Estağfurullah kelimesinin gerçek anlamını biliyor musunuz?

yeni öğrendiğim bir bilgi estafurullah allahtan özür dilemekmiş yani karşındakini övdüğünde kişi estafurullah diyor onun dediği estafurullahin anlamı allahım senin yanında ben neyim ki manasında birde kişi kendisine hakaret ettiğinde mesela gerizekalıyım ben dediğinde bizim dediğimiz estafurullah da allahım senin yarattığın kul asla kötü olamaz manasında özür dilemekmiş bunu bilen var mıydı?

Güncellemeler:
estagfır kelıme anlamı ozur dılemek tovbe etmek allah kelımesıyle bırlesınce allahtan ozur dılemek oluyormus

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• estağfirullah : istiğfar dan gelir. arapça kökenli bir kelimedir. kısmen sizin de dediğiniz doğru olduğu gibi, kabullenmek anlamını da eklemekte yarar görüyorum. hasılı, ben bir cürüm işledim lakin pişmanım,nadanım, ve hatalı olduğuma kaniyim. ayrıca türkçe de kullanım aşamasında bir kişi amiyane tabirle " ben ...biriyim (boşluğu siz doldurun)" dediğinde, siz estağfirullah derseniz, maalesef "olur mu öyle şey canım,lütfen kendine gel" demek yerine "evet,haklısın; sen öylesin." onayı ile arkadaşınız halden hale bürünür :)...bu site de ilk yorumumuz sorunuza yanıt vermekle hayat bulmuş oldu.

0|0
    0|0
    • kabullenmek anlamını anlamadım o durumda soyllenen estafırullah allahın yarattıgı kotu olamaz anlamına gelmıyor mu yanı

• türkçe dil hazinesinde dediğiniz manaya geliyor ve o mana üzre kullanılıyor. yalnız, konunun asıl başlığına döndüğümüzde, açıklamamız konuya ışık tutmuş olacaktır.

Erkekler Ne Diyor 4

• Aslında bunu öğrenmek istiyordum süper olmuş :D

0|1
    0|0
  • bilmiyorum anlamını.

0|0
    0|0
  • çok anlamı var bide kullanana bakılır... bence bide övgüyü almanın en iyi yolu. ay ben neyim demeyecek ya adam. onaylamasa hadi canım git işine der yani. daha çok Allah a kalmış yada Allah ın hakkı gibi hani. o dili konuşan bile bilmiyodur ne demek olduğunu büyük olasılıkla.

0|0
    0|0
  • anlamını bilmiyorum ama bende ağız alışkanlığı

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• aynen öyle anlamına geliyor diye biliyordum:)Yanlış anlamda kullanmışım yıllarca:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...