Din kimsenin tekelinde değilse diyanet işleri başkanlığı ne işe yarar sizce?

din kimsenin tekelinde değilse diyanet işleri başkanlığı ne işe yarar sizce?

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Vatandaşlık dersi almadiniz mi? Mesela diyanet işleri dini tek elde toplsmak için kurulmuş ve no kuruma ayri bir tüzel kişilik verilmeyip devlet tüzel kişiliğine bağlanmış. Bunun nedeni özelleştirilmesinin önüne geçmek. Ve serbesti olursa kötüye kullanim olacağından devlete bağlayıp hizmet vermek amaçlanmış. Yani diyanet dini kontrol etmiyor sadece din hizmetini devlet desteği ile dagitim aracı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• esasında diyanet işleri başkanlığı'nın laik bir ülkede varlığı soru işareti. neden? laikliğin tanımına bakıyoruz: tüm dinlere ve inançlara aynı mesafede duran devlet sistemi. yani öncelikle insanlar laik değildir, devletler laiktir. ikincisine gelince diyanet bu konuda ne derece başarılı. ben bugün diyaneti arasam hak din olan musevilik hakkında gerekli bilgiye ulaşabilir miyim? musevilik'e ulaşsam zerdüştlük'e ulaşabilir miyim? yahut ben bugün diyaneti arasam "ben krem peynire tapıyorum. ona inanıyorum. benim yaratıcımın krem peynir olduğunu düşünüyorum." desem ve teknik bir bilgi almak istesem burada bana cevap verebilir mi? veremez. yani tarafsızlık ve eşit mesafede durma ilkesini gerçekleştiremez. birazdan elbette ki birisi "ya iyi diyon da bacım toplumun %99'u müslüman olan bir ülkedeyiz." diyecek lakin bu nüfus kağıdındaki veridir ve sen orada "müslüman" yazmayan bireyin bir polis çevirmesinde bile karşılaşacağı durumu kestiremezsin. insanların inançları böyle etiket yapılmamalı. ki bebeğin anne ve babası müslüman ise direkt olarak müslüman yazılıyor, burada bebeğin olgunlaşması, karar vermesi söz konusu değil. bu ülkede inanmayan vatandaşın vergisi ile imamın maaşı ödeniyor. bir vakıf kurulmalı devlet "el altından" bu işi yapmalıdır.

lakin dediklerimin avrupa'da bile olmadığının farkındayım. sevgiler.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Din tuccarligi yapip mercedes , bmw ye binmeye yarar , yazıklar olsun

0|0
    0|0
  • din tüccarlığı yapıp mercedese binmeye yarar :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...