Sizce okullarda Osmanlıca okutulmalı mı?

Şu sıralar çok tartışılan bir konu. Buradaki cevaplar nasıl olacak, merak ettim. Bana göre mantıklı ama haftalık 1 ders olsa. Misal Kur'an-ı Kerim'i okumayı da kolaylaştırır. Bu benim kanaatim saygı duyun. Bende size saygı duyacağım. Sizce de okutulmalı mı?

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• yani isteyen okusun ama zorla diretmenin bir manası yok devlet zorla öğrencileri öğretmeye zorluyor l*n sen önce adam gibi ingilizce öğret 7 8 senedir ingilizce görüyoruz hep aynı konular neyse.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Ama hayır! Tasarının esaslarını ve gerekçesini okuyunca teklifin maalesef alelacele hazırlandığını ve uygulanmasının da imkânsız gibi olduğunu gördüm ve çok istediğim halde sevinemedim...
    Teklifin beni tatmin etmemesinin iki sebebi var: Eski Türkçe'nin mecburî ders olması hâlinde okullarda bu dersi verecek sayıda hocaya sahip bulunmamamız ve "Osmanlıca" kavramı ile neyin kastedildiğinin belli olmaması...
    Özcan Yeniçeri, teklifinin gerekçesinde "Osmanlı İmparatorluğu'nun dili, Osmanlı Türkçesi idi. Türk evlâtları iki nesil öncesindeki ecdadından kalan mirasının üzerindeki yazıları okuyamaz haldedir" diyor ama böyle demekle hata ediyor!
    Zira, "Osmanlı Türkçesi" diye bir dil haddizatında yoktur, Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî dili bildiğimiz Türkçe'dir! Bundan asırlar öncesinin padişahı da, sadrazamı da, sokaktaki adamı da sadece Türkçe konuşmuş, meselâ susadığı zaman "Su verin" demiş, terlediğinde "Yahu hava bugün amma da sıcak" diye söylenmiş, kızdığında da aynen bugün kullandığımız ifadeleri kullanmış, "Ulan ben senin bilmemneni!!!" diye başlamış ve gerisini bugün ne diyorsak o şekilde getirmiştir.
    Zamanımızda "Osmanlıca" kavramı ile kastedilen dil, resmî metinlerde kullanılmış olan ağdalı imparatorluk üslûbudur. Genç neslin artık anlamakta zorluk çektiği eski metinler, meselâ Türkçe'nin zirvesi Refik Hâlid'in makaleleri yahut Hüseyin Rahmi'nin romanları gibi örnekler ise "Osmanlıca" falan değil, düpedüz Türkçe'dir; hem de hakiki, temiz ve nefis Türkçe! Dilimizi artık çoğu yeni uydurulmuş birkaçyüz kelimeye hapsettiğimiz için bu asıl Türkçe'yi unutmuş ve "Osmanlıca" diye isimlendirmekle de hatâ etmişizdir.

1|0
    0|0
    • Bu sizin fikriniz. Saygı duyarım.. Emeğinize sağlık yazmışsınız. Karşıt görüşlere her zaman saygım vardır ve olmalıdır. Karşıt görüş olmasaydı düşünmek diye bir kavram olamazdı. Tesekkur ederim.

• Bence okutulmamali, dunyanin hicbir yerinde kullanilmayan bir dil genclerimize dayatilmamali, bunun yerine dunyada en cok kullanilan ispanyolca ogretilebilinir. bu benim fikrim kimse ile tartismak istemiyorum burada, bu benim fikrim kimsenin gorusune saygisizlik yapmiyorum herkesden gorusume saygili olunmasini bekliyorum.

0|0
    0|0
    • Size katılmıyorum. Lakin saygım sonsuz. Yorumunuz için teşekkürler.

• Tesekkur ederim bu tur seylerde ne olursa olsun saygi onemlidir. ben de size katilmiyorum saygim sonsuz, iyi aksamlar dilerim.

• ne zarari var ki olsun tabi... = )

0|0
    0|0
    • Bilmediklerindendir. Ezberdi ve kulaktan dolma insanlarımız... Yine de saygı duyarım; bana saygı duyana. :) Yorumunuz için teşekkürler.

• saygi duyanlara saygim sonsuz ama ne gerek var osmanlicaya diyenlere lafim...
      rica ederim... = )

• Okutulmalı elbet öğrensin herkes çokta zor bişey değil

0|0
    0|0
  • osmanlıca dedikleri eski türkçe okutulmali tabi zorunlu ders yapilmadi.

0|0
    0|0
    • Zorunluya herkes karşı olmalı. Ama okutulmalı. benim fikrim. Yorumunuz için teşekkürler.

• elin oglunun dilini zorunlu ders yapacaklar atalarimizin dedelerimin dilini zorunlu yapmayacaklar bırakalım şu batı özentigilini artik rica ederim.

• Kesinlikle katılıyorum

• Evet okutulmali bir ingiliz cocuk 100-200 onceki belgeleri rahatca okuyosa bizde okumaliyiz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• okutulabilir ama zorunlu ders olmamalı zaten hiç bir ders zorunlu olamaz saçma sapan bir eğitim sistemi

0|1
    0|0
  • Bence seçmeli olmalı ki artık sayısal sözel seçimide kaldırıldı bu yüzden osmanlıca dersi gelse bile matematik fizik varken osmanlıca önemsiz bir ders olur diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Cook iyi egitim veriyolarda o kaldi.

0|1
    0|0
  • Çok iyi oldu bence kültürümüz

0|0
    0|0
Yükleniyor...