Ütopya adı kadar güzel mi ? Bu efsane kitabı okudunuz mu ?

Ütopya adı kadar güzel mi ?

Bu efsane kitabı okudunuz mu ?

Thomas More.

Yazarın yaşam öyküsü

bana kitaptan daha ilgi çekici geldi.

Sizin düşünceleriniz ?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bir nevi gönüllü tutsaklık olarak da gördüm Thomas More'un ütopyasını..

Bununla birlikte ek bilgi vermek istedim. Erasmus'un Deliliğe Övgü isimli eserini de hemen arkasından okumanı tavsiye ederim. :) Bu kitap Thomas More'a ithaf edilmiştir. Dolayısıyla peşpeşe okuduğunda daha da anlam kazanacaktır.

Thomas More'un soyadı latince delilik ya da mutluluk anlamına geliyor sanırım ve Deliliğe Övgü kitabının da isminde Erasmus bir nevi kelime oyunu yapmış.:)

Hatalıysam düzeltin..:)

0|1
    0|0
    • Latince bilmiyorum :)

Erasmus ile Thomas More çağdaş sanırım.

Erasmus'ta okumadım daha çok cahilim çok :)

• Söylediğin kitabı aldım arkadaşım :))

teşekkür ederim harika gerçekten süper bir kitap.

• Evet gerçekten güzeldir :)) O kitabı okuduktan sonra ne zaman bir konuda farkında olmadan da olsa bilgiçlik taslasam hemen ardından kendi kendime güldüm..:P Böyle bir etki bırakmıştı bende.

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 3

• Okudum.Türün adını koyması açısından önemli bir kitap.

Ütopyaları ise genel olarak sıkıcı bulurum.Mükemmel toplum hayalini kurarlarken insanların en temel özelliklerinden vaz geçtikleri varsayımıyla çıkarlar.Platon Devlet ve Campanela'nın Güneş Ülkesi'nde de benzer şeyleri görürüz.Genel olarak bencillikten vaz geçildiğini,özel mülkiyetin kalktığından filan bahsederler.

Distopyalar ise öyle midir? Çok daha olası bir gelecek ortaya koyarlar.Okurken,kişi gerilir ve distopya onu içine alır.Ütopya'lar şöyle olsun böyle olsun derken distopyalar,"bu şekilde olacak ve bundan kaçış yok" derler. Pek güzel.Distopya tavsiyelerine geçelim

George Orwell-1984

Aldous Huxley-Cesur Yeni Dünya

Biz-Yevgeni Zamyatin

Demir Ökçe-Jack London

Fahrenheit 451-Ray Bradbury

Mülksüzler-Ursula LeGuin

Sineklerin Tanrısı-William Golding

V for Vendetta-Alan Moore

Son Şeyler Ülkesinde-Paul Auster

vs vs

3|1
    0|0
    • Yorumun güzel ve nitelikli.

Teşekkür ederim.

Ancak ben teknik analiz sevmiyorum.

Bu kitabı okumadan önce senin yorumunu okusaydım

Kitabı okumaktan vazgeçerdim :)

• Thomas More'un utopyasini okumaktan vazgecmek icin adi kizlarsoruyor olan bir sitede zonbie diye nicki olan birinin yaptigi yorumdan cok daha fazladi gerekli.Bu sadece kisisel bir gorus ve boyle konularda karat vermek icin bu site fazladiyla yetrsiz.

More,Campanela,Platon,Bacon vs kesinlikle okunmali. Utopyalar guzeldir.Genelde kusursuz olana ulasmayi hedefler ve anlatirlar. Sahsen kusurlu seyleri seviyorum. Insan kusurlu cunku.

• ismini yazım da bi bakim kitapçılara.

0|1
    0|0
  • Okudum

Yazarın yaşam öyküsü

Kitaptan daha ilgi çekici

0|0
    0|0
Yükleniyor...