Sümer uygarlığı hakkında neler okudunuz?

Tarihe meraklı olan arkadaşlar nele rokudunuz sümerler hakkında

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• tekerleği ve yazıyı buldular ilk çağ uygarlıklarından ve mezopotmayada kurulmuş bi uygarlık bildklerim bu kadar

0|0
    0|0
  • Matematik ve geometrinin temelini atmışlardır

0|0
    0|0
    • "a60 lık denılen sumer sıstemı dunyasal bır 10 ıle goksel bır 6 yı ,temel rakam 60 ı elde etmek uzere bırlestılrımıstır.bu sıstem bazı bakımalrdan gunumuzdekı sıstemdenustundur ama her halukarda kendısınden sonra gelen roma ve grek sıstemlerınden tartısmasız ustundur.bu sıstem sumerlerın kesırlere bolmesıne ve mılyonlarla carpmasına koklerı hesaplamasına ve sayıların ussunu almalarına olanak vermıstır.bu sıstem bılınen ılk matematık sıstemıdır!" der 12.gezegen kıtabında!

• doğrudur.dört işlemi bulduklarını,dairenin alanını hesapladıklarını biliyorum.

• Tarih mezunuyum

master da akadca dersleri de almıştım

ama şu an bilgilerimi tazelemem lazım çünkü her çağ ve o çağda etkin olan medeniyetler, avrupa, islam, bizans, ınkılap cumhuriyet tarihi

herşeyi zorla okutuyorlar bizim bölümde

size lazım olan neydi?

0|0
    0|0
    • bende bayagı bır kaynak var gizli.muazze ilmiye çığ ın tum kıtapalrını topladım sayılır dıger eskı yazarları arıyorum sahaflarda her gıdısımde.akadca sumer dılını devamı degılmı! bırde gecenlerde yenı bır tablet buldular bugune kadar hıc bır yerde karsılasılmayan bır dılde yazılmıs!

• sümeroloji diye bir bölüm olduğunu ve bu alanda uzman sayısının çok az olduğunu biliyorum ve anadolunun ilk uygarlıklarından sanırım ayrıca güzel soru tam puan :)

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim gizli !

medeniyetin başladığı toplum diyebiliriz belkide.en eski yazılı kaynaklar onlarda.evlılık le ılıglı arsa paylasımla ıle ılgılı hele saglıkla ılıglı bırsey okudum ve tabletı gordum son okudugum kıtapta resmen pes dedım!

• sen söyleyince hatırladım şimdi. malum tarih bilgileri çabuk unutluyor ve biz malesef çok yakın tarihimiz dışında anadolu uygarlıkları hakkında pek bilgi sahibi olamıyoruz

• keske bır fırsatım olsada gobeklıtepeye gıdebılsem gızlı.ıngılteredekı stonhege den daha eskı bır yapı ortaya cıktı harıka resımler hıyeroglfler var

Erkekler Ne Diyor 6

• Sırf Sümer dili sondan eklemeli olduğu için Türklerin kökeni buraya dayandırılır nedense. Sümerin zigguratları meşhurdur, gökyüzünü gözlemekte çok uçmuşlardır, hem astronomi bilimi hem de fal bakan astroloji zırvalığı bu zigguratlarda doğmuştur. Bu zigguratlar hem gözlemevi hem de tapınak niteliğindeymiş. Ekonomik işleri ayarlamak için yazı ilk kez kullanılmış. Mahkemeler varmış, ölüm cezası olarak nehirlere atılma varmış ki insanların 5000 yıl önce yüzmeyi bilmediğinin kanıtıdır bu. Samuel Noah Kramer'in Tarih Sümer'de Başlar kitabını tavsiye ederim herkeşe

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • parayı lidyalılar bulmuş kafayı trakyalılar tarihle tek bildiğim bu :D

1|0
    0|0
  • Yazıyı bulmuşlar ötesi var mı ?

0|0
    0|0
  • insanlığın ulaştığı medeniyetin temellerini onlar atmışlar.. hepsini kutluyorum :)

0|0
    0|0
  • oraya gelene kadar önce Türk uygarlığı okunmalı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...