Dini inançların neden olduğuna dair makale yazdım sizce nasıl olmuş?

link

bence çok güzel bir detaya değinmişim, insanların böyle konuları merak etmesi gerekir. düşünceleriniz alayım, saygılı olmak şartıyla ama...

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• Yazın ile ilgili hususları diğer cevabımda yazmıştım. Şimdi ise tek millet olmamız için ortak inanca sahip olmamızın şart olmadığı konusuna değineceğim.

Gönençli ve gelişmiş bir ülke olmamız açısından zaten farklı fikir ve inançlara sahip insanlardan oluşan bir toplum olmamız gerekli. Tek şart bu fikir ve inançlara saygı duymaktır.

Din unsuru, bir topluluğu millet haline getirdiğini kabul ettiğimiz ortak değerler arasına değil. Bir bayrak altında yaşamamız ve mutlu olmamız için ortak bir inanca ihtiyacımız yok. Atatürk'ün millet tanımı şu şekilde; "Zengin bir hatıra mirasına sahip bulunan; beraber yaşamak hususunda müşterek arzu ve muvafakatte samimi olan; ve sahip olunan mirasın muhafazasına beraber devam hususunda iradeleri müşterek olan insanların birleşmesinden meydana gelen cemiyete millet namı verilir.” Burada "Din" ögesi yok. Ayrıca dikkat edilirse ırkçılık dahi yok. Aynı kökene sahip olmamız da gerekmiyor.

Saptırılan ve din düşmanlığı ile özdeşleştirilmeye çalışan "Laiklik" ilkesi de aslında din ve vicdan hürriyeti ile mezhep ayrılığına ve kışkırtmacılığına son vermeyi hedeflemektedir. Türk insanı ayrı mezhep/inançtan olanlara ve hatta inanmayanlara kin ve husumetle karşı olacaklarına, din ve vicdan hürriyeti ile birbirine sevgi ve saygı ile bağlanan topluluk olacaktı. İnanç ayırıcılığının ve kışkırtıcılığının ortadan kalkması ile millî birlik ve beraberlik sağlanacaktır.

Birileri inanmasın, diğerleri farklı farklı inançlara sahip olsun; ben Atatürk'ün yolunda gittiğim müddetçe ona saygı duyarım. Diğerleri de aynı yolda olduğu sürece din konusunda aramızda asla sorun çıkamaz.

İnançlar kişilerin sabit fikirleri halindedir. Birbirlerini sanal alemde ikna etmeye ya da fikrinden vazgeçirmeye kimsenin gücü yetmez. Dolayısıyla bu konularda fikirler belirtilebilir ama tartışmanın hiç anlamı yok.

Bu tür sorularda birbirlerine saygı göstermeyen, ayrımcılık yapan herkes benim nezarımda hain ve bölücüdür, birliğimizi bozmaya çalışıyordur. (Senin yazdıklarında böyle bir durum görmedim, sözlerim sana değil)

Kimse bir başkasının inancına ya da inançsızlığına "Saçma" diye nitelendirme yapamaz.

0|1
    0|0
    • öncelikle milletlerin farklı görüşte olmasına bende katılıyorum ancak bu siyasi fikirlerimizle olsun. ben farklı inançlara sahip olalım demiyorum gelin inançsız olalım çünkü, inançlar gerçeklerin önüne hep engel olmuştur. ben insanlığın daha ileri gitmesini istiyorum, dogamaların pençelerinde korkularla yaşamamalrını istiyorum. insanlara sen o tanrıya ben bu tanrıya inanıyorsun diye birbirlerini öldürmemelerini istiyorum. tabiki kimse beni takmak zorunda değil, dilediği şeye inanırlar, ama bu

• tamam ozaman yüzeysel yazıp geçiyorum, bazı düşüncelerine katılmakla bazı düşüncelerine katılmıyorum. onların neler olduğu ortada sanırım, bunun ilerisine gitmenin lüzumu yok haklısın. kuranı anlamak için indirildiği bakmak gerektiği fikrine katılıyorum ama kuranın 21yy'a hitap ettiğini düşünmüyorum. kuranın yol gösterici olduğunuda kabul ediyorum ama gösterdiği yolun doğru yol olduğunu düşünmüyorum. yazdığın için teşekkür. anlayışın içinde

• Ben teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 3

• o zaman bi insanoglu olamazsin :) acaba neyden turedin :) atalarin kim acaba :) ama bi bitmediniz gitti ya.. artik su sacmaliklardan kurtulun..

1|2
    0|1
    • :D komiksin güzel espriler, bu tipli konular cidden çok mu saçma dışarıdan bakılınca öylemi görünüyor ? (evrim konusundan bahsediyorum)

• bu yüzden bedenin rengi değişir ve soğur. bunun çürümeyle alakası yok. tabii ki neticede et olduğu için, oksijene ve atmosferdeki gazlara karşı korumasız olduğu için (çünkü ölü) bedende değişimler olacaktır... şimdi bunu böyle adam akıllı izah etmek yerine, "efendim ruh vücudu terkediyor da o yüzden çürüyor" deyip sallamak, komik oluyor. ruha inanabilirsiniz, buna kimse birşey diyemez. ama bundan hareketle sallamasyon yapmak kabul edilemez.

• adam kültürlü :) ben kafamdan geçen cümleleri bu şekilde etkili ve net bir biçimde sunamıyorum fakat arkadaş cidden çok güzel açıklıyor. kesin öok kitap okuyan birisidir.

• benim pek hoşuma gitmedi. sonuçta dinleri biz mi oluşturduk? yada insan bir dine bağlı olmadan nasıl yaşayabilir ? en kötü şeyde bile' Allahım sen yardım et vs.. gibi şeyler söylüyoruz. peki bu makaleye göre sen ne diyorsun? herşeye bir açıklaman nasıl olabilir ki? haydi onu da geçtim herşeyi nasıl kanıtlayabilirsin ki? Gerçek kanıtlarla ? ben analamıyorum arkadaşım. bana göre makalen hoş değil. benim düşüncem :)

0|1
    0|1
    • bizde saygısızlık olmadığı sürece düşüncelere saygımız vardır. konuşmasını bilenle konuşuruz. cevap vereyim sana. ben öyle düşünüyorum aynen bizler oluşturduk, korkularımız, merak duygumuz, düşünmemek istememiz , gerçeklerden kaçıştır. çünkü zor bir gerçeği kucaklamak yerine umut verici yalanlarla yaşamak daha kolaydır. allah kavramından yardım dilememizin sebebi kendimizi aciz hissettiğimizde bize yardım eden birilerinin olmasını isteriz, zor zamanlarımızda bizi dinleyen birisi var düşüncesindi

• ikinci soruna geleyim; öncelikle ateizmde yanlış anlaşılan bir nokta var şeyi tesadüfe bağlamak, ben hiçbirşeyin tesadüfen olacağını savunmuyorum bir ateist olarak, olma ihtimali en yüksek olan ihtimaldir aslında tesadüf dediğimiz şey. o yüzden tesadüfen oluştu demek gerçeklerden kaçmaktır, ha allah yaptı bunları dersin ha tesadüfen oluştu dersin bence ikiside aynı. oysa ben bir ateist olarak elimden geldiğince sorulara bilimsel gerçeklik boyutunda bakmaktayım. insanın evrilmesi tesadüfen delgdr

• kanımca yanlış herşeyin bir gerçeği vardır ama herşey açıklanamaz. ama sonuçta kişisel düşüncedir bu çok yakın bir arkadaşım var kendisi de ateist onunla da böyle baya tartışırız ama sonuç malum. kimse biryere varamıyor ne ben ikna oluyorum ne o :)

• Tamam anladık gerçekten sen yazmadın

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Bir yaratıcıya inanıp inanmamak insanın kişisel tercihidir.

Bazı kişiler ilahi bir kudrete inanarak ve onun koyduğuna inandığı kurallara uyarak iyi ve doğru insan olurken, bazı kişiler de kendi yorumları ya da çevrelerindeki sosyal davranışların etkisiyle iyi ve doğru insan olabilir. Karşımdaki iyi bir insan olsun da hangi güdü ile iyi olduğunun benim için bir önemi yok.

İnançlar inanılan yaratıcı ile inanan insan arasında kaldıktan sonra her türlü inanca saygı duyarım. Aynı şey inanmayanların düşünceleri için de geçerlidir.

Önemli olan inanan ya da inanmayan kişinin karşısındaki kişileri saygı ile karşılaması ve birbirlerinin düşüncelerini küçümsememesidir. Ne inananlar aptaldır ne de inançları sorgulayıp saçma olduğuna kanaat getirdiği için inanmayanlar çok zekidir.

Senin yazmış olduğun yazıda küçültücü bir ifadeye rastlamadım. Düşüncelerini saygılı bir şekilde ifade etmişsin.

0|1
    0|0
    • peki o ifade nedir ?

• Şu java konusu ilgimi çekti ama beceremedim :((

• firefox veya chorme den mesaj kutusuna sağ tık yap. ögeyi incele veya ögeyi denetle yazar ona tıkla sonra karşına html kod çıkacak. onkeydown="sil" ve onkeyup="sil" ve maxlength="500000" yap enterla ve yaz :)

• benim anlamadığım olay var, biz maymundan geldiysek maymunlar nereden geldi ve şimdiki maymunlar neden insan değil?

1|0
    0|0
    • gerçekten güzel soru :)

• onaylandı zaten, bilimsel makaleler okusan bunu görebilirsin. araştırmalar evrimi çürütme konusunda değil, evrim süreçte canlıalrın oluşumdaki ayrılık. evrimi zaten kabul ettiler, şimdi derinlemesine araştırmalarda ortaya tezler sunuyorlar.

• evrim fikri şuna dayanır: bir "tür"ün farklı koşullar altında farklı farklı türlere evrilmesi. mesela ortak bir ata, farklı farklı türlere evrilebiliyor. bir türün devamı üç-beş farklı tür oluyor, sonra onlar da farklı farklı türüyorlar. coğrafi ve biyolojik koşullarla alakalı.

• Bazı boşluklar var. Senin gibi biri bunu daha iyi yapabilirdi. Ancak genel anlamda güzel ve doğru bir nokta. İnanç insanlığın başlangıcından beri evrim sürecinde bilimden aldığı destekle daha mantıklı inançlar meydana getirdi insanlar. Fakat bunun yanında bilimi dışlamaktan da hiç geri kalmadılar. Bilim her zaman dinin gölgesinde kalmıştır. İçinde yaşadığımız dönemde ise boynuz kulağı geçti diye düşünüyorum. Bilim artık durdurulamaz bir noktada ve tahminimce 10,000 yıla kadar yer yüzünde din diye bir kavram kalmayacak.

0|1
    0|0
    • Bilim ölümü engellesin

ve yoktan var etmeyi başarsın sonra görüşürüz :)

• srflash artıladım.

• bu tipli gayet mantıktan uzak sorulara çok mağruz kalıyorsunuz. adamla konuşuyorsun, hadi diyor canlı yapında görelim. hadi yapamazsınız işte, yaaa bu demek biliyormusun? allah vardır demek görebiliyormusun. mantık bu şekilde işliyor :D dağın ötesini göremiyor olmamız orada bişeyler olmadığı anlamına gelmez. diyor bigbangdan öncesini söyleyebiliyormusun? bu konuda beni bırak bilim insanları dahi birşey söyleyemiyor diyorum. yaaaa bak gördün mü böyle susturulursunuz, işte bunlar allahın delilleri

• Makaleni okuyunca

ateist olmamızı mı bekliyorsun.

Hiç bir yeni fikir yok.

Hep bilinen şeyler.

3|1
    0|0
    • :D yok öyle bir beklentim, çok saçma bir iddia ben makalenin değindiği konuyu anlatma biçiminin nasıl olduğunu sordum. evet bilinen şeyleri bu şekilde bir araya getirmek, burada anlatılmak istenilen mesajları örneklerle desteklemek, konunun seçimi, inceliği nasıl diyorum.

• yüce zeus seni kaynayan zift kazanında yakacak, haberin yok. :)

• sirflash sende yanılıyorsun, doğrusu mormonluk :D delilim var

link

• Doğaüstü metafizik inançların nedeni korkudur, ölüm korkusu, bilinmeyenden duyulan korku, toprak olup gitmeyi kabullenememe korkusu

0|0
    0|0
    • tamam korku da var, hatta en çok etkisi korku ama, anlam verememe, insani duygular vs. vs. biraz daha karmaşık olduğunu düşünüyorum.

• Her ne kadar görüşlerine katılmasam da savlarını belli bir mantık çerçevesine oturtmaya çalışmışsın.Kendi emeğin ve beyninden çıktığı için saygı duyuyorum.

0|0
    0|0
  • peki niye yaratıcıya inanmıyosun bir nedenleri bu şakayla c evap verme ciddi diyorum ALLAH neden inanmıyorsunuz

0|0
    0|0
    • çünkü kuranda olsun, dinlerde olsun çelişkilerle doludur. eğer sizler bunlara mükemmel gözlükle bakarsanız göremeyeceksinizdir. fakat ben objektif baktım, şüpheci baktım ve dinlerin tamamen tutarsızlığı gördüm, dinlerin insanları ölüme yönlendirdiğini gördüm, mantıktan son derece uzak olduklarını, aslında dinlerin çağ dışı bir şey olduğunu gördüm, çağımıza faydalarından çok zararları vardır. ve gördüm ki yaşamak için bir tanrıya ihtiyacım yok, iyilik yapmak için bir tanrıya ihtiyacım yok

• bence yaratıcı var zaten peygamberler ve evliyalar kerametlerinde göstermiştir örnek seyid abdul geylani ALLAH izniyle mezardan ölüyü dirilmiştir

• peki ölüyü diriltirken yanındamıydın? bir tezgah düzenlenmiş olamaz mı? insanları inandırmak için. neden bu kadar emin olabiliyorsun? ben fiziksel olarak bu olaya olanak veremiyorum. mesela şuan süperman diye bir karakter var gök yüzünde hiç birşey kullanmadan uçuyor desem inanırmısın? bu ortaya attığınla benim attığım arasında hiçbir fark yok

• linkle hiç bağdaşmamış, ateist defterinde inançlarla ilgili makale resmen saldırı gibi duruyor

0|1
    0|0
    • ateizm dinsizliktir o yüzden dinlerin aslında yalan olduğunu yazmak bir ateistten beklenilebilir birşey, ayrıca dinlere saldırı yapmıyorum, düşünmeyi sağlıyorum, din konusunda düşüncelerimi özgürce dile getirmek ne zamandır saldırı oldu ?

• ya ben kudüsteki savaştan ölen insanalrdan bahsediyorum nasıl din değil. haçlı seferleride din ile ilgili değildi ? şuan yahudi müslüman nefretide mi dinle ilgili değil ? geçmişteki hemen hemen birçok savaşın nedeni dindir. şuanda öyle bu savaşların asıl nedeni dindir. amerika orta doğuya saldırırken haçlı seferleri bitmedi diyor. ben mi yanlış görüyorum yoksa sizler mi göremiyorsunuz ?

• ha bu arada şeriat kuranın hayata geçirilmesidir. dinle nasıl alakalı değil yahu

• hadi bunu da açıklayın ateyizler :) güzel bir yazı tabi ki anlayana ama...

0|0
    0|1
Yükleniyor...