Bu hangi din ya da hangi mezhep?

Yakın bir arkadaşım geçtiğimiz hafta evlendi. Ama kız tarafında acayip adetler var. Gelin evden elinde Kur-an ile çıkar bildiğim. Ama erkek tarafından bir bayanın eline vermeye kakltılar. İtiraz edince gelin aldı. Ve gelin arabasının önüne taktığımız bayrağı çıkartmak istediler büyük yaygara çıktı ve başarısız oldular. Asıl ilginç olan; kızın ablasının gerdekten önce arkadaşıma söylediği : Adettendir, bir hafta banyo yapmayın, ayran, şu vs içmeyin sadece süt içebilirsiniz demesi. Ayrıca gerdekten önce kız namaz kılmaya yanaşmadığı gibi arkadaşıma da kıldırmamış. Ya tamam namaz, Kur-an ve bayrak evliliğin manevi yani ama bir hafta yıkanmama ve sadece sıvı olarak süt içilmesine ben bir anlam veremedim. Etrafımdaki değişik mezhepden olan insanlara sordum, kimse de öyle bir şey yok. Arkadaşlar meraktan gebericem, bildiğiniz bir konu ise yardımcı olursanız sevinirim.

Güncellemeler:
Arkadaslar; kesinlikle alevilik degil. Patronlarim ve cevremde ki cogu insan alevi. Gerek patronlarim gerekse diger arkadaslarim sasirdilar. Hem namaz olayina hem de bir hafta yikanmama olayina.

0|0
17|11

En İyi Kız Görüşü

• caretta33 için yazıyorum beni engellemiş zira. Mumsöndürme demiş aşağıdaki yorumda. kaçkez gördün mum söndürme olayını. kaçkez o ortamda bulundun. sünnilik için de birton hurafeler anlatılır bunlara inanmakmı gerekiyor. Allah beyin vermiş kullanman için hurafelere inanman için değil. Birşeyi söylemeden önce lütfen araştırıp öğrenin. Aleviliğin ne olduğunu bilmeden bu tarz yorumları kendinize yakıştırabiliyorsanız siz kendi kalitenizi ortaya koymuş demektir. Yazıklar olsun .

1|1
    0|0
    • boşver aklı başında kimse inanmaz alevilere yapılan iftiralara.hem hacıları da görüyoruz neler yapıyorlar

• Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Haci Bektas-i Veli, Tapduk Emre ve Mevlana Celaleddin Rumi'yi okusunlar, ogrensinler sonra alevilik hakkinda yorum yapsinlar. Islamiyeti bozulmadan buraya kadar tasiyan evliya ve erenlerin buyuk bir cogunlugu dergah ehli alevilerdir.

Kızlar Ne Diyor 16

• bilmiyorum kardeşim Allah onlara akıl fikir versin ne diyelim

0|1
    0|0
  • Püüüü öyle şey mi olur , ilk kez duyuyorum .Ama kesin uzaylılar ...

1|0
    0|0
    • Uzayli mi degil mi bilmem ama insan degiller yaaa. Keci gibi kokmaya baslamislardir :O

• Kız tarafı nereliymiş?

0|1
    0|0
    • Aslen antep ama adanada yasio

• Sen arkadaşına sor en iyisi :D

• Zamanla ortaya cikacaktir ama ben de meraktan olmezsem ogrenirim artik :)

• uydurmuş onlar

0|0
    0|1
    • Ne uydurmasi yaa. Ben de bir hafta ailesiyle kaldi. Bir hafta sampuana dokunan olmadi. Bir de su Ku$u lakabi taktilar bana.

• nasıl pis pis geziyorlar ya

• Evim 6 nci katta 7/24 camlari Acik biraktim. Ve bekar yasayan biriyim. Her yeri camasir suyu ile sildim.

• Böyle saçmalık görmedim:) Ben de ilk kez senden duyuyorum.Kokar insan 1 hafta yıkanmazsa yaz sıcağında:) Ne pis adetleri varmış:)

0|1
    0|0
    • Ben evlerine dahi gitmeyi dusunmuyorum. Kendi vucudunun temizligine bakmayan evine bakmaz yaaa.

• alevi kesın bu arkadasın onlarda var böyle bırsey kız ılk cınsellıgı yasayacagı ıcın 1 hafta yıkanmayındakı kastı abdeslenmeyın sıvıdada da bır dedıklerı bırsey vardıda unuttum ben onnu yaa ama alevı kesınlıkle benımde bır tanıdıgım böyle evlendı cunkı

0|1
    2|2
    • Aleviyim ve hiç böyle birşey duymadım ve yaşamadım kendi mezhebim de. Sanırım tamamiyle saçma sapan duyumlar üzerine konuşuyorsunuz.

• senın laftan anlaman yoksa ben sana laf anlatamam ben gordugum mu soyledım ınan veya ınanma benı alakadar etmıyor senın meshebın bu demedık kı bunu yasayan ınsanlar tanıyorum senın gıbı hayal dunyasında yasamıyorumben sunnıler ıcın ne varmıs acıklık getır bakalım uzanamadıgınız seylere leke surmeyın herkes bellıdır ben alevılere kötu bırsey demedım kufur etmedımıftıra atmadım gordugumu yazdım sanada kanıtlamak yada acıklamakla ugrasamam beynın almıyorsa almıyordur.

• Mum olayı anayasal düzeyde suç teşkil etmesi gereken bir itham bence.Yeni anayasada zamanında bir belediye başkanının mum söndü oyunu olarak nitelendirdiği söze de yasaklar getirilir umarım

• evet manevi şeyler bir yana da duş olayı vs.nin hiç bir yerde anlamı yok sanırım..bir de merak ettiğim konu: evlilik öncesi çiftler arasında bu tür konular konuşulmaz mı?

1|0
    0|0
  • Ailemde, laz, çerkez, gürci, alevi, sünni hepsinden var. Ancak bu söylediğiniz örf ve adetlerin hiçbirini duymadım.

0|0
    0|0
    • Patronlarim da alevi onlara sordum olur mu oyle sacmalik dediler. Namaz kilmadan gerdek olmasina bile sasirdilar. Tuncelili tanidiklarim var alevi olarak onlarda sasirdi.

• Yöresel bişey diyeceğim ama o da mantıklı gelmiyor. Bence ailenin kafası güzelmiş. başka birşey değil.

• Normalde banyo yapan insanlar degil. Dugun oncesi evleri hazirlanirken bende bir hafta kaldilar. Geldikleri ve gezdikleri kiyafetleri ile geri gittiler. Ellerinde kucucuk cantalari haric bavul vs yoktu bile.

• arkadaşın bilmiyormu evlklendği insanın mezhebini dinini. biz nerden bilelim :)

0|0
    0|0
    • O da hayret icinde arkadasim. Kisa sure de ve uzak mesafe de tanisip evlendiler. Evlenmden once en fazla 20 kes gorusmuslerdir.

• Cocuk cok mulayim. Mutevazi bir ailesi var. Kiz benim ev de cocugun annesi ile dugunden bir ay once konusurken kadina nasil bagirdi cagirdi. Sirf kadin; kizim gecim yapacak olacak sizsiniz ne gerek var o kadar borc yapmisken 4 bin liralik perdeye" diye. Kiz da owwww kaynana sen simdiden karismaya basladin, isimiz var seninle. Evlendigimizde herseye karisacaksan sakin evime gelme dedi :O kiz manyak yaa

• o zaman evlenmicekti arkadaşının hatası .. başa gelen çekilir yapıcak bişe yok

• ne saçma adetler var yarabbim

0|0
    0|0
  • Çok ilginç ve saçma sapan bir hafta su içme sadece süt ilk defa duyuyorum.

0|0
    0|0
    • Dun arkadasla tel.de konustum ve bende cok sasirdim. Cocukta hayretler icin de :O

• Bence mezheple alakası olmayabilir nereliki kız belki yaşadığı yerin adeti falandır bilemiyorum.

• Kiz antepli ama adana da kiremithane diye bir yerde yasiyor. Texas gibi bir yer.

• muhahahah onlar da yapmışlar mı bunları cidden?

0|0
    0|0
    • Evet maalesef :( umidim cuma gununden. Cocuk hiç cuma namazini kacirmaz. Bir hafta tamamlanmiyor ama cuma diye boy abdesti alirsa rahatlar yaaa :)

• döjdasjkögfnköadjfnbg

• Ablası ne aldıysa artık...

0|0
    0|0
    • Kina gecesinde ablasina bira verdim icmedi. Alkolle arasi yok ama dogustan sarhos sanirim :)

• bence kafa bulmus kizin ailesi arkadasinla.

0|0
    0|0
  • suriye alevilerinin ilginç ve anadolu'nun diğer alevilerinden çok daha mistik bir inançları var, bana onları hatırlattı anlattıkların. kız güneydoğu anadolu veya akdeniz civarından ise suriye kökenli olabilir diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • öyle bi din yoktur kanımca. kızın ablası pis bi insanmış sadece.

1|1
    0|0
    • Uyusturucu kullanan bir insan baskasini da muptela yapmaya calisirda pis bir insan baskasini kendisi gibi pis yapmaya calisir mi?

Erkekler Ne Diyor 11

• bunlar bidatlar bidatlar insanı dinden uzaklaştırır.Anadan babadan gelme adetlerle din olmaz madem yaşayacaksınız peygamberin hayatını okuyun sünnetlerini uygulayın söylediği gibi yaşayın.yok 1 hafta yıkanmayarak şöyle böyle ile din olmaz.kurandan mezhep ayrımı yoktur bunu iyi anlayın. sorusu olan varsa sorsun.

0|0
    0|0
    • Hoca mezhep derken; aslına bakarsan herkesin ortak bir payda da buluştuğu dinde de mezhep olmaz. Mezhep bölünmedir.

• mezhebin arapça karşılığı yol demektir.Bakıldığında aynı sonuca farklı yollardan gidilebilir.Esasında mezheplerin hepsi hadis sünnet ve kuran-ı kerimi esas alır fakat zamanla değiştirilip fitne sokularak birbirinden ayrılmaya çalışılmıştır olayın özü budur. şafi ile hanefiyi birbirinden ayıran en bilinen olayın yaşanmamış olduğı apaçık ortadadır.kan abdesti bozar bozmaz mevzsu.Bunun sebebi fitne ve cehalettir.

• Muaviye kendi hilafetini ilan edip mü-minlerin tepkisi ile karşılaştığın da ve Peygamberimizn torunlarını kerbelada şehit ettikten sonra kendini canını kurtarmak için mezhepleri çıkarıp hurafeler soktuğunu okumuştum.

• caferi?

0|0
    0|0
  • böyle bir din anlayışı duymamıştım, kafalarına göre bir din icat etmişler demek ki. neyse ya salla gitsin bize ne! ikiside miskin, pislik.

0|0
    0|0
  • hiç bi anlam veremedim valla

0|0
    0|0
  • Her dine ve mezhebe saygım var.Alevilere de.Ama ne bileyim bizim sınıfımızda alevi bir kız vardı Kur'an ayelteri değiştirildi falan dedi şoke olmuştum.Nasıl böyle diyebiliyor?.

0|0
    0|0
    • ayetleri bilmem ama hadislerin bir kısmı uydurma bence

• Fatiha Suresi'nden once ehlibeyti anlatan bir surenin oldugu rivayeti yaygindir. Muaviye kendini halife ilan ettiginde ehlibeyt soyunu unutturmak icin ilk 30 sayfa yok ettigi soylenir.

• mantıklı. yapılmış olabilir

• Malikiliğe bir bak derim.

0|0
    0|0
    • Nedir malikilik? Anlata bilir misin dostum?

• Sünniliğin dört mezhebinden birtanesi.Açıkçası tanıdığım olmadığı ve Türkiye'de de tanıdığım olmadığı için seni yanlış yönlendirmek istemem.Tanıyan birilerinden ya da tanıdığın birilerinden öğresensen daha doğru olur.

• Eyvallah dostum arastiricam.

• 1 hafta cünüp gezmek hiçbir mezhepte yoktur bence :)

0|0
    0|0
  • Bu da onlarda gelenek işte demek ki.

0|0
    0|0
  • kafayi yemis lan bunlar bir hafta yikanmayan kizi koynuna alacak hiyar var mi yaw

0|0
    0|0
    • Kiz baska sehirde yasiyor. Buraya 600 kmden fazla uzaklikta. Ankara'da esya vs gibi seyleri halletmek icin kaldiklarinn da kiz ailesiyle benimm ev de kaldilar. La hicbiri dus almadi. Onlar gidince kullandiklari, carsaf, nevresim ve yastiklari attim. Bir hafta hepsinde ayni kiyafet vardi.

• bence komple evi boya badana yap hasereler basmasin

• caferi?caferi?

0|0
    0|0
  • ablası ilginç bir kişilik.

0|0
    0|0
Yükleniyor...