Şeytan cin midir, melek midir?

Şeytan cin midir, melek midir? "Hani meleklere:” adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı. Şimdi beni bırakıp da onu ve zürriyetini (kendinize) dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Zalimler için (bu) ne kötü bir değişmedir. bu sureye bakarak ne demeliyiz?

Güncellemeler:
Arkadaşlar biraz eğitici olalım eminim çoğunuz ne olduğunu biliyor bir kısmınız'da bilmiyor bilmeyenlere'de faydamız dokunur diye düşünüyorum
yani cinsellik sorsaydım 30,40 yanıt alırdım ama böyle bir soru'da neden az alıyorum birazcık erkekler kızlara sulanmayı bıraksa kızlarda erkeklere sulanmayı bıraksa daha doğru şeyler yapa biliriz daha iyi sorular sora biliriz
Benim fikrim Cân, cinlerin atası olan İblis'tir yani durumu şöyle özetlemek istiyorum melekler nurani varlıklardır şeytan ve cinler ise ateşten yaratılan bir varlıktır benim görüşüm bir melek değildir.

0|0
2|10

En İyi Erkek Görüşü

• Şeytan bir tane değil, birsürüdür. İnsan olabilir, cin olabilir veya herhangi bir canlı kılığında olabilir.

İblis ise tek bir tanedir. Melektir. Allaha karşı kulları yolundan saptırması için vakit istediği ve ademoğluna secde etmediği hikayesi anlatılır.

Şimdi diyeceksiniz ki, melekse neden nurdan değil de ateşten yaratılmıştır? Melekler sadece itaat ederse iblis neden baş kaldırabilmiştir? Kuranda iblis ve şeytan kavramı niye çok karıştırılıyor?

Hiçbirşey diyemem. Because of Allah. Tutarlı ol dedi oldu.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• güzel bir paylaşım benim fikrimde sizinkiyle aynı nurani bir varlık olmadığı için cin kavminden.

0|2
    0|0
  • Hristiyanlığa göre düşmüş melektir , islama göre cindir.

0|2
    0|1
    • yahudilerin uydurduğu asılsız bir iddia ecrin deniliyordu yanlış hatırlamıyorsam bir kaç insan onları kullandığını söylerler.

Erkekler Ne Diyor 9

• Soru güzel ve bu yüzden geniş bir açıklama gereği duydum.

İlk olarak melekler nurdan yaratılmıştır. Daha sonra saf ateşten ilk cin yani "Cân" yaratılmış, cinlerin atası olmuştur. Daha sonra ise topraktan insanoğlu yani ilk insan Adem ve ademin kaburgasından Havva yaratılmıştır.

Bu hususta, Allah'a isyan eden ve Hz. Adem'in önünde eğilmeyen "Cân" değil, iblistir. İblis, Meleklerle aynı katta bulunan ateşten yaratılmış bir cindir. Sonuç olarak iblis cinlerin atası değildir ve melek değildir.

0|1
    0|0
  • Melektir

Bknz ; Şeytan, İslamiyet'e göre insanları dinden caydırmaya çalışan melek türünden bir varlıktır

0|1
    0|0
    • melek olduğu kanısına nasıl vardın?

• Yanlış oldu ,

Melekler nurdan yaratılmış canlılardır, Şeytan ise ateşten yaratılmıştır.

Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’ de İblis’in açıkça cinlerden olduğunu buyurmuştur.
      "O, cinlerdendir. Bu sebeble meleklerden olamaz. Biz onun cinlerden olduğunu söylüyoruz, çünkü Cenab-ı Hak Kehf suresinde: "İblis müstesna (o secde etmedi). O zaten cinlerden idi" (Kehf, 50) buyurmuştur.

• yani hemfikiriz.

• şeytan cinlerdendir ama meleklerin hocasıydı.

0|1
    0|0
    • hocası derken yani açık getirelim?

• Bu linki bende biliyorum ama orda yazıldığı gibi '' İslam âlimleri buyuruyor ki ''

Yani Kur'an-ı Kerim'de Şeytanın, meleklerin hocası olduğuna dair bir ayet ya da kesin bir bilgi yok maalesef.

• ben okuduğumu hatırlıyorum @Soren

artı ismail ağa cematinin önde gelen hocalarıyla bağlantım var , onlarada sordurttuğumda aynı cevabı aldım. neye inanmak istiyorsanız ona inanmakta özgürsünüz bişe diyemem.

• Şeytan melektir

0|1
    0|0
    • melek olduğuna nasıl ikna oldun açıklamasını'da yaparmısın?

• Ateşten yaratılan melek olduğu belirtiliyor. Ateş gücün simgesi olduğu için kendini üstün görüp imanından olan bir melek. Birde şu yönü var : Meleklerde insanlar gibi seçme şansı ve irade yoktur. Bu nasıl seçim yaptı acaba?

• Aynı doğrultu. Cin.

0|1
    0|0
  • şeytan cindir.. melekler nurdan şeytanlar ve cinler ateşten yaratılmıştır.

0|1
    0|0
    • açıklama için teşekkürler.

• söylediğin şeyde haklısın cin kavmi ayrıdır şeytanın'da atası olan can ateşten yaratılmıştır nurani bir varlık değildir senin'de dediğin gibi hak veriyorum.

• kitap okumak şart.. 6 aydır flan kitap okumyrm aklımda kalmş öyle .

• melek bir yandan şeytan bir yandaaaaaaaaan

0|1
    0|0
  • Muallakta

0|1
    0|0
  • Ben bu soruyu tekirdağdaki müftülüğe sormuştum. Melekti cin gibi bişey oldu dediler. Dehşet içinde binadan ayrıldım

0|1
    0|0
Yükleniyor...