Sanat sergileri gövde gösterilerine dönmüş, rahatsızlık duymuyor musunuz?

Bugün bir sanat galerisinde bulunan fotoğraf-takı ve resim sergisindeydim. Ve bir kaç küçük el işi. Sergilenen şeylere sanatsal bir bakış açısı gerektiğinin bilincindeyim fakat o sergilenen eserlerin o paraları kesinlikle etmeyeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Gövde gösterisi yapabilmek için binlerce liralarını öyle ederi olmayan tablolara verdiler ki, güzel sanatların içinden olmama ve sanatı sevmeme rağmen bunu bir israf olarak görüyorum. Sizce yanlış mı düşünüyorum? bir garip hissediyorum.

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Neredeydi acaba bu sergi? Ederi yok dediginiz resimlerde herkes farkli bir okyanus görebilir. Ha alicilara bir sey diyemem onlarin niyeti belki bambaskadir fakat govde gosterisi dediginiz tablolarin yaraticilar hakkinda bir degil bin defa dusunmek lazim. Acaba nasil bir ruh halinde o resimleri ne dusunerek yapmislar...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Çok çook yanlış bir mantık. Ederi yok ne demek ya? Senin ne haddine bir emeğe ederi yok demek? Ben ederi var olarak görürüm sen yok. Bir başkası dönüp bakmaz, bir başkası saatlerce bakar. Yazık.

0|0
    0|0
  • Filmlerde görüyorum hepsi yapmacık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Bu herkese göre değişkenlik gösterir.
    Senin için beş para etmez bir tablo, bir başkası için ileriye dönük eşsiz bir koleksiyon eseridir. Ayrıca, bir tabloyu hazırlamak hiç de göründüğü kadar kolay bir şey değil...
    Bunu yaşamadım ancak maddi sıkıntıları düzeltir düzeltmez ilk tablomu yapacağım. Şimdi, sen yaşamadığın halde nereden bileceksin diyebilirsin...
    Bu site sayesinde tanıdığım çok değerli iki sanatkar arkadaşımın yaşadıkları ve anlattıkları ile bu bilince sahip oldum.
    Yani orada "ederi olmayan" tablo için bir yığın emek var, alın teri var, günler, aylar hatta yıllar var, harcanan boya ve malzeme paraları var, fırça darbeleri ile işlenmiş bir yığın duygu birikimi var.
    O sanat sergisinde uzman görüşlü bir kişi, senin değersiz gördüğün tablonun ve onu yapan sanatçının geleceğini görmüş.
    Özetle, evet yanlış düşünüyorsun...

1|0
    0|1
    • Yanlış düşünmüyorum kardeşim. Evet her eserin sanatçı için bir değeri vardır sanatçı olmak bişeyler üretebilmek hiç de kolay şeyler değildir, kaldı ki benimde tablo çalışmalarım oldu. Ama gel gelelim el kadar sürrealist renk cümbüşü bir tabloya 12.000 lira para veriliyorsa, insanlar ekmek alacak bir tl bulamıyorken hem de, bana kimse yanlış düşünüyosun demesin. Sanatçı dediğin adam ince düşünen adamdır, kendini çevreden soyutlayan değil çevre sorunlarına göz yummayan adamdır. Eğer sanatçılık, sanatseverlik ve sanat anlayışı bu hale geldiyse gerçekten, ben ne bir sanatçı olurum ne de sanatsever. İnsanlığa gözlerini kapatan insanlar neyin sanatından bahsediyorlar? Her tablonun bir ederi vardır kardeşim. Ama bugün o sergide benim gördüklerimi görsen elinden o kalemi bırakırdın.

• Gerçekleri ve gerçek hayatları hiçbir zaman göz ardı etmedim, edemem de zaten...
      İnsanların kendi benliklerine hitap eden eserleri, eşyaları veya en basitinden yiyecekleri için verdiği paraya hiçbirimiz bir şey diyemeyiz. Çünkü, onun parasıdır...
      Ayrıca, gidip tanıştın mı? Sofrasına oturdun mu? Yanında kaldın mı? Yani, kendisini her şeyden ve herkesten ırak tutup izole eden birisi olduğu kanısına nasıl vardın?
      Perdenin ardındaki benliği görmeden bundan nasıl emin olabilirsin?
      O sergiyi değil, her gün yaşanan rezillikleri gün be gün görüyorum. Fakat bunların hiçbiri için ne hayallerimden vazgeçtim ne de kalem tutmaktan...

Yükleniyor...