Sanat sanat için midir, toplum için midir?

Sanat sanatçı içindir, bana kalırsa. Siz ne düşünürsünüz?

0|0
724

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 23

• Her ikisi içindir aslında,

*Sanatçı sanatını icra ederken bağlı bulunduğu sanat dalını geliştirdiği gibi, mensubu olduğu toplum içinde bir şeyler üretir aslında..

Burada asıl olan kişilerin, toplumların sanat anlayışları.. Soyunmanın sanat kabul edildiği bir dünyadayız.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Bu sorunuz 19. YY da Modernizm ile ortaya çıkmış bir sorudur.
    Sanat ne içindir?

Sanat sanat içindir. Eğer böyle olmasaydı sanata misyon yüklenecek ve afiş benzeri bir nesne ortaya çıkacaktır.
    Sanatın toplum için olduğu anlayışı ise Marksizme dayanmaktadır. Sanatı ve toplumu yalnızca Marks estetiği bir araya getirmektedir.

Ancak sanatın doğasında bu yoktur ki, sanat ne, bir şeyler anlatma kaygısı taşır, nede dekoratif ev nesnesi için oluşturulur.
    Eğer böyle olmasaydı Picasso'nun Guernica'sı hiç bir zaman ortaya çıkamazdı.

0|0
    0|0
  • bunu bilmemde şunu bilirim. ( sanat insanların bildikleri şeyi bilmedikleri dille anlatmaktır. Bilim ise tam tersi)

0|0
    0|0
    • güzel bir tanım olmuş ama cevabımı alamadım :) hayırlısı

• valla konu tartışılır ama bence toplum için olmalıdır. Ne oldğunu kisenin bilmediği ama 100 insanın hayatından daha değerli karışuk kuruşuk figörlerle dolu sanat bana çok saçma geliyor

• :)) teşekkürler

• Sanat gerektiğinde toplum gerektiğinde sanat içindir.

1|0
    0|0
  • nasılki toplum toplum için değilse sanatta sanat için olamaz. sanattan faydalanan yine toplumdur diyerek toparlıyorum konuyu. :)

1|0
    0|0
  • Aydınlanmamış ülkelerde özellikle toplum içindir. Her yönden demokratik bir ülkede belki sanat için diyebilirim.

1|0
    0|0
  • Toplum içindir

1|0
    0|0
  • sanat para içindir gerisi hikaye

1|0
    0|0
  • Sanat kayıtsız şartsız maşuk içindir.
    Sanat yapma hakkı kayıtsız şartsız aşığa aittir.

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir elbette ama anlamıyorlar işte, bu yüzden toplum için sanat yapmak zorunda kalıyoruz sonrasında

1|0
    0|0
  • Anladım işi , sanat Allah`ı aramakmış , Marifet bu , gerisi yalnız çelik çomakmış. #NFK.

1|0
    0|0
  • Sanattan anlamayan bir topluma olucak hali yokya. Hersey degerinin bilindigi yer içindir

1|0
    0|0
  • Ikiside dogrudur. Biri eksik olursa digeri olmaz bana guvenin :D

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir..

1|0
    0|0
  • Kahrolsun edebiyat

1|0
    0|0
  • Toplum içindir

1|0
    0|0
  • sanat iktisat içindir para kazandırmayan birşey umrumda olmaz monetaristim :)

0|0
    0|0
  • Sanat, şan, para, şöhret veya tatmin içindir..

0|0
    0|0
  • sanatına göre değişir :))

0|0
    0|0
    • Genelleme yapamiyorum :)) kafamda deli sorular

• Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 7

• Sanat toplum içindir. Derler ya karın açken felsefe yapılmaz aynı. Bakıyorsun toplumun eksiği var gelişmiyor edebiyat toplumu geliştirmeli :) sanat araç olmalı.

1|0
    0|0
  • Noviembre ve holly motors ile bu konuyu çok düşünmüş pek kesin bir cevap bulamamistim..

1|0
    0|0
  • Sanat kişiye özeldir bence dediğine katılıyorum

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir bence

1|0
    0|0
  • sanattan anlamayan bir toplumda sanat sanat için, anlayan kesimde de sanat toplum için

1|0
    0|0
  • Sanat sanat icindir.

1|0
    0|0
  • Sanatı sanat yapan insandır.. İnsanı insan yapan toplumdur.. Toplulukları toplum yapan farklılıklarıdır kültürleridir.. Bunu sağlayansa sanattır.. Sanatlar farklı kültürleri farklı topluluklara anlatır.. O zaman sanat toplum içindir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...