Aydınlanmayı nasıl tanımlarsınız sizin için aydın insan nedir kimdir ne gibi özelliklere sahiptir?

http://i.hizliresim.com/z2jQ3R.jpg

Görüşlerinizi alalım arkadaşlar?

0|1
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• http://www.youtube.com/watch?v=k9UYRMCkDcg
    Şu müzik gibidir...
    Bir nevi evrimdir, gelişimdir, bilinmezliğin içinde bambaşka mekanlara ve boyutlara açılan kapı gibidir.
    At gözlüklerini yere bırakıp çevreni, menzilin ötesini hatta tüm evreni görmek gibidir.
    Üç beş rengi bilmenin ötesine geçmektir,
    Her rengin onlarca tonunu keşfetmektir.
    Beyninin labirentlerindeki tüm kapıları açıp farkı yaratmaktır.
    Yani sıradanlığını yitirip farklı olabilmektir.
    Coşkuyla dalgalanan okyanuslar gibi, sessiz bir çöl gibi ve ucu bucağı görünmeyen bir uzay gibi...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Aydın insan ; evrensel değerleri içselleştirmiş, din, dil, ırk, zenginlik ve şöhret gibi saçma sapan dünya "değerleri " ni dikkate almayan gerçek insandır..

2|0
    0|0
  • Valla genel olarak yazardım ama çok uzun olacağından sığmayacak. 2-3 cümleyle özet geçeyim.
    Nedir bence aydın insan olmak? Bu devirde?
    Öncelikle kendi düşüncelerine saygı duyulmasını istiyorsa diğer insanlarında düşüncelerine ve hayatlarına saygılı olmalı. Örneğin el ele gezen sevgilileri gördüğünde ters ters bakıpta kendi aynını yaptığında başkalarına atarlanan tipler gibi.
    Kendini ne oldum değil de ne olacağım sorusuna inandırmalı mesela.
    Yeniliklere ve düşüncelere açmalı kendini. Dogmatik olmamalı bir nevi.
    Şimdilik bu kadarla idare etmelisin lakin ilerleyen zamanlarda belki ekleme yaparım veya ayrı bir yazı eklerim. Hayırlı aksamlar.

2|0
    0|0
  • 1-) Aydın insan benim annemin amcasının oğlu. Çok iyi bir adamdır.

2-) Aydın insan aydınlıkta çok kalmış ve parlak bir insandır. Eğer bu siyahi biri ise bu kişi beyaz, eğer beyaz ise albino olur. Albino ise ne olacağını ancak 300 yıl sonra öğrenebiliriz.

3-) Bazı alanda insanlara yön veren. Bilgili ve insanların üzerinde söz geçiren ünlü şahıslar.

4-) Bir isim.

5-) Sözlük anlamı aydınlanmış

6-) Mübarek yüzü nur dininde namazında olan insanlar.

0|1
    1|0
    • 1-) De foöl. Fransız sanatçı.

2-) Def ol. Def (Tef) isimli çalgıyı olmayı emreden kip. bkz:Türkçe

3-) Kaba bir şekilde kovma şekli. S... git tamlamasının daha kibar, git emrinin daha kaba şeklidir.

• Özetlemek zor.
    Burada bir arkadaşın da bahsettiği gibi; evrensellik olmazsa olmaz.
    Uzman olduğu ya da uzmanı olmayıp fikir belirttiği konunun tarihini, güncelini, konu hakkındaki futuristik beklentileri bilmeli. Bilmiyorsa, konuyu bilen isimleri referans olarak verebilmeli.

Uzar gider, kısa anlatımın tek yolu örneklemek.
    Benim için Emre Kongar tam bir aydındır. Bir tv programında "devletin kanuna aykırı ya da kanunu esneterek, bir topluluğa, evrensel hukuka aykırı haklar tanıması" konusu hakkında görüş belirtiyordu.
    "Bu yanlıştır, olmaz, evrensel hukuka aykırıdır vs" demek yerine, konuyu yaşadığımız dünyada örneklemeye başladı.
    Fransa' nın Cezayir' deki işkence timlerinden başladı, Irak'a gitti- ki meşru görülen işkencelerin, kaçınılmaz olarak yeni terör örgütleri doğuracağını söylemişti. Bugün haklılığını görüyoruz.
    Brezilya' nın tropa de elite inden başladı, ülkemizdeki özel harekata geldi.
    Bildiğimiz bilmediğimiz, bu tarz, resmi ya da gayrıresmi oluşumların hepsini tek tek anlattı. Tamamının başarısızlıkla sonuçlandığını, hatta zamanla imtiyaz tanıyanlara dahi büyük zararlar verdiğini doğruladı.
    Benim için aydın budur. Özendiğim, takip ettiğim, olmaya çalıştığım insanlardır.

0|0
    0|0
  • Toplumsal sorunlara IŞIK tutan kişidir..

2|0
    0|0
  • Ozelte cogu seyin farkinda olan olgun farkli kisi bide aydinlanmislar toplulugu var o ayri bisey onlarda farkli bir mantik var

0|0
    0|0
  • aydın abi var hemen sokağın köşesindeki bakkal benim için aydın odur.

0|0
    1|0
  • kendisi için küçük ama insanlık için büyük bir adım atan kişidir

0|0
    0|0
  • Bir bilgiyi bekleyip ondan bir fikir çıkarabiliyorsan aydınsın bir duruşun bir fikrin var ya

0|0
    0|0
  • Necip Fazıl Kısakürek ismi kadar kısa ve nettir..

0|0
    0|0
  • Işığı elimde tutan kişi

0|0
    0|0
  • İ phone flas koyup isik olarak kullanmamizi saglayan muhendis demek isterdim ama degil. Bence pluton (eflatun)

0|0
    0|1
    • Platon u bile yanlış yazıyorsun kaybol

• Gibek adim senin karakterine uygun bir isim desene. seviyesi insanlarla seviyeli konusulmaz zaten. 2 harfi yanlis yazdik diye bir ustunluk. Neyse iyi geceler kezban.

• Açıktan yazsana niye gizlndin?

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...