Felsefi edebi en etkilendiğiniz kitap?

Arkadaşlar felsefi veya edebi olarak okuyup sizi düşündüren veya etkileyen kitaplar hangileri?

Güncellemeler:
Duyarlalık için teşekkür anlamında herkese +1 :)

0|0
6|7

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba,

Benim gözümde bazı kitaplar, diğerlerinin esinlendiği özü oluşturan kitaplardır. İlkin bunlardan bahsetmek istiyorum.

1-) Dostoyevski - Yeraltından Notlar: Bir yeraltı adamını anlatır, önce onu tanımlar, sonra onun akılsal dünyasını betimler, ardından da yarattığı yeraltı adamını gerçek dünyaya sürer. Kitap iki bölümden oluşuyor, ikinci bölüm şu güne kadar okuduğum en basit, ama aslında karakterin birinci bölümdeki çizdiği profilden ötürü en anlaması zor ve en karmaşık olay örgüsüdür. İnsan psikolojisine dair yazılmış en güçlü kitaptır, bir diğeri için Suç ve Ceza'yı, Karamazov Kardeşler'i ve diğer Dostoyevski kitaplarını okumanı önereceğim. Bu kitap felsefe kitabı değildir, lakin kitabın ilk bölümünde yeraltı adamı seni felsefenin en derin anlamlarına sokup sorduracaktır, ben kimim?

2-) Goethe - Faust: Bu kitabı sana açıklamaya çalışıp kendimi aşağılamayacağım, zira anlaması ve yorumlaması en güç eserdir nezdimde. İnsan ve şeytan'ın anlaşması mı? Tanrı ile şeytan iddiaya mı girmiş, hadi canım sende :)

3-) Yazarını anımsamıyorum - Sineklerin Tanrısı: Çok çok güçlü bir korku ütopyası ve insanın temeli ile ilintili çok güçlü bir analizdir bu kitap. Bir grup çocuk, bir adada yaşam mücadelesi veriyor. Tabi bunu nasıl yaptıkları da ayrı bir merak konusu :)

4-) George Orwell - Animal Farm (Türkçe'ye direk mi çevirildi, anımsamıyorum Hayvan Çiftliği): Bir masaldır, hatta bir fabldır. Tüm hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha da eşittir. Sosyalist rejime ve Stalin dönemine güçlü bir eleştiri efendim, hem de masalsı bir üslup ile.

5-) Ray Bradbury - Fahrenhayt 451: Gelecekte bir toplumda artık yangın çıkmıyor ve itfaiyelerin görevi yangın çıkartmak oluyor. Gayet tabi bir ideoloji uğruna yangın çıkıyor, kitap yakıyorlar. Bir kitap neden yakılır, neden bir silahtır? İşte güçlü bir distopya daha...

0|0
    0|0
    • 6-) George Orwell - 1984: Hazır distopya demişken, Büyük Birader'i sevecek misin çok merak ediyorum. Bu güne kadar yazılmış en güçlü distopyadır. Günümüz Türkiye'sine dair de çok tatlar alacağın bir kitaptır. Her entellektüel, hatta her insan okumalıdır. Bir diğeri için: Huxley- Cesur Yeni Dünya

Gerisini yazayım istiyorum, simyacı, küçük prens, kayıp gül, momo, mutlu prens, sofinin dünyası, böyle buyurdu zerdüşt vs. vs.

Bilgi almak ister isen yazarsın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi bir felsefe okuyucusu değilim, ancak iyi bir edebiyat okuyucusuyum. Seçici ve eleştirel bir yaklaşımım var, yardımcı olabileceğime inanıyorum.

İyi günler dilerim

• Listemde olan her şeyi söylemişsin harika aynı şeyleri düşünmüşüz:)

Erkekler Ne Diyor 6

• Gözlerin
    Sadece gözlerinde filizlenmek isterdim
    Nur topu gibi bir gözyaşı doğurmasını isterdim onların
    Sadece senin beni düşünebildiğini sezmek isterdim
    Gülmek kadar ağlamak ta insana özgü bir şey değil midir zaten
    Neden gülmek ister tüm zaman boyunca
    Bir damla olsun ağlamak isteyen yüz
    Bu kadar mı kötüdür ağlamak
    Ya da hadi ikisini de birden yaşayalım
    Madem gülmek bu kadar değerli
    Ama o filizlendiğim gözlerin hiçmi acısı yok
    Acı ile tatlı karışık olacak ki kaslarımız gerekli dönügüsünü yapabilsin
    Bir de unutmak vardır ki hayatımızda
    Filizlenmek bile çaresiz kalabilir
    İnsanın o tersi yok mu bir anlık bir öfkesine denk gelen
    Tabi bazen de bir anlık bir merhameti vardır
    Ama bir anlık olmamalıdır işte
    Birinden biri neden tercih edilsin
    Yarayı ilk başta güzel bir temizlemeden
    Üstünü kapatır mısınız mesela
    Hayır diyenleri duyar gibiyim
    Yine o anlık tepkime bu işte
    Düşünmeden sadece susturma çabaları bunlar
    Ama her birimizin bazen bir şekerlikten
    Bazen ise acı bir biberden farkımız yok
    Çünkü sizin duygularınız var
    Ne kadar inkar etseniz de mantıklı olanı
    O kadar harmanlamışsınızdır vazgeçemeyeceğiniz duyguları

Nasıl şiir?

0|0
    1|0
  • " simyacı-Paulo Coelho " birçok var ama bunun yeri başka

1|0
    0|0
    • Diğerlerinide yazarmısın lütfen :)?

• Devam lütfen :)

• "amin maalouf- semerkant,/ afrikalı leo,/ doğunun limanları"
      cengiz aytmatov- gün olur asra bedel, beyaz gemi" genelde okuduklarımı yazıyorum bunların altına imzamı atarım :) ha dur bir tane daha geldi ama bu ağır felsefe içerir ( www.idefix.com/.../tanim.asp )

• Kadınlarla ilgili bir kitap vardı baya etkilenmiştim.

1|0
    0|0
    • Kurtlarla koşan kadınlar mı

• O zaman başka bir kitap söyle 😉

• Bende arşiv var dosyalar halinde istersen upload edip link atabilirim sana. Anonim yazarlar zaten telif hakları yok. :D

• Böyle Buyurdu Zerdüşt

2|0
    0|0
  • Böyle Buyurdu Zerdüşt

1|0
    0|0
  • 1984 George orwell

1|0
    0|0
    • Konusu ne?

• Ben senden bir iki cümle duymayı tercih ederdim ama teşekkürler

• Acı aşkı unutturur,, winston julia'yı seviyordu, aşıktı, haftanın bir günü buluşurlar ve birlikte olurlardı, severlerdi yani,, ama ikisi de yakalanınca maruz kaldığı işkenceler sevgiyi unutturdu, sevgi neydi kaybolmuştu, julia kimdi, winston kimdi? Biz kendimiz miyiz yoksa bir başkasımıyız,, inkar edersen acı görürsün, kabul et ve itaat et ancak o zaman mutlu olursun,,101 numaralı odada gördüğü eziyete dayanamadı ve kabul etti, ilk başta sadece çektiği acılardan kurtulmak için yaptığını sanmıştı ama artık kökten değişmişti,, kendisi parti olmuştu ve partinin çıkarı herşeyden üstündü,, Julia'yı görüyordu ama tanımıyordu... bakıyordu ama anlamıyordu..
      Aradan 4 yıl geçti okuyalı ama gerçekten çok güzel bir kitap,, dünyada farkına varmadığımız ne kadar çok şey oluyor,, kobay misali deneyler yapılıyor üzerimizde ama biz görmüyoruz,,

Kızlar Ne Diyor 6

Yükleniyor...