıpkı yazarınki gibi... Ama kitap filme uyarlandığında aynı durum söz konusu olmuyor.

www.kizlarsoruyor.com/.../a12308-kitaptan-filme-uyarlanan-hayal-kirikligi-10-film

Benim gözlemlerim bu yönde. Belki de hem kitap okumayı daha çok sevdiğim için, hem de hayal dünyam çok geniş olduğu için kitaptan filme uyarlanan eserler bende hep hayal kırıklığı yarattı.

Yorumlarınızı beklerim.

Gününüz güzel geçsin.

• Evet. Kitaplar daha etkileyici.
    50% (3)60% (6)56% (9)Oy Ver
  • Hayır. Filmler de başarılı.
    50% (3)40% (4)44% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4|15

En İyi Erkek Görüşü

• kitap okumak ne gerektirir?
    kültür, sabır, bilgi, estetik bakış açısı, huzur verici bir ortam, çay, kahve, şarap... vs.

film izlemek ne gerektirir?
    boş vakit, patlamış mısır, battaniye, hızlı internet bağlantısı, can sıkıntısı... vs.

biraz daha toparlayacak olursam bir kitap, sanat kaygısı güdülerek yazılır ve yayımlanır. maddi kaygı gözetilmez, olsa da yeri pek önemsizdir. oysa bir film, oyuncularından tutun sanat yönetmenine kadar sadece maddi kaygı güdülerek hazırlanır. sanat kaygısı neredeyse hiç yoktur.

o zaman ben sana sorayım @balbadem ; bir kitabı okududuğunda aldığın hazzı, bir filmi izlediğinde nasıl alabilirsin?

1|0
    0|0
    • Tek başıma izlemiyorsam onun da verdiği haz bambaşka olur...

• seçileceğimden emin olduğum için seçeneklerin arasına girdim ben. kapiş? :)

• Özgüvenini yesinler :)

Erkekler Ne Diyor 14

• Flimlerde birebir kitaplari uygulamalari zor
    biraz görsel ögeler filan katiyorlar haliyle.
    Davincinin sifresinde mesala
    ya da melekler ve seytanlarda

sonra diziler var bu durumda ya da harrpotter serisi
    birebir uygulamasi güc.
    ancak kitap uyarlamasi dizi flimlerde cok izleniyorlar

1|0
    0|0
  • Kitabı bire bir senaryoya uydurmak zor oluyor.. Ana tema üzerinden müsade alınarak değiştirmeler yapılıyor..

1|0
    0|0
  • Ben hayal kırıklığı yaşamıyorum. Bilakis, hayal ettiğimden farklı ise daha çok heyecan duyuyorum. Evet bunu bende hayal edebilirdim diye. Bu tarz yapımlarda tek eleştireceğim nokta (bazı filmlerde), maddi kaygılar ile filmin senaryo bağlamında içine edilmesi.

1|0
    0|0
  • Genelde hayal kırıklığı yaşatıyor.
    Alaycı kuş serisinin 1. kitabını okurken hissettiğim duyguyu filminde fazla yakalayamadım.
    Kendi hayal dünyamda daha güzel.

1|0
    0|0
  • into the wild filmide kitabıda çok başarılıydı

1|0
    0|0
  • hyr filmler bence

1|0
    0|0
  • Twilight serisinin ilk kitabını okuyup filmini izledikten sonra diğer filmlerini izlememiştim. İhtiyaç bile duymadım izlemeye. İnsan gerçekten hayal kırıklığı yaşıyor ama filmide film çerçevesinde değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • kitap okumadığım için bilemiycem. o tür filmler güzel de olabiliyor ama kitabını okumuş olsam belki beğenmezdim tabii orası ayrı.

1|0
    0|0
  • Evet kitap farklidir

1|0
    0|0
  • Diziye uyarlanan game of thrones bence güzel, ama okumak daha iyi

1|0
    0|0
  • Ejderha dövmeli kız ; kitabı okuduktan sonra filmi izledim. Ve bence izlediğim en berbat filmdi. Tam bir hayal kırıklığı oysa kitap muhteşemdi.

1|0
    0|0
  • Kitap okumak sanattır herkes anlayamaz.. ^

1|0
    0|0
  • ama bir yüzüklerin efendisi örneği var ki bütün bu tabuları yıkar parçalar geçer :))

1|0
    0|0
    • Onu okurken çok sıkıldım, bıraktım. Dolayısıyla filmini de izlemedim. Okunmalı ve izlenmeli mi dersiniz?

• kitabı da beni çok sarmıştı tarzıma uyduğundan belki de. film zaten zamanında dahil olduğu bütün kategorideki oscar ödüllerinin tamamını eksiksiz kazandı. kitabı okumasanız bile filmi film kategorisinde mutlaka izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=108071 şu linkte o zaman dağıtılan ödüller görülüyor. film olarak ne kadar başarılı olduğunu da görebilirsiniz.

• Bunu dikkate alacağım. Bilgiler için teşekkür ederim.

• Evet yüzüklerin efendisi bile berbattı

1|0
    0|0
    • Onu okurken çok sıkıldım, bıraktım. Dolayısıyla filmini de izlemedim. Okumaya ve izlemeye değmez mi dersiniz?

• Ben seviyorum bu tarz kitapları. Şu sıra kitap okuyamıyorum sıkıcı geliyo onun yerine karikatür okumak daha keyifli

Kızlar Ne Diyor 4

• Hayal kirikligi olur neden, çünkü okuyan lendi hayal dünyasında canlanan şeyleri görmek ister ve tüm kitabi sahne edeceklerini düşünür. Lakin yönetmenin bakış acisindan ibarettir film ve özetlenmiş, yorumlanmıştır. O sebeple bu tür yapımlarda Beklentiyi yüksek tutmam ve saygı duyarım yönetmene :)

Ha bir de dipnot. Bodyguard filmi, kitap yapılan ilk eserdir bildiğim kadarıyla :)) yani kitaplar film yapilir ya bunda tam tersi

1|0
    0|0
  • Genellikle hayal kirilligi oluyor. Kitabin aynisini yapmiyorlar. Ama kitaptan filme uyarlanan en guzel yapim patric suskind'in koku kitabindan uyarlanan film. Izlemediyseniz tavsiye ederim.

1|0
    0|0
    • İzledim. Paylaşımımda da yer alıyor zaten ama o da hayal kırıklığı oldu.

• Evet kesinlikle hayal kırıklığı. Bir de film çıktıktan sonra kitabın kapağını değiştirip film afişini koymaları beni sinir ediyor.

1|0
    0|0
  • Haklısın. Mesela Aşk tüm zamanların içinden geçer serisi mükemmel. Ama filmi berbat.

1|0
    0|0
Yükleniyor...