Varolmak nedir sizce?

Soru çok basit gibi görünebilir ama gayet felsefidir. Kişisel görüşlerinizi merak ediyorum.

Dünyaya gelmek ve yaşıyor olmak değil, nefes alıp vermek hiç değil;

VAROLMAK sizce nedir?

0|0
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• Varolmak farklı bir kavram öncelikle. Descartes'çılara söylüyorum; düşünmek varolmak değildir. İnsan dşündüğü için varolmaz, tersine varolduğu için düşünür. Çünkü düşünme organı beyindir. Beyin bir varlıktır, bir materyaldir ve o olmadan yani o varolmadan düşünülemez de. Hiçbir şey yoktan var ve vardan da yok olmaz. (İnanıyorsanız Tanrı hariç.) Varolmak maddesel olmaktır çünkü maddesel olan her şeyin varlığı ispatlanabilir. Ancak maddesel olmayan hiçbir şeyin varlığı ispatlanamaz. Ama duyu organlarımız ile hissettiğimiz şeyler vardır. Bu konuda materyalizm, hatta diyalektik materyalizm okursan çok daha fazla bilgi edilebilirsin Bu konuda Georges Politzer'in "Felsefe'nin Temel İlkeleri" kitabını tavsiye ederim. Tüm sorularının cevaplanacağına eminim eğer okursan.

0|0
    0|0
    • Bir kitapla bütün soruların cevaplanması imkansızdır arkadaşım bu yaklaşımınız yazınızda önemle belirttiğiniz diyalektik düşünce sistemine de aykırı olan dogmatik bir tarzdır...

• Evet belki olabilir ancak o kitapla diyalektik düşüncenin temelleri anlaşılır ve hiç olmazsa bu tür konularda yorum yapabilmek için doğru dşünce tarzı ve zemini hazırlanır. Bu anlamda başlangıç için iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yoksa tabii ki bir kitap her şeyin çözümü olamaz. O konuda haklısın yanlış ibare kulanmışım. Daha doğrusu dğşündüğümü doğru ifade edememişim. Eğer sözünü ettiğim kitabı okuduysan ne demek istediğimi anladığına eminim.

Erkekler Ne Diyor 18

• Varolmak benim için üretmek değişmek kendini yeniden yaratmaktır üstinsan olma yolunda bir köprü vazifesi gören insan bu üç kavram sayesinde(üretim değişim yaratım) üstinsan hedefine ulaşabilir diye düşünüyorum...

0|0
    0|0
  • descartes "düşünüyorum o halde varım" demiş... Düşünebildiğin için var olduğun kanısına ulaşsan dahi, varolabilmek için düşünebilme yeteneğine sahip olmanın yeterli olmadığını bilmeli ve varolabilmek için her gün yeniden düşünmelisin.

0|0
    0|0
  • Varolmanın gerektirdikleri

Ne istersem onu yaparım.Ne isem o değilim,ne olmuşsam oyum.Eylemlerimin sonuçlarını düşünmem.Yolumu Meursault çizer,kafamda her zaman bir "bulantı" ile yaşarım.

0|0
    0|0
  • kendini ifade edebiliyosan varsındır bence.düşünceni savunabiliyosan

0|0
    0|0
  • kısaca hayatta en iyi şekilde kalbilmektir.

0|0
    0|0
  • yok olmanın karşıtı olduğu dışında hiç birşey söyleyemem. ki yok olmanın anlamınıda tam açıklayamam.

0|0
    0|0

• VAR OLMAK BIR SEYLERE VESILEDIR... benım var olusum yardım severlıgım...

Somali'ye 5 lira yardım için

AFRİKA yaz 2868 - (Kızılay)

0|0
    0|0
  • varolmak benliğini sürdürmektir... hayat sanatını belli idealarla icra edebilmektir. yokolmanın bir önceki sahnesidir...

0|0
    0|0
  • Varolmak, bir şeylere sahip olmak ya da bir yere ait olmaktır. Hiçbir şeyin yoksa ve hiçbir yere ait değilsen yoksundur.

0|0
    0|0
  • bence mutluluktur düşünmek demiyicem çünkü düşününce eğer üzgünsen ve aklında kötü şeyler varsa bazen yok gibi bişey oluyorsun

0|0
    0|0
  • Kütlesi olan her şey vardır.

1|0
    0|0
  • Sevişmek

0|1
    0|0
  • Başkalarının ya da kendi duyu organlarına takılmaktır.

0|0
    0|0
  • var olmak iz bırakmaktır

0|0
    0|0
  • var olmak dokunmak demektir

0|0
    0|0
  • Hiç. Sadece sınanmak.

Niyeyse?!

0|0
    0|0
  • Yok olma noktasına gelene kadar ki süreçtir.

0|0
    0|0
  • guc... her anlamda varoldugumu hissettiriyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• düşünüyorsan , hissediyorsan varsındır akıl ve kalp

0|0
    0|0
  • özgür olabildiğin sürece varolursun...düşüncelerini savunabildiğin , istediğin şeyleri gerçekleştirmeye cesaretin olduğu sürece...

0|0
    0|0
  • Varolmak, aynaya baktigin an kendini görmektir.

Gercekten nasil oldugunu görmek, yani görmek istedigini degil..!

0|0
    0|0
  • düsüncelerimi ve fikirlerimi savunabilcek cesareti gösterebiliyorsam varimdir.

ama bunlari yapmaktan acizsem yokumdur.

sesini duyurabildigin kadar varsindir. (dilsizlikle alakasi yoktur)

0|0
    0|0
  • bir şey değil. hatta bu konulardan nefret ederim.

0|0
    0|0
  • soyumu sürdürmek. onların varoluşunu temsil etmek. dünyaya geldiğim çağ içinde bir role sahip olmak. o rolü öğrenmek ve uygulamak. ve kabullenmeyi öğrenmek. dünyaya her yeni gelen insan, varoluşu kabul etmeyi öğrenmek içindir. kabul etmedikçe yanlışlar devam eder.

0|0
    0|0
Yükleniyor...