TC vatandaşları , başörtüsü , türban konusundaki görüşünüz nedir?

Merhabalar. Toplumuzun bir başka kutuplaşma konusu olan başörtüsü konusu bu hükümetle biraz daha körüklenmiş durumda. Ben özgürlüğü çokta savunmuyorum. Bir toplumun ortak değerleri olduğu ölçüsünde güçlü , sağlıklı olabileceğini düşünüyorum. Benleri , benim ailemleri , benim çevremleri , ülkemiz çapında biz yapacak ortak değerlere , ortak kültüre ihtiyacımız var. Ben başörtüsüzlüğe yakın olmakla birlikte bu konuda arada olan biriyim ; toplumumuz , milletimiz , halkımız bu konuda neye ortak kanı oluşturursa eşimin de ona uymasını isterim ve ortak toplumsal , milli değerleri savunurum. Başörtüsü konusunda sizin görüşünüz nasıl?

• Kadın saçlarını açık bırakmalı ve özgürlüğü savunuyorum ; herkes istediği gibi giyinebilir.
    36% (5)50% (7)43% (12)Oy Ver
  • Kadın saçlarını açık bırakmalı ve bende sizin gibi ortak milli , toplumsal değerleri savunuyorum.
    21% (3)0% (0)11% (3)Oy Ver
  • Kadın saçlarını örtmeli ve özgürlüğü savunuyorum ; herkes istediği gibi giyinebilir.
    36% (5)50% (7)43% (12)Oy Ver
  • Kadın saçlarını örtmeli ve bende sizin gibi milli , toplumsal ortak değerleri savunuyorum.
    7% (1)0% (0)3% (1)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
A , B şıklarında sanki biraz ''saçlarını açmak '' ifademle bu görüşteki kişiler mahrem bir taraflarını açıyormuş da bu görüşün karşısındaymışım gibi anlaşılabilir. Anketim tamamen tarafsızdır ki bu konudaki benim görüşümün kadının saçının açık olması yönünde ağır bastığını ifade ettim. Çünkü İslamiyet öncesi Türk toplumlarımızda ne güzeldir ki kadınlarımız saçların gizlenmesi gerektiğini düşünmezdi de gerekmezdi de ve zaten bu durum Araplardan aldığımız bir kültürdür. Anketim tarafsızdır.

0|0
6|8

En İyi Kız Görüşü

• Özgürlükse herkese özgürlük.. Türbanlı, açık, dindar, ateist vss herkese özgürlük tanınmalı ve saygı da önemli husus.

2|0
    0|0
    • Bence özgürlük , demokrasi kavramları yanlış yaşanıyor. Bu sebepten de bu sistem , düzen toplumundan hiçbir iz taşımayan , toplumundan kopuk , kendini hiçbiryere ait hissetmeyip kendini boşlukta hisseden , birbirini umursamayan insanlar yetiştiriyor.

Kızlar Ne Diyor 5

• Başörtüsü inançla ilgilidir kişi kendi inancı gereği bunu yapar ya da yapmaz ona kalmış ama dediğiniz bana mantıksız geldi şöyleki toplumun ortak değerleri elbet önemli ama ona görede şekillendirmem yaşamamı. Kapanmanında bir alt metni inceliği var ki herkes istediği gibi giyinsin belli sınılar dahilinde.

0|0
    0|0
  • Herkes birbirinin kisisel haklarina, dusuncelerine, inanclarina ve inanclari dogrultusunda hareket etmelerine saygi duysaydi basortusu sorunu diye birsey olmazdi zaten. Nasilki isteyen mini etek giyip gezebiliyorsa isteyen basortusunu taksin pardesu giysin. Kime ne !

0|0
    0|0
  • Kadın saçlarını açık bırakmalı ve özgürlüğü savunuyorum ; herkes istediği gibi giyinebilir

0|0
    0|0
  • Kadın saçlarını açık bırakmalı ve özgürlüğü savunuyorum ; herkes istediği gibi giyinebilir.

0|0
    0|0
  • Kadın saçlarını örtmeli ve özgürlüğü savunuyorum ; herkes istediği gibi giyinebilir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Herkes ne isterse onu yapsın,

"toplumumuz , milletimiz , halkımız bu konuda neye ortak kanı oluşturursa eşimin de ona uymasını isterim"
    bu cümle de çok anlamsız geldi ban. Benim ne yapıcağımı toplum mu belirleyecek?

Hala sorunu anlamamışsın sen, Baş örtüsüne yıllardan beri uygulanan yasaktan dolayı olay büyüdü, serbest bırakılsaydı başka gezegenlere gidilebilen günümüzde, dünyanın en saçma meselesi için birbirimizi yiyor olmazdık.

Sende ki zihniyette baş örtüsüne baskı yapandan çok da farksız değil.

İsteyen başını örtsün, isteyen sabahlara kadar içip, tek gecelik ilişkiler yaşasın, kimin nasıl yaşadığı toplumu asla ilgilendirmez.

0|0
    0|0
    • Hatta dünyayı yöneten ülke Amerika bu konuda çok iyi bir örnek. Her şey serbest, isteyen başını da örtüyor, isteyen her haltı yiyor, kimse kimseye karışmıyor, ama dünyayı yönetiyorlar. Demek ki neymiş, gelişmiş bir medeniyet olmak için herkesin aynı şekilde yaşaması için baskı yapmak yerine, herkesin birbirine saygılı olması gerekirmiş.

• Bunu yapalım ki daha nezih , sağlıklı , mutlu , dayanışma içerisinde , güçlü kemik bir toplum olabilelim. Bunu da bu Meclisimizle yapmamız mümkün değil. Bunun olabilmesi için önce gerçek kılavuzu ilim , fen , doğruluk ve dürüstlük olan aydınlar meclisinin kurulması. Bu düzenin oluşturulmasına bu meclisin önderlik etmesi , yönetmesi ve son kararı vermesi gerekiyor. Bu oluşturulacak ortak değerler sistemi , ortak kültür düzeni yeni gelişme ve zamanına göre revize edilmeye de açık olmalı tabi ki.

• Avrupa Birliğine de girmemeliyiz. AB ye ihtiyacımız olmamalı da yoķ da. Zaten AB nin istediği kapısında uşak bir Türkiye olmasıdır. Biz tam tam bağımsız olmalı ve kimseye de bel bağlamamalıyız.

• Kimse toplumsal değerlere uymak zorunda değildir bence (tabiki bu başkasının değerini incitmediği sürece) çünki hepimiz bir bireyiz mesela herkesin açık olduğu bir yerde kapalı biride açılmak zorunda değildir onun inançlarıdır bu bana gelince bence kadınlar kapanmalı ama kendi isteğiyle mesela benim kızkardeşimin başı açık ben hep ona başı kapatmanın iyi yanlarını anlattım ama hiç bir zaman kapan demedim bu şekilde davranırsak hem milletin özgürlüklerini engellememiş oluruz hemde bireyleriz düzgün karar almasını sağlarız

1|0
    0|0
    • Bence özgürlük , demokrasi kavramları yanlış yaşanıyor. Bu sebepten de bu sistem , düzen toplumundan hiçbir iz taşımayan , toplumundan kopuk , kendini hiçbiryere ait hissetmeyip kendini boşlukta hisseden , birbirini umursamayan insanlar yetiştiriyor.

• Bakmayın siz o yandaşlara , tarafsız düşünemiyorlar ; basın korkunun esameti okunmadan yazacak ki bu vatanın insanları bellerini doğrultabilip önüne bakmaktan kurtulup daha uzaklara bakabilsin.

• Katılıyorum

• adamların körüklemedikleri bir şey var mı ki;) açıkca kendi emelleri için kullanıyorlar ama millet de sanıyor hakkımız savunuluyor kimisi cebine girecek paranın derdin de allah rızası için edebiyle başını örten kaç kişi var ki olanları desteklerim ama diğerleri çoğunlukta olunca destekleyemiyorum maalesef

0|0
    0|0

• Kapanmak/kapanmamak kişinin kendi karadır kimsenin müdahale etmemesi gerekir.

Şahsen baş örtüsü ile ilgili kısıtlamalar benim canımı sıkıyor. Madem eşitlik, adalet ve demokrat olmaktan söz ediyoruz açılana da, kapanana da müdahale etmemiz yanlış.

Ülkede başka problem yokmuş gibi bunu konuşmakta can sıkıcı aslında. Asgari ücreti, eğitimi, terörü konuşalım.

0|0
    0|0

• Cogunluga ayak uyduracaksak düşünmemizin de bir anlamı kalmıyor. Robotlaşırız o zaman. Kimseden farkımız kalmaz.

Herkes her platformda kendi fikrini paylaşma bilmeli ve uygulaya bilmeli bence.

• Herkes istediğini düşünebilsin ama yaşayış olarak herkes ortak değerlerde ortak kültürde buluşmalı diyorum , sağlıklı olanın bu olduğunu düşünüyorum.

• Dinin yaşanmadığı bir hürriyet, eşek hürriyetidir. Başörtüsü veya diğer adıyla cilbab, kuran ayetidir, farzdır.

0|1
    0|0
  • saçmalamışsın elin kafiri dediğiniz ingilterede bile başörtüsü serbest iken sizin yaptığınız şu ayrıma bakın. üniversite ve okullarda serbest oldu yıkıldı mı cumhuriyet? isteyen istediği gibi yaşasın dinini karışmayın. gerçekten narkoz gibi uyutuyorlar bizi bu meseleyle. elin adamı kuyrukluyıldıza istasyon kurdu biz hala başörtüsündeyiz. isteyen açık seçik isteyen örtünür bu kadar basit..

0|0
    0|0

• sen dünyanın en köklü uygar medeniyetlerinden TÜRK kavmine kültürsüz dedin sanki :)) senin kültürün binlerce yıllık hiç kimsede olmayan bir birikime sahip :) kurduğumuz devletler ve imparatorluklar bunun göstergesi:)

• Halkımız , milletimiz üzerinde bu bizim Türk kültürümüz hüküm sürmüyor diyorum. Türk kültürümüzün içini daha iyi , daha geniş , daha zamana uygun şekilde biz doldurmalıyız , kimse bize kültür dayatmamalı diyorum. Çünķü emperyalizmin en önemli ayağı hakimiyet kurmak , sömürmek istediğin topluma kendi kültürünü olduğu gibi kabul ettirmektir ; ABD nin nerdeyse bütün dünyada yaptığı budur. Bunun bilincinde olup kendi kültürümüzü kendimiz inşa etmeliyiz ; gücümüzü kendi halkımızdan , milletimizden almalı ve bu sayede tam bağımsız olabilmeliyiz. Dışarıdan hiçbir kültür aĺmaýalım da demem ; alalım ama alırken kendi süzgecimizden geçirerek kabul edelim bu kültürü.

• Türbanlı, açık olana ters bakınca cahillik oluyor, açık olan türbanlı olana ters bakınca çağdaşlık oluyr. Yok öyle bir dünya. Saçını başını açmak özgürlükse, herkes sokaklarda çırıl çıplak dolaşsın o zaman tam özgürlükler ülkesi olalım!

0|0
    0|0

• Haklısın ama biz bu önyargılı kafalarla asla özgür olamayız

• insanin dis gorunusune niye bu kadar takiliyolar anlamiyorum yani bir insanin kapanmasinin kime ne zarari olabilir

0|0
    0|0
Yükleniyor...