Bir kitap okudum ve hayatım değişti, dediğiniz kitap nedir?

Merhabalar,

Bir kitap rica ediyorum sizden, sizi ve hayatınızı değiştirmiş olsun :) En sevdiğiniz kitabı sormuyorum, sizi değiştirmiş olsun kafi.

Ben çoğu zaman yazar ile kavga ederek ve ana karaktere sinir olarak okuduğum Yeraltından Notlar - Dosto, diyeceğim. Yaşantımı ve düşünce dünyamı derinden etkilemiştir.

Teşekkür ediyorum,
İyi günler :)

Güncellemeler:
Arkadaşlarım, ağabeylerim, ablalarım, vaktim oldukça hepinize yazıp tek tek düşüncelerinizi paylaşmak istiyorum. Bugün, yarın, veyahut bir hafta sonra , lakin hepinize yazacağım :)

İyi akşamlar diliyorum,
İlginiz için çok teşekkürler,

0|1
53|40

En İyi Erkek Görüşü

• bir kitabın hayata bakış açımı değiştireceğine inanmıyorum , inanamıyorum ,

çünkü iş bende biter

0|1
    0|1
    • Elbette, lakin kitabı okuyan da sizsiniz, ne anladığınız, nasıl yorumladığınız size bağlı. Kitap elbette hayata bakış açınızı değiştirir, çünkü kitap da bir insan gibidir, eğer onu anlamaya çalışır isen farklı dünyaların kapılarını açar. Örneğin, yaşlı bir bilge olan Borges'in 85 yaşında yazdığı bir şiiri vardır,

''Eğer yeniden başlayabilseydim,
      İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
      Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
      Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,
      Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.
      Ama işte 85'indeyim ve biliyorum...
      ÖLÜYORUM... ''

İşte edebiyat budur. Veyahut, Montaigne'in denemeleri, hayatı dolu dolu yaşamış olan Montaigne'in tüm deneyimlerini ve öğütlerini içeren kitabıdır. Elbette onları anlamak, sizi de değiştirecektir. İyi bir dostunuzun size öğütler verdiğini düşünün.

Siz deseniz de, okuduklarım beni hiç etkilemiyor, hiç değiştirmiyor diye, açıkçası bir yerde düşüncelerinize etki edeceğine inanıyorum :)

• Bu sefer daha iyi anladım, teşekkür ediyorum :) Yanlış anlaşılma için kusuruma bakmayın lütfen. İyi günler diliyorum.

• estafurullah , iyi günler

Kızlar Ne Diyor 53

• Uyumsuz (Divergent) -Veronica Roth kesinlikle başucu kitabım kendisi. Ne zaman cesarete ihtiyacım olsa kitaptan güç alıyorum resmen.

0|1
    0|0
  • Sokak Kedisi Bob- James Bowen.(En büyük acıyı ben çekiyorum, diyenlerin okumasının gerektiğini düşünüyorum. En ufak bir kelimenin, gülümsemenin, kararın hayatı ne kadar değiştireblidiğine dair harika, yaşanmış ve roman tadında bir otobiyografi)
    Konuş Benimle Angel- E. Elsaesser Valarino (Aslında ne kadar büyük nimetlere sahip olduğumuzu, ne kadar büyük nankörlükler, kendini beğenmişlikler yaptığımızı yüzümü vuran kitap)

0|0
    0|0
  • :)) hep masal okudum on yaşıma kadar , 12 yaşımda sefiller i okuyunca çok etkilendim.. onca masanın ardından..

0|0
    0|0
  • Olmadı öyle bir kitap:D

0|0
    0|1
    • Cem şancıdan Kızlar etrafta basımız belada adlı kitap :D

• kesinlikle oku çünkü benim özgüvenimi yerine getiren kitaptır o.

• Boleyn kızı

0|0
    0|0
  • Boleyn kızı

0|0
    0|0
  • aşk kuantumu. yazanları yaptım ve oldugu gün gercekten agzımla g*tüm şok icinde bir hal almıstı

0|0
    0|0
  • Aslında öyle diyeceğim tam bir kitap yok ama Zülfü livanelinin kardeşimin hikayesi adlı romanı beni çok etkilemişti :)

0|0
    0|0
    • Zülfü Livaneli'nin ilk kitabını geçtiğimiz ay okudum, epey beğendiğimi de söyleyebilirim. Eğer biraz anlatabilirsen ikinci okuduğum kitabı da bu olacaktır.

O vakit sana nacizhane bir öneride bulunacağım, Yüzyıllık Yalnızlık, mutlaka okumalısın :)

• Zülfü livanelinin kitaplarının hepsini okudum onlar biraz anlatilmayacak güzellikte okumalisin bunu da :) tavsiyeniz içinde teşekkür ederim kesinlikle okuyacağım

• Kelimeler yetmese dahi biraz kolaya kaçtığınızı düşünüyorum :)

Neyse, teşekkür ediyorum. Eğer okur isen mutlaka bana yaz da aramızda birazcık konuşabilelim :)

İyi günler dilerim

• Sarah jio ve kristin hannah ın tüm kitapları diyebilirim hepsinde kendi farklı bir yerde hissediyorsun özellikle kış bahçesi ve yağmur sonrası nı oku derim

0|0
    0|0
  • deli kurt başlangıç , ruh adam da dönüm noktam oldu. Hüseyin Nihal Atsız'ın tüm kitapları artık hayatımın bir parçası

0|1
    0|0
  • öyle bir kitap olmadı :/

0|0
    0|0
    • Bir alttaki ile aynı, bu yüzden aynı şeyi size de soracağım:
      Enteresan, şaşırıyorum doğrusu. Belki de kitaba karşı olan yaklaşımlarımızın farklılıklarındandır. Ben her kitaba bir insan gibi yaklaşıyorum, tartışıyorum, savaşıyorum. Belki siz yalnızca birer kitap olduklarına ve kurgusallıklarına göre değerlendiriyorsunuz. Veyahut, hayatınızı değiştirebilme yetisine sahip hiç bir gücün olabileceğine inanmıyorsunuz :) Bir insan sizin hayatınızı değiştirebilir mi?

• herseyin değişmesine sebep olanda bir insandır zaten kitabı yazanda bir insandır

• Cin Ali serisi. Cin diye cinler musallat oldu, bak hala cin diyorum

0|0
    0|0
  • Dil belası

0|0
    0|1
    • Biraz bahsedebilir misiniz?

• Yazarın adından veyahut kitabın kapağından okuyacağım şeyleri seçtiğim günleri geçeli biraz oldu :) Aslında burada en çok ilgimi çeken iki üç kitaptan birisi, söylemiş olduğunuz kitap. Çünkü adında kurulan tamlama tam anlamıyla dilin özelliğini anlatıyor ''dil belası'' dil, nasıl kullandığına göre değişerek bir bela da olabilir, her kapıyı da açabilir. Basit, yeni nesil kişisel gelişim kitaplarını okumaktansa bu kitabı okumayı tercih ederim.

teşekkür ediyorum, vaktinizi ayırdığınız için.

• Estagfurullah

• Yağmur sonrası
    Böğürtlen kışı
    Mavi sacli kiz
    Beni hatirladin mi

0|0
    0|0
  • Hiç bir kitap benim Hayatımı değiştirmez sadece bir kaç gün etkisinde kalırım o kadar

1|0
    0|0
  • SORUN BENDE DEĞİL, SENDE [bir kitap okudum hayatım değişti diyebilmeyi çok isterdim ama bir adam tanıdım ve hayatımın içine etti.]

0|1
    0|0
  • Var adı Güneşin Rengi Mehmet Ali Çiçekci olan bir hikaye ve kaderde bazı şeylerin bizim elimizde olduğunu anlatan kitap okuduktan sonra bana olumlu yönde çok fazla etkisi oldu

0|0
    0|0
  • Hayatımı değiştiren bir kitap olmamıştır.
    Ama tekrar tekrar okuduklarım ;
    İstanbul Hatırası ,
    Suç ve Ceza ,
    Böyle Buyurdu Zerdüşt,
    Keşke'siz Bir Yaşam için İletişim.

0|0
    0|0
    • Elbette, ancak bu kitapların üçünü okudum, ikisinin de hayatım ve düşünce dünyam üstüne etkileri olmuştur. Değiştirmek dendiğinde, eskiden böyle yapıyordum, artık böyleyim şeklinde bir şeyi kastetmemiştim. Uzun vadede yaptığım tercihlerde okuduklarımın büyük etkilerinin olduğuna inanıyorum. Bu yüzden değişimi bir balyoz gibi değil de, bir esinti gibi düşünüyorum, sakin, yormadan, yavaşça :) Okumadığım dördüncüsüne bakacağım :)

• İste o denli etkileri olmadı kitapların bende.
      Dinlenmek için okuyorum çoğu zaman
      Kitap başladığında ne isem bittiğin de de aynı oluyorum. Belki de kötü bisey.
      ya da o kitaba denk gelemedim daha bilmiyorum.
      Tek güzel yanı artık merak etmiyorum kitabı :)

Doğan Cüceloğlu'nun bir kitabı tavsiye ederim.

• O zaman ben de size bir öneride bulunayım, Ende'nin "Momo"su.
      Kitabı elinize ilk aldığınızda "Hadisene be adam, bunu mu önerdin!" diyebilirsiniz, ancak okudukça sebebimi anlayacaksınızdır:

"... nasıl gözleriniz görmeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insan yüreğide zamanı algılamaya yarar. Kör bir insan için gökkuşağının renkleri ve sağır bir insan için kuş sesleri nasıl boşunaysa, bütün bir yürekle algılanamayan zaman da öyle boşuna gider, kaybolur. Ama ne yazık ki, düzgün çarpmasını bildiği halde kör ve sağır nice yürekler vardır. "

• Başucumda Müzik- Kürşat Başar yıllar geçti ama hala etkisindeyim...

0|0
    0|0
  • kumarbaz - dostoyevski

0|0
    0|0
  • Bukre

1|0
    0|0
  • Değistirem degilde anlam katan bir kitap GÜL VE AVCI - asude

0|0
    0|0
  • Agafya.

Bu kitabı okuduğumda, olgunlaştığımı gördüm.

Kitap okuyun yahu!

0|0
    0|0
  • 1984 ve Hayvan Çiftliği 👌

0|0
    0|0
    • George Orwell okuyan insanları görebilmek çok güzel. Diğer distopyalar ile aranız nasıl? Okumuş olduğunuzu düşünsem de önermeden edemeyeceğim, Fahrenhayt 451 - Ray Bradbury. Okumadı iseniz konusundan biraz bahsedebilirim.

• Çok teşekkürler sanada :)

• Bana yazar mısın, bir sebepten kapatmam gerekmişti, ama geri döndüm :) Anlatırım.

• Ateşböceği Yolu gerçekten hayatıma yön verdi.

0|0
    0|0
  • Bir kitap okudum ve hayatım değişti, diyebileceğim bi' kitap okumadım daha.

0|0
    0|0
    • En azından hayatınızda küçük de olsa bir etki bırakmış bir şeyler söyleyebilirsiniz, diye düşünüyorum.

• Evrenden Torpilim Var

0|0
    0|0
    • Bakacağım. Ancak biraz olsun sizin kelimelerinizden duymak isterim, bahsetmenizi rica edebilir miyim :)

• grinin elli tonu :D

0|0
    0|0
  • Böyle Buyurdu Zerdüşt

0|0
    0|0
    • şahane, profili nasıl gizlediniz, sanırım gizlediğinizde takip etme butonu da olmuyor. Bir kişide daha benzer bir problemi yaşadım.

Okumuş olduğum için başka bir eser daha rica edebilir miyim acaba :)

• İkimizin de bir ayıbı var o vakit :)

• Bana mesaj atar mısın, döndüm :) Bir sebepten kapatmıştım, anlatırım.

• kumdan salıncak hamzade servi

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    23

Erkekler Ne Diyor 39

• 2|1
    0|0
  • Aşk-i Memnu :) #V

0|0
    0|0
  • Kuran-ı Kerim oku kardeşim bak nasıl değişiyor hayatın.

3|0
    0|0
    • Elbette, lakin bu soruda kasıt edebiyattır, Kur'an okumak ayrı bir şeydir. Gene de teşekkürler

• Kıyamet ve Ahiret kitabı.

1|0
    0|0
  • düşünce gücü ile tedavi diye bir kitaptı

0|0
    0|0
  • Kuantum Düşünce Yöntemi. (Bu herşeyinizi değiştirebilen bir kitap)
    Dost Kazanma ve İnsanları Yönlendirme Sanatı.

1|0
    0|0
    • Kuantum düşünce sistemi ilk karşılaştığım günden bu yana beni etkilemeyi pek başaramadı. Ancak, güçlü bir sistematiğe sahip olduğu gerçeğini benim düşüncelerim etkilemez sanırım :)

İkinci kitap bir kişisel gelişim kitabı mıdır?

• Hayatımı değiştiren bir kitap olmadı çok fazla kitap okumuyorum, dediğin kitabıda okucam merak ettim acaba bende bit etkisi olucakmı :)

0|0
    0|0
    • Mutlaka, daha ayrıntılı bilgi vermemi isterseniz;

Kitapta Dostoyevski (İnsan psikolojisini en iyi anlayan ve yazan yazardır bence) öncelikle bir yeraltı adamı yaratıyor. Sonra onu tanımlıyor ve onun günlüklerinden, zaman zaman aforizmaya kayan bir dolu şey okuyoruz. Bu düşünceler kitabın ilk bölümünü oluşturuyor. İkinci bölümde ise yeraltı adamını basit bir kurgunun içerisinde görüyoruz ve ilk bölümde zihnimizde yaratılmış olan yeraltı insanı ile kıyaslıyoruz. Enteresan bir kitap, okuduktan sonra bana yazarsanız memnun olurum :)

• Teşekür ederim not aldım sizi, kitabı bitirince yorumumu yazıcam size :)

• Franz kafka dönüşüm kendimi böcek sanıyorum şu an :D (Ben kitap okumam ki en son okuduğum kitap Robin Hood) :))

1|0
    0|0
  • Öyle bir kitap olmadı henüz

0|0
    0|0
  • Dostoyevski - Budala

0|0
    0|0
  • bir tane kitap okudum omrum boyunca ondada karamsara bagladim ak.. dokuzuncu hariciye kogusu idi :D

0|0
    0|0
  • Grinin Elli Tonu azgınlık seviyem arttı hayatım değişti yani

0|0
    0|0
  • Ruh adam

0|0
    0|0
  • Tarihi romanlardan nefret etmeme ragmen aşık olduğum bir kitap.
    Wilidamir bartol. Fedailerin kalesi alamut

0|0
    0|0
    • Tarihi romanlar benim de pek ilgimi çekmez, lakin Hasan Sabbah başlı başına ilham verici, enteresan bir kişidir. Dinin sömürülerek, insanların birer hançere dönüştürüldüğü yapay bir peygamber. Öyle bir düzen kurmuş ki kendisi öldükten sonra dahi yıllarca kendi kendini sürdürebilmiş :) Açıkçası o kitabı okurken korkmuştum, şeytani bir deha.

• Travenianın Şibumi kitabı. Nicholai Hell hayata bakış açımı değiştirdi.

0|0
    0|0
    • ütopik bir karakter :)

Şibumi'yi 4 sene önce okudum, görsel bir roman, gerçekten şahane betimlemeler ve güzel kurgulara sahip güzel bir macera romanı idi. Son dönemde çok fazla karşıma çıkmaya başladı, aslında seviniyorum da. Peki sizi neden etkilemiştir Nicholai Hel?

• Beni etkileyen özelliği kendini her alanda geliştirmeye çalışmasıydı. 8 dil biliyor, dövüş konusunda usta, iletişim konusunda çok yetenekli, sevişme konusunda yıllarca eğitim alıyor. Yani kısacası kendini her alanda geliştirmeye çalışıyor. Bu bana çok şey kattı.

• Ben çalıkuşunda çok etkilenmiştim:D

0|0
    0|0
    • Benim birkaç yorumum olacak, lakin öncelikle sizden duymak isterim, ne gibi yönlerden etkiledi, neden sizi değiştirdiğine inanıyorsunuz?

• Alacakaranlık. Tamamen gençlik romanı, insana pek bir şey katmaz ama benim kitapkolik olmama sebep olduğu için o kitabın yeri bende ayrıdır. Yılda 100 kitap okumamda ki en büyük etkendir.

0|0
    0|0
  • Kürk mantolu madonna sebahattin ali

1|0
    0|0
  • yok olmadı

0|0
    0|0
  • Hayatın Kaynağı tabiki de. Diğer tüm kitaplar yalan onun yanında.

1|0
    0|0
  • Heydi :)

0|0
    0|0
    • Eğer ciddi iseniz gerçekten çok sevindim :) Çocuklar için yazılmış kitapları okuyabilmek, anlayabilmek büyük bir meziyet gerektirir. Çünkü bizler büyüdükçe dünyayı çocuklar gibi görmemeye başlar, çocuklar gibi hissedemeyiz. Ancak ve ancak, çocukluğunu muhafaza edebilmiş, temiz bir yürek bir çocuk kitabını algılayabilir. Eğer dalga geçiyorsanız teessüf ederim :)

• Yo hayır tek okuduğum kitap :)

• Şu Çılgın Türkler
    Cumhuriyet

bunları okuduğum zaman tarihe ve insanlara olan bakış açım değişti.

0|0
    0|0
  • Açlık oyunları serisi tabikide.. Alt üst olmuştum okurken:))

0|0
    0|0
    • Yeni nesil distopyalardan bir tanesi :) Pek ilgimi çekmeseler dahi Reality TV konusunda takık bir insanım ve bir yazarın böyle bir konuyu işlemiş olması epey sevindirmişti beni. İlk kitabını okudum, ancak eleştirel yapısı ile olay örgüsü arasındaki denge iyi kurulamadığı için, bitiren herkes "yea çok eğlenceli kitaptı" şeklinde yorumlar yapıyor. İlk kez distopya okumuş bir insanın bu kitabı okuduktan sonra gizeminin farkına varabileceğini sanmıyorum. Yüksek ihtimal bir macera kitabıymışçasına okuyacaktır :)

• Yatakta mutlulugun sirlari adli kitabi okudum hayatim degisti

0|0
    0|0
    • Cinsellik de hayatın bir parçası, o parçayı tamamlamak da hayatınızın akışı için önemli bir anlam ifade edecektir. Pek ilgilendiğim bir tür değil, kitabı biraz google üstünden aradım lakin öyle bir kitap bulamadım, genellikle blog yazıları ile karşılaştım :)

• Cin ali maceralari

0|0
    0|0
  • Zar adam'ı okudum kumara başladım

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Uğur Koşar'ın bütün kitapları

0|0
    0|0
  • Dost kazanma ve insan etkileme sanatı

0|0
    0|0