Almanyada ki Türkler geri kafalı mı?

Neden almanya da yaşayan Türkler geri kafalı? Cevrem (buna ailemde dahil) 50 yıldır avrupa da yaşayan ama hala kendini geliştirmemis insanlar dolu. Neden köyden geldikleri gibi kaldilar?

0|0
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• iki kültür arasında tıkanıp kalmak çok zor iş. bir yandan türk kalacağız diye uğraşıyorlar, bir yerden avrupaya uyum sağlamaya çalışıyorlar. hal böyle olunca ne türkiye'deki sosyal ve kültürel gelişmelerden, değişmelerden haberdarlar ne de avrupa'yı takip etmeye niyetleri var. bu noktada da bildikleri eski türk adetlerini, tavırlarını sürdürmeye devam ediyorlar. yani sosyal ve kültürel olarak onlara model olabilecek bir toplum yok karşılarında. bu yüzden de gelişemiyorlar.

bu yüzden almanya'da yaşayan dedem çok daha geri kalmıştır mesela, burada yaşayanlara göre. tabi geri kalmak ile neyi kastediyoruz, orası da ayrı mesele.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Geri kafalı demek yanlış. Muhafazakar tabiri daha ılımlı ve yerinde olacaktır. Bunun sebebi cahillik değil korkudur. Çocukluğunu gençliğini vs. Anadolu kültürü içinde yaşamış birinin avrupada bocalaması korkması normaldir. Bu korkunun sebeplerinin en başında din faktörü gelir. Bir Türk çoğunluğu müslüman olan bir ülkeye göçse aynı zorlukları yaşamaz. Hristiyan toplumun açık görüşü, kadının toplumdaki yeri, ekonomik ve sosyo-kültürel imkanlar göçmenleri korkutmaktadır. İnanışını, kültürünü, milli benliğini kaybetmekten korkan kesim insan doğası gereği o topluma karışmayı reddeder ve bu ayıplanması ya da cahil yaftası yapıştırılması gereken bir durum değildir. Yapılan hata şuradadır : Türkiye'de öğretilen matematik, fizik, kimya vb orada da öğretilmektedir. İnsan hakları, devlet önünde eşitlik orada da öğretilmektedir. Ancak kendini koruma psikolojisiyle davranan göçmen bu öğretilenleri oranın kültürü ya da bilimi gibi teyahül etmekte ve bu ilimleri öğrenmekten kaçınmaktadır. Tabii ki oraya daha önce yerleşmiş olan insanların yeni gelenler üzerinde etkiside vardır ancak mantıklı düşünen insanın kendini geliştirmesi gerekir. Ancak bilindiği üzere korku duygusu bilimsel olarak en baskın duygudur bu yüzden korkan insanın mantıklı düşünmesi pek de mümkün değildir.

0|0
    0|0
    • Ben yanlış kelimeyi kullandım tam anlamiyla cahillikten bahsediyorum aslinda. Hiç bir şeyi koruduklari yok inan bana.

• Çünki onlar genç yaşta almanyaya gittiler. Türkiye'de kalıp gelişmelere şahit olmadılar. Birde Almanyada olan olaylar pek sorgulanmaz. Yani benim gördüğüm öyleydi. O yüzden sorgulamanın olmadığı bir toplumda gelişme beklenemez. İyi bir eğitimle süper işçiler yetiştirirsiniz.80 Milyon nufusu olan almanyayı 1 milyon nitelikli insan yönetiyor. Diğerleride her istediklerine sahip olduklarından bu durumu sorgulama ihtiyacı hissetmiyor. Sonuç olarak yine sorgulamaya dayandı mesele..

1|0
    0|0
  • Kendilerini gelistiremediler,,4 milyon turk almanyada siyasette etkili olamazken bir avuc ermeni yahudi vs lobilerle istediklerini siyasette ortaya koydular,,, bide bir arada yasayip orayi (gelsern kirschen) turklestirince degisime ihtiyac duymadilar

1|0
    0|0
  • Uhaha bu çok doğru haklısın burdaki insanlar bile onlar kadar yobaz değil malesef medeniyet hiç bişey katmamış.

1|0
    0|0
  • Çunku göcmeb yasasi sizi ucuncu sinif gordu ve koyden sehir gormeden metropole giden kesim korkup kendi ghettosunu yaratti koy hayatini devam ettirdi bu birinci sebep ikincisi ise asimile olmamak için köydeki kurallari ozellikle muhafazakar hallerini korudular. Ucuncusu cemaatlerin eline dustuler ya da kucuk gangsta ceteleri olup guclu gorunduler. Sonuc bu

0|0
    0|0
  • geri kafalı biraz ağır bir tabir değil mi ebeveynin için..

0|0
    0|0
  • Asimile olma korkusuyla kültürlerini kaybetmemek için kendilerini iyice kapatıyorlar yeniliklere, mantıklı da olsa. Bu korkudan dolayi olabilir bence.

0|0
    0|0
  • Çocuklarının batı kültürüyle yoğrulmalarını ve onlara benzemelerini istemedikleri için baskı uyguladıklarını düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • Ayrıca kültürel anlamda nesli tükenen son versiyonlar olduğu için kıymet bilinmeli. Geri kafalı tabiri hoş değil.

• Imkan vardı, annem mesela 26 yıldır burada istese kursa gidebilir (ücret bile vermeden) ama gitmiyor. Hala ben Tercümanlık yapıyorum. Ben sadece almancadan bahsetmiyorum aslinda. Ben ailemde ki bir çok insandan daha düzgün türkçe konuşuyorum benden 20-40 yas buyuk oldukları halde. Bilmiyorum bana çok tuhaf geliyor..

• İnsanlar bazen bazı şeyler için çok geç kaldığını düşünür ve o işe yönelemez. Geçmiş zaman için düşünmek yerine hala var olan zamanı değerlendirmek en iyisi.

• hayır değil

0|0
    1|1
  • hepsi değil ama birçoğu evet öyle ve bu sadece Almanya için de değil, birçok ülkede aynı durum söz konusu bence. zaten orada bulunanların büyük bir kısmı kas gücünü oluşturuyorlar beyin gücünü değil.

0|0
    0|0
  • Ne alaka benimde akrabalarım var ama hiçte öyle değiller.

0|0
    1|0
  • Etik değerlere sahip olmak irademizi kullanmanın gerçek anlamı ile insan olmanın neresi kötü söylermisin?

0|0
    0|0
  • 'Acun abi ben almanyadan geliyom bigbox yapcam abi' geldi aklima

0|0
    0|0
  • Seninkilerin pasifliğidir canım o. Benim bir dayım var Almanyanın ağzına s. çtı

0|0
    0|0
  • Ne konuda mesela

0|0
    0|0
    • Eğitim. Mesela sen 50 yıl ingiltere de yasasan ingilizceyi ana dilin gibi konusmaz misin? 50 yıldır burada olup almanca konusamayan insanlar var, aslinda hemen hemen hepsi öyle. Sence bu normal mi?

• Normal mi degil mi bilemem ama 50 yil sonunda yeni nesillerin turkceyi ogrenmeyip almanya da asimile olmasi daha acikli bir durum

• Aslında onların kendilerini daha da geliştirmiş olmaları gerek.

0|0
    0|0
  • Bence problem senin neyi geri kafalılık olarak yorumlandığında.

0|0
    1|1
  • Eşşek herzaman eşşektir :D

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Evet oyle. Hollanda da da oyleler. Kulturlerini kaybetmemek icin. Avrupalilara uyuo da turklugunu kaybetme korkusu. Cok sacma ama oyle

0|0
    0|0
  • Ailen icin geri kafali mi diyorsun?

Sen bu kafayla ne oluyorsun acaba?

0|0
    0|1
    • Evet ailem için geri kafalı diyorum, aslında daha cok cahillik diyebiliriz, ki zaten Türkiye de okumuş birşeyler başarmış insanlar olsaydilar almanyaya gelip çalışma, ezilme (50 yil oncesinden bahsediyorum) geregi duymazlardi.

• Yaniliyorsun Almanya'da yasiyordum dedimm (: Turkiye'de gayet guzel bir şekilde (senin yalaninin aksine) okuyorum ;)

Haa bir de şey oksijenin saç diplerinden geldigine inaniyorsan boşuna okuma :)

Bu soyunun maymundan geldigine inanmakla eşdeğer çünkü :)

• Tamam sensin. Sac diplerine oksijen gitmeyen bir yaratık için yeteri kadar vakit harcadığımi düşünüyorum.. iyi günler :)

• Türkler her yerde aynıdır Almanyadaki de Amerikadaki de Fransadaki de Türkiyedeki de Köydeki de

0|0
    0|1
  • Katılıyorum

0|0
    0|0
  • Bende almancıydım bir zamanlar ve senin bu sorduğun soru çok kafama takılmıştır... Sanırım, köyden çıkıp almanyaya giden türkler adet, gelenek, görenek ve örflerini unutacakları kaygısıyla, hep taze tutmuşlar geçmişlerini... Çocuklarıda asimile olmasın diye hep geri kalmışlar ve kendilerini aşamamışlar. Aslında bu çok daha zararlı sonuçlar doğurmuştur ama maalesef büyüklerimize söz anlatmak neredeyse imkansız olmuştur ve bu nedenle türkiyedeki aileler kendini geliştirriken , almanyadakiler hala tren garında kalmışlardır...

0|0
    0|0
    • Iyi yapmissin donmekle, ben de düşünüyorum.

• Burası her şeyiyle çok daha güzel, burada yaşamanın bir anlamı var...

• türkler kendilerini ne zaman geliştirdiler ki.

0|0
    1|1
Yükleniyor...