Firavun cesedi efsanesini birlikte değerlendirelim mi?

'Hz. Musâ'yı takip ederken Kızıldeniz'de boğulan firavun' olarak lanse edilen, hattâ Kur'an âyetleri eşliğinde kartpostallara dönüştürülen gizemli ceset gerçekte kime ait hadi birlikte çözelim?
http://i.hizliresim.com/g4PPYO.jpg
Konuya yabancı olanlar ya da aslında bilip de sonradan unutanlar var ise hemen açıklayayım: Yüzyılı aşkın bir süredir Londra'daki British Museum'da korunan şu ünlü 'bozulmamış ceset'ten söz ediyorum. Hani şu, Kur'an-ı Kerim'deki Yunus Sûresi 90-92. âyetlerin kanıtı olduğu ileri sürülen, ama gerçekte firavunlukla hiçbir ilgisi olmayan, bundan yaklaşık beş bin yıl önce Yukarı Mısır'da yaşamış zavallı bir köylünün mumyasından peki gerçek kuranda bahsedilen mumya sizce nerede henüz bulunmadığı açık hem resme dikkatli bakarsanız bu ceset çürümüş secde bile etmiyor. 'Yüce Allah, Yunus Sûresi 90-92 âyetlerinde inançsız Firavun'un cesedini ibret için yüksekçe bir yere atacağını buyuruyor. Oysa, bu cesedin müzede durduğu yer, tipik bir mezar formunda. Eğer bu tesadüfî bir arkelojik buluntu ise çevresindeki bütün bu ıvır zıvırlar, basit toprak kap-kacaklar nedir? Onu düzenli bir mezarda değil de rasgele bir noktada bulmaları gerekmez miydi? Ayrıca, Allah firavunu bir ibret vesilesi olarak koruyacağını söylüyor, ama bu ceset ise en az yüzde 50 oranında çürümüş durumda. 'Bir miktar korunmuş olmak' demek, 'mükemmelen korunmuş olmak'la aynı anlama gelmez. En azından bir 'Allah sözü' olarak aynı anlama gelmez. Ne yani, o hâlde Allah'ın Firavun'u kusursuz biçimde muhafaza etmeye gücü yetmedi de ceset zamanla çürümeye mi başladı aslında her şeyi ceset anlatıyor ben değilim der gibi?

Güncellemeler:
Bakın buda bir mumya 500 yıllık ve muazzam bir şekilde korunmuş böyle bir şey olmalı benim fikrimce asıl mumya buna benzemeli http://i.hizliresim.com/g4PRGO.jpg
emeğe saygı.

1|1
8|12

En İyi Erkek Görüşü

• onun gerçek firavun olduğuna ben de inanmıyorum. dediğin gibi denizin ortasında secde ederken ölüp korunacağı belirtilen cesedin yanındaki kaplar vs ne alaka cidden?

1|1
    0|0
    • fazla bir düşünceye gerek yok aslında öyle değil mi? zaten kendini belli ediyor. kaplara hiç gelmeyelim yani bu resmen alay bana göre.

• bakın size bir fotoğraf bir mumya göstereyim http://i.hizliresim.com/g4PRGO.jpg bu genç kız 500 yaşında duymuşsundur mutlaka. çok muazzam derecede korunmuş neredeyse hiç çürümemiş çok enteresan ayrıca o fare kız olayını bende araştırdım evet haklısın millet iyice sapıtmış.

• evet görmüştüm onu haklısın.

Kızlar Ne Diyor 8

• Bu cesedin Firavun olmadığını anlamak zor değil. Seninde dediğin gibi hiçbir şekilde bozulmadan korunmuş olması gerekirdi. Etrafındaki kaplar ise dikkat edilirse çok yeni duruyor. Onlar sadeve görsel amaçla ordalar bence cesetle alakalı değil

0|1
    0|0
    • kesinlikle zavallı bir köylü ruhuna eziyet aslında günah işliyorlar.

• saygısızlık olarak yani ölüye

• Evet haklısın

• Dedee 😭😭😭

1|4
    0|1
  • ben ve bir çok şura yaptığım kişide seninle aynı görüşü paylaşıyor... yani rastgele bir yer olmalı bir gömü şeklinde göktanrı inancının bariç ortada olduğu kap kacık olmamalı yanında.. korumaya gücü yetmemiş mi gibi bir soruyu sormak bize yakışmaz çünkü zaten biz onun firavun olduğuna inanmıyoruz ayrıca ibretlik bir görüntüsü olmalıyken ibretlik alıncak tek görüntüsü var toprak altında olmaması ne yazıkki neyse sedece bir lanse edilen birşey olarak adlandırıp ibret alınacak o cesedi görüp şu aciz kulluğumdan utanmak isterim elbette hayırlı gaceler güzel bir şura ve soru olmuş

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim vakit ayırıp okudunuz.

• Bu sitenin adam akıllı sorulara ve adam akıllı okuyanlara ihtiyacı var :) bu meseleyi yunus suresi tevsirinde günlerce tartışma haline getirdiğimiz günler aklıma geldi teşekkür ederim

• rica ederimmm :)

• Yaklaşımın yanlış şöyle ki bilimde yanılır. Bunun firavun olduğunun kanıtı belgesi var mı da Allah bunu koruyamamış diyelim?

0|0
    0|1
  • Tamamen gerçek bence ibretlik

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir konu gerçekten hala soru sorma yeteneğine sahip bir kaç insanı görmek güzel yazınızda haklılık payı çok yüksek düşünülmesi gereken bir konu. fazla zeka gerektirmeyen

0|1
    0|2
    • dediğin gibi fazla zeka gerektirmiyor.

• iki erkek yorum yapmış altta eğitimsiz oldukları kılık kıyafetlerinden belli cahille tartışma :)

• Güzel konu bencede haklı olma ihtimalin çok yüksek.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• bu güncellemedeki resim beş yüz yıllık değil yavaş salla bu buz kız lakaplı dağın tepesinde bulunan inkalara ait bir ceset. buzun içerisinde bulunmuş elbiseleri bile zarar görmemiş. dediğinden çok çok daha eski. ve mumyalanmamıştır. donduğundan öyledir. diğerine gelecek olursak mumyalar öyle canlı insan kadar sağlam kalmıyor. belki ayetteki firavun bu değildir. ama senin amacın ne kuranı haşa yalancı çıkarmakmıdır nedir açık konuş dolandırma?

0|0
    1|1
  • Bu konu hakkında değindiklerinden başka garip noktalar da var.

1 milyon yahudi kaçıyor, 100 bin asker kovalıyor bu ilginçliklerin başı.
    Deniz yarılıyor, herkes içeri giriyor, firavun da giriyor, sonra orada ölüyor. İşin tuhaf tarafı tuvalete gittiğini bile kayda geçiren antik mısırlılarda bu olay hakkında en ufak kayıt yok.
    Bu firavunun kim olduğuna dair en ufak bilgi yok.

0|0
    0|0
    • Biraz araştırılması gereken bir konu yok demek bencillik olur.

• belgeseller bana samimi gelmez çarpıtılarak anlatılan tv proğramlarını izlemem benim dedem bir arkeolog bu yazıları bilirim okurum, ve sadece bu konu değil bir çok konu açığa çıkmayı bekliyor biz arayıp bulana kadar.

• Böyle birşey olsa müslümanları aşağı çekmek için ortaya çıkarmayacaklarını sanmam.

• çok güzel bir konu ama bunu tartışıcak bir kafa olduğunu sanmıyorum ks de genelde aşk ve cinselliğe çalışan bir beyinden mükkemmel bir yorum bekleyemezsin.

0|1
    0|0
    • kesinlikle haklısın belden aşağı çalışan bir beyinle tartışmak saçma bir fikirdi.

• Dostum sen doğru fotoyu koymamışsınki. Gerçek fotoda secde ediyor;-)

0|1
    1|0
  • Inanmayan adam inanmaz kardesim onu o anda fotograflamadilar ki iskelrt bu sonucta illa sekli degisebilir sen simdi et yokken kemigin ayni sekilde kalmasini nasil beklersin ki, inanmiyom de gec git iste kafa utuleme

0|0
    0|1
    • ulan velet git yat bir b*k bilmeyen adamlar yorum yapmasın gerzek herif ben ne diyorum sen ne diyorsun

• ya sen ne anlatıyorsun bir çözemedim valla

0|0
    1|0
  • İbret olsun diye allah çürütmemiş cesedi

0|1
    1|0
  • Firavun miravun yok hepsi masal inanmayın kardes hayatın tadını cıkarın

0|0
    0|1
  • kendim pek bilgi sahibi olmadığım arkeologlardan duyduğum kadarıyla Allahı sorgularken ben (temsili)

0|0
    0|1
  • En büyük firavun :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...