Hikaye okumak isteyen var mı?

Eyvallah Köyü...
ŞEMS-İ TEBRİZİ DEN BİR HİKAYE...

İkindi vakti öncesi abdest almak için avluya çıkan şeyh;dervişin birinden bir ibrik su ister. Derviş getirir. Yere çömelmiş abdest almaya çalışan şeyh bir yandan da bahçedeki dervişleri gözetlemektedir. Su döken derviş bakar ki şeyh elini yıkarken bazı yerleri kuru kalır. İçinden;

-Bir de bize mürşit olacak doğru dürüst abdest almayı bile beceremiyor diye geçirir. Bakışları alaycı ve suizandır. Şeyh kafasını kaldırır dervişin bakışlarını yakalar aklından geçenleri okur;

-Evlat sen bize yaramazsın akşama kalmadan dergahımızı terk et, der.

Derviş şeyhi için böyle düşündüğü için bin pişman olmuştur ama nafile kovulmuştur artık. Akşam arkadaşları ile helalleşerek ıssız bir dağ yamacındaki dergahtan ayrılır. Ne ailesi vardır ne gidecek yeri. Deli divane dağ tepe yürür, yorulmuştur, acıkmıştır. Nereye gideceğim ne yapacağım diye düşünürken uzakta bir ışık görür. Işığa doğru yürür;ağaçların altında çoban ateşin üzerinde yemek pişirmektedir.

-Selamün aleyküm

-Aleyküm selam

-Allah misafirine aşın ekmeğin var mıdır?

-Vardır hele otur şöyle, der çoban.

Çoban gelen yabancıyı süzer, gece vakti ormandan gelen yabancı kimdir necidir? Üzerinde derviş kıyafeti var. İyi de bir derviş bu vakitte ne geziyor dağ başında, dervişler dergahtan akşamları dışarı çıkmazlar ki, diye düşünür. Derviş olan biteni anlatınca çoban onun haline acır ve:

-Şu karşıdaki dağın arkasında bir şehir var, ismi 'Eyvallah'şehridir oraya git ne alırsan al 'eyvallah'dedikten sonra ücretsiz bedava.

-Ne yani para pul istemiyorlar mı?

-Eyvallah diyene herşey bedava. Derviş kendisi ile dalga geçildiğini düşünür. Çoban devam eder;

-Yalnız Eyvallah şehrinin 3 kuralı var. İhlal edersen şehirden atılırsın!

Güncellemeler:
-Nedie bu kurallar?

-Bir 'Kulun işine karışmayacaksın' . İki 'Allah ın işine karışmayacaksın' . Üç 'Asla yalan konuşmayacaksın' .

-Kolaymış ben zaten dergahta eğitim aldım der derviş. Sabah çekine çekine şehre giren derviş çobanın doğru söyleyip söylemediğini anlamak için hamama gider yıkanır kasaya gelir 'eyvallah'der kasa başındaki de 'eyvallah' der.

-Borcum ne? der çoban hamamcı;Eyvallah kardeş borcun yok eyvallah dedin ya.
Derviş şaşırır. Bir yandan sevinir fırına girer yine aynı muamele'eyvallah' diyenden para alınmıyor. Derviş 'iyi ki dergahtan kovulmuşum burada herşey bedava padişah gibi yaşarım' diye düşünmüş... Aradan bir ay geçmiş aile kurmaya karar vermiş arkadaşına danışmış. Arkadaşı köle pazarına git beğendiğini seç satıcıya eyvallah de yeter demiş.. Derviş denileni yapmış evlenmiş. Aradan bir hafta geçmiş derviş çarşıda dolaşmaktadır. Karşısından biri genç biri yaşlı iki kadın gelmektedir.

0|0
12

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...