Dua ederken peygamberi vesile etmek caiz midir?

Dua ederken mukaddesatı vesile yapmak ve “onların hürmetine” diye dua etmek caiz midir? Bazen, "Allah'ım; ezanların yüzu suyu hürmetine, Efendimizin yüzü suyu hürmetine, Kur'an'ın, İslam'ın yüzü suyu hürmetine,.." diyerek dua ediliyor?

Güncellemeler:
Böyle dua eden varmı? sizce günah mi?
Yorumları alayım arkadaslar

0|0
4|17

En İyi Erkek Görüşü

• tek tek isim vermek yerine, doğrudan Tanrı'nın hikmetinden sual edip, O'nun iyiliğinin ve güzelliğinin hatırına dilenmeli, ne dileniyorsa...

1|0
    0|1
    • ALLAH değil de Tanrı dediğinie göre senin yorumuna önem vermeye gerek yok

• Allah, müşriklerin El-İlahı'ıdır. Senin gibi Arap kavminin özentisi bilgisizlerin fikirlerini de ben önemsemiyorum. Ben Türküm ve benim inandığım yaratıcıya Tengri demem kadar doğal bir şey oamaz...

• teşekkür ederim EİG için...

Erkekler Ne Diyor 16

• Evet caizdir. Sonuçta o kişiden istemiyorsun eğer o kişiden istiyorsan zaten şirktir. Ben dua ya başlarken
    Başta ismi azam ın olmak üzere bütün isimlerinin hatrına
    Başta efendimiz olmak ğzere bütün peygamberlerim hatrına
    Ebubekir Ömer Osman ali ra başta olmak ğzere bütün sahabelerin hatrına
    Cebrail'e Azrail Mikail İsrafil başta olmak üzere bütün meleklerin hatrına
    Kabe ve arş-ı ala başta olmak üzere bütün hayırlı mekanların hatrına
    Meryem Hatice Asiye Fâtıma Aişe hz leri başta olmak üzere bütün hayırlı annelerin hatrına
    ... ... ... Diye başlıyorum. Zira Allah tarafından sevildiği kanıtlanmış duası kabul olmuş kimselerin hatrına Allah kabul eder duayı.
    Kaldı ki şöyle de denebilir, Allah ım efendimiz senden nasıl istemişse öyle istiyorum gibi.
    Ama unutma ne istiyorsan
    mesela sağlık için, Allah ım Şafi isminin hatrına
    Mesela af için, allah ım Rahman ve rahim isminin hatrına gibi denebilir.
    Duanın başında ve sonunda efendimize al ve Ashab'ına salatü selam etmek duanın kabul edilebilirliğini artırır. Ki bir yerde Allah ın öyle bir ismi var ki ona o isimle dua ettiğiniz an kabul olur diye. Ismi azam dediğimiz bu zaten. Ezcümle Hiç bir sakıncası yok çok da iyi olur çok da güzel iyi olur.

0|0
    0|0
  • dua ederken ALLAh katında değerli olan bir zaatı, peygamberi vesile kılabiliriz ancak vesile kılmakla vesile kılınandan istemek ayrı şeydir

0|0
    0|0
  • caiz olmasa imamlar etmezdi.."Ben Yeryüzünü Onun (s. a. v) yüzü suyu hürmetine yarattım." Rabbimiz bize söylemiş gerekeni aslında..

1|0
    0|0
  • Evet caizdir..

0|0
    0|0
  • Neden Günah Olsun ki... Şöyle Düşün, Onlar ALLAHın Nazlı ve Dostu Olan Kulları, Yani Biz Kendimizi Aciz Görüp, O ALLAH Dostları ve Peygamberin Yüzü Suyu Hürmetine Dua Edersek Duamıza İcabet Daha Cabuk Olmazmı...
    Biz İnsanlar Bile, Bir İsimizi Halletmek ya da İşe Girmek İcin Araya O İşi Halledecek Kisiti Tanıyan Birini Araya Sokmuyormuyuz?
    Bu da Aynı Şey ki Araya Koyduğumuz,18 bin alem onun icin yaratılmış bir Nazlı Peygamber.

0|0
    0|0
  • oluden medet umulmaz fakat Hz. Muhammed son peygamber ve bır peygamberin yuzu suyu hurmetıne demek onu yuceltır ve yaratıcının peygamberıne iltifat anlamıda tasıyabılır. burada hıckımse fetva ehlı deıl dua yaratıcı ile kul arasında bır sohbet ve yoldur. O yolda harcadıgın (gizli şirk yoksa) her hayırlı ve halisane kelıme gecerlidir bence

0|0
    0|0
  • Sen peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine dua edersen peygamber efendimizde senin için rabbimden duanın kabul olmasını ister ki zaten efendimizin nazı geçer.

0|0
    0|0
  • bence caiz değil bir şeye aracı bulmak başka onu aracaı koyduğun kişiye denk görmek başka eğer denk yapmıyor sıkıntı yok bence :)

0|0
    0|1
    • vesile yaparak denk tutulmuyor. sadece dua daha etkili olsun isteniyor

• bende onu söylüyorum işte bunu abartan lar var şahısları putlaştıranlar var onun için söyledim :)

• DUA EDERKEN PEYGAMBER EFENDIMIZ S. A. V efendımızı vesıle edebılırsın babamız ADEM A. S da etmısti

0|0
    0|0
  • sıkıntı yok edebilirsin

0|0
    0|0
  • Yanlis birsey yok bunda boyle dua etmek guzeldir samimiyet kokar

0|0
    0|0
  • Peygamber efendimiz hürmetine denilir. CAİZDİR

0|0
    0|0
  • caiz dir, bu dünya efendimiz yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır...

0|0
    0|0
  • Sorun yok edebilirisn :)

0|0
    0|0
  • dinimizislam. com buraya bir bak

0|0
    0|0
  • o caiz değilmiş 1 hafta önce bir yerde okumuştum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bence olur hatta duayi guclendirir diye biliyorum hocalar da oyle yapiyir dualarinda. Nasil dualarda zikir ve salavat makbulse o da oyle yani..

1|1
    0|0
  • Değildir hatta H. Z Muhammet efendimiz (sav) kör bir adamin gözlerinin açılması için Allahta dua ettiğini görür ve H. Z peygamber efendimiz (sav ) ona yaklaşarak "Rabbimden H. Z Muhammet (sav)'in hatirina onu ortaya koyarak sana dua ediyorum yarebbim dualarimi kabul eyle" diye dua etmesini söylemiş ve dua ettikten sonra duasi kabul olmus.

0|0
    0|0
  • Caiz mi bilemem ama dua ederken aliskanlik olmus hep salavat getiririm.

0|0
    0|0
  • Bu bir ricadır. Kendinden daha değerli olanın hatırı için isteme şekli. Vesile kılmak İslamda vardır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...