İzm'lerin anlamını açıklayabilirmisiniz anarşizm kapitalizm gibi?

Bu sıralar baya merak sardım ama internette cidden anlaşılır şeyler bulamadım. Nedir bu izmler? Anarşizm, sosyalizm, kapitalizm, liberalizm, komünizm, sosyalizm, nihilizm vb şeyler daha bildikleriniz varsa basit ve anlaşılır bir dille anlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler. Birde neden anarşist bir çok insan ateisttir?

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Anarşizm-kural olmayan yapı. tek kural kuralın olmaması devletler olmamalı.
    Kapitalizm.. halkin %80 köledir sömürülür zenginler tarafindan kalani zenginliktir.
    Sosyalizm-herkes esit olmali dusuncesi
    Komunizm-herkes ayni siniftir en buyuk devlettir. herkes esittr sinif ayrimi yok.
    Liberalizm-bireysel özgürlügü hedefler
    Nihilizm.-hiçlik yokluk her degerden herseydennyoksunkuk felsefi akim devlet popotikasi degil

1|0
    0|0
    • Teşekkürler

• Yakın sayılır kapitalizm sömürüsünün bir sonu vardır.
      Ama liberalizm sonsuz sömürüdür. sonsuza dek sömürmeyi hedefler

• Sunuda söyliiyim. liberalizm ideolijidit iktisadi ve siaysi olarak 2 ye ayrilir. ben iktisadi olarak karsilastirdim. siyasi olarak haklik esitlik ilkelerini savunur

Erkekler Ne Diyor 4

• Çok güzel bir yere temas etmişsiniz. Çoğu kişi sonu izm'le ya da ist'le biten şeyleri kötü, korkulacak bir şeymiş gibi bilirler.

0|0
    0|0
  • google amca var oraya yaz daha detaylı

0|0
    0|0
  • Hepsinin aciklamasi uzun ama izm görüstür :)

0|0
    0|0
  • Boktan boktan seyleri benimseyip ne olursa olsun onu savunmak demek acik ve net

0|0
    1|2
    • Körü körüne inanmak aptallıktır. Benimki merak

• Merak edilcek bisey degil izmden yuruyceksek illahaki en basta insanlikizm diye bisey olmasi lazim insanlik bitiyo ölüyor

Kızlar Ne Diyor 3

• kapitalizm: şu an içinde bulunduğumuz sistem, çark
    sosyalim: herkesin eşit derecede gelir ve mülke sahip olmasını öneren ideoloji
    liberalizm: ekonomik düzeni kapitalizme dayanan ideoloji
    komünizm: sosyalizmin gelişmiş hali
    anarşizm: kendi üzerinde herhangi bir otorite kabul etmeme, isyana dayanan bir ideoloji diye açıklanabilir

0|2
    0|0
  • Sosyalizm : Robin Hood misali zenginden alıp fakir vermek, eşit ekonomi ve herkeze eşit şart kosulmasindan yanadır.

Konservatizm: şirinlerdeki gibi, kendilerine bir yetkili ister, başbakan veya kraliyette olabilir. Balkan ve Arabistan ülkelerinde ve Türkiye'de de geçerlidir.

Liberalizm: mutluluktan ve gelecekten kendini sorumlu tutmaktır. Herkez kendi için kazanıp yaşamalı, biri başkasından daha iyi yaşıyorsa, demektir ki o daha çok çalışmış çabalamış diye bir düşünce. Liberalizmde herşey paradır, çünki sosyal yardım denen şeyler yasa içinde bulunamaz, sadece insandan insana vicdana kalmış birşey. Amerikada olduğu gibi.

Bu üç izmleri bilirim.

0|0
    0|0
  • Komünizm
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır sana süt verir.
    Faşizm
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır sana süt satar.
    Sosyalizm
    2 ineğin var, birini komşuya verirsin
    Nazizm
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır senii kurşuna dizer.
    Bürokrasi
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır, birini öldürür, sütü satar, kovayı da devirir.
    Demokrasi
    2 ineğin var, ikisi de greve girer.
    ALINTI

1|0
    0|0
Yükleniyor...