Fatih Sultan Mehmet'in çocukluk defterini ve çizdiği bu portreleri görünce inanamadım! Lütfen beni yaşadığım bu şokta yalnız bırakmayın! Nasıllar?

İnanamıyorum ya Fatih Sultan Mehmet resmen sanatçıymış!
Özgün bir çizgisi varmış üstelik ve karikatürler de çizmiş!
Hala ağzım açık kalmış bir şekilde ekrana bakıyorum, sizlerle paylaşmadan edemedim...

i.tmgrup.com.tr/.../15_d.jpg

Diğer inanılmaz fotolar da burada: www.esquire.com.tr/.../fatih-sultan-mehmetin-cocukluk-defteri

1|0
14|36

En İyi Erkek Görüşü

• Şaşılacak bir şey yok. Eğer yobaz baģnaz ya da kalıp örümcek kafalı osmanlı fanatiği bir hastalıklı ruh deģilse kişi gerçek osmanlıyı bilimsel olarak arastiran akademik biriyse

Zaten fatih'in klasik yobaz bir müslüman olmadıği hatta muhafazakar ya da dogru tabirle islam ortadoksisinin aksine resm ve sureti haram görmediği ve kendini italyanlara resm ettirdigini bilir

Öte yandan unutmamalı ki fatih öyle istanbula dalmis eren merenlerle sehri almis degil gayet bilimsel yollara basvurup toplar dokmus duvarlari asmis ray dosemis harita duzenlemistir

Ve asla unutmamalı ki fatih daha doğrusu ikinci mehmet tugrasina 3. Roma imparatoru yazmiş sonra ebulfeth ya da fatih demiştir.

Son not fatih tam da bu batılı zihniyeti ve bağnazlıktan uzak duruşu sebebiyle oģlu bayezid tarafından zehirlenmiştir çünkı yerine modern bilimsel yaklaşimci cem sultani veliaht tayin etmistir.

3|1
    0|0
    • kimbilir nasıl yalnızlık çekmiştir o dönemde Fatih...

• Aksine liderdi ve yanında yalaka barındırmazdı ve iş yapan kisiler divanda olurdu. Oglu sufi yobaz diye çok uzak tutardı hatta İstanbul yasaği bile koymuştu ona

• teşekkürler bu bilgiler için...

Erkekler Ne Diyor 35

• 20 yasinda Istanbulu feth etmek kolay olmasa gerek zira;
    7 dil biliyordu
    iyi bir sairdi
    sahi adli toplari hazirlayacak kadar bilgi ve donanima sahipti
    tarihte bilinen ve babasina yazdigi unlu paradoksu ile meşhurdur
    "Eğer padişah sen isen ordunun başına geç, eğer padişah ben isem emrediyorum ordunun başına geç"

4|1
    0|0
  • Padişahlarımızın çocukluk defterlerini okuyamıyoruz =(

8|7
    4|9
  • Evet biliyorum bunu. İslam dünyasının bilim ve ilim ile ilgili ilşkilerini incelerken denk gelmiştim bu deftere. Şimdi gelip inkar edenler de çıkar gerçi.

5|1
    1|1
  • Bizansı düşüren topları çizende kendisiydi. Yetenek haricinde dönemin en iyi eğitimini de. . alıyorlardı. Çizdiği toplar farklı bir teknolojiye sahipti. Açıkçası şaşırmadım. Kanuni şair, 3. selim bestekardı.

1|2
    0|0
  • Çok şükür her yönüyle övünecek bir atamız var..

2|4
    2|1
  • Osmanlı padişahlarının içinde en değerli olanı belki de Fatihtir.. Ama bu çizimleri çok ta abartmamak lazım. Zira koca imparatorluğun en iyi eğitim alan çocuklarıdır bu şehzadeler.

0|2
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet osmanlı padişahlarının içinde en iyisidir. Diğerleri 5 para etmez.

Bilime yaptığı destek çok açık. Sanatçı ruhlu olduğu aşikar. Hayatını okuyunca bir osmanlı padişahından çok roma imparatoruna benzediğini görürsünüz.

Zaten fetihleri de romayı almak için hep italya tarafına doğrudur.

1|0
    0|0
  • Burada şaşıracak o denli ne var merak ediyorum cidden :D Küçük yaşlardan itibaren özel hocalar tarafından yetiştirilen bir şehzade olduğu düşünülürse gayet doğal, hatta eksik kalıyor.

2|1
    0|0
  • sen birde avni lakabıyla yazdığı şiirlerini oku.. anlatılmaz birşey.. yakındır şiirlerinden film yapılır

1|0
    0|0
  • Resim sanatının gelişmediği İslam dünyasında Fatih'in bu resimleri çizmesi, ayrıca ilerde İtalyan ressam Bellini'ye kendi portresini çizdirmesi onun çağının ötesinde bir hükümdar olduğunu gösterir. Fatih'ten sonra gelen padişahlar da aynı zihniyette olsalardı belki de Osmanlı Rönesans, Aydınlanma Çağı ve sonraki gelişmelerden geri kalmayacaktı.

0|0
    0|0
  • fatif sultan mehmet zaten öyle basit bir padişah değil istanbulu fethetmiş bir padişah zamanında 8-12 adımlık çizip yaptırmış birisidir şaşırmamak gerek

0|2
    0|0
  • Sadece Fatih Sultan Mehmet değil tüm osmanlı padişahları birçok yönden yetiştirilir yetenekli oldukları konudada uzmanlaşırlardı.
    Bir çok konuda bilgi sahibi olmaları gerekir osmanlı gibi bir imparatorluğu yönetmek kolay olmasa gerek.

0|1
    0|0
  • Tipik osmanlı Ademi..

0|0
    0|0
  • Bence normal birşey ya ama bunu siz saldırın diye söylemiyorum bana göre normal sıradışı bir olay değil

1|1
    0|0
    • Evet zekası yüksek biri olduğu için çok normal

• Küçükken o kadar çok eğitim alıyor ki normal yani abartı sanatını en guzel biz icra ediyoruz
      @AsiveMavi82

• Aynı eğitim hala hem hanedanlıkta hem uçbeylerde devam ediyor

Ve abartı yok

Bunu en iyi ben biliyorum

• Herseyiyle övünülecek bir ATAmız var çok şükür.

2|0
    0|0
  • Şok olunacak bir durum yok padişahlar dünyadaki en güzel eğitimi alan insanlar.6-7 yaşından itibaren eğitiliyorlar.

0|1
    0|0
  • Her ne kadar Fatih in genlerinde doğmasında varoluşunda bir hikmet varsa onu yetiştiren ona ilham veren ona hedef gösteren Akşemsettin hz. Gibi bir hocası da var. Sonuca şaşırmamak lazım.

1|0
    0|0
  • Çokta şaşılacak bişey yok bence. Yeteneklidir ayrı şey, gününün tamamı lalalarla-özel eğitmenlerle geçen biri için az bile..

0|0
    0|0
  • Atam...

0|1
    0|0
  • Hayranı olduğpum Ender kişilerdendir

Keşke onun fedaisi olabilseydik

0|2
    0|0
  • Gayet normal degil mi sence İst fatihinden bahsediyoruz

2|0
    0|0
    • ne yani iyi savaşçıysa varsayılan olarak ressam mıdır aynı zamanda? töbe töbe! basbaya sıra dışı bir durum yahu!

• Beyinden bahsediyorum ben savascidan degil?

• EVet gercekten hem duygulandım hem de atalarımızla gurur duydum. Fatih Sultan Mehmette zaten o yasta bir ışık varmış.

0|1
    0|0
  • Olabilir, güzel çizimler.

0|0
    0|0
  • ATAM...

0|1
    0|0
  • Inanmadım

0|0
    0|0
  • adam olacak çocuk belli oluyormuş demek :)

0|1
    0|0
  • osmanli ile bilinmeyen cok seyler var

0|0
    0|0
  • Gercekten harika ya.. inanilmaz

0|0
    0|0
  • Aman tanrım didim

0|0
    0|0
  • Kendisi ayrıca şair idi

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 14

• Bu adamın portresini yapmadan ölmek istemiyorum.

2|1
    0|0
  • Çok iyi Osmanlı aslında kültür bakımından geri bir devlet değildi

0|0
    0|0
  • bakmıştım. inandırıcı değil.

2|0
    6|3
    • bravo:D hayatım boyu bu kadar cool olmayı başaramadım:)
      peki inanmama sebebin ne? onu da merak ettim...

• kitabı yayınlayan kişi bile yıllarca emin olamamış? sonrasında gaipten ses mi gelmiş "evet bu defter fatihe aittir " diye de yayınlamış... o döneme ait olabilir ama, fatih sultan mehmete ait olduğuna inanmıyorum.

• Atalarimla gururlanmakta hakliymisim

1|1
    0|0
  • Bu kadar şaşırtıcı olan ne?

5|0
    2|2
  • Güzel çizimler

0|0
    0|0
  • canım benim osmanlı padişahlarının hepsi birer dehadır, ancak ecdad ceddini bilmez küfredip durur. içler acısı.. Aç bir muhibbi (Kanuni Sultan Süleyman Han)' nin divanını oku dibim düştü benim görünce..

0|0
    1|0
  • Bu adama hayranım. Bulunduğu dönemi ve hayatını , icraatlarını biliyorsan eğer pekte şaşılacak bişeu değil bence.

0|0
    0|0
  • Yetenekliymis.

0|0
    0|0
  • iyii

0|0
    0|0
  • yalnız değilsin gizliğğ...

0|0
    0|0
  • Vay be

0|0
    0|0
  • Padişah az kalıyor , o kadar cok övenecek yanı var ki :) her yerinde yetenek akıyor

0|0
    0|0
  • Ne Güz yetiştiriliyordu o padişahlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...