Eğer OsmanLıca Konuşacak olsak Ne oLurdu?

Sene-i tevellüdünüz hayır ola.
Anlamı: Doğum gününüz kutlu olsun.

Şeb-i yeldayı müneccim, muvakkit ne bilir? müptelâ-i gâma sor geceler kaç saat?
Anlamı: Sevgiliden ayrı geçen uzun geceyi yıldızlara bakan, güneşin doğuşunu bekleyen ne bilir? Gam tutkununa sor geceler kaç saat.

Gayem zat-ı alinizi taciz etmek değil, efkari umumide muhhabbet kurmaktır. Cevabı müspetiniz kalb-i hazı halimi tamir ve temin edeceğinden dest-i muhabbetinize talibim.
Anlamı: Amacım sizi rahatsiz etmek değil, aramızda özel bir sevgi bağı kurmaktır. olumlu cevabınız beni çok mutlu edeceğinden size arkadaşlık teklif ediyorum.

Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler.
Anlamı: Övünülmeyecek şeylerle övünülmez. Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.
Anlamı: Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azar ve nasihat ile yola gelmeyenin ise hakkı dayak olduğunu anlatan Ziya Paşa tarafından söylenen bir atasözümüzdür. İkaz ve gözdağı için söylenmektedir.

Ne efsunkâr imişsin ey didar-ı hürriyet esir-i aşkın olduk, gerçi kurtulduk esaretten. (Namık Kemal)

Anlamı: Ne kadar büyülüsün özgürlük hissi, sana tutsak olduk ama esirlikten kurtulduk.

Bilgisayar terimlerinin Osmanlıca mealleri

flash disk: edevat ül yumusak`

hard disk:edevat ül civanmert

anti spyware : müdafa ül hafiye

mouse: zindik faresi

klavye: taht ul hurufat

power supply: kuvvet macunu

my documents - hazine i evrak

internet: allame-i ulul arz

google:kasif-ul ali

google earth:seyr ül arz, kasif ul arz

denetim masası: sehpa-i saltanat

cd- rom - pervane ül hâfiza

ekran: perde ül temasa

kasa: kaide

enter: duhul

virus: deyyus

antivirüs - akinci

msn : elçi

hacker: deyyus-ül-ekber

hata raporu: malumat-ül kabahat

mail server: divan-ül mektubat

messenger: havadisçi

chat : muhabbet ül zaby

ctrl alt del : has timar zeamet

The End (:

Güncellemeler:
ÂBÂ VÜ ECDAD: Babalar, dedeler, atalar.
ABÂ: Bazı dervişlerin ve ilmiye mensuplarının giydikleri yünden yapılmış bir giysi.
ABD: Kul, köle, mahlûk. Tasavvufta kâmil Müslüman.
ABD-İ MEMLUK: Kul, köle.
ABES: Boş, saçma.
ÂB-I HAYAT: Hayat suyu, içene ebedî hayat veren efsanevî su.
ÂBİR-İ SEBÎL: Yolda giden yolcu.
ACÂİB VE GARÂİB: Anlaşılmaz ve tuhaf.
ACÂİB-İ DEKÂİK: Anlaşılmaz hileler, ince oyunlar.
A’CEMÎ: Arap olmayan.
ACÎB: Şaşılacak ve hayret edilecek şey.
OSMANLICA BURC İSİMLERİ

koç : davar-ül kurban
boğa : sığır-ül camış
ikizler : adem-ül çift-i aynen
yengeç : mahluk-ül derya-ül böcekvari
aslan : malukat-ül vahşi
başak : nebatat-ül arpa vü yulaf
terazi : endaze-i kantar
akrep : haşerat-ül zehr-i zıkkım
yay : silah-ül zemberek
oğlak : davar-ül sakal-ı sivri
kova : damacana
balık : mahsulat-ı derya

0|0
7|6

En İyi Kız Görüşü

• Akıncılar deyyusa karşı hücum :))) kaşifül ali de güzelmiş :))

Çok anlamlı bir paylaşım olmuş. ama bu müfredata yeni giren osmanlıca dersine bir taşlama mahiyetindemi acaba? :))

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 6

• mouse: zindik faresi baya beğendim ben bunu kullanırım asdfg :D

0|1
    0|0
  • The end dide osmanlica yazsaydin

0|1
    0|0
  • O kadar güzel yazıp sonuna "the end". Ben seviyorum cok zengin ve kaliteli idi bir zamanlar dilimiz

1|0
    0|2
    • niye Türkce Kaliteli ve zengin değil mi?

• Ablacim benim gugillamak degil yaptigimiz :D Konustugumuz sey bugünün gündemi ve siyaset. Kusura bakma ama siyasette de bu tip sacmaliklari bir iki gerzek kanalda arattin diye tamam haklisin diyip susmuycam ! Ögrenmekten uzak oldugumu söylüyorsun ancak utanmasan osmanlica dillerin atasidira getireceksin durumu :D

Senin osmanlin 6 asir yasadi 6 asir olmasa da cok uzun süre bahsettigin osmanlica konusuldu ve buna ragmen okuma yazma oranin ortada ! kaldi ki sairlerin bile kac sefer türkcelesme istegini, siirlerinde ve yazilarinda türkce konusulmasi gerektigini dilin farsca ve arapca etkisinden kurtulmasi gerektigini cikarabilirsin !
      Son olarak da ! Latin harfler de Türkce de ne zaman hayata gecirilmek istenmis bir uygulama onu da bir arastir ! Size göre 1 günde oldu bitti degil mi?

• He canım öyle

• bilmediimiz ıcın uzun ve sacma gelıyor ama konusuyor olsaydık belkı Turkce sacma gelecektı

0|1
    0|1
    • Edebiyatı oLmayan bir dil ama... Bu zor işte...

• haklısın ama artık reklam şirketleri bile dikkat cekmek icin dilimizi bozuyorlar.. diziler aynı sinemalar aynı...

• aynen öyle. can sıkıcı bir durum

• Guzelmis cok güldüm :D

0|1
    0|0
    • Güldürüyor zaten :D azerice gibi :D

• Oyledirde bize dayatilan dili öğrendik ilk...
      Ana dilim olsun isterdim demek istedim ben

• dayatılan dil dediğin şu an konuştugun öz dilin türkçe'dir.. o zaman cumhuriyetide alsınlar dayatılmadan osmanlı kanunlarına göre yaşa.. Peki size sorarım osmanlı kanunları hakkında ne kadar bilgilisiniz?

• Osmanlıca edebiyatı olmayan bir dil mi? Pes. Bu yazdıklarınızın cogunun da Osmanlıca ile alakası yok, en azından bir kısmını dalga amaclı yazmanız da tabii utanc verici.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• bu uydurulmus bıseydır... Türk dil kurumu türkçe kelıme uretmekten acız ama osmanlıca dıye adlandırdığınız dil bizzat kullandığınız türkçe malesef bunu bılmeyen cahıller var bu ulkede osmanlıca gelsın zorunlu ders olsun hıc olmazsa osmanlıcanın arap harflerıyle yazılan türkçe olduğunu öğrenır cahillikten kurtulursunuz

not: hukumetı desteklemıyorum sevmıyorum da

1|1
    0|0
  • Osmanlıca dedikleri saray dilidir. Halkın konuştuğu bugün ki Türkçe gibidir zaten. Arapça farsça karışımı saçma sapan bir dil, hani hepimize lisede öğretmediler mi Failitün mafelün falan filan, saçmalık !

0|2
    2|0
    • Sallamanın da bu kadarı. Hic bir sey Bilmediğin o kadar belli ki

• Ben anlatmakla. kararlıyım. siz anlamamakta. Gercekten çok da komiksiniz. Lütfen okuyun araştırın yüzlerce. makale bulabilirsiniz tek bir kaynaktan, kulaktan dolma. bilgilerle ne gelip asıp kesin ne de dalga geçin

• @asliciks Osmanlıca diye bir dil yoktur, Arapça farsça karması bir dildir, öğrenmeye deymez. Atatürk Türk dil kurumunu kurdurmuş ve birazda olsa öz türkçeye dönmemizi sağlamıştır, gereksiz yabancı kelimeler atılmıştır.

• Türkçe varken karma dil osmanlıca nedir şahsen o kadar laf söyleyip anlamlarını kendimizin bile bilmediği kelimelerdir osmanlıca şiirler

0|0
    0|0
  • Hâl itibarıyle lisan-ı osmanî avaz-ı lafz olup dilân-ı tebâ olsa muhtemeldir ki kurulacak terkibler û kelâmlar müddet olarak hâlde uzun olup muhabbetler de kelâmlar û lakırdılar kadar uzar idi. Lisan-ı osmanî elifbâsını okumaya vakıf olanlar pek küçük olup çoğu teba elifbâyı dahi zor kavrar lisan da terkipleri uzunluğu sebebî ihtimaliyle halk arasında bensenmez idi. Çünki halk devlet-i âlî-i osmanîde dahı bu lisanı konuşan sadece şehr-i konstantiniyye teba-ı tüccaran û erkân-ı saray lafz eder idi...

0|0
    1|0
  • Bir dil işte
    Dalga geçmeninde anlamı yok :)

0|0
    0|0
  • önce bir Türkçeyi öğrensinler

0|1
    0|0
Yükleniyor...