Aydaki kraterlere hangi Türklerin isimleri verilmiş bilen var mı?

Ay da kraterlere okyanusta deniyor ve hepsinin bir adı var.türklere ait olanları biliyormusunuz?ve hangi nedenden dolayı buna layık görülmüşler?

0|0
3|4

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Ataturk krateri var diye biliyorum ama baska var mi bilmiyorum=).

0|0
    0|0
    • başka:) ?

• Verdik bakalim, bir guncelleme yaziver=).

• Atatürk; Toroslarm üzerinde olup 28.962 km. çapında, halka şeklinde, güzel görünüşlü, derin bir kraterdir. Kuzey ve doğu iç kenarlarında küçük, yüksek, tam daire iki tepe ile yine iç zeminin merkezinde nispeten sivri bir başka tepe bulunmaktadır. Bu merkez tepenin yüksekliği 30 metredir. H. P. Wilkins ve P. Moore tarafından müşterek çıkarılan �THE MOON� adlı ay engebelerini ve açıklamalarını gösterir atlas kitabın 86. sahifesinde, Römer A'nın, bil�hare modern Türkiye'nin kurucusu ATATÜRK şeklin

• :))) Ali kuşçu

0|0
    0|0
  • kenan doğulu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• gidemedikleri için

0|0
    0|0
  • ben de ilk kez duyuyorum, kanıt göster link at

0|0
    0|0
    • paylasıcam az sonra

• 1958 yılında, Wilkins'le yaptığım son temaslarda, yine Toros Dağları yakınında ve çapları 60 km.'yi bulan iki engebeye Fatih Sultan Mehmet ve ilk astronomlarımızdan Ali Kuşçu adı verilmiştir. Bunlar çok yüksek olmayan fakat görünüşleri güzel engebelerdir. Fatih Krateri ringinin ağzı açık olup kuzey, güney ve doğusunda pek çok kratercikler bulunur. Ali Kuşçu ise, pergelle çizilmiş kadar muntazam bir daire biçimindedir.

• var mı öyle birşey ?

0|0
    0|0
    • var kardeş yazıyorum az sonra

• ULUĞ BEY KRATERİ

Ay'ın kuzey - batı kenarında, meşhur Türk prens ve astronomu Uluğ Bey'e (Timur'un torunudur) ait bir krater mevcuttur. Uluğ Bey, 48 km. çapındadır. Ay'ın bize görünen yüzdeki kenarına çok yakın bulunduğundan gözlemi güç olmaktadır. Halka şeklindeki dağın iç kenarları dar olup üzerinde küçük tepeler sıralanır. Bu tepeler kat kat alçalan bir teras özelliği taşımaktadır. Kraterin zemininde ve ortada bir başka sivri dağ vardır. Bu küçük dağ, krateri güneyden kuzeye kat ederek ikiy

• ilginçmiş

Yükleniyor...