Hangisinde yazım yanlışı yoktur?

Şıklardan hangisi hatasız yazılmış?

• Bilimum
    0% (0)30% (3)13% (3)Oy Ver
  • Orijinal
    85% (11)10% (1)52% (12)Oy Ver
  • Yabıştır
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Yayınlamak
    15% (2)30% (3)22% (5)Oy Ver
  • Paronayak
    0% (0)20% (2)9% (2)Oy Ver
  • Ekmeletdin
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Ben anlamaz
    0% (0)10% (1)4% (1)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 7

• '' Yayınlamak '' doğru yazılmıştır.

Geri kalan tüm şıklardaki belirtilen isim ve kelimeler yanlış yazılmıştır.

0|0
    0|0
    • Aslında bu yayınlamak mı yoksa yayımlamak mı kafamı kurcalıyor biraz.

• haklısınız aslında. nedense "yayın" sözcüğü yalnızca isim olarak var, fiil hali yok. günlük hayatta "yayınlanacak" diye yanlış kullanıyoruz tdk'na göre. ben de orayı referans aldım soruyu hazırlarken.

• Doğru. Ancak milli eğitimin hazırladığı, onay verdiği, okuduğumuz kitaplar, tüm kanallarda hemen hemen hergün gördüğümüz yayın-yayınlamak kelimesi, bunların hepsi bize yanlış öğretiliyor o zaman.
      Az önce de Adile isminin bu şekilde yazılmadığını A:dile olarak yazıldığını gördüm TDK'nın sayfasında. Bununda saçma olduğunu biliyorum. En fazla şöyle mantık yürüttüm. İsmi okurken A harfini biraz uzun okuyarak söylüyoruz ismi. O yüzden yazıldığı gibi okursak direk adile diye okuruz ancak yazıldığı gibi okumuyoruz, Aaadile diye okuyoruz... Bunuda buna göre yazmış olabilirler belki bu şekilde.
      Bilmiyorum yine anlatabildim mi ancak link yollayayım en güzeli.

http://i.hizliresim.com/5oDDPd.png

Haydi bu neyse, mantığı benim kurduğum gibi olabilir. Yayınlamak ile yayımlamak arasındaki farkta bence bir pislik var. Eğer yoksa, bu yıllardır bize yanlış öğretildi. Ve bunun önüne geçilmemeside çok komik bir durum ! Televizyon kanallarının bunu yıllardır yanlış yazma lüksü yok. TDK'nın sayfasıda ortada ! Hayırlısı...

• buradan da türkçeyi ne denli bildiğimizi gösteriyoruz. tabi ki yabıştır. asdlkasd

şaka bir yana orijinal diyenlerden tut, paronayak diyenler var. yayınlamak olacaktı :(

0|0
    0|0
    • yayımlamak ve yayınlamaktır. ki zamanla değişmiştir. yayımlamaktır gerçekte. bir yayıncı olarak dile getiriyorum.

• B
    Orijinal bir soru olmuş :D

0|0
    0|0
  • yayınlamak tabıkı.

0|0
    0|0
  • yemezler. a şıkkı tabikide

0|0
    0|0
  • gece gece neden bu türkçe soruları

0|0
    0|0
  • Cevap yayınlamak değil orijinal mi. Ya yeme beni :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...