Hz musa kızıldenizi yarması semitik efsanelerden bir tanesi mi?

Asanla denize vur diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa'yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir

sadece bölgedeki suyun , 12 saat boyunca 101 kilometre hızla esen doğu rüzgarının etkisiyle, 1.8 metre derinliğindeki suların çekilebileceği, böylece 3.2 kilometre uzunluğunda bir köprünün ortaya çıkabileceğini anlatıyor. yani hz musa nın 12 saat boyunca 101 km hızla rüzgar estirmesine sebep olacak bir asasının kalıntısının bulunduğuna dair bir ibare yoktur. bana göre bir efsane ya da masal değildir allah'ın ol demesi sonucunda oluşan bir mucize olduğuna inanıyorum yani fizik kurallarına aykırı davranıyorum sizlerin düşünceleri nelerdir?

Güncellemeler:
musa peygamber'in denizi ortadan ayırması durumu yahova inayeti ile olsa da, bugün hint ve filipin denizindeki medcezir değişimleri, denizlerin ortadan ikiye ayrılmasına olanak tanımakta. belkide tahminimce bu olay o değişimlere denk gelmiş ola bilir. buda bilimsel açıklaması benim fikrim sadece.

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Bilmiyorum da geçende otobüs yolculuğumda nuh tufanıyla ilgili bir belgesele denk geldim. 8 bin yıl önce karadeniz gölünün deniz olmasını sağlayan tufanı anlatıyordu. Nuh tufanı hikayesinin buradan kaynaklandığını ileri sürdüler. Ben bu tür olayların gerçek bir olaya dayandığını ama zamanla farklılaştığını düşünüyorum. Belki de farklılaşması iyidir gerçeği olduğu gibi anlatmak çok ağır ve acı olabilir. Karadeniz tufanı büyük bir acıya sebep olmuştur. Belki tanrısallık ve gerçekdışı şeyler acıya katlanmayı kolaylastırıyordur. Musanın olayı da böyle bir şeydir belki ama bilemiyorum :) yine de sorunu görünce yazmak istedim.

0|1
    0|0
    • Geçenlerde nuh tufanı hakkında bir soru paylaşmıştım bu olayın onunla bağlantılı olduğunu pek sanmıyorum bir şeye takıldım orası gerçek zamanla zamanla farklılaştığını evet bu tür olaylar zamanla daha efsanevi bir hal ala bilir ben 18 yıl boyunca ateist kaldım yani bir yaratıcı bir tanrı yok bunun için neden arar dururdum biz hep dünyanın maddenin var olduğunu söyler dururuz ama atomun bile sonradan oluştuğunu neden unuturuz yani yokdan var olan bir madde bunu sizce ne yapmış ola bilir? yani bunlar derinlemesine bilgi isteyen şeyler.

• Anladım herkes bir olmuyor işte yapacak bir şey yok ben bu tür şeylere takılmıyorum.

• takılma zaten boş ver daha önemli şeyler var takılıcak.

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

• Benim anlamadığım, Filistin'e doğru göçmüşler kavmi ile birlikte, anladığım kadarıyla...

... ulan hiç mi bir kalıntı olmaz göç yolundan ya da yerleştirkleri yerden...

... hayır, fiziki bir kanıttan bahsetmiyorum (ki olsa tadından yenmez ya), bir yazılı antik kayıt vs...

0|1
    0|0
    • aradan kaç bin yıl geçmiş kalıntı çoğrafi konuma göre tamamiyle yok olmuş ola bilir fikrim bu yönde.

• Çok eskiden olmuş bir olay belki o yüzdendir tarihini bilen var mı ki

• Hz Muhammed in Mescidi Aksaya saniyler içinde gelmesi ve göğe yükselmeside bu tür mucizelerdendir Allah katında fizik kurralı yoktur herşey mümkündür

1|1
    0|0
  • Düşüncene katılıyorum da şu ''Hz. Musa'' ve ''Allah'' kelimelerini küçük yazman hiç olmamış.

0|2
    2|0
    • kalbinde büyük olsun yazıya takılma.

• kuranı kerimde benim ismimi büyük yazın diye bir ayet, sure, hadis var mı? allahı anmak ismini anmak vardır caps lock tuşuna basın yazmıyordur herhalde ne dersin :)

• Niyetim bir polemik oluşturmak değil kesinlikle. Amacım görüş belitmek sadece. Değerlerine gereken özeni ve dikkati göstermenin önemli olduğunu söylemeye çalışıyorum. Ayrıca hadis, sure ve ayet açıklamalarında ''Allah'' ve ''Hz. Musa'' kelimeleri geçtiğinde bir tane dahi küçük harfle yazılan kaynak ve müellif ismi göster ki ben de dediğini araştırıp görebileyim. Bununla birlikte sen tabiki istediğin gibi yazmaya devam edebilirsin;o da seni bağlar, beni değil.

• fizik kurallarına aykırı olmasa zaten adına mucize denmezdi değil mi?

0|0
    0|0
Yükleniyor...