Hayatında hiç okumayan var mı?

Aslında belli ediyorlar kendilerini ama neyse..

Bugün D&r yolu tutmuş usul usul ilerliyordum. Arkamda da iki kadın yürüyordu.

Ben hiç kitap okumadım yeaaa , sevmiyorum sıkılıyorum dedi. Dünyanın en normal şeyiymiş gibi. Diğeri de onu onayladı. Hep iki üç sayfa okuyup bırakıyormuş. Gülerek gittiler falan fıstık.

İnsan nasıl o yaşlara gelip hiç kitap okumaz aklim almıyor :(

Ben o şokla girdim kitabımı aldım.

Güncellemeler:
Bu sorudan kibirli olduğumu olduğumu çıkaran insanları ayrıca tebrik etmek istedim.

Ah siz yokmusunuz..
Aldığım kitabı soranlar oluyor. Charles bukowski , factotum ve ekmek arası

0|0
21|47

En İyi Kız Görüşü

• insan ilişkileri zayıf, merhamet duygusu gelişmemiş, empati yeteneği sıfırın altında olan insanlardır. bu insanlar tabii ki kendisini ifade edemezler. bilgi birikimleri genellikle düşük seviyededir ve hayatlarındaki olayları doğru yorumlayamazlar.

Kitap okumak aslında erdemdir. insanın içindeki mistik yanları erekte eden, beyin kıvrımlarını uyaran bir özelliği vardır kitap okumanın. bunu başaramayan insanlar kısaca ''ot'' olarak nitelendirilirse hata yapılmış olmaz.
    ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim ki özellikle sözlük yazarlarının büyük bir kısmı kitap okumuyor. bunu anlamak aslında çok basit. en revaçta 10 sözlüğün günlük girilen entryleri toplansın ve hemen yanında günlük silinen entryleri toplansın ve arada kaçanlar içinde tahmini bir adet konsun ayrıca ''yazılsa da olur yazılmasa da'' tadındaki entryler için de tahmini iyimser bir adet söylensin... işte o zaman silinen entrylerin yazılan entrylere sayıca çok yakın olduğu gözükür.

kitap okumayan formatı bir türlü ve ısrarla algılayamaz, yazım hatası yapar, sinirlendiğin de karşı tarafı vurmak için daha güzel ve etkili yollar varken kelime haznesindeki yetersizlik nedeniyle aleni küfreder...

4|1
    0|7
    • Kesinnliklee. Birnde ilginç olan hiç kitap yüzü açmadığı halde kitap okuyanlardan daha bilgili kültürlü olduğunu iddia edenler.

O anlar bir duraksıyorum işte.

• İDDİA EDERLER, ama öyle değiller...
      Kitap okumayan insandan ben şahsen herşey beklerim kardeşim...

• Tabii değiller..

Erkekler Ne Diyor 47

• Öyle insanların sanat, kültür ve bilim mantıkları şunlardır:
    1- Magazin programlarını izlemek.
    2- Bir ev, araba veya para ödülü kazanmak için milyonlarca insanın önünde yapılan maymunlukları alkışlamak.
    3- Kendilerini giyim camiasının tanrıları sanan üç maymunun, yine kendi tarzlarını yaratmak için bu maymunların aşağılamalarına maruz kalmayı seven kırıntıları izlemek.
    4- Eksantrik sabah programlarını takip etmek.
    5- Bazı gazetelerin ikinci, orta ve son sayfalarındaki magazinsel furyayı takip etmek.
    6-İçeriğinde kimin kim ile ne yaptığını yazan dergilere para verip kafalarını buna gömmek.
    7-Facebook dahil olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde müdavim olmak.

1|0
    0|0
    • :)) o kadınlar tam da böyleydi.

Ama bir de kitap okumayip ben çok kulturluyum diye gezenleri en beterleri bunların.

• Doğrudur...

• Ben çok severim kitaplarımı,
    Onlardır en iyi arkadaşım.
    Bütün bu irili ufaklı harfleri
    Ben hep onlardan öğrendim.

Onlar yazmasaydı nereden bilecektim
    Dünyanın yuvarlak olduğunu?
    Nasıl yüzdüğünü vapurun?
    Başkası söylese inanmazdım.
    Yağmur yağdırdığına şu bulutun.

Hiç sevmez olur muyum kitaplarımı?
    Hepsi güzel resimlerle süslüdür.
    Biri hayvanları tanıtır,
    Öbürü masallar anlatır bana.
    Kimi ağlatır, kimi güldürür.
    Hepsi bir şeyler söyler insana!
    okumak hoş ve güzel renklidirayrıca

1|0
    0|0
  • Entresan Çok Okurum 240 Kitap Var Bende Halen Alıyorum Alacağım.. 70 + Senelik Kitaplar Var Hüseyin Nihal ATSIZ ve Ziya GÖKALP'in Antika Değerinde..

1|0
    0|1
  • Herşeyi yaşayıp görebileceğini insanların kalemle neler yapabileceiğini bilmeyen aslında çokta merak etmeyen insan müsvetteleri diyebiliriz.. Kitap okumayı sevmeyebilirsin okumayabilirsinde velhasıl kelâm okumanın boş bir işe ve bir işe yaramadığını düşünmek gerçekten kara cahillik.. Çaya nasıl şeker lazımsa insan evladının biraz daha olaylara duyarlı olabilmesi biraz daha sosyalleşip insan ilişkilerini geliştirmesi herşeyi geçtim kendini ifade edebilmesi için kitap şart

1|0
    0|0
    • Kesinlikle. Bunların en kötüsü okumuyorum lazim da degilciler zaten

• Okumasın onlar sonra aşk ararlar ya da böyleleri okumasın zaten yahu vallaha :))

• Kitap okumak, sanat vs şeylere aşırı misyon yüklenmesi türkiyede en çok yapılan şey bence. Bir insan kitap okumadan da kültürlü olabilir. Öte yandan hayatında binlerce roman okumuş bir insanın da tv dizisi izlemekten teorik olarak hiç bir farkı yoktur. Sürekli kitap okurum her hafta operaya giderim triplerinden kurtulması lazım bazı sosyalstatü biçicilerin.

1|1
    0|0
    • Kitaplara bu nee yeaa sıkılırim ben okuyamam diyip seda seyan izliyorsa bir insan veyahut bir resim sergisine gidince ee ne var şimdi buna ben daha iyi yaparim tarzi yaklaşiyor gidip futbol izliyorsa birakta yüklesinler o misyonu.

Kitap okumadan kültürlü olunacagı konusuna ise inanmiyorum.

• Aferm çizin kendi sanal dünyanızı elit insanlar

• Hayatım boyunca sadece 2 kitap okudum.
    Birisi Lise 1. Sınıfta edebiyat hocasının bu haftada getirip okumazsan kalırsın diyişiyle aşık olduğum kızın adını taşıyan kitabı.
    İkincisi ise 1.5 yıl önce Ahmet Batman Soğuk Kahve..
    Kitap okumayı sevmiyorum bunun bana eksisi diksiyon , kimi zaman uzun metinlerde sürekli okuyanlara göre doğal olarak geç anlamam.
    ama CAHİLLİKLE alakası olduğunu hiç zannetmiyorum.
    Zira çok araştıran bir insanım karıştıran kurcalayan bir insanım sadece kitap okumayı sevmiyorum.

0|1
    3|1
    • Boyle bir insan kitap okumayi sever. Bir noktada kendini kandiriyorsun...

• Bana İkimizi Anlat, siparişini verdim gelsin okuyacağım.
      Eminim büyük keyif alacağım ve bir çırpıda okuyup bitiricem.
      Fakat yine tekrar ediyorumki kitap okuma aşkıyla yanıp tutuşan biri değilim sen d&rda gezin demesen girip bakmazdım ya da avmde dolaşırken girip gezip bir kitap alma ihtiyacı duyan biri değilim beni ayaklarım oralara götürmüyor, ben bunu anlatmaya çalışıyorum..

• Okudum ben de onu. Her insan bir şey bulur kendinden mutlaka.

• Annem bile bu yaşında açık öğretim lisesine kayıt oldu okuyor

1|0
    0|0
  • ÜRK KÖYLÜSÜ

Topraktan öğrenip
    kitapsız bilendir.
    Hoca Nasreddin gibi ağlayan
    Bayburtlu Zihni gibi gülendir.
    Ferhad’dır
    Kerem’dir
    ve Keloğlan’dır.
    Yol görünür onun garip serine,
    Analar, babalar umudu keser,
    Kahbe felek eder ona oyunu.
    Çarşambayı sel alır,
    Bir yar sever
    el alır,
    Kanadı kırılır
    Çöllerde kalır,
    Ölmeden mezara koyarlar onu.
    O “Yunusu biçaredir
    Baştan ayağa yaredir”,
    Ağu içer su yerine.
    Fakat bir kere bir dert anlayan düşmeyegörsün önlerine
    Ve bir kere vakt erişip
    gayrık yeter!..
    demesinler.
    Bunu bir dediler mi,
    “İsrafil surunu urur,
    Mahlukat yerinden durur”
    Toprağın nabzı başlar
    Onun nabızlarında atmağa.
    Ne kendi nefsini korur,
    Ne düşmanı kayırır,
    “Dağları yırtıp ayırır,
    Kayaları kesip yol eyler abıhayat akıtmağa”

hayatında hiç okumayan çok, ama okuyupta okuduğunu sananlardan bilenler daha çok...

0|1
    0|0
  • Ben hayatımda hiç kitap okumadım ama iddia ediyorum burada bir çok insandan daha üstün ve geniş kapsamlı bir genel kültürüm var.

0|1
    0|0
  • ilk okul 3 ten , üni. 1 bitene kadar günümün çoğu kitap okumakla geçti, başka hiç bir aktivitem yoktu hatta, ancak birden bire bitti o dönem, 3 senedir kitap okumuyorum hiç.. biraz üzülüyorum bu konuda ama herhangi bir kitabı elime aldığımda içime fenalık gelmeye başlıyor nedense..

0|0
    0|0
    • Ya insanın ara ara böyle dönemleri olabiliyor. Üniversite hazırlık aşamasinda ara verdim nedense kitap okumaya. Sanki 24 saat ders çalışıyorum.

Üzüldüm ben de ama bir başlayınca tekrar eski halinr donuyorsun :)

• Kitap okumayi sevmiyorum sirf kitap olsun die 1 bir objeyi 10 sayfa 20 sayfa anlattiklarindan ve bunu para icin yaptiklarindan neyse zaman cok degerli ve yil olmus 2015 bilgi edinmemin bircok yolu var

0|0
    1|0
    • Roman okumak zorunda değilsin...

Onun dışında öğrenirsen de bilgiler hep yüzeysel kalır. Tartişirken bir noktaya gelir tıkanırsın.

• özünü merak ettiğim ve öğrendiğim birşeyi asla unutmam

• Temam.

• 1 kere okudum.

0|0
    0|0
  • Bu siralar kitap okumuyorum aslinda ezikledim biraz sanki :)

0|0
    0|0
    • Hahah dönem dönem olabilir öyle.

• Burada yüzlerce kara cahil var. Sormana ne gerek var ki?

0|0
    0|0
  • Ne alakasin var sapik kadin, bende kitap okumaktan nefret ediyorum cunku sıkılıyorum tarzim degil kendimi baska turlu gelistiriyorum ayrica uni okuyorum yani. Kitap okumakla olmuyor okumak cehaleti aliyor sadece esseksen o baki kalir oke?

0|0
    2|0
    • Kitap okumaya teşvik çok güzel ediyorsun Sağol kitap okumak başka dünyalar açar insana tahayyul yeteneğini geliştirir

• Teknolojik çağ ama ne kadar sana bir şey katmasi amaçlı kullaniyorsun?

• Senin amacina bagli amacin kendini gelistirmekse sinirsiz. Sizin yaptiginiz radyo dinlemek gibi.. Tv izleyenleri kotulemek bu kadar basit. Kendini gelistirmedikce sadece okumus olursun ;)

• Hangi kitabı aldınız?

0|0
    0|0
  • ben ortalama kitap okuyorum. ((tabi türkiyeye göre biraz fazla sayılır )). hiç okumayanları bende garip buluyorum ayrıca asırı kitap okuyanlarıda garip buluyorum.(bana gore boş zamanları cok) birde bu tipler kitap okumayı ovmelerı benı delı edıyor. Bana göre bazı kitaplar bir dizi seyretmek gibi övünülecek bir şey yok ama genelkültür acısından iyi bir şey.

0|0
    0|0
    • Ovunmek saçma elbet. Otobüste kitap okumaları falanda anlamam.

Kitabin hakkini vererek okumak lazim

• dediğini okumadım,,, elif şafak-aşk The secret,,, sonra hayatı siktir-et ,,, sonra bikaç türk yazarın aşk romanı ve polisiye bir şeyı vardı onuda sevmemıştım.

• Anladim

• kendinisi jönTürk yapmanıza gerek yok okumamış olabilir ilkokul da sizin kadar belki imkanı olan biri değildi. ya da okumayı sevmeyen biri de olabilir.. bende pek kitap okumam ama filmlerden tartışma programlarından felsefi videolardan belgesellerden bir şeyler kapmaya çalışırım.. ki buda bizi ve sizi hiç ilgilendirmez nasıl sana bir şey dediklerinde sana ne diyebiliyorsan bana ne de demesini bileceksin.

0|0
    0|0
  • Bende hemen hemen bir kitabı baştan sona hiç okumadım. İşime yarayan yerlerini okur gerisini bırakırım. Sonra o kısım gerekli olursa orayı da okurum. Bir romanı alıp baştan sona okumaktansa internetten merak ettiğim şeyleri okumayı tercih ediyorum. Ya da farklı farklı kitaplardan ilgimi çeken bölümleri.

0|0
    0|0
  • Önemli okumak değil okuduktan sonra sadece kelime haznesi gelişmemeli bir kişinin fazlasını görebilmek gerek önemli olan kelimeler değil anlamlandırdığı hayatlardır ve Şimdi okuduğun kitap veya sayısını sormucam , seni okudukların içersinde seni değiştiren hangisi?

0|0
    1|0
    • Sınav zekası beni en çok gaza getiren kitap olmuştur. Ilk o geldi aklıma.

• Kitap buraya kadar gelir bir şeyler degişmediyse bırak kitani diyecek kadarda kendinden emin bir kitap aslinda.

• öylemidir :D

• Çok az okumaya gayret ediyorum okuyunca okudugum yazarlarin etkisinde kaliyorum yazmaya çalıştığım için kendimi kısıtlıyorum.

0|0
    0|0
  • Kınamamak lazım sen kitap okuyorsan ben de gazete dergi okuyorumdur. Bilmemek ögrenmemek ayıp değil o insanlara yolu göstermemek ayıp.

1|0
    0|0
    • Kınama değil bu şaşırıyorum sadece.

• Bu durum kalksa o sasilacak şeyler de azalacak emin ol

• Ben de bunu demek istiyorum. Okumaya karşı olmadım hiçbir zaman ama okumak sadece kitap değildir. Bahsettiğin kişilere şaşırmadan içinde oldukları durumu anlatsaydın belki onlara bir yön verebilirdin.

• Burdaki Soruların içeriğinden de anlayabiliyoruz ne kadar cahil-savar olduğumuzu :/

0|0
    0|0
  • Ne saçma bir düşünce bu... Kitap okumakla ne alakası var

0|0
    1|0
  • Okumaktan kastın roman okumaksa bıraktım okumayı. şu an sadece merak ettiğim yazıları okuyorum. Makale falan filan.

0|0
    0|0
    • Yoo roman değil kastım.

Seninkide okumamanin bir alt versiyonu.

• Tarih ve felsefe de okuyorum ama bir romandan aldigim hazzi alamiyorum.

Duz ve nesnel anlatim var sonuçta

• Evet tarih ve felsefe kitaplarında da düz bir anlatım değilde roman gibi sürükleyici olsa süper olurdu. :))

• Bende okumadım en son ilk okulda okudum kitaplık kolu olduğum için. He ders kitapları hariç belkide onların verdiği bıkkınlık. Özellikle master yaparken bilimsel kitaplar makaleler va okudum mecburi

0|0
    0|0
    • Kitaplik kolu. Hahah o günlere gittim bir an.

Niye mecburi sıkıcı mi geliyor?

• Ben ömrümde hep sayılalcıydım kafam buna çalışıyor kitap okuyunca kafam çatlayacak gibi oluyor sıkılmak ne kelime :)

• Ben de sayisalcıydim. Bahane degil bunlar. Sana yakiştiramadim :p

• Ah ah benim ev arkadasim okuyunca ne olacak sanki birsey mi degisiyor diyor. Insanlar cok bilincsiz cahile laf anlatmaktansa he diyip gecmeyi yegliyorum cunku o konuda israr ediyor

0|0
    0|0
  • Tuvalatte okuyorum ben 30 sayfa, her tuvalette 30 sayfa
    Tuvallette cok kitap bitirdim eminim cok zevkli bir duygu.

0|0
    0|0
  • Kitap okumak cok zevkli okumuyorum resmen yasiyorum bir kitabi 1 haftadan fazla uzatmam kotu bile olsa okurum tek sorunum o kitaba baslamak nadir baslarim

0|0
    0|0
  • İnsan zevk almadığı şeyi ne için zoraki yapsın bir ansıklopedıden aldığım zevki romandan almam okumam da dünyanın da en normal şeyi gülerek te giderim ne kadar fasıstce bir düşünce.

0|0
    0|0
    • Okumak derken roman okuyun diyen yok zaten...

• Kibirle ne alakası var diyeceğim de bosver. Sadece sacmaliyorsun.

• Sende haklısın.

• Erkekler Devam
    17

Kızlar Ne Diyor 20

• Türkiye'de kitap okumak oldukça tehlikeli. En az spor yapmak kadar.

Citi piti zayif fit halinle sağlıklı kalabilmek ugruna kendini sokaklara atip kosuya cikiyorsun seni gören teyzeler " kizim bu yasta ne sporu zayıflıktan oleceksin " diyor haliyle dumur oluyorsun.

Kitap okumak tehlikeli çünkü yalnizlastiriyor. Türkiye'de ortalama bir insanin 5 yılda bir kitap okuduğunu biliyor muydunuz? Hayatinda hic kitap okumayip bununla ovunen tipleri es geçiyorum.

Kitap okumak ve okumamak ovunulecek bir sey değildir olmamali! Kitap okumak günlük , doğal bir eylem olmali bir hobi bile olmamali çünkü zaten herkesin yaptığı bir eylem olmali.

2|0
    0|1
    • Sonuna kadar katılıyorum. - da durumun o kadar vahim olduğunu bilmiyordum yahu...

• O kadar vahim be. Üstelik osmanli'dan beri devam ediyor "okumama" aliskanligi.

Ayrica güzel bir konuya değinmissin gerçekten

• Teşekkürler

• Okumayan insanin hayal dunyasi bilr renksizdir be. Siyah beyaz gorurler dunyayi. Begenmem.

1|0
    0|1
  • toplum baskısı uygulayalım o tiplere
    dışlayalım ezikleyeyim
    sıkılıyormuş vayh

1|0
    1|3
    • Belki de bu insanlarin sorunu kendi kitap tarzlarini bulamamiş olmalaridir bilemedim

• deneselerdi bulurlardı
      iki sayfa sonrası sıkılmış ne okudu acaba

• Hahah bilemedim...

• Kitap okumanın ne demek olduğunu cümlelerle anlatsan da yalnızca okuyanlar bilir. Ben, herkesin kitap okuyabilecegine ve seveceğine inanıyorum yalnızca ;kendine hitap eden zevkleri bulamamışlar. Önümüze getirilen al bunu oku , sınavda çıkacak mantalitesi yüzünden insanlar okumaktan soguyorlar. Ve bazı kitapların yaşı olduğuna da inanıyorum. Bazı deneyimleri yaşamadan bazı kitaplar kişiye hitap etmeyebilir. kınamak yerine , destek olmak lazım. O tadı bilmeyen insan kalmamalı ve onlara yaşamalı diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Bende bu dayatmalar yüzünden sevmezdim kitap okumayı.
      şeker portakalıyla başladı serüven. Ama kitap okumayi istememiş olsam elime hic almazdim onu.

Içte de olmalı

• İçe aşılayan nedir peki? Ya aile ya da arkadaş ortamı. Bazen fazla baskıdan da istek ortaya çıkamaz. Ben bu dışlayıcı eğitimci kafasını hiç sevemedim. Çocuklara yapılır ya bu çocuk okumaz alın. Niye okumuyor , okuması için ne yapmak lazım demek yerine ; aman nasılsa olmaz uğraşmaya değmez deyip kaçmak ; okumamayi tercih edip basacikabilmek için durumu normallestiren insanların kacisindan farksızdır.

• Onlara türk dizilerini sor. Hepsini anlatırlar.
    Malesef toplumumuzun okuma alışkanlığı çok düşük.

2|0
    0|1
    • Bu yüzden fikirler düşünceler de olabildiğine sığ..

• Malesef var hemde çok.

1|0
    0|0
  • kitabin kokusu bile yeter bence. Insani götürdügü dünya tarif edilemez sekilde ve bu zevklerden uzak duran insanlar var. Onlari anlamiyorum ve hiiic anlamicam

1|0
    0|2
    • Aynen ya. Şuandan uzaklaşıp yaşıyorsun onları. Bir film izlemekten daha heyecan verici oluyor bazen

• Ooo hemde nasil. Karakterleri istedigin gibi ciziyosun kafanda. Hayal gücü sinirsizdir sonucta. Ben cogu filmi sirf kendi hayalimde yarattigim karakterler ve sahne yüzünden sevmedim mesela.

• Aynen öyle

• Çok haklısın...

1|0
    0|2
  • Ülkemiz bunlar yüzünden geri kalmış işte. Okumuyorlar, okumaya ihtiyaç duymuyorlar. Tek dertleri zengin bir koca bulayım kapağı atayım yan gelip yatayım. Bunların yetiştirdiği çocuklar da aynı zihniyetin ürünü oluyor bu sürüp gidiyor malesef.

1|0
    0|3
    • Ailesi hiç kitap okumadigi halde kitap kurdu olan insanlarda tanıdım. Çıkıyor arada ama evet haklisin

• kitap okumak kültürdür.. zenginliktir..

1|0
    0|0
  • Cahiller sınıfı Cahillik sadece okuma yazma ile olmuyor

1|1
    0|3
  • Vardır illa ki ama beni elalem ilgilendirmez ben seviyorum okumayı d&r da saatlerimi geçirebilirim

0|1
    0|0
  • Canım bende diyorum hayatımız uzun elbet olur bazı zamanlar olur okuyacağımız..

Bende kitap okumayı sevmem biz bilgisayar insanlarıyız artık günde bir kitap bitirmiş gibi olduğumuz oluyor...

0|0
    0|0
  • Allah korusun! Ne okuduğum için övünmekten ne de o kadınlar gibi cahil olmaktan yana değilim...
    Ben de uzun bir ara vermiştim okumaya, ah benim aptal kafam ah ne diye ara verdim diyorum ve bu ara o boşluğu kapatmak için deli gibi okuyorum...

0|0
    0|0
  • Sen hangi kitabı aldın?😉 olabilir herkes kitap okusaydı cahillik kalmazdı 😉 film izlemekten daha güzel kitap okumak hayali sana ait hikayeyi hayal ederken o kadar özgürsünkü belirli kalıplar yok detaylar sana ait hoş kitap okumak 😊

0|0
    0|0
    • Charles bukowskiye aşık oldum.

Ekmek arası ve fontotum kitaplarını aldim.

• Factotum pardon

• Malesef durum boyle yeni nesil insanimizda farklı değil. onlara dizi magazin eğlence tarzı seyelri sor onları hiç kaçırmadan izlerler takip ederler benim de aklım almiyor

0|0
    0|0
  • kitap okumak bir yasam tarzidir 3-4 gunde bir kitap bitirmeye calisirim sabahladigim bile olmustur

0|0
    0|0
    • Günde 3 - 4 kitap bitirmeye çalışırım diyr okudum kısa süreli bir şok yaşadım :)

Bittikten sonra üzülüyor musun?

• evet boyle dizlerimi cekiyorum sonra yana dusuyorum top seklinde hayatim bitti yapicak hicbirseyim yok diye 15-20 dk kalkamiyorum sonra annemler icerden kitap firlatiyo

• Ben çok severim kitap okumayı ama yinede herkesin kendi tercihidir birşey diyemem.

0|1
    0|0
    • Ben bunu tercih olarak göremiyorum..

• Evet herkesin okuması gereken birşey ama kimseyede zorla kitap okutturamayız ki..

• Ulkemizde kitap okuma oraninin nicin bu kadar dusuk olduguda belli zaten kitaplar bir lutuf bence

0|0
    0|0
    • Ya bence bir kere okusalar devamı gelir bence

• Benim çevremde de var çok okumayan. Üzülüyorum yani hatta ben sana veriyim oku falan diyorum ama yinede okumuyorlar. bir okusalar bırakamıcayağından eminim resmen. Ama asıl sinir olduğum sanki yaptığı çok iyi birşeymiş gibi övünerek kitap okumadıklarını söyleyenler..

1|0
    0|3
    • Sorrma. Madalya takacagiz sanki. Aferin iyi b*k yiyorsun diyesem geliyor

Yükleniyor...