Ingilizce bilenler bir metin çevirisi için yardım edermisiniz?

Eğer elinizden gelen birsey ise yardım eder misiniz rica etsem acaba

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Ederim tabi :)

0|0
    0|0
    • Third Ecumenical Council: Ephesus (431)

The Council of Ephesus, of more than 200 bishops, presided over by St. Cyril of Alexandria representing Pope Celestine I, defined the true personal unity of Christ, declared Mary the Mother of God (theotokos) against Nestorius, Bishop of Constantinople, and renewed the condemnation of Pelagius.

Fourth Ecumenical Council: Chalcedon (451)

The Council of Chalcedon — 150 bishops under Pope Leo the Great and the Emperor Marcian — defined the two natures (Divine and human) in Christ against Eutyches, who was excommunicated.

• @Vault_Boy bak ingilizce diyorlar :)) koş koş :)

• istersen özelden yazabilirsin *

Kızlar Ne Diyor 3

• well maybe

0|0
    0|0
  • İngiliz edebiyatı öğrencisiyim bana at özelden.

0|0
    0|0
  • At metni

0|0
    0|0
    • I play tennis , with my penis

• hayır sayısalcıyım

• :)) sağol yine de az çok işe yaradı özelden bir yazsan olmaz mı bununla ilgili birkaç sey sorsam olur mu? başka biri falna var mı acab :S

Erkekler Ne Diyor 2

• At bakalim metini yardimci olmaya calisirim ama hangi düzeyde istiyor hocan anlarsa senin icin sikinti cikar. Sen seviyeni söyle ona göre bir ceviri yapayim

0|0
    0|0
    • Seventh Ecumenical Council: Nicaea II (787)

The Second Council of Nicaea was convoked by Emperor Constantine VI and his mother Irene, under Pope Adrian I, and was presided over by the legates of Pope Adrian; it regulated the veneration of holy images. Between 300 and 367 bishops assisted.

• Turkceye cevrilmesini mi istiyorsun sen :)

• evet türkçe istemiştim

• ingilizce benim anadilimdir , ben yardım edeyim.

0|0
    0|1
    • Bir parçasını birazdan atıyorum teşekkür ediyorum

• Fifth Ecumenical Council: Constantinople II (553)

The Second General Council of Constantinople, of 165 bishops under Pope Vigilius and Emperor Justinian I, condemned the errors of Origen and certain writings (The Three Chapters) of Theodoret, of Theodore, Bishop of Mopsuestia and of Ibas, Bishop of Edessa; it further confirmed the first four general councils, especially that of Chalcedon whose authority was contested by some heretics.

Sixth Ecumenical Council: Constantinople III (680-681)

The Third General Council of Constantinople, under Pope Agatho and the Emperor Constantine Pogonatus, was attended by the Patriarchs of Constantinople and of Antioch, 174 bishops, and the emperor. It put an end to Monothelitism by defining two wills in Christ, the Divine and the human, as two distinct principles of operation. It anathematized Sergius, Pyrrhus, Paul, Macarius, and all their followers.

• keep it up with me demişsin ni demek:D

Yükleniyor...