Sanat sanat içinmidir? Yoksa toplum içinmidir?

sanat kim içindir? Bir fikri olan var mı

0|0
10|13

En İyi Erkek Görüşü

• tanzimat döneminden önce sanat sanat içindir tanzimattan sonra serveri fünun döneminden sonra sanat toplum içindir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Hem sanat içindir, hem toplum için.

Sen ressam olarak bir resim yapıyorsan, içindeki dünyayı o tabloya yansıtıyorsan, bu sanat için yapılmış bir sanattır. Sanatına içinden geçenleri yansıtırsın ve bunu sanat adına yaparsın. Kendini bu şekilde ifade edersin.

Veya sen Osmanlı motiflerini yansıtıyorsan yaptığın sanatında, bu mobilya olur, el işi olur, kilim ve halı dokumacılığı olur, mimari işçilikler olur, bu hem sanat, hemde toplum içindir. Mesela birçok yapıda, evimize aldığımız oturma gruplarında ve birçok şeyde eski Osmanlı motifleri bulunuyor... Bu hem toplum için yapılmış bir sanattır, hemde sanat için yapılmıştır. Toplum için yapılan kısmı ise ikiye ayrılabilir bu motiflerde..

• Kültürünü yansıtmak için yapılabilir. ( Eski mimari yapılar buna örnektir )
    • Toplumun gözüne hitab etmesi için yapılabilir. Her iki şekilde de toplum için yapılıyor.

Tiyatro ise yine hem toplum için, hem sanat için yapılıyor. Tiyatroda topluma kültürünü, günlük yaşantıdan örnekleri, tarihte yaşanmış olayları, kendi iç dünyanı veya bir insanın biyografisini, yaşadıklarını, hissettiklerini yansıtabilirsin. Bunu hem toplum, hem sanat için yaparsın.

Örneğin bir ressamın yaptığı tablo sanat için yapılmıştır, toplum için değil. Orada ressam kendi iç dünyasını yansıtır, sanatını konuşturur. Bunun toplum için yapıldığını düşünmüyorum.

Mesela Çinde bir adam kolu ve bacağı olmayan tahta bebekler yapıyor. Bu adam hem kültürünü yaşatmaya çalışıyor, hem sanatını konuşturuyor. Bu bebeğin yalnızca gövdesi ve başı var. Buda onun sanatı !

Günümüzde en çok toplum için yapılan sesli sanatlarda var. Örneğin yapılan şarkılar. Buda bir sanattır, yapan kişiyede sanatçı deriz aynı şekilde... O kişi sanatını toplum için yapar.

Ancak sen şiir yazarsan, kitap yazarsan, roman yazarsan, destan yazarsan, bu hem sanat, hem toplum için olabilir.

Yani ne sanatsız toplum olur, nede sanatsız sanat... Sanat, hem sanat içindir, hem toplum için.
    Her ne şekilde olursa olsun sanat sanattır.

http://i.hizliresim.com/k1LDyv.jpg

2|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir

Toplumun isteklerine göre sanat yaparsan çöp olur

0|0
    0|0
  • Toplum içindir bence

0|0
    0|0
  • sanata sınır yoktur yeri gelir toplum için yeri gelir sanat için olur sanat. Bu kısır bir tartışma olur

0|0
    0|0
  • Sanat toplum için olmalıdır

0|0
    0|0
  • Ulan bana 11. Sinifta bu soruyu soran belcim hoca. Tanzimant dönemi yüzünden beni birakan hoca. Ulan niye hatirlatiyorsun

0|0
    0|0
  • Herşey içindir

0|0
    0|0
  • sanat sanat için soyunanlar içindir der sanatla ilgili bütün engin bilgimi paylaşıp giderim

0|0
    0|0
  • Toplum için değilse ne anlamı olur ki

0|0
    0|0
  • Toplum olmadan sanat, sanat olmadan toplum olmaz ;) ahauahaua gene felsefi soz kullandim. laa

0|0
    0|0
  • ikiside yanlış

0|0
    0|0
  • ''Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir''
    M. KEMAL ATATÜRK

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 10

• Sanat sanat icindir diye düşündüm bir an cunku sanat bir yaratma...
    toplum icin olsa anlasilmak amaciyla yazilir... cok basit olurdu diye düşündüm yani gazete vb. gibi olurdu bir fark kalmazdi.
    Yani sanat karmasik, yogun ve duygu yuklu olmali bence

0|0
    0|0
  • sanatçının görüşüne bağlı ne için yapmak istiyorsa onun için yapar

0|0
    0|0
  • benim için sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Sanat benim icindir

0|0
    0|0
  • sanat aynı zevkllere sahip insanların paylaşımda bulunduğu bir platformdur. sanatçı ve sanat o yuzden kalıplaştırılıp eleştirilmemeli. zevk almaya odaklanılsın plss

0|0
    0|0
  • Bence sanat kuaförlüktür.

0|0
    0|0
  • toplum için olursa sanat kısıtlanabiliyor. o yüzden sanat her zaman sanat için olmalı

0|0
    0|0
  • Sanat bana gore guzellik icindir.

0|0
    0|0
  • sanat evrenseldir. sanatın her yaratıcılığı bir canlılığa dayanır. yani topluma. Toplum, aslında bazen bilinçsiz bir sanatçıdır. toplumun bu küçük yaratıcılıkları sanatçıya bir anahtar olur. yani ; toplum sanat içindir

0|0
    0|0
  • BANA GORE sanat sanat icindir

0|0
    0|0
Yükleniyor...