Mevlana hakkında ne biliyorsunuz?

Bildiginiz gibi mevlana tum dunyada yer gormus birisi ama tum dunyanin deger verdigi bu kisi hakkinda kendi insani yani bizler ne biliyoruz?

Yani tek degerli kilan ne olursan ol yine gelmi?

0|0
11|16

En İyi Erkek Görüşü

• Şems-i Tebriz-i den feyz almış

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Mevlana iyi yürekli insan
    Mevlana gönüllerin Tahtı
    Mevlana İmanı Hatırlatan Nurlu insan
    Mevlana Soylunun Soylusu cömert insan:)

0|0
    0|0
  • Gel ne olursan ol yıne gelı bılıyodum oda yalan haber çıktı. s. s. s birde mevlana şekeri :D <3 Ve mevlananın gönül gözü çok açıkmış

0|0
    0|0
  • İnsanları anlamak için meyhaneye giren, evini bir hayat kadınına açan bir ALLAH dostu.

0|0
    0|0
    • Bence daha buyuk seyler varki tum dunya sahiplenmis mevlanayi ben arastirmaya eserlerini okumaya basliyacagim

• Mutlaka okumalısın. Dünyaya onun kadar hoşgörülü biri daha gelmediğini göreceksin

• Muhterem biri

0|0
    0|0
  • Muhterem bir insandı kendisi. Onu özel kılan güzel ahlakı ve hoşgörüsü 😄

0|0
    0|0
    • Bence daha buyuk seyler varki tum dunya sahiplenmis mevlanayi ben arastirmaya eserlerini okumaya basliyacagim

• Arkadaşlarımla arada müzeye gideriz. Güzel sözleri var. :)

0|0
    0|0

• Kesinlikle oku. Ben vakit bulursam bide okuyacağım. Amaanlamak için başka eserler okumk gerekiyor diye duydum iki yıl öncr felan.

• iyi biri

0|0
    0|0
  • Ne olursa ol yine gel... diyecek

0|0
    0|0
    • :d ya ne basit insanlarsiniz bak dunya mevlanayi aniyor dersler veriyor neden dunya bir muslumana bu kadar yonelmis demekki bilmedigimiz felsefesinde cok seyler var arastirmak lazim

• Maşallah sen de cok dolusun

• Ne olursan ol yine gel demis.

0|0
    0|0
  • O ve onun gibi..

0|0
    0|0
  • Dönmekle bir şey olursa peygamber döner şarkı söyler ney çalardı hey yarabbim :/

0|0
    0|0
    • :d ya ne basit insanlarsiniz bak dunya mevlanayi aniyor dersler veriyor neden dunya bir muslumana bu kadar yonelmis demekki bilmedigimiz felsefesinde cok seyler var arastirmak lazim

• Anca felsefe yapmış zaten * :)

Akıl olsa boş yere dönmezdi , flüt çalmazdı asdfgh :)

• Hakaret icerikli paylasim yapma

Erkekler Ne Diyor 15

• Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan'ın Belh şehrinde doğmuş bir sufi ve din bilginidir. Anadolu'nun ünlü evliyalarından sayılan ve hoşgorü felsefesiyle tanınan Mevlana Celaleedin Konya'da yaşamıştır.
    Lakabı olan Mevlana "efendimiz" anlamına gelir, ismindeki "Rumi" ise Anadolu'da yaşayan kişi demektir. Şemsi Tebriz'i ile olan manevi dostluğuyla da tanınmaktadır.
    Dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Bilginler Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled'in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled'in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya'ya gelen Seyyid Burhaneddin'in manevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl O'na hizmet etmiştir.
    Mevlana, 17 Aralık 1273'te ölmüştür.
    Mevlânâ'nın 800. doğum yılı olan 2007 UNESCO tarafından dünya Mevlânâ yılı ilan edilmiştir. Bu karar Mozart yılı olan 2006'nın Mart ayında alınmıştır.

0|0
    0|0
  • Bildiğim bir şey yok.

0|0
    0|0
  • tr.wikipedia.org/.../Mevl%C3%A2n%C3%A2_Cel%C3%A2ledd%C3%AEn-i_R%C3%BBm%C3%AE

öff şu soruları sormayın vikipediden bakın en iyi bildiğim şey Allah'ın gönderdiği son dinini yaymak için Belh'ten Anadolu'ya göçmesi

0|0
    0|0
  • Tevazu sahibi bir ''adam''

Kuralsiz!

0|1
    0|0
  • semsle hıkayesı vardı mevlananın oğlu semsı kıskanıp olduruyordu

0|0
    0|0
  • Mesnevi o kadar derindir ki okusan hayatı ne ararsan bulursun mutlaka sanada dokunur ucu. Şems ile Mevlana nın aralarında geçen muhabbet pek bir hoştur. Kalbe ilham eder.

0|0
    0|0
  • Allah aşkıyla kavrulmuş iç huzuru bulmuş bir insan

0|0
    0|0

• Mevlana yı araştırmak iç huzura giden yollardan bir tanesidir

• Mevlana, aşktır, aşktır mevlana, suskun dillerin uğrağı, gönül dostudur mevlana, hak dostu, peygamber dostudur mevlana...

0|0
    0|0

• Yaşadığım şehirin en önemli unsuru olmakla beraber, türbesinde turist rehberliği yaptığım ve her ne kadar müslüman olmasam da davasına sonsuz saygımın olduğu, gerçekten de gördüğü ilgiyi fazlasıyla hak eden bir dava adamı..

0|0
    0|0
  • Felsefi açıdan önemli bir figür ama evliya bilmem ne bunlar palavra.

0|0
    0|0
  • Mevlanayı Mevlana yapan Şemsi Tebrizi yi tercih ederim her sözü ayrı güzel

0|0
    0|0
  • Din alimi

0|0
    0|0
  • onun gibi insan bir daha dünyaya gelmez heralde

0|0
    0|0
  • "Musluman değilsen sie git" diyen insanların fikrini mi merak ediyosun sacma

0|0
    0|0
  • kafa adam olduğunu *-*

0|0
    0|0
Yükleniyor...