Türkiyede neden dinine geleneklerine göreneklerine bagli olan insanlar yobaz olarak görülüyo

türkiyede neden dinine geleneklerine göreneklerine bagli olan insanlara yobaz gözüyle bakilio?

cok sacma buluyorum ja asil en büyük yobazligi onlar yapio insanlara saygi duymayarak cagdaslik modernlik felan filan hepsi hikaye

bi insan bi insana saygi duymuyosa en büyük cahildir!

0|0
9|21

En İyi Erkek Görüşü

• dinine ,geleneklerina baglı insanları yobaz olarak gormuyorum .. ama inançlarını başkalarına da dayatıyorsa, kendisini diğer insanlardan daha ahlaklı gorum bir tarafı kalkklık yapıyorsa yobazdır o .. .

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Kimse namaz kılana, oruç tutana bir şey demiyor. Demek için bir neden yok. Lakin namaz kılması için baskı yapıyorsa, oruç tutmadığı için adam dövüyorsa bu adam yobazdır.

Aslında tanım daha da genişletilebilir. Ayrıca saygı duymak gibi bir zorunluluk yoktur, abuk sabuk şeyler türetmeyin.

4|4
    2|1
  • şimdi yazdıklarına bakılırsa kapalı olma ihtimalin var, soruyu zaten gizli profilden sormuşsun, e açıklamada da bi güzel sıvadığını görüyoruz yani belli ki algıların da kapalı.

hep bi gizlilik söz konusu, senin hiçbir şeyin açık net değil ki yobazlığından başka ?

işte saygı duymanın gereksiz bir şey olduğunu savunurken anlatmaya çalıştığım şey buydu.hiç gerek yok, gerçekten ://

2|4
    1|1
    • Kendini Allah sanıp dini kurallarca diğer insanlara baskı uygulayan kimselere yobaz, sizin gibi her önüne gelene yobaz deyip kendini aydın sanan kimselere de cahil denir.

• Cumhuriyet tarihinden beri Müslümanlar üzerinde " İrtica " diye bir baskı var ki, aslında bunun asıl manası " İslam" dır. Halkın büyük çoğunluğu Müslüman olduğu için direkt olarak " İslam " denmiyor.

Ama dikkat ederseniz, geçmişten bu güne kadar Türkiye de sürekli olarak İslam'ın bir farizası terörizm olarak görülmüştür. İlk dönemlerde medreseler, medreselerden sonra, imam hatipler, daha sonra tesettür vs...

Bunların bütününe tek sefer de müdahale edilmese de amaç, İslami farizaları kaldırmaktır.

Toplumun suçu ise, kendine Müslümanım dediği halde kitabına sarılmayıp, doğruları ağızlardan duyarak öğrenmesidir...

1|2
    0|1
  • Kaba-saba, haşin, saldırgan; dinde taassubu aşırılığa vardıran ve başkalarına baskı yapmaya yönelen, müsamahadan yoksun, düşüncelerinde aşırılığa kaçan kimse.

Yobazlığın temelini oluşturan taassub duygusu, kişinin sevdiği ve nefret ettiği şeylerde aşırılığa kaçması ve kendi bildiklerini tartışmasız doğru, başkalarınınkini de tartışmasız yanlış kabul etmesinden kâynaklanır. Cehalet ve bencillikten beslenen bu duygunun dinle -İslâmla- hiçbir ilgisi yoktur. Hz. Peygamber (s.a.v) böyle olan Cahiliyye Araplarıyla mücadele etmiş, cehaletleri ve taassupları yeni dini kabule mani olduğu için de temsil ettikleri düşünceye, daha doğrusu bu kör inada "Cahiliyye" denilmiştir.

İslâm'a göre en büyük düşman cehalet; cehaleti yok eden ilim ise gerçek rehberdir. Belirli bir seviyede ilim -yakîn- olmadan kişinin imanı da makbul değildir. Müslümanda bulunması gereken dînî aşk, desteğini bilgisizlikten alırsa, dinî davranışlarda sapma olabilir; kişi taassuba, yobazlığa düşebilir. Fakat dînî sevgi bilgi ile, İslâm'ı daha iyi tanıma ile desteklenirse, davranışlar hoşgörü ve müsabamahaya dönüşür. Peygamber Efendimizin, insanların en müsamahalısı olmasının sebebi, dini en iyi bilen olmasıdır. Her konuda Hz. Peygamber'i örnek alması gereken Müslümanın hoşgörülü olması ve asla yobaz olmaması gerekir. Yobazlık sadece dinde olmaz. Kendi düşünce ve bilgisinden başka doğru kabul etmemek de yobazlıktır. İki tür yobaz vardır: Dini bilgisi kıt olan dindarlar ve İslâm'ı yeterince bilmediği, tanımadığı halde ona karşı çıkan, sözde aydınlar. Böylelerinin cehli, basit bir bilgisizlik değil, cehl-i mürekkebtir. Yani, bilmediklerini de bilmezler. Onun için tedavisi zordur.

Son iki yüz yıldır devam eden batılılaşma sürecinde bazı aydın yobazlar, topyekün bütün müslümanları, hatta İslâmı böyle tanıtmaya gayret etmemişlerdir. Bazı Müslümanlar; bilgisizlikleri, batıla olan kinleri ve çeşitli kışkırtmalar sorucu yobazca davranışlarda bulunmuşlarsa da bu, İslâm'dan kaynaklanmayan bir reaksiyondur ve istisnâi bir durumdur. Fakat, müsbet ilim teranelerini dillerinden düşürmeyenlerin İslâmî ve millî değerlere karşı sergiledikleri yobazlık daha geniş ve daha derindir. Müsamahanın kaynağı olan ilme layık olduğu en büyük değeri veren İslâm, yobazlığın kaynağı olan cehaleti de, yok edilmesi gereken bir tehlike ilan etmiştir. Bunun içindir ki Peygamber (s.a.v), bilgisizlikten ve faydasız bilgiden Allah'a sığındırdı.

0|2
    0|0
  • Bir insan neye inandığını biliyorsa, ve sırf çıkar amaçlı değil, hakkaten benimsediği için inanıyorsa ve de inancı üzerinden sağa sola nefret tohumları ekmiyorsa, temiz biriyse ben ona yobaz demem. Ama Ramazan'da "hümanist" kesilip de kalan 11 ayda her türlü pisliği yapana yobaz derim, kusura bakma da sana göre cehalet olması umrumda bile değil

1|1
    0|0
  • ya şimdi allaha peygamberlere ve kurana ben de inanırım ama en sinir olduğum fetva vermeye dini kendince yorumlamaya çalışıp başkalarını dinden soğutan tiplerdir.he bir de kendini dinin koruyucusu olarak belirleyenler.

2|1
    0|0
  • Yobazlık veya bağnazlık nedir öne bunun üstüne gitmemiz gerekiyor.

1.Dinde bağnazlığıaşırılığa vardıran, başkalarına baskıyapmaya yönelen (kimse).

2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlıolan (kimse).

3. Kaba saba, inceliksiz (kimse).

Olarak açıklamış TDK.Ortak kısım ''aşırılık'' değil mi? Peki bu aşırılık neden bir insana yobaz denmesine yol açar?

Aşırılık kişiyi kendisi gibi olmayanları hor görmeye,onları sürekli kendince düzeltmeye çalışmaya ve masum hareketleri bile kişisel alıp inancına saygısızlık olarak görmeye yöneltir.Aşırı insan toplumun her kesimi kendisi gibi olsun ister,bir çeşit faşizan ve zorlama yollu yönetim talep eder.Bu da inandığı dinin kaynağına saygısızlıktır aslında.

İslam yapısı gereği ve Allah'tan kaynaklanmasından ötürü hoşgörü ve anlayış dinidir.Cinsiyet,din,dil,ırk gözetmeksizin herkese el uzatmayı emreder.Fakat yobaz denilen aşırı kişiler ırkçılıkla doğar,kadınları köleleştiren zihniyetle büyür ve gayrimüslimleri öldüdrüğünü rüyasında görerek ölür.

Bu açıklamalarım bir uydurma veya saldırı değildir.Hepimiz bu gerçeklerin farkındayız.Tecavüzü hakeder gece bara giden kızlar diyen kadınlar var dindarım diye dolanıyorlar.Birinin taciz edilmesini dilemek ne kadar dine sığar? Veya mesela ben Allah'a inanmıyorum diyor bir ateist.Müslüman biri bunu kişisel almaz normalde ama yobazlar saygısızlık sanar ve saldırma hakkı görürler.İşte yobazlık budur.YOBAZLIK DİNE BAĞLI OLMAK DEĞİL KENDİ İNANCI DIŞINDA HER ŞEYE BURNUNU SOKAN KİŞİLERDİR.

0|1
    0|0
  • Soruyu ben şöyle sorayım o halde: Türkiye' de neden yobazlara hep dinine ve geleneklerine bağlı gözüyle bakılıyor? Adam din adına her türlü iftirayı atıyor, iki yüzlü davranıyor, insanlara baskı kuruyor sonra da adı dindar oluyor. Yok öyle yağma.

Not: Samimi dindarları elbette ayrı bir yerde tutuyorum

1|2
    0|0
  • İslam için konuştuğumuzda dinimizin kuralları evrenseldir ve kıyamete kadar geçerlidir fakat dini, geleneği ve göreneği uygulayan bir toplum olarak kendini tanıtanların bir kısmı, özellikle gıybet eder ve dinde olmayanı gelenek ve görenekte var olduğu için doğru kabul edip, günümüzde yanlış veya doğru eğlenmeyi bilen ve bunu seven kimseleri kınarlar, statüsü yüksek olup dinden uzak olan da modern olmadıkları için diğerlerini küçümser. oysa Kuran- ı Kerim' i türkçe meali ile okuyup ilmihal kitapları ile din bilgilerini kuvvetlendiren ve modern çağın hak olan gerekliliklerini yerine getirip başkasına zulüm etmeyen ve kendini ezdirmeyen bireyler en doğruyu bulmuş ;)

0|1
    0|0
    • Katyılıyorum.Kur'an-ı Kerim binlerce yıl önce yazıldı evet ama Allah neden özgür iade ve beyin bahşetmiş bizlere? Temeli alıp her dönemde uygulayabilmek için.Zamanında çalışan kadın yokmuş dolayısıyla makyaj harammış.Ama günümüzde yaşamak için çalışmak zorunda insanlar ve iş hayatında bakımsız kadınlar tepki çeker.Kaşlarını aldırmayan tüylü bıyıklı bir kadın görsen ondan hizmet alır mısın? bu hesap işte :)

• aslında aynı şeyi söyledik sayılır =)

• Din üzerinden çıkar prim yapan yaratıklar sizdeki oç luk dünyanın hiç kimsede yok

1|4
    0|1
  • bak şimdi mini etekli kadını taşlamak yobazlıktır gerçek bir mümin öyle yapmaz insanlardan habire

para toplamaz nihat hatip oğlunu takip edin

0|2
    1|0
  • Türkiye'ye özel bir durum değil. Bir dine mensup olan herkes yobaz olarak görülüyo. Böyle olmasının sebebi dinin kurallardan oluşması, ve inançlı kişinin o kuralların dışına çıkamaması, yeniliklere ve farklı bakış açılarına kapalı olması, dolayısı ile belli sınırların içinde kalmak zorunda olduğundan gelişime kapalı olması.

0|0
    0|0
  • İşte bu ülkenin başına ne geldi ise, daha çok hacı hocalardan geldiği için olabilir mi ?

1|3
    1|3
  • Türklerin adetlerini göreneklerini ananelerini bilmiyor çoğumuz... ya hep can damarımdan vuruyor böyle sorular, ama yazınca yönetimden uyarı alıyorum... yazmayacağım...

0|0
    0|0
  • nası saygı duyalım ya... yaz günü çarşaflı geziyolar bunumudur cahiilik.. neymiş karılarına kızlarına bakarmışız... asıl onların içi kötü

0|1
    1|2
    • carsafla bu konun ne alakasi var smdi? hem istedi gibi giyinir kime ne ki

• Sen öyle kabullendiğin için o kadar çok üzüldüm ki anlatamam. Neredeyse kahrolacağım...

• umrumda değilse habire cevap yazıp durma benide meşgul etme..

• dini kullanarak kendi bildiklerini yaptığından yobaz olarak görünüyor

0|1
    0|0
  • Günaydıın.Ne zannediyordun ya :)

0|1
    1|0
  • Yemin ederim ki en çok bu ülkeye mücahit bir grup lazım.Şimdiki gençlerin aklını başına getirsin.

0|0
    0|0
  • he

0|0
    0|0
  • Çünkü, dinine, gelenek göreneklerine bağlı olan insanların çoğu sorgulamaktan uzak, at gözlüklü insanlar. En basitinden Sivas'ta alevileri diri diri yakan güruhun ağzında la ilahe illallah sesleri yükseliyordu.

Gel de yobaz deme, gel de saygı duy..

0|3
    1|1
    • Helal +1.Gerçek imanlılar reklam yapmaz zaten

• dini değrlerine baplı aynı zamnda sorgulayan kantı okuyan üniversyte giden insanlr var...ne demek sorgulamdn uzak yaa eğer ben birseye inanmıssam elbette ıncığnı cıncığnı arstrmam cünkü inanmısımdır.. insanlarda bile oyle adam seviyorsa bakmıyo kmsenin dediğine

Kızlar Ne Diyor 9

• dinine bagli kisiye yobaz denilmiyor, dinine bagli olmayana vaaz verene, ben orucum karsimda nasil su icersin diye adam dövene, biz yanda namaz kilarken siz nasil saz calarsiniz diye insan katledene yobaz ayni zamanda serefsiz diyoruz.

kendi inancini kendi icinde yasasin herkes, onun inancina göre sekil almak zorunda degil kimse.

5|2
    0|0
  • İslam avrupadan gelse müslüman olacaklar.. N.F.KISAKÜREK..

ayrıca nefislerini tatmin etme çabaları.. "Onlar az bir zamana erteleniyor.."

1|2
    1|2
  • mesela bir örnek. sen dininle ilgili şeyleri söyleyebiliyorsun, allah var deyip bunu savunabiliyorsun, herkesin senin dininin gerektirdiklerini yapması gerektiğini söyeyebiliyorsun. biri de allah yok deyip bunu savunsa dinin aleyhine konuşsa bu kişiyi susturur musun, allah yok dedi diye saygısızlık yaptığını mı düşünürsün yoksa söylediklerini sakine dinler misin.

0|2
    0|0
    • Saygısızlık sayacaktır.

• dine karşı söylenen laflar küfür olarak algılanıyor?

hem biri gerçekten dine küfredebilir. önemli olan direkt kişiye saldırmamak.

sen de ateist dine küfrediyor, inanan ise insana saydırıyor demişsin. ikisi aynı değil.

• Yok bak olay şu aslında: Ateist'in seçtiği yola yani inanmamaya inanmasına hakaret var o cümlede.Yani geniş açıdan bakarsan iki kişi de birbirlerinin inançlarına saydırmış oluyor onu kastettim.İnançlara hakareti hoş görmem çünkü teokratik bakış açısından ziyade haklara saldırı olarak görürüm bir hukukçu olarak.Anlaştık mı :)

• genelde egemen din diye bir kavram olduğu için,insanlar yaptıkları saygısızlığı kendilerine yapılan saygısızlığa verdikleri karşılık olarak görüyorlar.mesela ezan okunurken müzik dinlediğim için uyarılmıştım.ezana saygısızlık yaptığım söylenmişti.

ya da insanlar oruç tutuyorlar diye benim yemek yememin saygısızlık olarak adlandırılması gibi.esasen benim kimseyi rahatsız etmeyen rutinime yapılan saldırı var.

0|1
    0|0
    • Egemen din.Doğru nokta.

• öf öööf,yıprandım gittim.bir yaşamaya çalış benim hayatımı da gör.her yerden taciz.

• senin uslup kayıyo kapatalım bence konuyu

• link

al sana din üzerinden prim yapan saygısız, yobaz insan.

0|1
    0|1
  • kesinlikle katılıyorum...

0|1
    1|3
  • 1500 yıl önce dinin kurallarını uyguluyorsunuz resmen.bu yobazlık değil de nedir?

0|0
    0|0
    • her sene din mi değiştirelim ? bunun ismide yozlaşma olmaz mı ?

• işte buna da yobazlık diyorum.

• din yaratıcı katından geldiği için senin o dar kalıplarına mahkum değil

zaman ve mekan gibi şeyler biz aciz insanlara mahsus olan şeyler

ama bu acziyetinin farkında olmamak ayrı bir acziyet tabi

• Nasıl ki muhafazakar kesimin ılımlı ve sert olanı varsa diğer kesiminde ılımlı ve sert olanı var.

Bazıları gerçekten çok yobaz , bazıları gerçekten çok saygısız...Birkaç kişi yüzünden herkese etiket yapıştırmamak lazım.

0|1
    0|1
  • he.

gizlenmişsin hem gözümden kaçmadı.

1|3
    0|0
Yükleniyor...