Haydi bakalım bir mantık sorusuna?

Elimizde 8 tane eşit büyüklükte tenis topu var ve bir terazi. Bu toplardan biri ağır ve iki kere kullanma hakkımız var teraziyi. Ağır olanı nasıl bulursunuz?

0|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

• Kardesime sirayla firlatirim bagirirsa ya da daha cok acittigini derse agir olandir :D
    (cevap bulunmus eglenelim madem)

0|1
    0|0
    • Hsjshsjs cani abi

• Hic sorma soran yahu valla bizim kiymetimizi bilmiyorlar @meraklıbet abi dedigin kardesi yardima ihtiyaci oldugundada yaninda bitecek kisidr ama sen biliyorsun bunu :)

• Biliyorum tabiki @Kabuk3495. zaten aslinda sikayetci degilim :)

Erkekler Ne Diyor 18

• Baskül teraziden birşey anlamadım ama bu iki kollu terazi ise cevap şu:
    8 tane topun iki tanesini ayırırım ve kalan 6 tanenin 3 tanesini sağ tasa diğer 3 tanesini sol tasa koyarım.
    eğer eşit gelirse hafif top kenara ayırdığım iki toptan birisidir. kenara ayırdığım iki tanenin birini sağ tasa diğerini sol tasa koyarım ve hafif olanı aradığım top olur

eğer 3 erli koyduğum şartta bir taraf hafif gelirse hafif kelen kısımdaki o üç topu alır birini kenara ayırır kalan iki taneyi birer birer ayrı taslara koyarım.
    eşit gelirse dışarı ayırdığım hafif olandır, eşit gelmezse hafif taraf hafif topu gösterir zaten

0|0
    0|0
  • Toplardan 2 sini ayırırım 3 er 3 er tartarım tarttıklarım eşit gelirse o ayırdığım 2 topu tartar hafif olanı bulurum gelmesse hafif olan 3 toptan 1 ini alır ayrı bir köşeye koyarım hafif kasedeki 3 toptan kalan 2 topu 1, bir tartarım 1 bir tarttıklarım eşit gelirse sonradan ayırdığım top hafif toptur gelmezse de zaten biri hafif olur.

0|0
    0|1
  • iş görüşmesinde sormuşlardı bilmiştim. sözde zeka ölçüyolarmış.

3 top 3 top koyuyorsun eşitse diğer topları 1 1 tart ağır olanı bul.
    eşit değilse onlardan ağır basan taraftaki 3lüden
    1 ile 1 tart eşitse diğer kalan 1 ağırdır.
    eşit değilse ağır olan kendini belli eder.

0|0
    0|0
  • Önce 4e 4 sonra agir olan toplar 2 ye iki :) ama sanki eksik birşeyler var hala :) uç deneme sansim olsa kesin di ;)

0|0
    0|0
  • 8 Top var , 3 e 3 tartar 2 sini köşede bırakırsın.

Eşit ise ; köşeye bıraktığın 2 sini ayrı tartar öğrenirsin. Ha eğer eşit değil ise ; ağır gelen 3 toptan herhangi 2 tanesini tartarsın ağır olanı bulursun.

0|1
    0|1
  • Teraziye gerek yok elimlede anlarm ağırligini.

0|0
    0|0
  • Koklarım. Belki şansım yaver gider. Olamaz mı?

0|0
    0|0
  • Manavlık yüksek meslek okulu mülakat sorusu :D

0|1
    0|0
  • Sorunun aslı "9 adet". Gerçi 8 daha şaşırtıcı olmuş çünkü; bu tarz soruların anahtarı neredeyse hep 3 rakamıdır.

0|0
    0|0
  • googleden aratıp cevaplayanlar gelir şimdi

0|0
    0|0
  • Bilmem nasıl buluruz

0|0
    0|0
  • tenis topunu salla içinden ses geliyorsa o ağır sjkdfhskdfjhdalka

0|0
    0|0
  • Amaan kim ugrasacak :)

0|0
    0|0
  • Gece gece beynim durdu

0|0
    0|0
  • Bilmiyomki nasıl buluruz :(

0|0
    0|0
  • Biliodum bunu onceden de
    ama yazanlar olmus
    bana susmak dusmus 😂

0|0
    0|0
  • Olasılık mı? 7 ayrı 1 o da şans :)

0|0
    0|0
  • teraziye gerek yok eşit boydalarsa ve biri diğerlerinden ağırsa hepsini aynı yükseklikten atarım en az seken en ağırdır bilmem ben böyle bulurdum diyim ya da :D

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Topları önce 3 3 teraziye koyarız eğer denge sağlanırsa kalan topları tek tek teraziye koyar ve hafif olanı buluruz. eğer denge sağlanmazsa hafif olan taraftaki 3 topu alır ve tek tek teraziye koyarız eşitlik varsa artan top hafif yok denge bozulursa hafif olan taraftaki top aradığımız hafif top olacaktır.

1|0
    0|0
  • fuji dağını nasıl tasırsınız adlı kitaptaki mantık sorularından sadece bir tanesi bu :) okumanızı tavsiye ederiiiim

0|0
    0|0
  • Biri agirsa esit oldugu icin hepsi ayni agirliktadir. herhangi bir secim yapinca agiri bulmus oluruz

0|0
    0|0
  • Elindeyken ağır olanı anlarsın zaten.

0|0
    0|0
Yükleniyor...